Rebel

Když se Kamal rozhodne změnit svůj život k lepšímu, odjede z Belgie pomáhat obětem války v Sýrii. Po příjezdu je však donucen přidat se k milicím a zůstane uvězněn v Rakce. Doma se jeho mladší bratr Nassim rychle stane snadnou kořistí radikálních verbířů, kteří mu slíbí, že se s bratrem opět setká. Jejich matka Leila bojuje, aby ochránila to jediné, co jí zbylo: svého nejmladšího syna. Film vykresluje portrét doby, kterou oba tvůrci zažili na vlastní kůži – období, které předcházelo vzniku Islámského státu, kdy se mnoho Belgičanů s marockými kořeny vydalo na cestu do Sýrie. Někteří z nich se po příjezdu přihlásili do organizací a byli zradikalizováni. To byl i případ některých blízkých obou režisérů a právě tuto zkušenost přenášejí kamery Adila El Arbiho a Bilalla Fallaha. (Film Europe)

Easykill

"I dobrý člověk může dělat hrozné věci." V první řadě mám absolutní averzi a odpor k celé této zvrácené a odporné ideologii! V žádném vesmíru neexistuje nějaký umírněný islám. Jsou to zvířata a chovají se ještě hůř než nám tady ukazují. Zvrácená sekta, nic víc, nic míň. Nikdy jsem si nevyhledával filmy s touhle tématikou. Nějak nebyl důvod, to co jsem vše viděl a načetl mi bohatě stačilo. Navíc tady je to vykresleno tak, že oni "ti zradikalizovaný" jsou jen chudáčci z "Belgie". Tak jistě že ano.. Takže když pominu(s těžkým srdcem) svůj odpor, k celé této věci a věcí s tím spojených, zůstane mi pouze to, že je to skvěle natočený film a nejspíš jeden z těch, který nám ten hnus co nejvíc přiblíží. Byť je realita ještě mnohem, mnohem horší. Film o rodině, o hodnotách, o bratrské "lásce", ale především o prioritách. S nikým z filmu jsem sice nijak nesympatizoval ani se nevcítil, ale i tak to má silné momenty. Občasné, až muzikální vsuvky mi přišly divné, ale v celkovém konceptu to působí zajímavě a texty dávají smysl. Především v daných situacích(epilog!). Každopádně, tohle samo o sobě je silné téma a názor si musí udělat každý sám. Za mě je REBEL hodně dobrý, ale téma je mi proti srsti. ()

vinducha

Ta Bollyúdská tanečně hudební čísla tomu dávají docela na prdel. Ono by to byla drsná akční sryla z nedávné histrorie . Ale to repování a tanečky , které se v průběhu několikrát objeví ,  mě teda dokázaly skutečně velice iritovat. No a o úloze kurdských zachránců z YPG v této části světa si myslím , že i bez tohoto díla už dnes pochybuje málokdo. ()

Pompeius

Mladý Arab se z údajně prohnilé Evropy vydává hledat své kořeny, které jsou prohnilé opravdově. Každá ideologie, která svých cílů chce dosáhnout násilím, je zkažená a nikdy nikomu, ani svým přívržencům (snad jen kromě dočasných výhod na úkor obětí), nic nepřinese.. Bez rozdílu. Jinak velmi dobře natočeno, Především kamera, kompozice záběrů a střih jsou nesmírně poutavé. ()