One of Many

všechny plakáty
Krátkometrážní / Animovaný
Chorvatsko, 2018, 6 min

Dikaiarchos

Když jim do jednoho bylo zřejmé, že vše je jedním, usedli filosofové, kvantoví fyzikové a teologové kolem ohně jako jeden. Střídavě koukali na hvězdné nebe a do kmitajících plamenů, v nichž se kroutily jejich kongresové cedulky popsané jmény a tituly. Po chvíli si k nim přisedla režisérka Zlonoga a na opukovou zeď, schovanou ve tmě, jim promítla svůj animovaný film. Kruh hlav filmu mlčky přikyvoval. Po projekci se všichni zadívali na své ruce a setrvali v tichu. Jen rosnatou trávou se blížily vědomé kroky dalších týchž. - Okolnosti vzniku filmu a film samotný na Zippy Frames. ()

bratr.Milan

„Pokud znáš sám sebe, jak to, že se schováváš sám před sebou?“ Ptá se paní režisérka Petra Zlonoga v tomto kraťasu. A je dobře, že se ptá! „Poznej sám sebe“ je základ, to věděli už ve starém Řecku. Bohužel komentář k tomuto krásně animovanému filmu kolem důležité otázky jenom krouží a nedá jasnou odpověď. Snaží se vypadat tajemně. Naštěstí už je odpověď na základní filozofickou otázku dávno známá, na mně už je jenom tuto pravdu přijmout a mnohem důležitější je, jak s ní naložím. Jestli jsem ochoten přijmout její důsledky a jednat podle nich. Když jsem byl mladší, myslel jsem si, že odpověď na otázku poznání sebe sama, bude záhadná, složitá a po mnoha letech hledání těžko dosažitelná,... Není. Odpověď na otázku „kdo jsem já“ je dávno známá. Mnohem moudřejší hlavy než já na ni už dávno přišli, například Sókratés, pisatelé Biblických knih, nebo různí svatí. Kdo jsem já, abych si myslel, že jsem moudřejší než oni a přijdu na něco jiného?! Doufám, že ses na své pouti životem dopídil k odpovědi na otázku, kdo skutečně jsi a snažíš se podle této poznané pravdy žít! Pokud ještě ne, tak co si doteď dělal?! Rychle si najdi ty moudré texty u Platóna, který mluví o svém učiteli Sokratovi, ten ti dokonce i řekne, k čemu tato poznaná pravda vede a co máš dělat. Nebo hledej v Biblických textech, tam také najdeš návody, co dělat s tou na první pohled tíživou pravdou o sobě. Tam najdeš odpověď i ukazatel cesty. V animovaném filmu „One of Many“ odpověď nehledej, je tu jen v lehkém náznaku a nedořečená. A už vůbec tu není řečeno jak s touto pravdou naložit ve svém životě. ()