Oppenheimer

USA / Velká Británie, 2023, 180 min

V době, kdy Druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně, probíhal na dálku dramatický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit… (Cinemart)

jakeer

Christopher Nolan kedysi povedal, že každý dobrý film potrebuje kúsok Michaela Cainea. Som rád, že sa mu dobrý film podarilo natočiť aj bez spomínaného velikána (toho času na zaslúženom dôchodku). Je pravda, že Nolan, čoby jeden z mojich dvoch naj režisérov uspokojil moje divácke chúťky po dlhých deviatich rokoch, keď Dunkirk a Tenet boli pre mňa (síce štvorhviezdičkovým) sklamaním. Nesúhlasim síce s nadšenými hlasmi, že ide o najlepší Nolanov film, lebo ním naozaj nie je (a ani druhým či tretím), ale po filmárskej stránke mu nie je čo vytknúť. Zozačiatku to je síce Oppenheimerov život letom svetom, tempo je šialené, až sa to napokon radikálne spomalí. Výbuch bomby neznamená vyvrcholenie filmu, po ňom nasleduje ešte cca hodina deja, ktorý pojednáva o tom zvláštnom pojednávaní (bol to súd, disciplinárka či čo?), ktoré mňa nejako osobne nezaujíma (tak ako ani Oppenheimerovo sukničkárstvo, arogancia či osobný život celkovo). Boli to podobné pocity, ako pri Eastwoodovom filme Sully, kde tiež chceli hlavnú postavu perzekvovať, no mne to žily netrhalo. Čo je naozaj na deji zaujímavé, je vhľad do toho, ako atómovka vznikala. Nolan už menej hrá na formu ako v jeho ranej tvorbe, film je v podstate konverzačkou, ale svoje povestné audiovizuálne fičúry teraz s mierou využíva predovšetkým na podkreslenie vnútorného boja hlavného hrdinu (alebo v čiernobielej farbe jeho nemesis). Snímka otvára polemiku o morálnosti vzniku a napokon použitia jadrovej zbrane a priestor na vlastný záver ponecháva aj divákovi. P.S. Aby som nezabudol, videné v IMAXe. ()

AdamesWWE

[9/10] Mr.Nolan opäť serívruje poriadnu filmovú nálož, tentokrát sa rozhodol zdokumentovať život Oppenheimera. Mal som obavy z dlhej minutáže a aj z toho, že film bude z veľkej časti stavaný na dialógoch, ale je to natočené šikovným a pútavým spôsobom, takže režisér nám nedáva ani priestor na nudnejšie pasáže a priam káže divákovi, aby celý film pozorne študoval čo sa deje na plátne. Herecké obsadenie je postavené na zvučných menách, kde svoje herecké kvality ukazuje každý ako najlepšie vie a príjemne na prekvapil svojím hraním Robert Downey. Niektoré dialógy boli pekne vygradované v dosť hustej atmosfére, čo podčiarkuje aj veľmi dobrý výber hudby. Výbuch natočený výborne a vložený do deja v tej správnej chvíli. Opakované pozretie určite upevní môj dojem, že sa jedná o veľmi kvalitný snímok, ktorý určite bude zastávať čestné miesto medzi najlepšímy filmami posledných rokoch. ()

Hanys_

Těžko se kritizuje něco tak technicky i herecky vypiplaného. Jenže ten příběh (hlavně Downeyho příběhová linka - byť on sám je na oscara) hlavně po výbuchu, už je tím suchším životopisem, ke kterému měl celou dobu daleko. 8/5/10 ()

Stromovous87

Skvělý film. Celé tři hodiny jsem v kině seděl jako přikovaný, ani jsem si neuvědomil kolik času uběhlo. Soudní dramata - což tenhle film více jak z poloviny je - mi čas od času nevadí. V případě filmů jako Lid vs. Larry Flint, nebo Chicagský tribunál, mě dokáží pohltit tak, že nedokážu odlepit oči od obrazovky a to přesně se stalo i v případě filmu Oppenheimer. Tato dějová linka mě tedy bavila a nepřišla mi nadbytečná a naopak udržovala mojí pozornost u filmu lépe, než kdyby se děj točil jen okolo událostí v Los Alamos. Herecké výkony byly úžasné - pro Cilliana se jedná určitě o jednu z životních rolí. Robert Downey Jr. ve své roli také exceluje. Emily Blunt tu hrála pro mě strašně nesympatickou postavu manželku-alkoholičku, ale zahrála jí dobře. Za malou zmínku stojí, že se tu mihne i postava vědkyně-chemičky Lilli Hornig (1921-2017), která se narodila v roce 1921 v Ústí do  německy mluvící židovské rodiny a byla občankou Československa, než byla její rodina nucena utéct před nacisty - jako hromada vědců židovského původu. Za mě tedy skvělý filmový zážitek - 90% ()

HydraCZ

Bombovej film! (haha, chápete?) Když je v kinech novej Nolan, je jasný, že jde o záruku kvality. Otázkou spíš je, jak potom na film přistoupíte. Čistě objektivně jde o mistrovský dílo a chirurgicky přesně vytvořený film, který spíš než na emočně založený příběh spoléhá na perfektní a čistě praktické zobrazení historické události a nahlédnutí do mysli otce atomové bomby J. R. Oppenheimera. Cillian Murphy, který ho ztvárňuje, je fakt skvělej. Už jen ta podobnost se skutečným Oppiem ukazuje, že byl pro tuhle roli stvořen. Celý příběh sledujete jeho očima a doslova vnímáte jeho myšlenky. Hned vedle něj snad ještě úžasnější RDJ, který Murphyho občas i herecky přehrává. Oscars Incoming! O zbylém castu tohle ale bohužel říct nemůžu. Jak už jsem zmínil, film je, co se týče emocí, po celou dobu chladný a já jsem se absolutně nedokázal napojit na kteroukoliv z hlavních či vedlejších postav, což je pro mě u filmu celkem zásadní a důležitá věc. Co mě ale nejvíc upoutalo byly všechny ty praktický efekty, se kterými si Nolan fakt vyhrál. Ať už jde o změnu expozice, různý až hororový vidiny postav, efekty jiskření a samozřejmě ten samotný výbuch. Ani nevim co přesně jsem od něj čekal, ale výsledek byl naprosto fascinující a na Nolana docela artovej. Na tom analogu prostě něco je. Hudba se taky moc povedla, pěkně udávala tempo a budovala napětí. Goransson opět nazklamal. I přesto, že se tu neděje nic nadpřirozenýho, tak je to za mě určitě nejnáročnější Nolan. Poslední hodinu už se jede silný konverzační drama. Dopady na Oppenheimera po Hirošimě a Nagasaki a nekonečný vyšetřování, který prostě není tak záživný. Navíc se tu po vzoru Dunkerk opět skáče do různých časových úseků. V závěru nechybí ta silná tečka, která diváka opět "probudí" a položí zajímavou otázku na zamyšlení. Musí se nechat, že ten film ve mně něco zanechal a i několik dní poté jsem si jednotlivé scény přehrával v hlavě, což u rivalové Barbie, kterou jsem si paradoxně užil víc, říct nemůžu. V zásadě šlo o skvělej zážitek a velkou filmovou událost, na kterou by měl každej zajít, neboť tenhle film konkrétně nemá šanci doma na streamu tolik vyniknout jako právě v kině. ()

Rema

Film viděn 2x v IMAXU Flora. Při první projekci jsem byla tak zahlcena audiovizuální stránkou, že mi utíkaly dialogy. Ty jsem měla šanci pořádně vnímat až při druhé projekci. Cením si toho, do jakého tématu se Nolan pustil v dnešní válečné náladě, kdy cokoli jiného než řinčení zbraní Bidenova administrativa nepodporuje, respektive nepodporovala v době vzniku filmu. Pro jednou má zase člověk pocit, že umění dokáže i důstojně nastavovat zrcadlo době. Několik lidí po skončení promítání tleskalo. ()

ruhebitte2010

Herecké výkony téměř bezchybné. Bylo tam pár úseku, kdy jsem se začínal nudit, ale to asi vzhledem k délce filmu a možná až zbytečně moc obsáhlým dialogům nelze filmu vyčítat. Rozhodně o třídu lepší než Barbie 😁. ()

Sancty

Vypožičiam si kamarátove slová, ktoré raz vyslovil na festivale Brutal Assault po tom ako ma jedna z kapiel (názov si už fakt nepamätám) zaujala svojou precíznou hrou na hudobné nástroje a ktoré presne vystihujú môj názor na Nolanove filmy: Technika nie je všetko. Nolen je zručný režisér, o tom niet pochýb, ale o svojej výnimočnosti ma zatiaľ nepresvedčil. Nielen pre obsah už spomenutého citátu ale aj pre akýsi neurčitý chlad vystupujúci z jeho doterajšej tvorby. Vôbec tým nemyslím používané filtre či farby ale niečo kvôli čomu si neviem k žiadnej z jeho postáv vytvoriť akýkoľvek vzťah. No a k takým potom nemám dôvod sa opakovane vracať. Oppenheimer sem tiež zapadá, čo ma mrzí, lebo som očakával film s výraznou postavou aspoň na úrovni Ledgerovho Jokera. Namiesto nej som však dostal iba chudáka, ktorý rumázga nad smrťou milenky a genocídu obyvateľov odbije odvrátením pohľadu. Rozhodujúci moment hlavnej postavy na získanie sympatií a Murphyho premárnená príležitosť predviesť herectvo len emočnou mimikou. Tí čo videli Mikkelsena v Kohlhaasovi určite vedia o čom hovorím. K záveru iba toľko, že mal skončiť výbuchom bomby, pretože k nemu logicky smeroval a nieto ešte trápiť následnými vypočúvaniami. Hudbu ani nechcem komentovať. Všetci tí Zimmerovia, Guðnadóttirky a Göranssonovia skladajú aranžmány, ktorými sa do môjho vkusu absolútne netriafajú. Nuž, to je ale iba môj problém. ()

SpaceOdyseus

Shot, reverse shot, rinse and repeat po tři hodiny? Když je to v úžasném podání mistrů Nolana, Hoytemy a Murphyho, tak mi to ke spokojenosti úplně stačí. ()

ChrisBa

Po otrasnom zážitku s menom Tenet sa Nolan naspäť dostáva na koňa, pričom mu k tomu paradoxne pomáha námet, pri ktorom nemohol veľa vymýšľať a fantazírovať ako to vie len on.. Herecky nabitý hviezdami, ktoré si užívajú svoje role, scenáristicky brilantné a výbornou hudbou nadupané.. To, že to má 3 hodiny si ani nevšimnete, pretože Nolan vás do toho vťahuje každou scénou.. Na 5* to ale nie je.. jednu strhávam za občasný brutálny patos, ktorému sa Nolan sem-tam nevyhne(odkaz na JFK bol patetický viac než dosť).. a zároveň za to, že film sa síce snaží pohrávať s morálnym odsúdením zhotovenia a použitia atómovej bomby na civilné obyvateľstvo, ale naozaj sa iba pohráva, pretože druhým dychom stále niekde odznieva, že týmto vlastne zachraňujú ďalšie životy.. rovnako síce obsahuje scénu, kde sa rozoberá, koľko ľudí v japonsku zomrelo a ako, pričom sám oppenheimer sleduje fotky na plátne, ale nám tieto veci neukázali.. prečo asi? Škoda, pretože mohli tam byť silnejšie emócie a hĺbka.. inak ale stále brilantné..4* ()

radik92

"You won't fear it, until you understand it. And you won't understand it, until you have watch it.!" Nolan mně rozdrtil! Takhle špatně fyzicky a hlavně psychicky, mi po návštěvě kina už dlouho nebylo. Necelé tři hodiny mně pan režisér nenápadně štěpil, aby mně v posledních pěti minutách rozložil na ty nejmenší atomy a já po skončení filmu jsem nebyl absolutně schopen slova. Je to pár dní pro projekci a film mi pořád šrotuje v hlavě. Oppenheimer je Nolanův Magnus opus. Film má dechberoucí záběry (Trinity), naprosto fantastickou hudbu Ludwiga Göranssona. Nikdy by mně nenapadlo, že mi Hans nebude u Nolana chybět. Je to geniálně sestříhané a výkony herců v čele s Cillianem jsou brilantní. Doporučuju si na to zajít na 70mm do IMAXu. Čeká vás řetezová reakce. Tímhle filmem mně Christopher Nolan jen utvrdil v tom, že je NEJVĚTŠÍ FILMAŘ JAKÉHO KINEMATOGRAFIE KDY MĚLA. 11/10.  ()

bratr.Milan

Dávám pět hvězd v kategorii hollywoodských velkofilmů, se vším co to znamená. I když ta poslední hvězda v hodnocení je neuronová. Za mě zatím nejlepší Nolanův film, to ale neznamená, že nemá chyby. Má silné téma, skvělé herecké výkony. Je potěšující sledovat, když hollywoodské hvězdy nehrají jen sami sebe, ale objeví se na plátně jakoby mimochodem v krátké roli nějakého politika či vědce, odehrají svůj „štěk“ a tiše zmizí ze scény (všichni přece chtějí točit s Nolanem!). Až v polovině filmu jsem si uvědomil, že Oppenheimerovu manželku hraje Emily Blunt. Nolan natočil své úvahy na téma vzniku atomové bomby a jeho významu pro lidstvo, odpovědnosti vědců a politiků, oblečené do kabátku blockbusterového životopisného dramatu. Odpouštím mu zjednodušení složitého Oppenheimerova života na Formanovu šablonu „Mozart a Salieri“, zde „Oppenheimer a Strauss“. Takže celý příběh je vystavěn na vztahu těchto dvou: hrdina génius, který má sice chyby, ale je upřímný a morální versus záporák, který by chtěl uznání jako má hrdina, ale není tak geniální, hrdinu obdivuje, ale a protože ho veřejně ponížil, tak naplánuje zákeřnou pomstu. Čím více znáte Oppenheimerův život, historii, americkou politiku té doby, fyziku a umění, tím více si z filmu odnesete. Já si všimnul hlavně toho, co se týkalo umění a trochu i fyziky. V Americké politice se tolik nevyznám, ale věřím, že tam jistě byly také různá pomrkávání na ty, kdo v tomto oboru vědí o čem je řeč. Je pravda, že se často tyto odkazy týkají jen nejobecnějších znalostí z těchto oborů, ale přesto jsem rád.... Například: Oppenheimer obdivuje moderní umění – musíme tam dát Picassa, toho zná každý. Oppenheimer má rád moderní literaturu, dáme tam jak čte první moderní báseň „The Waste Land“ od T.S. Eliota. Tím mě Nolan udělal radost, protože T.S. Eliot je můj oblíbený esejista a básník. Odpouštím tuto obecnost a generičnost, stále je to jen hollywoodský velkofilm, který musí být plošší a jednoduše pochopitelný pro většinu. A to se hned tak nezmění. I když je pravda, že si hollywoodská studia tímto přístupem hloupější diváky sami vychovali. Já mám raději režiséry evropské a jiných států, kteří nepodceňují inteligenci diváků a kreativně pracují s filmovým médiem k předávání hlubších myšlenek. Chválím Nolana, že konečně začíná smysluplně používat jeho oblíbené hrátky s časovými liniemi. Tady pomáhají diváka udržet v neustálé pozornosti podporují jeho úvahy nad tématy. Zkuste si představit, kdyby film postavený na dialozích probíhal klasicky chronologicky. Asi by to diváka uspávalo. Skoro to vypadá, že se ten kluk londýnská nakonec přece jen naučí používat různé časové linie ke sdílení hlubších myšlenek. Dělám si legraci. Nolan je skvělý režisér a chtěl bych po něm moc, aby byl i skvělý spisovatel. Stává se to velmi výjimečně, že se objeví geniální režisér, spisovatel a třeba ještě výtvarník v jedné osobě. Oppenheimer je za mě pětihvězdičkový americký velkofilm, i když ta poslední hvězda v hodnocení je neuronová. ()

xmatysekx

Druhej z dvojice byl "Oppie" nebo taky "Bob the bomb builder" od ztělesnění kvalitní podívané. Nutno říct, že jsem byl po Barbie už dost sežvejkanej a představa dalších tří hodin mě extra netěšila. První zhruba hodina byla hutná a působila jako trailer k válečnýmu filmu. Rychlý střih, neustále se stupňující hudba, hustý hlášky, vždyť to znáte. Jo a viděl jsem to ne digitálně, ale analogově z toho 35mm filmu, což teda bylo fakt strašně pěkný. No, dále se to trochu zklidnilo, to bylo příjemný. Každopádně pak to skončilo, a jako moc moudrej jsem z toho nebyl... eprický, struhjící, ale to je tak všecko. Barbie má v tomhle mikrosouboji navrch. ()

papushka

Fenomenální pohlcující pecka. Opět film, co je o hodně někde před vším ostatním v kinech. Cítím ve vzduchu zasloužené Oscary! ()

valasek.m

Neskutečná podívaná, už od první minuty víte, že váš čeká neskutečný zážitek. Jde opravdu o velkofilm, který si vychutnáte v kině. Tři hodiny akce a dialogů, ani vteřina promarněná, je opravdu nutné dávat pozor, ale u takového filmu člověka asi ani na vteřinu nenapadne odvrátit pozornost jinam. Neskutečný herecký výkon Cilliana Murpho, kterému jsem věřil každý pohyb, ale i zbytku hvězdného obsazení. Je otázka, jestli ještě něco lepšího z letošních filmů uvidíme… ()

kwoky

Při sledování tohoto filmu mě několikrát napadla legendární hláška z představení divadla Sklep. "Ta kniha je především dlouhá. A to tak dlouhá, že i kdyby byla snad o polovinu kratší, tak by furt byla dost dlouhá." Jinak je to samozřejmě režijní žranice, samotný výbuch bomby byl parádní, ale třeba osobní pletky mi tam připadaly zcela zbytečné. A Damon mi tam vůbec neseděl. Za mě tři a půl a těsně zaokrouhluji nahoru. Znovu se na to dívat určitě nebudu. ()

Jespi

Takhle dlouho jsem z kina neodcházel nasraný. Film se mi nelíbil tak moc, že jsem se rozhodl vrátit na ČSFD a napsat mu recenzi. Čím bych začal. Jednoznačně největší kritika je, že nesplnil očekávání. Nolan nasazoval laťku tak vysoko, až ji v mých očích najednou nepřeskočil, ba ani nedorovnal. Když to shrnu. Těkavé rychlo scény a rychlo stříhy ve mě vyvolaly ADHD, ne vážně, první půl hodinu jsem si říkal, "Ok chtějí rychle projet jeho minulost a třeba během filmu zvolní." Ne ADHD pokračovalo celé tři hodiny. Potom nastal takový paradox, když máte životopisné drama a chcete udělat vyeskalovanou scénu, tak nemůžete zrychlit scény a střih, protože už tak jedete ADHD tempem, tak nemáte jak. Tudíž to nahradila hudba, takže tam blikají scény a střihy, blik blik blik a najednou TUN DUN DUN DUUUUN a až tun dun dun skončí, tak si člověk řekne...aha to měla být jako dramatická scéna? Aha, jsem si nevšiml, ještě že máme TUN DUN DUUUN. Toliko ke střihu, scénám a hudbě. Dialogy plytké, reálně nechápu jak tady někdo může chválit "briliantní dialogy." Matematika, fyzika prach hadr, člověk čekal trochu intelektuálního humusu, který nám bude narván do chřtánu, ale ne, film je dělán pro lidi s IQ 80 a na otázku, "Co když zapálíme atmosféru" dostaneme v podstatě, "Hm to by bylo blbý, enjoy." Tak to už jsem byl nasraný i na Einsteina, který měl ve filmu figurovat jako ten moudrý stařec co vždycky přinese nadčasový punchline. Když Oppenheimera porovnám s Kódem Enigmy, jakožto životopisný film o vědci, který dělá průlom ve vědě, aby zvrátil druhou světovou válku, tak Enigma jasně vyhrává. Enigma měla parádně vyvážený poměr politika / osobnost hlavního hrdiny / práce v týmu / řešení problémů / vyřešení problémů. Oppenheimer byl jen politika, politika, politika. Tím, že se teoretická část filmu vůbec neobjevovala, tak jsem vlastně vůbec neměl dojem, že postavy řeší nějaký problém, ale jen tak proplouvají dějem a 3 hodiny je tam někdo prcá za to, že jsou socialisté / komunisté / volně smýšlející. Otřes. Přijde mi jako hrozný paradox, že film má 3 hodiny, scény tam tikají a blikají jako na rave festivalu, ale přitom se tam vlastně nic nestalo. Ne vážně. Postava Emily Blunt totálně zbytečná, úplně o ničem. Postava Florence Pugh úplně absolutně nula. Kdyby ji vystřihli, nic by se nestalo. A ono obecně, všechny postavy byly naprosto zbytečné, jelikož tam scény tikaly a blikaly jako na továrenském pásu, tak kdokoliv měl na hlavního hrdinu jakýkoliv vliv, tak ona scéna byla za 5 minut míle daleko. No nic, už tady nebudu blít své srdíčko, normálně bych za kvalitu filmu dal 3* , ale jen ze samotné nasranosti, bych tomu nejradši dal odpad. ()

uramek

Nolan je bez debat nejlepší hollywoodský režisér tohoto tisíciletí a Oppenheimer jeho nejlepší, nejkomplexnější film. ()

Darth Maul

Štiepenie a fúzia. Nolan vyrozprával Oppenheimerov príbeh veľmi originálnym spôsobom a celý film vystaval na princípe kontrastov. Pred očami (tiesnivou hudbou, dynamickým strihom a strhujúcimi hereckými výkonmi do sedadla priklincovaného) diváka sa tak odohráva tragédia rozpolteného vedca a tragédia do seba zahľadeného politika, tvárou v tvár proti sebe stoja ozrutný kolobeh veľkých dejín a svedomie utrápeného človeka, napätie nastáva aj medzi teóriou a praxou... Tento metaforický prístup navyše zaujímavo vystihuje rozporuplnú osobnosť geniálneho fyzika. Oppenheimer je veľmi dobrý film, pretože núti premýšľať. V divákovi však na záver vyvoláva až hrozivé, ťaživé a skľučujúce pocity. Rád by som si ho pozrel ešte raz, aby som zachytil všetky obrazy a detaily. Zároveň viem, že ho už vidieť nechcem... Nie je to totiž príjemný zážitok. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

11.03.2024

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (více)