Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

MrCreosote

První polovina filmu zabývající se životem smetánky a jejích sluhů byla výborná, a kdyby celý film probíhal takhle, vůbec by mi to nevadilo. Bohužel se po vraždě film poněkud rozklížil a korunu tomu nasadil Stephen Fry v roli až montypythonského detektiva. Jestli to měla být parodie, tak jsem jí moc nepochopil. I tak se ale jedná o povedený snímek a určitě si ho ještě někdy pustím znovu. P.S. Maggie Smith tady dokazuje, že je to Paní Herečka a tímto se definitivně zařadila do žebříčku mých oblíbenkyň. ()

Tomco

"hracom" ma robert altman presvedcil, ze je majstrom svojho remesla a v pohode utiahne aj stopaz nad dve hodiny. toboz to plati po zhliadnuti gosford parku. osobne filmy tohto druhu musia byt sakramentsky dobre, aby ma vobec zaujali, a musim povedat, ze sa to tentoraz podarilo. okrem skvelej plynulej rezie a vyborneho viacvrstevneho scenara je to hlavne o hereckom obsadeni, ktore je svojou kvalitou obsiahnute tak vo vacsich ako aj uplne malych ulohach. a vykony su to naozaj vyborne. celkovo obraz, ktory altman planoval vytvorit svojim filmom sa myslim do bodky vydaril. desiatky vybornych dialogov, krasne prostredie, kostymy, kamera, hudba.. kludne to takto mohlo vyzerat. palec hore. ()

Krt.Ek

"Člověče Altman, vy tam máte figur jak na orloji.", zvláštní je, že i když mě film nutí začít komentář parafrázi Karla Infelda Prácheňského z divadelní hry Záskok, autorské dvojice Svěrák, Smoljak, nemám pocit, že nadbytečný počet postav nějak těžce prozkouší vaší kriminalistickou dedukci. Myslím, že nejsem sám, komu celkem brzy po vraždě došlo, jak to vlastně bylo. Nabízí se teda, že pan Altman selhal, pokud tedy chtěl natočit napínavý krimi film. ___ Samozřejmě, musím počítat s možnosti, že film není myšlen jako krimi, ale jako sociální tragédie. I tady ale tvůrci dle mého selhali respektive nezaujali mou maličkost. Problém je právě zbytečně velký počet postav. Přiznávám, že jsem se v motivacích postav ztrácel. Právě ta zamotanost mě měla asi navést pryč od vraha, to se ale nepovedlo. Je to škoda, dost jsem se totiž na mix dramatu o "hradní rodině a jejích sloužících" a kriminálky těšil. Bohužel mě plně neuspokojila ani jedna rovina. ___ Nezbývá než říct, že mě na filmu zaujalo jenom vylíčení britského aristokratského způsobu života (mluva, kostýmy), hodně mi to připomnělo můj oblíbený seriál Panství Downton. 60% ()

jojinecko

2,5*/5 Čarovné exteriéry, interiéry a príroda, pekné kostýmy, kopec dobrých hercov, pekne vykreslené obdobie 30-tych rokov. Písať scenár k tomuto filmu bolo asi poriadne náročné- klobúk dole, ja sám som sa v postavách miestami až strácal. Nie je sranda ukočírovať 30 prakticky rovnocenných postáv, v tomto smere opäť klobúk dole (hoci Robert Altman ako tvrdí v "making of" ani často krát netušil čo sa vlastne deje a len čakal "čo sa stane").Všetko je fajn, aj tých oskarov a nominácie filmu prajem...len moje nastavenie a nadšenie pri pozeraní sa rovnalo pozeraniu sa 137 minút do akvária. Sorry, pre mňa to bola sofistikovaná nuda!!! ()

DaViD´82

Hlavní síla je ve scénáři, ale ani ne tak v dějové části s detektivní zápletkou jako spíše v jeho práci s postavami. Celou dobu sledujeme dobře dvacet charakterů jak z řad služebnictva, tak vyšší kasty, přičemž každý z nich má svůj příběh a postavení v příběhu. Žádná postava tu není jen pro okrasu či jako křoví. K tomu všechny postavy jsou přesně obsazeny skvělými herci a herecké výkony tomu odpovídají a tak celkově výborný "hromadně-kolektivní" výkon se jen tak nevidí. Již jen za to jak Altman na tak malém prostoru zvládá navodit atmosféru obou světů s tolika postavami zaslouží uznání. Přitom žádnou neprotěžuje, ba naopak každé se dostane přesně tolik prostoru kolik potřebuje, zaslouží uznání. ()

• V každé scéně je vždy přítomný nějaký sluha. (Teres)
  • Dva herci - Michael Gambon a Derek Jacobi - měli v době natáčení titul Sir, dvě herečky - Maggie Smith a Eileen Atkins - titul Dame. Dva další herci zmíněnáých titulů později také dosáhli. Jmenovitě se jednalo o Alana Batese a Helen Mirren. (KlonyIlony)
  • Žádný herec, který hrál sluhu, nebyl nalíčený. (Teres)

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon