Oppenheimer

USA / Velká Británie, 2023, 180 min

V době, kdy Druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně, probíhal na dálku dramatický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit… (Cinemart)

DexMASTER094

Jen svižný střih mi nedovolil u filmu usnout. Méně je někdy více a zrovna pro tento film to podle mě platí dvojnásob. Děj se odvíjí tak rychle, až film působí roztržitě a vše působí jednotvárně. Obrovská! hora dialogů, zejména v poslední třetině filmu na diváka chrlí tolik informací, že člověka úplně nutí si film přestat užívat. Paradoxně, nejvíce epická mi z celého tříhodinového filmu přišla poslední minuta stopáže při rozpravě s Einsteinem. Když srovnám s Napoleon (2023), kterého jsem viděl před třemi dny, a když pominu to, jak oba dva režiséři pracují s historickými reáliemi a fakty, Oppenheimer vychází jako ten poražený. Za mě, silnější hudební doprovod, kratší stopáž o cca 30 minut, méně dialogů, pomalejší tempo a více filozofických otázek, dal bych 5*. Teď nemohu jinak, 3*, budou muset stačit. Za pár let s odstupem shlédnu znovu, pro porovnání. ()

Tomas_PO

Tak napokon výborný film, po opatrnejšom začiatku. Najmä druhá polovica dlhého, 3h trvajúceho filmu chytila na dynamike. Tvorcom sa podarilo zachytiť náročný príbeh aj komplexitu témy - proces prípravy bomby, následné vypočúvanie, špionáž, etické rozmery myslenia vedcov, geopolitiku, a ešte aj toho Einsteina :) Výborne zostrihané, prelínanie časových sekvencií napokon dalo plný zmysel. K tomu výborní herci, no skvelé. ()

halberdier

Předchozí Nolanův Tenet, ač se mi líbil, měl zajimavý námět a byl skvěle natočený, tak se mně přiliš pod kůži nezaryl a patří k těm slabším Nolanovým kouskům. Proto jsem k Oppenheimerovi přistupoval trochu opatrněji a čekal, zda si s ním Nolan u mě trochu spraví reputaci. A spravil. Oppenheimer je opět vynikající filmové dílo, které sice nedosahuje kvalit Temného rytíře nebo Počátku, ale zatím ho řadím mezi nejlepší filmy tohoto roku. O technické stránce filmu se nemá smysl bavit, jako u každého Nolanova filmu je na špičkové úrovni. Prim zde hraje hudba, která burácí i ve spoustě dialozích, což němusí každému sednout, mě to ale pomáhalo dotvařet napětí v komorních scénách (kterých je většina). Co si také zaslouží pochavlu jsou herci - tolik známých herců v jednom filmu se vidí jen málo kde a všichni předvádí skvělé výkony. Vypíchnout musím samozřejmě Cilliana Murphyho a Roberta Downey Jr. ,který po dlouhé Marvel štaci zase uukazuje, jak skvělý herec je. Velkým plusem pro mě je fakt, že mám rád fyziku takže spousta soudobých vědců ve filmu ukázaných znám, takže mě to udělalo radost, lidé neznalí vědy to tak ale asi mít nebudou. Trochu jsem měl obavy ze stopáže, 3 hodiny na koverzační drama se mně zdálo hodně, ale Nolan umě střídá časové roviny a když se vydá do terénu, mužeme se kochat nadhernými Hoytemovýmí záběry. Oppenheimer není nejlepší Nolanův film, ale je další z jeho výborných počinů a důkazem, že na poli mainstreamu je dnes spoleh jen na něho a na Camerona. Pro milovníky Nolana povinnost, stejně tak pro milovníky vědy a fyziky. (9/10) ()

papuchalk

Další zabitý letošní film. Prostě uvědomme si, že toto téma se otevírá po strašně dlouhý době, a zase na něj nikdo 15 let nešáhne. Je potřeba ho revidovat, nové pohledy, dávno zapomenutá fakta, mladší generaci ne příliš známý manažer projektu Oppenheimer, máme tu hrdinu ale taky antihrdinu celosvětového významu, pochopí diváci jeho motivace??.. Těch nábojů tady maj tvůrci na podnose jako nikde jinde. Tohle má tak obrovský filmový potenciál, že si můžete vybrat asi tak 15 způsobů jak to zfilmovat, na co se zaměřit, a oni si vyberou tu nejmíň zajímavou část z toho všeho a podřídí tomu strukturu celého filmu. Většina režisérů si přeje do filmu bombu, a přidávají ji tam často uplně nesmyslně, jen aby film měl nějakou rozbušku. Kurva hoši, tady mají bombu ze všech bomb nejbombovatější přímo v epicentru reálnýho příběhu a vykašlou se na ni, radši se rozhodnou řešit komunisty. Nějaká soudní tahanice mezi Opím a Strauusem po válce je fakt to poslední.. Díky tomu, že se prostřihy do tohoto vyslýchání prolínají prakticky do celého filmu, je zbytek obsahu značně naředěný, a ve všech důležitých tématech které jsou naprosto nosné a zásadní, klouže po povrchu. Kromě toho je díky tomuhle prostříhávání mezi rovinami celý film dvakrát delší než by bylo potřeba, protože aby se v tom divák uplně neztratil, je celá řada situací a záběrů přehrána ve filmu dvakrát, třikrát, dokonce asi čtyřikrát (scénka u jezírka?) aby si divák vzpomněl, že toto se už před dvěma hodinami filmu odehrálo, a tak nám Nolan připomíná, a připomíná, a připomíná. Mimochodem ta scénka u jezírka je naprosto nepodstatná pro vyznění filmu, ať už si ti dva řekli cokoliv, a tady je z toho vytvořen twist pomalu jako v Dokonalém triku. Další film, který je díky ambicím režiséra pouhým zmetkem, zlomkem toho co z toho mohlo být. On prostě nemůže upustit od těch svých zálib v sedmi časových rovinách ani v tak základním příběhu, který absolutně nepotřebuje tento styl vyprávění, jelikož nepřináší nějaký jiný filmový zážitek, ani nějaké nečekané objevení, nebo rozuzlení, když se to nakonci všechno složí do jednoho. Ne, opravdu nepřínáší. Prostě uplně zbytečná forma, která zvítězila nad daleko zajímavějším obsahem. Film zcela trestuhodně nerozvíjí zajímavá témata okolo manhattan projektu, ani filozofická, ani faktografická, a že jich je, ale poskytuje pouze nejnutnější, základní informace, a uplně ten nejzákladnější filozofický pohled "aha otevřeli jsme pandořinu skříňku, co jsme to udělali". Film zcela povrchně řeší motivaci použít jadernou pumu na japonsko, a to jak motivaci prezidenta, generálů, politiků, tak vlastní Oppenheimerovu touhu použít to, na čem tak dlouho pracoval a egoisticky se tak pochlubit světu, že byl první, nejlepší, nejúspěšnější. Ale je to tam tak slaboulince naznačený, že ti dávno usnulí diváci to propásnou a ničeho si nevšimnou. Tvl to je hlavní téma filmu! Dále film zcela utajuje, že do japonska se už hrnuly divize rudé armády přeskupené z evropského konfliktu, což pro rozhodování zda pumu použít či ne, mělo jistě podstatný vliv a přináší další dílek do skládačky, ale ne v tomto filmu. Kde je pak pohled ze strany japonců? Tváří v tvář zničení? Kde je technologický vývoj bomby?? Dozvíme se jen pár drobností, uplný minimum jak to funguje, jaké překážky museli překonat? Jak získávali ten jaderný materiál? Ve filmu jen dávají kuličky do nějaký nádoby. I Z wiki se dozvíte víc. Testovací výbuch Trinity měl stejnou sílu jako ten z Nagasaki, 20kilotun, čili to byla obrovská exploze včetně toho hřibu. Ve filmu má ten výbuch sotva 50 metrů!! Je to směšně malý! USA si sami zasvinili radioaktivním spadem území velký 500 km čtverečných, od Roswellu až po Santa Fe, kde žilo až půl milionu lidí. Kde je nějaká sebereflexe toho? Dál - téma národní bezpečnosti a utajení takového projektu, je tak strašně povrchně popisované, jako soubor vzájemných pomluv mezi vědci, ktečí si vyřizují účty, ale důkazy žádný. Ono to skoro ve filmu vypadá tak, že bezpečnost a utajení během projektu manhattan nikdo moc nehrotil, a zabývali se tím až po válce, což je samozřejmě strašná kravina. Jediný co jsem se z filmu dozvěděl, že Oppenheimer měl blízko ke komunismu, a byl podezřelý z vynášení dat rusům, což mi uniklo i když jsem o manhattanu četl pěknou knížku, a že v usa bylo mezi vědci komunistické smýšlení "celkem rozšířené". Ovšem k tomuhle filmu se nemá cenu vracet, není tam nic objevnýho ani kulervoucího, ani celý ten příběh nedokáže zabalit, zrevidovat do stravitelného balíčku, který je přijímám ať už příležitostným divákem, anebo znalcem manhattan projektu. Kde je nějaký souboj dobra se zlem, kde je nějaký souboj Jekkyla a Hyda, kde je nějaká tradiční tragedie vzestup a pád hrdiny. Komunistická minulost Oppenheimera jako nosný téma fakt na 3 hodinový film nestačí, ještě navíc když je to téma tak nejednoznačně ukončený, a film je myšlenkově naprosto rozplizlý, nekonkrétní. Hlavní pointa filmu? Nebyla mu obnovena bezpečnostní prověrka. Sorry za spoiler! Jednou stačilo a dost. () (méně) (více)

Holly_Molly

Klasický Nolanovský vizuální porno s klasicky totálně zprasenym zvukem, kde když spolu postavy vedou dialog, zní to jak dvě vychovatelky o polední pauze ve školce a naopak když se něco začne dít, je schopný to vystřelovat mozky z hlav...a co se týká děje, je to sice hereckej koncert, ale tak strašně nudnej, táhlej a odosobněnej, že si zaslouží obdiv každej kdo to dokoukal.. ()

marekspanel

Než bych zde zbytečně po tisící rozebíral, co bylo dobře a špatně a jak to mohlo nebo nemohlo být natočeno, raději sdělím jen své emoce. První třetina náročnější na vstřebání pojmů a dojmů, v půlce odzbrojující a do konce obsahově fascinující. Po skončení jsem měl takovéto nutkání civět do prázdna, jako když Vás něco skutečně zasáhne a ta energie má ještě setrvačnost. ()

Brodequin

Až příliš upovídané. Mnohdy jsem vůbec nestíhal, o čem si vlastně povídají, nechápal jsem to, jen jsem koukal a čekal, až bude změna scény, konec debat určených spíše pro brejlaté fyziky. Opravdu jsem čekal něco víc, když už je to tak ověnčené cenami. Bohužel... za mě hrozná nuda. ()

Muf911

Velkofilm, který si budu muset dát ještě jednou, abych pochopil všechny ty složité dějové linky a několikanásobné retrospektivy. Každopádně velmi atraktivním způsobem zpracované těžké téma. ()

Allontanato

Už párkrát jsem zmiňoval, že filmy o nebo se soudními procesy mě obvykle unavují a pokud se nejedná o duo Tracy/Hepburnová nebo pošťáka s Lanou Turner, mé hodnocení začíná rychle klesat. Nebýt všudypřítomné politiky, snímek o zrodu atomové bomby by byl jistě skvělý, jenže z Oppenheimera na mě ta politika působí prvořadě. Samozřejmě se však jedná o parádní film, který výjimečně popisuje tvrdou realitu tehdejší doby, atomovka je spíše působivý bonus, alespoň ke konci to tak působí. Čtyři je sice málo, ale pět už je pro změnu příliš... 88 % ()

fafejt001

Murphy  jede  pro  Oskara ,  to  je  jasné  .   .    Strhující   drama ,  leč   zbytečně   dlouhé  . Mohlo  to  být  ,  klidně  ,  o půl  hodinku  kratší .  Ale  promakané  to  je  .  To  jo  . ()

SmajdalfCZ1

Co bych napsal k tomuhle filmu. Víme, že to vyhrálo tuším 5 Oscarů, takže bych měl říct, že asi dobrý. Někdo by si mohl stěžovat na velice dlouhou stopáž, ale pro mě tohle problém nebyl. Přátelé si mohli všimnou, že jsem ten film hodnotil až po půl roce od premiéry. Proč tomu tak bylo? No dokumenty a životopisné díla nejsou zrovna moje parketa a pokud to má navíc 3 hodiny, tak se na to musím drobně psychicky připravit. Nakonec to nebylo takové zlo. Ze začátku jsem měl trochu problém s časovými liniemi, ale zorientoval jsem se v tom rychleji než v první sérii Zaklínače. Dokonce prostě to spoustě lidem vysvětlilo jak si vyrobit atomovou bombu a jaká rizika to obnáší. Musím tomu nechat, že to nebylo přehnaně intelektuálně náročné a tu zmiňovanou fyziku by pochopil i Franta, co nedodělal základní školu. Zatím ten film více méně chválím, ale hodnocení je na 4*. To hodnocení nechám takhle ,,nízké,, z důvodu toho, že prostě tyhle filmy nejsou můj šálek kávy. Souhlasím s tím, že by to bylo vidět v Imaxu stejně jako Dunu parádní, ale Praha je daleko a já jsem línej ( pokud by tedy nějaká kamarádka taktně nenaznačila, že by to tam ráda viděla. V tom případě bych objednával už taxi do Prahy :D :D ). No to jsem odbočil. Prostě tomu dávám 4*. Všem to rád doporučím, protože Cillian Murphy je skvélý herec. Minulý rok uzavřen :). ()

stanyko odpad!

Nieco strasne. Dlhosiahle kvakanie o nicom, otrasne herecke vykony zvlast Cilliana Murphyho, ten tam s vytrestenimi ocami ako potkan bol fakt jak past na oko. Ten jeho divny vyzor mi vzdy prekazal, ale kym bol vo vedlajsich uloach este sa to dalo zniest. Ale chlapec hlavnu ulohu proste nezvladol a neviem v akom filme by dokazal utiahnut taku rolu. Kopec blbych prestrihov a neviem coho. Zvlast ma zhrozila scena v ktorej Oppenheimer odnesie svoje dieta ku znamym. Netusim ci sa to tak skutocne stalo, ale to proste nie je normalne spravanie normalnych ludi. Mozno len autori nieco vystrihli z kontextu, ale cele ma to len znechucovalo viac a viac. Proste film 3 hodinovy film plny nudnych nezazivnych debilin o vysinutom vedcovi s nulovou charizmou a nejakym protikomunistickym vysetrovanim. A vsetcia sa tvaria ako ich to mucenie naramne bavilo. Ochotnici by to zahrali lepsie. Ani som to nedokazal dopozerat, kedze som zaspaval kazdych 20 minut. Asi zijem v uplne inej dimenzii, ked tu citam tie oslavne komentare :) ()

DannyArcher

Tak co k tomu říct. Do kina jsme šli s partou po fotbalovém zápase Bohemka-Teplice, kde kvalita chyběla, ale zase náladu zlepšilo točené pivko a dobrá atmosféra. S očekáváním té opravdové kvality jsme se přesunuli do IMAXU.. co nás tam čekalo? Půl hodiny ze života J.R.Oppenhaimera před zapojením do projektu Manhattan, dvě hodiny teorií, dialogů a výslechů a 15 minut skvělé imaxové zábavy (testovací výbuch). Na plátně je téměř celých 180minut skvělý Kylian.. pardon Cilian Murphy, kterého nám asi všech muselo být na konci líto. Ale asi můžeme říct, že expert na tuto práci to byl z nejpovolanějších, zvládl všechny individuality v týmu spojit a delegovat a atomová bomba se povedla sestavit. Emily Blunt hraje lojaální manželku i přes to, že Cilian si jezdí ulevit od stresu na hodinový hotel za jeho „femma fatale“  Florence Pugh - jejich scéna, kdy si nazí vychutnávají posexovou cigaretku na hotelu a záběr na prsa Florence je jedna z těch zajímavějších v jinak dialogovém velkofilmu. Ještě musím zmínit skvělé výkony od Matta Damona a R Downeyho Jr, kteří drželi tempo a skvěle se sžili s charakteristikami obou jejich postav. Na druhou stranu… ono kdyby tam nebyli tak kvalitní herci, asi by většina diváků při filmu i zamhouřila oko, nebo obě oči… Do IMAXu bych na to už znovu nešel, ikdyž ten testovací výbuch a různé halucinace Oppenhaimera ve formátu 4:3 za to opravdu stály. Nadšený jsem z kina ale neodcházel, očekávání bylo na 4-5 hvězd, realita je 3-4. Za skvělé herecké obsazení, výbuch a Einsteina dávám 4. ()

Scaevola

Dlouhé tři hodiny se mi rozlezly na dva večery, a přeci mám pocit, že tempo více zavánějící infarktem jsem ještě nepojal. Snímek se řítí kupředu, zdařile kombinuje fyziku, politiku i etiku, to vše v několika časových liniích, ale přesto je výsledkem srozumitelná výpověď o osobnosti, kterou bylo možné jen milovat, nebo nenávidět, a o době, která (zase a znova) lovila čarodějnice. Každý ze zúčastněných podává bezkonkurenční řemeslný výkon, přičemž všemu a všem kraluje suverénní Ch. Nolan. Dílo velkolepé téměř v každém ohledu, leč vzdor superlativům si jej v nejbližší době určitě znovu nepustím, protože tak hutný, myšlenkový eintopf mám obtíže vstřebat. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování