Reklama

Reklama

Šílený bůh

(festivalový název)
Trailer 1

Obsahy(1)

„Finální forma ‚Šíleného boha‘ není film samotný, ale vzpomínka na něj poté, co ho vidíte. Přináší vás do okamžiku těsně po probuzení ze sna, kdy se vracíte k útržkům vlastní rozklížené mysli předtím, než se rozplynou ve stínech. Přesně ten moment. ‚Šílený bůh‘ je způsob, jak se do něj dostat.“ Takhle režisér, animátor a dlouholetý mistr speciálních efektů Phil Tippett popisuje svůj celovečerní animák Šílený bůh. Tippett je známý hlavně jako člen slavného trikového studia ILM a tvůrce efektů pro Hvězdné válkyIndiana Jonese a Chrám zkázyRoboCopaJurský park a další filmové klasiky. Ve svém srdcovém projektu se ale vydal na vyloženě otrlý terén. Šílený bůh vznikal s přestávkami třicet let a dokončený byl v covidovém lockdownu. Výsledkem je řádně vymazlená i mazlavá procházka krajinou nočních můr. Film nemá žádné dialogy ani vysvětlující komentáře, ale klidně se bez nich obejde. Bohatě nám postačí, že sledujeme cestu hlavního hrdiny krajinou stojící na hraně postapokalypsy a pekelné říše monster, kterou sám Tippett popsal jako kombinaci Hieronyma Bosche a Bustera Keatona. Osmdesátiminutová erupce chorobných fantazií je zároveň milostným vyznáním analogovým speciálním efektům a animaci. Ostatně animačních a trikových technik Tippettův film vystřídá úctyhodné množství. Abyste se mohli dostat do bodu, kdy budete na Tippetovu noční můru vzpomínat, musíte ji nejdříve vidět. (Festival otrlého diváka)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (83)

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Výlet do nekonečné říše fantazie, otevření dveří do jiných světů, cesta do nejtemnějších koutů. Vše začíná zborcením babylonské věže. Místo ní se ale záhy objeví věž zcela jiná - temná. Snad proto, že film vznikal tak dlouho, je v něm popkulturních odkazů nepřeberně. A to je myslím dobře, jelikož divák si dozajista najde své. Kromě osobitých věcí a momentů, postav a zrůd, lze jen namátkou zmínit - H. R. Giger, řecké báje (stařeny Graie, Mínotaurus...), Terminátor, The Wall (mlýnek na maso), klipy skupiny Tool či M. Mansona, Begotten, Star Trek (1979).... Noční můry, vize, přeludy, sny. Válka. Život a smrt. Čas. Snímek je z větší části animovaný, ale má i hrané sekvence. Násilný porod připomíná kombinaci Mouchy a Vetřelce, avšak novorozeně je určeno k daleko vyššímu zcíli. Humanoidní postavičky existují přesně v duchu: Prach jsi a v prach se obrátíš. A z prachu povstanou noví, kteří odpracují, co musí, a opět dají život jiným. Věčný koloběh. Fascinující. ()

Eliott 

všechny recenze uživatele

Když se nedaří..... Zvolil jsem si hned druhý špatný film s výborným hodnocením během jednoho večera. Z hlediska animace je to sice dokonalé, za což si dílo nějaký ten respekt bezesporu zaslouží. K čemu to však je, když je zbytek k uzoufání nudný a není zde prakticky žádný souvislý děj? Já se rozhodně na filmy nekoukám jen proto, že to dobře vypadá, v tomto případě je ,,dobře" synonymem slovu hnusně, ohavně a nebo na pohled neprijemný. Sice se tvůrci při tvorbě nepochybně dosyta vyřádili, já bohužel jejich nadšení příliš nesdílím a jediné co mohu hodnotit kladně, je ten propracovaný a dokonale odpudivý vizuál. Proto, jak už jsem zmínil, v celé stopáži není nic, než nahodilé projevy animovaného násilí v děsivém světě, kde vše slouží jen jako potrava pro ty silnější. To ovšem začíná být nuda ani ne po deseti minutách. Štěstí že to není až tak dlouhé, měl jsem totiž dost práce dílo dokoukat do konce a to i s trochou toho přetáčení.  21% PS: Bohatě by stačilo 20 minut a hodnocení by bylo lepší. ()

Reklama

corpsy 

všechny recenze uživatele

Nočná mora oscarového trikového mága Phila Tippetta? Alebo len utrhnutie z reťazí jeho dizajnérskej čaty? Každopádne to nieje snímok pre konzumného diváka a ja som sa na neho pozeral nie z tej obsahovej stránky ( ktorá vlastne ani neexistuje ), ale z tej trikovej ( ktorá je mimochodom úžasná a zo starej školy ). Mať to nejaký presah ( možno je predsa len nejaký, ale skrytý ), tak idem na maximum hodnotenia. ()

Corpsegrinder 

všechny recenze uživatele

Atomový Fimfárum Phila Tippetta :)) Od legendy miniaturních praktickejch efektů jsem nic jinýho nečekal. Úroveň fantazie a představivosti která šla do tohohle filmu se jen tak nevidí a líbí se mi že to funguje jako dobrá a vůbec ne laciná ozvěna 80s kdy tahle válečná, dystopická a skoro až heavymetalová výprava zažila boom. ()

Immortal17 

všechny recenze uživatele

Po včerejším shlédnutí téhle fantasmagorie musím nejdříve podotknout, že je to skutečně náročné dílo. Je bizarní, groteskní a krásný z estetického hlediska. Pak je tu další část, mentální horská dráha, která doprovází děj s otevřeným koncem. Když jsem sledovala obrazovku zjistila jsem, že se snažím racionálně pochopit, co každá část znamená včetně morálky, kterou se Tippett snažil divákovi předat. Komplikace přístupu k příběhu tímto způsobem spočívá v tom, že pokaždé, když jsem cítila, že ho mám v rukách, proklouzl mi znenadání opět mezi prsty. Předpokládám, že to bylo to, co jsme se měli naučit. Že život, vesmír, historie, bůh, že je to všechno krutý a znepokojivý koloběh nekonečné bolesti a utrpení, jen aby to začalo všechno znovu od začátku. Při sledování takových snímků jsem opravdu ráda, že jsem nikdy nebrala tvrdé drogy ani nic podobného. :D Mad God je pravděpodobně nejunikátnější animovaný film, který jsem kdy viděla. Za celých 80 minut filmu jsem nebyla schopna odtrhnout zrak od této neuvěřitelné manifestace. Jde o surrealistický postapokalyptický horor, který vznikal třicet let. Je to v podstatě "dětství" animovaného žánru. Množství řemeslné zručnosti, detailů a budování světa, které je vystaveno, je opravdu na co se dívat. Po celou dobu jeho trvání neprobíhá absolutně žádný dialog. Výsledkem je jeden z nejlepších příkladů vizuálního vyprávění. Jediné, co filmu vytýkám je, že v některých částech je stop motion trochu otřepaný. I když musím uznat, že většinu času je to fascinující pohled. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (2)

  • Tvůrce Phil Tippett byl prací na tomto filmu tak posedlý, že se ke konci produkce, která trvala tři desetiletí, psychicky zhroutil a skončil na psychiatrii, aby se zotavil. Později mu byla diagnostikována bipolární afektivní porucha. Podle jeho slov ho tvorba tohoto filmu traumatizovala do té míry, že na nějakou dobu přestal dělat cokoliv rukama (film byl natáčen animační technikou stop motion). (catnipped)
  • Spoustu práce na filmu udělali o sobotách studenti, kteří chtěli získat filmařské zkušenosti. Scéna s horou mrtvých vojáků byla vytvořena roztavením tisíců malých vojáčků dohromady na drátě a šesti lidem trvalo tři roky, než scénu dokončili. (catnipped)

Související novinky

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

04.03.2022

Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje 9. března pražskou část festivalu v kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní… (více)

Reklama

Reklama