Oppenheimer

USA / Velká Británie, 2023, 180 min

V době, kdy Druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně, probíhal na dálku dramatický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit… (Cinemart)

elessar04

„Stávám se smrtí, ničitelem světů.“ Oppenheimer není nejlepším snímkem Christophera Nolana, ale je možná tím úplně nejdůležitějším. (Ono ale tvrdit o nějakém filmu od Nolana, že je nejlepší, je již tak nadlidský výkon, že jeho provedení snad není ani možné.) Oppenheimer je složitou mozaikou životního příběhu otce atomové bomby J. Roberta Oppenheimera - od univerzitních let po Los Alamos a samotný boj se Spojenými státy. Je to příběh muže, který si byl vědom toho, co stvořil a co zapříčinil - naši Smrt. Nolan opustil brázdy akčních vod jednoduchosti a vztyčil nade všemi svůj velký prostředníček, aby všem těm, co si myslí, že jeho filmy jsou jen Temný rytíř či Interstellar, ukázal, že on tu není jen pro to, aby bavil masy. On je tu pro to, aby poukázal nad hrozbou něčeho, co je na spadnutí (ať už z té či oné strany). Vyložil své karty surovým dramatickým portrétem člověka, který stvořil KONEC, konec nás všech, budeme-li stále blbnout sami se sebou a hrát hru na škorpiony uvnitř nádoby. Donutil nás přemýšlet. Přemýšlet nad tím, čeho si máme vlastně vážit, jestli chceme vše jen tak za nic zahodit pryč. Nolanovo umění roztroušené příběhové kompozice, která dokáže zaujmout, dáte-li ji šanci, se stává v případě Oppenheimera skvělou volbou, která nás nutí pozorně sledovat celý příběh od začátku až do jeho srdceryvného konce. Postupně dostáváme obrovský osobnostní spletenec čehosi, co lze nazvat jednoduše pád z vrcholu té nejvyšší hory do té nejhlubší propasti. Dostáváme příběh lidské beznaděje. Příběh prométheovského mučedníka. Příběh mučedníka vlastního stvořitele. Příběh mučedníka, který lidem přinesl oheň a sobě samému jen muka. Příběh člověka, který pomohl, ale přinesl s sebou i nezastavitelné zlo. To vše zvládl excelentně výborný Cillian Murphy, o jehož výkonu budeme hovořit mnoho let (tedy aspoň doufám). Murphy má kolem sebe to nejlepší, co filmový svět může dát. Ať už je to bezchybný Robert Downey Jr., který se představil v jedné z nejlepších rolí své kariéry (ne-li úplně té nejlepší), Matt Damon nebo můj oblíbený Kenneth Branagh. Albert Einstein v podání Toma Contiho je až moc uvěřitelný, že jsem velmi dlouho váhal nad tím, zdali před kamerou nestojí doopravdový Einstein. Ženskému světu pak vévodí úžasná Emily Blunt, ale za zmínku také stojí i výkon mladé Florence Pugh, která dle mého mohla dostat trochu více prostoru. Oppenheimer je filmařskou perličkou. Vše zvládl na sto procent. Mě osobně velmi zaujala práce s černobílým filmem, který dodává oněm scénám patřičný tón napětí. Hudba je spíše ambientní než melodická - je přímo taková, jako kdyby vyšla z pera samotného Zimmera (vliv je doopravdy cítit) - a dodává tomuto dramatu to správné napětí. Velmi také kvituji režisérův přístup (prakticky v každém filmu), že strání používání jakýchkoliv CGI efektů a zeleného plátna. Je to vidět a jsem za to moc a moc rád. Scény z výbuchem jsou perfektně natočené. Ticho je jako hluboký nádech před skokem do vody. Samotná exploze vyburcuje naše tělo ke strachu. Hleděl jsem s otevřenou pusou. Je tu jedna věc, která mě trochu zamrzela. Film se totiž příliš nevěnoval vědecké části, na níž jsem se těšil. Myslím si, že mohl dostat více prostoru i univerzitní život mladého Roberta nebo také jeho komplikovaný vztah se ženami. Bude nutné nechat si film trochu uležet v hlavě. Zhlédnout jej několikrát a pak znovu přehodnotit. Nový film Christophera Nolana přichází do doby nejnutnější. Je důležité informovat společnost o nebezpečí. Žijeme v době, kdy hrozí snad největší nebezpečí použití zbraní hromadného ničení. Nolan stvořil jeden z nejdůležitějších filmů 21. století, který asi většinu nenadchne (pro jeho složitost a možná pro nudu, jak bylo vidno nedaleko mého sedadla v kině), ale zamrazí svojí aktuálností a poselstvím. () (méně) (více)

montongery

Herecky dokonalé, řemeslně dokonalé, umělecky geniální a se spoustou vrstev a rovin, co asi všechny člověk nemá při prvním shlédnutí šanci pochytit. Je to natočený typicky Nolanovsky, ale tentokrát to má už tak v malíku, že 'Nolanovská mozaika'  kdy se prolínají různe časové a dějové linie, je jen vedlejším a geniálním efektem, co slouží účelům ostatních prvků filmů. To co zde bylo pro mě to hlavní je ta historická výkladní skříň, psychická analýza Oppenheimera, skvěle podány stále aktuální otázky ve vědě, ale hlavně ten tíživý pocit, že za všechny činy neseme zodpovědnost a to jak v krátkodobé tak dlouhodobé perspektivě a co vše může naše zprvu třeba i nevinné nadšení a prvotní zaslepenost při objevování něčeho nového způsobit. Tenhle film by šel asi rozkouskovat na jednotlivé úseky a ty každé do hloubky analyzovat, ale to již nechám na jiných a teď se těším na druhou projekci. Ed.: Ano, druhá projekce to potvrdilo, za mě je toto Magnum Opus Nolana. ()

peetrejr

Pri písaní tejto recenzii mi v slúchadlách hrá I’m Just Ken a to už potvrdzuje, že na akú stranu fanklubu Barbieheimera sa pridávam. Nemajte mi to za zlé, ale tento film je v podstate dokonalý. Ale nie až tak moc v podstate. Má mínusy. Po prvé: nevedel som čo si mám do kina obliecť. Pri Barbie to bolo jasné (biela košeľa, ružová kravata a ružové kraťasy). Avšak tu som nemohol ísť v obleku a klobúku, ktoré ani nemám... Ďalší problém je dĺžka. Prečo je to pre boha tri hodiny dlhé. A ešte som sedel v piatej rade takže moje uši prežili takpovediac atomóvku. Chris má palec hore za to, že je to tak nudná zápletka a on z toho vyčaroval niečo fakt pozerateľné. Herci sú fakt k zožratiu, Cillian Murphy je síce stále trošku Tommy, ale zahral to perfektne. Aj môj menej obľúbený herec Matt to dal na jednotku. A niekto kto som ani nevedel, že existuje (Florence Pugh) ma celkom prekvapil...toto som úprimne nečakal. Kamera pracuje neuveriteľne dobre. A to že počet CGI efektov je nula je dychberúce. No ale ja som chcel pecku. Nie niečo z čoho ma bude bolieť riť v kine. Zoberme si to zase takto, že doma by to nebol taký zážitok. Lebo nie ste šialenec, aby ste si dávali volume na sto. A ak pokiaľ hej, tak ľutujem vašich susedov. Ale postava, ktorá bola, že úžasná je bezpochyby Lewis Strauss v podaní Robíka Downeyho Juniora. Proste kvázi záporák ako sa patrí. Týmto vlastne narážam na ten koniec. Myslel som, že to skončí výbuchom bombičky ale ne! Nene, ja som ešte tam musel sedieť ďalšiu pol hodinu. Stalo sa mi to asi druhý-krát v živote, že som sa počas filmu pozeral na hodinky a počítal kedy skončí. Raz pri Super Mariovi a teraz. Oppie je dobrý film, ale len na first time. Určite to neplánujem pekne dlho vidieť. Mám rád nehercov alebo menej známe osobnosti, čo tu nie je možné. Je tu toľko hviezd, že by vám nestačili asi ani prsty na oboch nohách aby ste ich spočítali. To je potom u mňa problém keď vidím Freddieho Mercuryho alebo Hercula Poirota v jednom filme a až potom si uvedomím, že mám tých hercov trošku zaškatuľkovaných. Ale koniec koncov sú to zaslúžené štyri hviezdičky. ()

Kopi1

Hype filmu jsem otestoval a mohu říct, že byl zasloužený a Nolan mě stále ještě nikdy nezklamal. Na plátně se střídá jedna známá tvář za druhou, i pouze pro malé role. Ludwig Göransson s famózním doprovodem po celou dobu a výborný střih dodávají filmu šmrnc. I když se film zabývá více politikou, se kterou jsem nebyl obeznámen, tak mě to bavilo poslouchat a nijak jsem se v tom neztrácel. Líbilo se mi také, že vedlejší role byly vyvážené a každý tu měl svoji chvilku se kterou vynikl. Nolan je prostě jeden z nejlepších. ()

BOURQUE

Doposiaľ najviac človek-orientovaný snímok Chritophera Nolana, ktorého téma by pravdepodobne ani nemohla byť viac aktuálnejšia. Precízne poskladané kúsky jednotlivých scén, kde dialógy, obrazy, hudba a sú v takej harmónii, v ktorej byť musia. A to celé udržať počas 180 minút – to dokážu len režiséri, ktorý stoja na ramenách obrov. Herecký all-star funguje tak ako má, každý je na dobrom mieste a odvádza taký výkon, ktorý má (v niektorých prípadoch ešte lepší, ktorý by sa dal očakávať). Na ich čele pochopiteľne stojí Cillian Murphy, ktorý svojmu charakteru dá všetko čo potrebuje. Niektoré jeho scény bez reči (napr. scény s ikonickým klobúkom) sú tak silné, ako tie, ktoré sú plných rečí. Vo vedľajšej roli veľmi príjemne prekvapil Robert Downey Jr., ktorý pod rukami Nolana podáva jeden zo svojich najlepších hereckých performancov. Je dobré vedieť, že aj dneska sa točia také filmy, akým teraz vyrukoval Chritopher Nolan – film „must see“ v kine. V prípade štítky „magnum opus Chrisophera Nolana“ by som ešte bol opatrný – tento režisér (aspoň pevne dúfaj) nepovedal svoje posledné slovo. P.S.: Som zvedavý na Oscarové nominácie. Osobné hodnotenie: 92% (*****) ()

Rikky007

Skvěle provedený film, který zanechá dojem. Dobře zpracované charaktery i roviny filmu - charakterová, dějinná, vztahová. Akorát ta vědecká trochu po Nolanovsku pokulhávala. Stejně jako v Interstellaru prokázal, že na vědecká fakta až tolik není( nebo jen do určité míry) a dává přednost někdy dost neurčité ač působivé vizualizaci, která pouze naznačuje co se po vědecko -technicke stránce děje a působí často až příliš zkratkovitě na tak dlouhý film. Na druhou stranu věnuje spoustu a dle mého příliš času 'pravnické' stránce ohledně výslechů Oppenheimera. To zejména v poslední třetině filmu už působí už dost zdlouhavě, takže místo toho, aby film vygradoval, spíše zamrzne v soudní síni a vyslechove místnosti. Celkově je film hrozně ukecaný. A některé dramatické scény - jako ty ohledně manželského života - působí dost suše. Jako pouhé předkládání faktů. Divák nemá moc času si odpočinout a chrlí se na něj další a další propletence informací, v kterých se dá místy snadno ztratit. Určitě šlo minimálně poslední hodinu prostřihat se stejným efektem pro diváka. I proto se mi zdá, že po filmové stránce nezaslouží stejné hodnocení jako Interstellar, který působil víc kompaktně a lépe výstavěný. ()

Myslivir

Žel bohu to není tak dobrý film, jak jsem doufal. Navzdory mému hodnocení se ovšem stále jedná o značně nadprůměrný snímek. Historické události dramatizuje bravurně a se skvělou doprovodnou hudbou vytváří dechberoucí montáže či s audio designem dokonce docílí mírné lekačky. Jenomže stopáž je dlouhá, jmen a postav je mnoho, z nichž žádné se plnohodnotně nepodařilo získat mé sympatie - zejména samotná postava Cilliana Murphyho je (ovšem tedy po právu) mimořádně chladná a odtažitá. A co je pro mne snad nejsmutnější? Že i když do toho dal Nolan značné úsilí (o výbuchu bomby nemluvě) a že na jisté zpřeházení narativního pořádku také dojde, paradoxně jsem Nolana z tohoto filmu cítil méně, než z jeho předchozích.___V mém srdci tedy Oppenheimer prohrává o půl bodu proti svému protipólu -  Barbie. ()

AnanAss

Tříhodinový, převážně komorní, životopis o „otci atomové bomby“, jenž zpočátku rozjede více časových linek, u kterých se může zdát, že jsou zprvu rozštěpeny, stejně jako ty atomy, aby do sebe v závěru zapadly. Geniální fyzik, v zajetí svých vlastních démonů a tragického dopadu jeho celoživotní práce, kterému ještě navíc bytí komplikuje vztah mezi jeho osudovými ženami, kde jedna se utápí ve sklenkách martini a druhá ve svých komunistických depresích. Nakonec tedy to nejvěrnější přátelství bylo mezi Oppiem a Albiem. Herci předvádí koncert na nejvyšší úrovni – ať už žiletkář Shelby s kloboukem a cigaretou vraženou v koutku úst, Iron Man v netradičně slizké poloze, či generál se smyslem pro humor Met Dejmn… ale i ty krátké štěky si tady, vhodně vybraní představitelé, užívají. Nolan natočil rozhodně působivý snímek, kterému nelze filmařsky téměř nic vytknout (výstavba městečka Los Alamos a následně provedený test naprosto precizní, stejně jako „snové“ scény při případných následcích úmrtí), kde vrcholem je samozřejmě právě samotný Trinity test a první atomový hřib na světě… no, pak ale následuje ještě finální (hodinové) dějství, řešící soudní spory. A některé témata, ne úplně podstatná pro děj, klidně vynechat (ubrat tak třičtvrtě hodinky) a určitě bych byl spokojenější. Taky bych se nebál občas upustit i trochu té hudby – vážně nemusel být skoro každý dialog proložen zvukovou složkou, která byla hlasitější než v kotli na čutalovém derby. Ale i tak, jak už jsem zmiňoval – precizně odvedené řemeslo, které mě však nezasáhlo tak, jak bych si přál. Svižnější převyprávění v tomto vydařeném dokumentu. ■ AnanAss‘s Score: 7/10 ■ ()

hazaba

Je to dechberoucí a uhrančivé, jak téměř všechny Nolanovy filmy. Ani mi nepřišlo, že to mělo tři hodiny. Film, který donutí člověka přemýšlet. Ale přiznám se, že tam bylo pár momentů, kdy jsem si říkala, že člověk se sklony k epilepsii, by mohl mít problém. A některé scény byly příliš uřvané. ()

lemonova

Zatiaľ jediný film, po zhliadnutí ktorého som takmer bez slov. Takže namiesto snahy o vyjadrenie pointy sa sústredím iba na to, aký dojem vo mne celá táto smršť podnetov vyvolala. Bola som fascinovaná a dotknutá. V maximálnej miere. Tri hodiny som vôbec nevnímala. Jediný šrám na tejto dokonalosti bola hudba. Ludwig Göransson sa až príliš podobal na Hansa Zimmera. Neviem, či to bol zámer, či náhoda, každopádne oba prípady sú zlé. ()

Doomedx

Asi bych neznámkoval 5* kdybych nebyl v IMAXu. Ten zazitek byl neskutecny a ač ano klidne slo stopaz trochu snizit, jenze minimalne pulku film jsem mel husí kůži a naprosto si užívál to obrovské plátno a pro vetsinu normalnich lidi enormne přepálené audio z ktereho krvaceli uši. Jestli mi ovsem neco zustane v hlave do konce zivota tak to bude to neskutecne ticho v kine po testovacím výbuchu Trinity. ()

domirovec

Christopher Nolan se vrací se po více než 20 letech vrací s dalším R-Rated počinem, ale zároveň i s dalším audiovizuálním mistrovským dílem, které vypráví životní příběh otce atomové bomby J. Roberta Oppenheimera, buduje neskutečné napětí a doslova si vyhrává s kreativností vyobrazení sestrojení první atomové bomby a toho všeho, co obnášelo tento neskutečně složitý projekt, který měl potenciál zničit úplně celý svět, v pořádku dokončit.. a to co nejrychleji. Nolan dal do kupy výborné herce, Hanse Zimmera tentokrát zastupuje také excelentní Ludwig Göransson a za kameru usedl výborný Hoyte van Hoytema. Prostě zážitek, jaký si každý milovník Nolanovek a filmů obecně mohl jenom přát a po večerech o něm v naprostém tichu snít. Velmi jsem si to užil, aktuálních 86% si ten film tady na ČSFD nezasloužil určitě jen tak pro nic za nic. Výborná práce, velmi kvalitní snímek - teď jdu ale rovnou kouknout na Barbie, zajímá mě, jestli kombo Barbieheimer bude opravdu fungovat a jestli to není jen takový vtípeček. 5/5 ()

brumbrum

Dalsi z fimov, kde technicka dokonalost nevyvazila obsahovu chromost. Je fajn, ze sa ukazuje okolie, priebeh pokusneho vybuchu, tazke svedomie tych super-majstrov, vdaka ktorym teraz mam nejeden stiahnuty zadok, ako to dopadne. Ale neukazat NASLEDKY a REALITU po bombardovani vo filme tohoto typu a pri tychto nakladoch, to je proste len hrubo nechutne. Je mi jasne, ze na prach sa rozsypajuce mrtvoly deti, zien, starych, mladych, hocikoho, to je pre americke hamburgerove mozgy silna kava. Ale: PATRILO to k tomu! A nedali to tam... namiesto toho sa kamera venovala prsiam bezhambatej Florence Pugh, venovali sa kecom o komunizme a nutnym srackam v mozgoch zucastnenych - ale vynechali totalnu podstatu, ze amici si proste potrebovali oskusat, ako vypada mesto plne horiacich ludi a kolke desatrocia sa budu rodit deti bez koncatin a zarodkami rakoviny. Takze zasa raz sa ukazuje, ze temno na dusi nevyvazi technicku zrucnost rezisera, dokonalost 16k rozlisenia a ani pekne prsia kupitelnej herecky. Lokacia super, kamera dokonala, vyborna hudba nakluc, ibaze vo vysledku nechavaju neznaleho divaka v lechtivych pochybach, ci reku boj proti japoncikom bolo nutne urychlovat ich upalenim alebo nie. To povazujem za temer kriminalny cin, neukazat/nepovedat, co vlastne spachali. Scenar aj vcelku cool-ovo prejde detailami ako napr. ze vedci smrti si neboli do poslednej sekundy isti, ci nepodpalia atmosferu na celej zemeguli: akoze to je tiez pekne kriminalna sracka, ze jeden poondiaty stat za hranicami oceanu, kde kedysi behali bizony a Indiani, nez ich pobili Europania, sa moze rozhodnut zasa raz za cely svet "v mene vedy", ze reku, opacime, pri najhorsom zomru vsetci na celej Zemi, ved nevadi, neni riziko - neni ziziko! Ostava nam len dufat, ze mocnosti schopne takychto kriminalnych cinov s dosahom likvidacie celej maticky Zeme sa coskoro vratia, odkial prisli a budu zasa zhanat recepty na zemiakove placky. 3* - 1 za technicku dokonalost, 1 za herecke vykony a 1 za hudbu. 2 dolu za zamlcanie skutocnej zvesti, ako amici zbytocne nechali na prach zhoriet stovky tisicov civilistov a dalsie miliony zomierat popalenych, rakovinovych a geneticky ponicenych generacii. PS: Este pre krestanov azda zaujimava perlicka, ze oznacit pokusny atomovy vybuch pojmom "Trinity", ktorym sa oznacuje Svata Trojica, tu perverzne zvratenu hajzlarnu mohli nezorientovanemu divakovi trocha priblizit tiez, coz samozrejme ovsem nespravili. ()

agassi68

Prečo to muselo byť taaak dlhé? Cillian a Robert skvelí ako vždy. Bez nich by to celé padlo do priemeru. Škoda, že viac nevyužili Ramiho. Ja som čakal niečo kúsok onakvejšie.. ()

Folky

Z hlediska filmografie Nolana slabší kus, ale i tak působivý film, ze kterého v posledních minutách mrazí. A je fajn vidět Roberta Downeyho Jr. zase hrát. ()

Olík

Nejlepší film roku, nejlepší režie roku, nejlepší herecký výkon roku………nejlepší všechno roku. Tři hodiny těžké látky, která vás hned ze startu přilepí k obrazovce (chcete-li filmovému plátnu), aby jste se v průběhu ztratili ve všech těch časových rovinách, bombách, studených válkách, teplých válkách, válkách s optimální teplotou, prověrkách, špionážích a nakonec zase našli společnou, divácky atraktivní cestu. Když jsem zrovna byl na koni, tak musím uznat, že jsem se bavil takřka královsky…..nejlepší film roku nevím, ale jeden z nich stoprocentně. Navíc velký klobouček i hereckému ansámblu….z Murphy stříkalo charisma až na Hirošimu….Damon, Blunt…..nerad bych na někoho zapomněl. Oppenheimer sice vyžaduje veškeré jednotky pozornosti, ale za odměnu dostanete opravdový oscarový trhák, kde těch 180minut ani trochu nepřekáží. ()

caramell

Neuveritelne nabite tri hodiny silnymi dialogy, myslenkami, obrazy a predevsim skvele obsazenymi legendarnimi osobnostmi. Nejvetsi vyhradu mam ale vuci jednostrannému názorovému zamereni filmu, kde je napriklad Truman vykresleny jako jednoduchy buran a atomove zbrane jsou vykreslene jako ultimatni zlo ignorujic fakt, ze jejich vynalezeni a rozsireni vedlo k nejdelšímu obdobi miru mezi zásadními svetovymi velmocemi v dějinách. ()

geek.ondra

Ultimátní filmařina. Nolan si nepředvídatelně hraje s žánry, dějovými linkami, výšperkovanými dialogy i propletenými zvraty a z hvězdného hereckého obsazení dostává absolutní maximum. Po vypravěčské stránce se jedná o nevídanou podívanou kdy v jednu chvíli Nolan točí úctyhodnou biografii aby následně přešel k nervydrásajícímu thrilleru či soudnímu dramatu. Další slova jsou zbytečná jelikož stačí napsat jen to že nejzásadnější režisér současnosti přivedl na svět další mistrovské dílo. 9/10 ()

hrumsrt

Je zpět...  Chris Nolan byl a vždycky už bude scénárista a především režisér, který mě nepřestává fascinovat. Je to tvůrce, který stojí za mým jasně nejoblíbenějším a tak nějak nejlepším filmem, jaký jsem kdy viděl. A vlastně dlouhou dobu šlo u tvůrce, který nechybuje a točí kousky, jaké se zarývají divákům do paměti a rezonují ještě několik dní poté.. Miluji jeho Temného rytíře jakoby to bylo bezchybné umělecké dílo, na něhož jsem v jistých časech koukal tak často, že jsem na něm byl závislý. A to neplatí jen pro tuhle batmanskou sociologickou ódu, nýbrž třeba o Dokonalém triku, který by byl hned v závěsu.. Tohle jsou dva body na filmové mapě, které z ní svítí tak jasně, že nad kterýmkoli jiným dílem fungují jako stín, jako připomínka něčeho tak geniálního, že dělá prakticky ze skoro všeho ostatního jen směšná laciná světýlka.. Jenže není nebe bez mráčku a s postupem času a tím jaké Nolan získal v filmařské branži renomé, což mu umožnilo točit čím dál více autorské filmy, které byly možná až vypočítavou cestou za zlatou soškou. Přišel příliš banální Dunkerk a na jiné dimenzi fungující Tenet a následovalo odloučení.. Nikdy bych to Nolanovi nevyčítal a pořád platí, že může točit jugoslávské milostné trojúhelníky a já k němu budu jako k tvůrci vzhlížet, ale už jsem ho nebral jako osobní topku a projekt, na který bych se měl těšit.. Ale je tu rok 2023 a s ním dvanácté představení z Nolanovi dílny. A já od prvních chvil věděl, že u toho chci zase být, že po časové odmlce nám tenhle londýnský rodák chce ukázat něco, čím může odpálit čirou diváckou euforii a nezapomenutelný zážitek.. No, a ono to je tak! S hrdostí a dojetím jsem se zase díval na svého oblíbeného tvůrce a rozuměl mu. Příběh vynálezce atomové bomby Roberta Oppenheimera naservírovaná v klasickém životopisném podání, akorát že do ní Nolan sem tam něco schoval. Možná díky tomu, že to ní ani hrdý ani Američan je tím pravým na takový příběh.. Nolan našel asi nejgeniálnější balanc, jaký jsem možná kdy viděl. Oppenheimer je dokonale vyvážený film, a to možná v úplně všech aspektech. Jakým způsobem přepíná mezi žánry které kombinuje, jaké herecké uskupení plné jeho typických a netradičních herců propojil, v tom všem je perfektní.. Ale kde Nolan vyhrál a já vidím v Oppenheimerovu genialitu, co ten film předá různým lidem. Někdo odejde s jedinečným vizuálním a technickým snímkem, vedle něhož působí všechno ostatní skoro směšně, jiný s odborným fyzikálním techno přesahem, anebo dokonce s obrazem politického thrilleru, který ukazuje to USA, k němuž máme už skoro vepsanou potřebu vzhlížet, jako špinavou byrokratickou zemi, plnou politických přetvářek a dobové paranoie. A takhle odpornou Ameriku by nenatočil ani ideologicky zaujatý severokorejský vládní režisér.. Příběh lahodící i třeba po milostné stránce, kde ukazuje možná nejlidštější stránku hlavního hrdiny, který jinak působí svými vizemi a sny jako z jiného světa.. Nolan odpálil bombu, která si v tolika svých příběhových linkách hraje s úplně něčím jiným a přesto ve finále složil tak komplexní a jasně směřující dílo. Není to vůbec primitivní příběh, který lze vnímat hned v několika odlišných vrstvách, ale současně si ho jde velmi jednoduše vychutnat po té jeho nejhlavnější rovině a stejně dostanete vynikající film.. Oppenheimer by se mnou mohl dělat všechno možné a já bych na to přistoupil, protože to bude účelné, ale pořád děsně sexy.. Je neuvěřitelný, co ten Nolan předvedl, a jak jiné pocity z toho můžou dva lidi mít a přesto si toho budou mít tolik pozitivního co říct.. Závěrem, tohle je jeden z nejlepších filmů uplynulé dekády a od samotného Christophera Nolana nejzajímavější film, jaký jsem viděl, kromě toho jednoho... A k tomu všemu jako třešničku jde o totální audiovizuální orgie! Chci to znova! P.S. Nevzpomínám si, že by Nolan měl v rukách takhle šmakózní ženskou hrdinku. #Filmroku2023 /viděno v kině/ 100% () (méně) (více)

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování