Oppenheimer

USA / Velká Británie, 2023, 180 min

V době, kdy Druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně, probíhal na dálku dramatický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit… (Cinemart)

Filumena

Toto mi vyrazilo dech, někdy doslova když zvuk šlápl na plyn. Ovšem hudba excelentní, skvělý výběr hereckých Star ale i ve vedlejších rolích neznámí herci zářili. Obohacující příběh tvůrce vynálezu zkázy. Nějak jsem nezaregistrovala dlouhou stopáž (čehož jsem se bála). Ovšem je to vyloženě "kinovka" na ušmudlaném monitoru doma by si člověk nevychutnal vizuální stránku filmu. A Murphyho modré oči prostě miluji. ()

Kelinej

Oppenheimera přidávám do svého seznamu dokonalých filmů, a to jsem původně tvrdil, že to bude nuda, jež mi nic nedá. Patří k těm, které už víckrát v životě vidět nemusím, ale přesto mne jednou provždy ovlivnily.  Několikavrstevnatý příběh je nečekaně přehledný, několikrát gradující a dostaly se do něj i zvraty, které běžný divák nečeká. Poprvé jsem vzal na milost Cilliana Murphyho, který se pro tuto hlavní roli narodil, a výborně svoji postavu vystihl i Robert Downey Jr. Superlativy zaslouží také Nolanova jistá režie, potvrzující jeho pověst autora, který ví přesně, co chce říct. A tím se dostáváme k tomu hlavnímu - poselství filmu, jež plně podepisuju a dvakrát podtrhávám. P.S.: Konečně jsem na stará kolena pochopil aspoň něco málo z fyziky. ()

takyodbornik

Strašná nuda. Tedy pokud nejste fanouškem soudních dramat. Ten film je možná z filmařského pohledu natočen precizně, ale je to divácká nuda. Těžká nuda. Napětí nula. Zápletka žádná. Prvek překvapení nebo něco nečekaného  - taky nula. Nechápu, proč tomu zdejší fandové dali 87 % a dokonce 116. nejlepší film. Vážně se nestačím divit. Buď už ve svých 40 letech ztrácím pojem o tom, co je super film, nebo laťka klesá čím dál níže. Nemohu se zbavit dojmu, že spoustu 5* dostal film jen a pouze proto, že v něm hrál Cillian Murphy, kterého plno lidi zbožňuje díky Gangy z Birminghamu, ale tento film už nechci vidět podruhé. ()

vince_c

Nolan to v druhé půlce trochu utopil v politice, kde se nemá šanci předem neinformovaný divák jakkoliv chytit, ale i tak velmi dobré. Famózní Cillian Murphy a i výkony ostatních herců/hereček jsou skvělé. První půlka je naprosto strhující a pár scén je ve filmu extrémně silných (projev v telocvičně po bombardování Hirošimy je peak Nolan), za což podžím 4* i přes slabší druhou půli. ()

Tycygo

Trochu delší, než bylo nezbytně nutné (Nolan no...). Delay při čekání na atomovku otravně dlouhý a až téměř antiklimatický, ale jinak perfektně napsané a nenudilo ani chvíli díky super rozhovorům. ()

kluviM

Noo, tak neviem. Hlboký dojem to na mňa nespravilo. Taký normálny film. Sice Nolanov a Goranssonov rukopis som hneď spoznal, ale inak to bol vpodstate len taký normálny film. Má pocit že v niektorých rádoby filozofických ohľadoch povrchý. Dobré ale nič extra ()

Silverstone

Christopher Nolan drží laťku pořád vysoko. Strhující příběh, skvělí herci, úžasné efekty a povedené záběry by mohly vydat na pětihvězdičkové hodnocení. Ovšem způsob, jakým byl film sestříhán je poněkud nešťastný. Hodinové záběry z různých politických komisí působily až moc dlouze a při vší drzosti to řeknu na rovinu - až nudně. Možná se ale najde pár srdcařů, kteří dokážou ocenit i tuto část filmu... ()

FilmMag2000

Oppenheimer je skutečný vizuální zážitek. Režie, kamera a hudba vás strhnou. Výkony všech hlavních herců jsou hodné Oscara. Pokud máte alespoň určité povědomí o otci atomové bomby Oppenheimer splní vaše očekávání. Cillian Murphy je dle mého názoru rozhodně kandidátem číslo 1 na Oscara. Asi to nebude film pro každého a ne všichni z něj budou nadšeni. Je to film o „pravděpodobně“ největší světové katastrofě EVER. Filmový génius Christopher Nolan je bezpochyby jednou z nejlepších hvězd filmového průmyslu. Se svým jedinečným talentem a bezmeznou kreativitou vytvořil novou filmovou ikonu (Oppenheimer), která bude nepochybně zvěčněna ve světě kinematografie. Bude patřit mezi největší díla, která kdy kdy byla v oblasti kinematografie. Film nutí k zamyšlení nad tím, v jakém světě to vlastně žijeme a poukazuje na volby, které denně lidé i vlády celého světa dělají. ()

TR00P

První životopisná Nolanovka je skvělá, ale ne dokonalá, ale mínusy až na konec. Určitě bych vyzdvihl herecké obsazení s Murphym v hlavní roli, za kterou si určitě zaslouží Oscara, který mu stále utíká. I vedlejší role mají skvělé herecké obsazení, kterému vévodí Downey Jr., jakož to "antagonista". Dalším plusem je prostředí a práce s kamerou, kterou dokresluje skvělý hudební doprovod. A teď k tomu mínusu, který je sice malý a někomu se líbit může včetně mě, ale pro ty, kteří se ztrácejí ve více příběhových linkách se může střih filmu zdát zmatečný a film si neužijí naplno. Hlavní příběhová linka, která se zaměřuje na vznik atomové bomby je totiž prolínána soudními procesy, které se nakonec spojí ve skvělé zakončení filmu. Viděno v 70mm IMAX formátu. 9/10 ()

Olivvaxaf

Mráz po zádech…. Kromě perfektní kamery,střihu,herectví,hudby jsem překvapen i když ani nejsem jelikož se týká Nolana i u příběhu což je nejdůležitější. Nemám slov.. tak velkolepé až strašidelné. 10/10 ()

tonysawer

Nebudu dávat dobré hodnocení za pěkný vizuál, když jde o špatný film. U svatýho atomu! Na začátek napíšu jednu větu: TEN FILM JE ŠPATNÝ. Celou dobu máte pocit, že byste měli mít povědomí o nějakém hlubším pozadí, ale to jsem za celých 180 minut nepochytil asi tak, jak by si přáli. Ve výsledku mám pocit, že jde o nudně uchopené téma, které jsem nemusel vidět - nebýt zajímavého obsazení a hereckých výkonů, tak to nedokoukám za 60. minutu. A tady to zajímavé téma mě nedokázalo udržet. Říkejte si tomu art nebo konverzačka, ale mi tenhle film vážně nesedl... mám pro něj po dokoukání jediné slovo: ROZPLAJZLÝ! Kolik peněz na tohle někdo vynaložil raději nechci teď dohledávat, protože si to umím představit. Držím se, abych nedal, vhledem k vlastnímu zklamání z téhle nolanovky, ještě horší hodnocení než 1* :-( ()

arowhill

Už dlouho se mi nestalo aby ve filmu bylo něco nebo několik věcí které mě z amatérského pohledu zajímají. Tady se zjevně povedlo natočit film který nemusel nic přikrášlovat a hlavního protagonistu představili takového jaký byl, s klady i zápory. Nenašel jsem v tom filmu vlastně nic co bych mu vytkl a to je dnes poměrně vzácné. Historický film hodnotíme ze svého pohledu, vždy ho budeme konfrontovat s informacemi které máme teď. Hra s emocemi je dobrá pokud se to nepřehání, zde to bylo tak akorát aby člověk zůstal v obraze a stále vnímal že jde o drama kolem vývoje a setrojení atomové bomby. ()

Amberjack

SPOILERY:  jako vždycky ohromně vysoký standard. Námět, scénář, režie, samotné vyprávění příběhu, kamera, hudba. Neskutečně vysoká úroveň všeho a originální režijní rukopis. Na všechno z toho jsme ale zvyklí. Přesto je pro mě film až do scény s výbuchem jasná pětihvězdičková záležitost. Po něm se bohužel všechno trochu rozpadne a přichází procesní pasáž plná komplikovaných dialogů nebo promluv, které ale ve zkratkovitě rozstříhaném vyprávění nemají šanci diváka plně pohltit. Přeházené časové roviny v konverzačně-procesním daramatu úplně nefungují. Co mi vysloveně nesedělo bylo odhalení hlavního antagonisty v podání Roberta Downeyho Jr. Pořád, a v takhle komplikovaném narativu dvojnásob, platí klasická poučka "nemluv o tom - radši to ukaž". Tady se muselo chvíli žvanit, aby divák pochopil, že ten Robert je vlastně jako "ten zlej, pomstychtivej intrikář a nemáme ho mít rádi". V mém případě se to tak úplně nepovedlo. Tehdejším obavám amerických politiků ze sovětské špionáže totiž naprosto rozumím. Možná u mě ale hraje roli i to, že a) nesnáším komunisty ani jinak zorganizované levicové lupiče, b) nesnáším ruskou/sovětskou politiku komplet od roku 1917 - a ani předtím to nebyla žádná sláva. Komoušů a jejich sympatizantů v řadách vědců pracujících na atomové bombě bych se bál taky. To, že se s Oppenheimerem po válce zacházelo velmi nepěkně je samozřejmě věc jiná. Aby nám to ale režisér sdělil, tak podle mě trochu moc tlačí na pilu. Jinými slovy - pro tehdejší US army a mccarthyovskou politiku té doby mám pochopení. Joseph McCarthy a jeho sympatizanti obecně byli silně paranoidní a radikální postavičky, ale nezapomínejte na to, že měli pravdu - sovětská špionáž v USA byla naprosto reálnou záležitostí té doby a obavy z ní byly 100% oprávněné. ()

Indypindy

Čakal som od toho viac. Pozerať sa hodinu na vykonštruovaný súdny proces v Amerike vzhľadom, že v komunistických diktatúrach boli takto zlikvidované milióny nevinných ľudských životov mi pripadalo banálne. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování