Reklama

Reklama

Uznávaný umělec Daniel (Dawid Ogrodnik) žije ve své rodné vesnici na polském venkově. Je silně věřící, svůj vliv využívá k boji za zájmy místních zemědělců a sousedy se cítí přijímán. Daniel je také gay a věří, že LGBT+ komunita a katolická víra nemusí stát v opozici. Bigotnost a strach z jinakosti jsou ale mezi místními stále silně přítomné a jednoho dne vygradují v nečekanou tragédii. Šokovaný umělec chce vesnici umožnit kolektivně truchlit, dovést ji ke smíření a zajistit, aby se podobná událost nikdy neopakovala. Místní komunita se k němu ale obrátí zády a Daniel se propadá do čím dál větší samoty. Bezútěšná situace ho vyburcuje k radikálnímu a kontroverznímu uměleckému gestu, které k němu a jeho vesnici připoutá pozornost celé země. Drama natočené podle skutečného příběhu umělce Daniela Rycharského vyniká vysokou mírou autenticity, se kterou upozorňuje na bolestivě aktuální témata. (Queer Kino)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (29)

andrii 

všechny recenze uživatele

Výstrahy, výpady mas. Říčné řeči tmářů. Kážou, bez specifik vymezení se. Vyvěsily stanovy, které opomněly, nebo vůbec měly omezit. Individuální kolekci. Člověka mezi lidmi, jejichž spár z teskných, hanlivých par sťal autonomii (po)citové intimity. Oněmí dočista v procesu předsudků odpustek za "přestupky" srdce, nebo bude vpuštěn do metodik "medikamentu" myšlenkového jáství, vystrojením venkovní instalace: "Šaty víry, a sám nahý mezi vlky?" ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Každý má svůj kříž. A ona ten svůj nezvedla.“ Jenže to by musela mít skutečnou možnost ho zvednout, že…Být umělcem na konzervativním polském venkově je jedna věc. Ale být k tomu zároveň ještě věřícím gayem, to už si člověk vyloženě koleduje o malér. Pak stačí ještě jedna taková vyděděná „individualita“, která navíc dle křesťanských hodnot „zhřeší“, a hněv obyvatel se může rázem otočit vůči pravověrnému, který ovšem vybočuje a tím všechny dráždí…Ostře tepající kritika pokrytectví, která začíná v podstatě nenápadně, ale po přenesení „viny“ postupně graduje. Stigma a odmítání sílí, vyloučení z (nejen) křesťanské obce je na spadnutí, a díky troufalé až kacířské snaze vykonat cestu vykoupení (která provokuje o to víc, že je zamýšlena kolektivně) se může lehce schylovat k tragédii…Osobnost Daniela Rycharského mi před projekcí nic neříkala, ale přinesla mi některé zajímavé myšlenky (stejně jako tu se „strašáky“), děj dokáže diváka správně emočně vyprovokovat, takže nemám větších výhrad a hodnotím slušnými 4*. ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

Nie je ľahké žiť v prostredí a spoločenstve, kam niekto chce patriť, ale spoločenstvo ho odmieta, snaží sa ignorovať alebo až vylúčiť. Teda okrem sympatickej babičky. Daniel sa snaží niečo zmeniť, ale vieme, že je to marný, je to marný, je to marný. V artovom filme sa veľa chodí, čumí a tentoraz ešte jazdí na motorke, takže tri hviezdy sú maximom. –––– Je v době všeobecné nedůvěry na místě sdílet se sousedy něco víc než schodiště? ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

(LFŠ 2022) (Možný výskyt spoilerů!) LGBT filmů vzniká každý rok nemálo, Strachy v nás se mezi nimi však neztratí, už jen kvůli hlavní postavě Daniela - věřícího gay-umělce, vesničana a Poláka v jednom. Ve filmu tak dochází ke střetům na více rovinách, z nichž nejvíce vyniká ta náboženská a kolektivní. Osud Jagody je jen smutnou, ale dosti reálnou připomínkou stále aktuálního problému s nesmyslnou nenávisti vůči sexuálním menšinám. Bylo zajímavé sledovat, jakým způsobem selektují média "senzační příběhy z vesnice". I přes vážné téma se ve filmu vyskytl nejeden humorný moment, o který se postarala zejména rázná Danielova babička. Přesto bylo člověku z chování nejedné postavy dost nanic. Na tento snímek by se mělo v Polsku povinně chodit do kina. ()

kolemjdouc 

všechny recenze uživatele

nevím tedy jestli polská katolická společnost  ochotně přijala toleranci lgbt.V přikázání je nepokradeš a stejně se krade o stošest a to nikomu nevadí? Osobně znám pár gayů a jediné co mě u nich napadá je:škoda ,holky holt ostrouhají.Ale ti to zviditelní se neženou do extrémů, jako jsou silný makeup,boa z růžového peří a dvaceticentimetrové štekle.Scénář si dosti s příběhem pohrál a výkony herců byly za jedna.Jen se mi stalo že jsem uprostřed filmu musela restartovat androida ,protože film najednou změnil barvy :-( ()

Galerie (21)

Zajímavosti (2)

  • Názov filmu odkazuje na názov výstavy "Daniel Rycharski: Strachy" (2019) v Múzeu moderného umenia vo Varšave. (Arsenal83)
  • Film sa natáčal v Puńsku a Varšave (Poľsko). (Arsenal83)

Reklama

Reklama