X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

J*A*S*M

Člověk by od hororové vyvražďovačky ze zákulisí amatérského pornoprůmyslu tak úplně neočekával, že v jeho středu bude vlastně docela zajímavé, ambiciózní a nepříliš často prozkoumávané téma, které mě dokonce v několika momentech donutilo soucítit s hlavní zápornou postavou (tedy, než přešla do full psycho bitch módu samozřejmě). Natočené je to skvěle, West podobně jako v Domu ďábla přesvědčivě imituje 70. léta, hraje si se střihem a přináší nejednu silně creepy sekvenci. Zdejší kladní hrdinové bohužel nejsou úplně můj cup of tea - ač poměrně snaživě vykreslení a navzájem bez problémů rozeznatelní - takže první polovina se pro mě nesla spíš ve znamení čekání na to, až ten neodvratnej masakr konečně začne. S prvním bodnutím to pak ale jede krásně svižně a hororově výživně až do konce. Nejsem asi tak nadšenej, jak jsem doufal, že budu, spokojenost je ale na místě. ()

Necrotongue

Tak jo, mám za sebou další "hororovou" zkušenost, která mě věru nikterak neobohatila. Ti West si zrežíroval vlastní scénář a mě se zdál být výsledek stejně divný jako jeho křestní jméno. Ano, scénář nestál za mnoho, kromě obou seniorů byly všechny postavy až děsivě plytké (a tedy nudné) a za celou dobu ve mně vyvolala upřímné zděšení jen jedna scéna, při níž jsem byl vděčný, že už nejsem zrovna mladík a život už mě dostatečně ošlehal, takže jsem nemohl utrpět hlubší psychosexuální trauma. Já tedy chápu, že láska kvete v každém věku, já to i plně podporuji, jen se na to nepotřebuji dívat. Myslím, že Miu Goth mohla její dvojrole bavit mnohem víc, než mě bavil celý snímek, protože mé dvě pěticípé směřují jen za lidmi, kteří jsou zodpovědní za masky a odživotňování. Příběh jako takový mi totiž přišel spíš k smíchu, postavy se v zájmu zachování současné "hororové" linie chovaly patřičně idiotsky a poklidnější pasáže filmu mě dvakrát dohnaly k ffwování. No, uvedu to ale na pravou míru; už jsem viděl mnohem zpotvořenější záležitosti, takže uznávám, že to pro mě mohlo dopadnout hůř, přesto se ale na druhý díl (který má být vlastně dílem prvním) nedokážu tak úplně těšit, i když (nebo právě proto) ho už vlastním a vím, že mě nemine. / Poučení: Ano, mohou nastat okolnosti v životě lidském, kdy se smrt jeví jako lepší možnost. ()

TheEvilTwin

Že nejde skloubit retro slasher, romantický příběh o lásce v důchodovém věku a porno najednou? Omyl. Ti Westa jsem v hledáčku nikdy až tak neměl, ale zde mi sednul nádherně a já mám jen kousek k úplné spokojenosti a pětihvězdě. Už samotný nápad o pornoštábu točícím filmy pro dospělé ve vidlákově je celkem lahůdka a když se k tomu přidají nasraní psychopatičtí důchodci a spousta krve a humusu, je vyhráno. Budovaná atmosféra je od začátku perfektní, funguje skvěle vizuálně i hudebně, a to jen aby ve druhé části mohli tvůrci rozjet naprostou šílenost. Postavy jsou celkem šikovně představeny, a tak s nimi divák o to víc prožívá a o to víc s nimi trpí, “záporáci” jsou slizcí, hnusní a nechutní a musím říct, že prvek “disgusting starých lidí” zde funguje na výbornou a takhle intenzivní vnitřní nechuť a strach jsem už dlouho nepocítil. Dočkáme se nahotinek, prostřelených hlav i bizarností, nad kterými budou slabší povahy zavírat oči, a kdyby šli tvůrci do gore ještě odvážněji a odpustili by si některé klišé z hlediska chování postav, pálil bych plnou pětku. Z výsledku jsem ale i přesto spokojen, jak už dlouho ne. Málokterý film tak umně kombinuje tolik prvků, které dělají jednoduše dobrý horor a legendy o potenciálním hororu roku opravdu nelhaly. ()

Xmilden

Dlouhá první polovina, ve které se prakticky vůbec nic hororového neděje, je paradoxně filmařsky prakticky bez chyb. Jeden krokodýl a tím to hasne. Druhá půlka, jakoby nám najednou začal úplně nový film, konečně se vyjeví na scéně záporáci. Jsou nechutní, jsou neobvyklí, jsou minimálně velmi zkušení a hlavně jsou nebezpeční. Ti West se každým filmem lepší a jestli to tak půjde dál, tak nás v jeho 80ti čeká mistrovské dílo. X ale rozhodně stojí za pozornost. Na poli buranských hororů toho moc lepšího nevzniklo. Tohle je jasná inspirace původním Texaským masakrem. 60% ()

claudel

Jenny Ortega je v kurzu neboli všude, kam se podíváš - na Netflixu i na HBO. Tady ale prim hraje spíše Mia Goth se svým specifickým obličejem. Existenci Brittany Snow jsem si připomenul po asi patnácti letech. První polovina se mi líbila hodně - proč jen si ten Texas tvůrci hororů tolik oblíbili?! :-) Druhá polovina už lehce sklouzla k nechutnosti, ale tři hvězdičky jsou s plusem. Aligátor vynikající - nejlepší scéna s plaváním... ()

• Názov filmov odkazuje na označenie X, ktoré používala MPAA v rokoch 1968 až 1990 a ktoré označovalo, že film je vhodný len pre divákov starších ako 16 rokov. Myšlienka tohto ratingu spočívala v tom, že na rozdiel od ostatných certifikátov by X nebol chránený ochrannou známkou a umožnil by filmárom uviesť svoj film do kín bez toho, aby ho museli predložiť MPAA na udelenie vekového certifikátu. Medzi významné filmy, ktoré boli pôvodne uvedené s ratingom X, patria Mechanický pomaranč (1971), Kocúr Fritz (1972), Posledné tango v Paríži (1972), Polnočný kovboj (1969) a Sweet Sweetback's Baadasssss Song (1971). V 70. rokoch pornopriemysel nakoniec využil absenciu ochrannej známky X tým, že v kinách uvádzal pornofilmy s rovnakým hodnotením. Nakoniec sa X začalo viac spájať s pornom a čoraz viac kín začalo odmietať premietať filmy s ratingom X, čo nútilo nepornografické filmy cenzurovať, aby získali rating R. V roku 1990 MPAA zrušila hodnotenie X a nahradila ho hodnotením NC-17. Na rozdiel od hodnotenia X bolo hodnotenie NC-17 chránené ochrannou známkou a nebolo možné ho aplikovať svojpomocne, ale aj tak to znamenalo, že väčšina kín filmy s týmto hodnotením neuvádzala, čo opäť viedlo k cenzúre. (molcan2)
  • Lorraine (Jenna Ortega) odkazuje počas rozhovoru v skupine na film Psycho (1960), neskôr Jackson (Kid Cudi) objaví v rybníku čiastočne ponorené auto podobné autu Marion Crane, ktoré Norman Bates vyhodil do jazera v tom istom filme. (Arsenal83)
  • Muž nájdený v suteréne je ten istý ako ten na krabici od mlieka hľadaný ako nezvestná osoba, keď si Jackson (Kid Cudi) z neho odpije. (Arsenal83)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení