Oppenheimer

USA / Velká Británie, 2023, 180 min

V době, kdy Druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně, probíhal na dálku dramatický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit… (Cinemart)

Martrix

Nolan patří do úzkého kruhu režisérů, které považuji za Mistry ve svém oboru. Přesto mě nikdo nemůže nařknout z nekritického obdivu ke všemu, co udělá. Dunkerk jsem neviděl...válečným filmům se spíš vyhýbám a Tenetu jsem plácnul tři hvězdy. Od Oppenheimera jsem si nic moc nesliboval, ale věděl jsem, že se na něj podívám. Tím úvodem si připravuji půdu pro smělé prohlášení, že Oppenheimera považuji za nejlepší film, jaký jsem v posledních minimálně dvou letech viděl. A to podotýkám, že nedávno jsem poprvé viděl Kmotra, nebo Taxikáře, nebyl jsem zklamaný z druhého Avatara, byl jsem velmi nadšený z druhého Blade Runnera, jeden den jsem si udělal kombo Sedm a Mlčení jehňátek a viděl jsem i mnoho dalších pětihvězdičkových filmů. Přesto bych na první místo vysadil právě tento film. Že jde o mimořádný počin, jsem věděl po hodině sledování. I když je k prasknutí nacpaný hereckými hvězdami, být tam vlastně nemusely...scénář a formát je tak skvělý, že neřešíte kdo tam hraje. Navíc postav je tolik, že se některé role dají považovat spíš za důležitější camea. To, co má prim je velmi zajímavý a vtahující příběh, který je navíc i nepříjemně aktuální, protože Ukrajina a nové výhrůžky atomovkami a protože Izrael a nový hon na Židy. Nolan neudělal jen životopisný film, ale také politický thriller. Je to o zradě a "vděku". Taky o těžkých rozhodnutích, částečně snaha rehabilitovat otce atomové bomby a současně vysvětlit, co se s ním po válce dělo...čím si musel projít. A pro mě je tam i kus sci-fi...jen je trochu retro. Nepojednává totiž o budoucnosti, ale o tom, co už se stalo a co brutálně změnilo svět. Je to vlastně o začátku Apokalypsy, která stále probíhá. A paradoxně ten poli-thriller a to sci-fi, má před tím životopisnem navrch. I přes tu stopáž totiž stejně nepochopíte, co přesně se Oppimu dělo v hlavě a přestože akceptujete, že to byl geniální vědec, nic moc se o jeho osobnosti nedozvíte. A přesto...už po pár minutách filmu jsem cítil, jak to se mnou cvičí. Byl jsem přenesen o osmdesát let zpět a fascinovaně zíral na zrod nejnebezpečnějšího vynálezu v dějinách lidstva. A vyvinul ho relativně křehký a nerozhodný člověk, který byl zmítán pochybnostmi, ale nedokázal odolat svodům ďábla a dal politikům nástroj k vymazání všeho živého na planetě. Když si ten kontext uvědomíte...což bude díky scénáři jednoduché, tak vám bude připadat i ta snaha Oppiho zdiskreditovat a odstavit, poměrně malicherná. Jenže ona není...lidé jako byl Lewis Strauss se snaží intrikovat, překrucovat a měnit přirozený řád věcí ve svůj prospěch. Když se takový člověk zeptá..."jak se jmenuje ten, kdo pro mě nehlasoval?", a po odpovědi ..."nějaký John Kennedy", jen pokývne hlavou, tak vás zamrazí. Nevím, jakou historickou hodnotu tento film má. Kolik toho je pravda a kolik jde za autory knihy a scénáře, ale film je to po všech stránkách vynikající. Nolanův nejhodnotnější, nejsilnější. Jsem moc rád, že jsem ho viděl s odstupem, bez hype a bez velkých očekávání. Tři hodiny mi nikdy neutekly tak rychle. () (méně) (více)

Rocky88

BUILD HIM A TOWN. Ještě teď kroutím řepou nad tím, jak může mít 3hodinový film o výslechu takový drive a spád. Na druhou stranu to očividně nemožné není, protože film je událostmi nacpaný k prasknutí, v záběrech se ukazuje jedna historicky důležitější postava než druhá, dialogy stříkají vědu, politiku a úvahy nad vědeckým pokrokem vs. využitím k oblíbenému zabíjení v podání stravitelném pro všechny - a tohle všechno je k životu přinášeno perfektními výkony herců a hudebníka (i když finále barevného výslechu už vskutku přezvučené bylo). Jsem strašně rád, že tuhle látku zfilmoval zrovna Krýša, který odolal zobrazení shození Little Boye na Hirošimu a následnému zobrazení hrůz pekla a radiace. Sekvence s testovacím výbuchem, kterou divák dostane místo výše zmíněného, je v jeho podání daleko lepší a napínavější volba, opět korunovaná praktickými efekty. K hrátkám s časem opět dojde, tentokrát ale jen ve formě nechronologického vyprávění, s entropií si tentokrát BezLan nehraje. Po skončení jsem se chtěl okamžitě podívat znovu. BUILD HIM A STATUE! ()

bourec

Musím přiznat, že Nolana nemám rád. Jedinej rozkousatelnej film je Počátek. Teda pro mě. V tomhle bijáku znovu hudbou navozuje napětí a očekávání něčeho, co nepřijde. Prakticky dvě hodiny sledujete debatu o něčem, čemu nerozumím. Navíc podaný bez pohybu. Ale nasranej nejsem. Už od tohodle plodu vlastní arogance nic nečekám. 40%. ()

Streeper

Tak dlouho jsem se rozmýšlela kolik Oppenheimerovi dám až jsem ho zapomněla ohodnotit. Takže trochu se zpožděním jsem dala hvězdy a s dalším zpožděním přidávám komentář, ale prostě byl to tak silný zážitek, že jsem si to musela nechat prostě projít hlavou. Líbilo se mi vizuální zpracování, jak to Nolan rozdělil na barevnou a černobílou verzi. Cillian Murphy byl naprosto skvělý a věřím, že si odnese nominaci na Oscara, kdo ale podle mě byl daleko lepší a táhl celý film a navíc si ho ukradl pro sebe Robert Downey Jr. Přála bych mu nejen nominaci, ale i samotnou sošku, opravdu mě jeho herecký výkon nadchl a jsem zvědavá, jak nakonec Oppenheimer bude na udílení cen úspěšný. ()

cariada

Zajímavé drama o člověku co vynalezl první atomovou bombu. Polovina filmu je jak k tomu došlo a zbytek je velká politika a morální dilema. Jestli bylo správné bombu použít či ne je dost těžké. Za sebe si myslím že jo, aby svět viděl co to bude mít za následek. A že jestli se to ještě někdy použije, tak je konec civilizace tak jak ji známe teď. Naštěstí to zatím nikdo znova nepoužil a že je na světě dost šílenců, který jsou toho schopni. ()

Aljak

Christopher Nolan prináša ďalší veľkofilm, a tentokrát sa mi celkom pozdával. Veľkú zásluhu má na tom samozrejme samotná téma, príbeh, a taktiež výborné herecké obsadenie, ktoré film o to viac potiahli dopredu. Zrodenie atómovej bomby a jej následné použitie bolo (a vždy aj bude) silná eticko-morálna dilema. Robert Oppenheimer si tieto dilemy plne uvedomoval a jeho meno už navždy zostane spojené s tým, čo sa v závere WW2 odohralo. Film odráža všetky možné aspekty týchto udalostí, nielen tie pozitívne, ale aj celé pozadie vtedajších nálad a atmosfér v geopolitických veľmociach. Niektoré fázy filmu boli zbytočne natiahnuté, naopak skrz niektoré sa len tak ledabolo preletelo. Každopádne, tento film je rozhodne kvalitný a majstrovsky natočený. Aj keď nie som úplne stotožnený s jeho dominanciou na filmových cenách. Za mňa silné 4* ()

dubinak

Krásně strukturovaný komplexní snímek a troufám si říct, že Nolan je filmový Einstein, zároveň filmový Mozart i Picasso, prostě mistr oboru. Tak komplexní snímek aby člověk pohledal, navíc je natočený takovým až vinětovým stylem, který diváka téměř nenechá vydechnout, natož aby ho nudil. Film má velice svižné tempo na svou stopáž a disponuje hlavně skvělými herci, o čemž není pochyb. Škoda, že jsem byla posera na něj zajít do kina a byla spíš tým Barbie. Ale rest je odškrtnut a až na to, že jsem tak čtvrtinu vědeckých promluv nepobrala, bylo to super. ()

C0r0ner

U Nolanových filmů vždy dopředu automaticky počítám s pěti hvězdičkami. Oppenheimer není výjimkou, je to naprosto špičkový film, přesto z něj mám pocit zklamání jako u Dunkerku a Sucker Punche. Sice tomu není co vytknout, ale zároveň to není takové to hysterické nadšení. Co se týče střídání časových linií (střih), obsazení, které by vystačilo na pět jiných filmů, herecké výkony, za které musí padat Oscary (Murphy!), hudba, napětí, ale i střídání všelijakých žánrů..., tak je to extratřída ve všech ohledech, na jejíž kvality je schopno dosáhnout jenom velmi málo režisérů. Že se to věnuje jednomu z nejpřelomovějších okamžiků lidské historie, že tam je jen tak mezi řečí Einstein... Ne, není tomu co vytknout, ty tři hodiny utečou jako nic, vzpomínek zůstanou hromady, ale tematicky podobný Černobyl byl lepší. I tak ale bez váhání plná palba, Nolan je prostě nejlepší režisér všech dob, ať už točí úplně cokoli. 100% ()

Cheeter

Vstupní předpoklady jako Nolan, třaskavé téma nebo klasická filmařiny nezklamaly. Obával jsem se, jak Nolan zvládne poněkud delší stopáž, která není úplně běžná a povedlo se. Povedlo se natočit životopisný film, který není triviální a současně dokáže diváka udržet celou dobu se dívat. A to se u životopisů děje spíše méně, hlavně co jsem mohl v posledních letech vidět. Navíc, všichni známe Oppenheimera jako tvůrce atomové bomby, ale co bylo dál ticho po pěšině. Ani já jsem v tomto ohledu nebyl výjimkou, byť jsem současně tušil, co se mu mohlo dít, a to z dobového kontextu. Herecké výkony paráda. Pokud jim nepadnou za to Oscary, tak nevím. A ten by určitě měl dostat i režisér. A ještě jedna poznámka. Evidentně to jde i bez nějakých extra kvót na společenskou pestrost. V tomto směru je dobová společnost ukázána, jaká nejspíš byla. ()

Bush13

Zhlédnutí snímku v IMAXu bude pro mě jistě jedinečný zážitek do konce života, na který nezapomenu. Téměř se sice vtírá otázka, zdali Oppenheimer je ten film, který potřebuje takovou imaxovskou péči a pojetí, když se jedná o dialogové již historicko-politicko-psychologické drama plné detailních záběrů spíše obličejů nežli třeba krajin Nového Mexika a pulsujících částic, ale nakonec to vlastně nevadí: jde o vypiplané sedmdesátimilimetrové audiovizuální dílo, což milovníci analogu jako já ocení už z principu. Samotný scénář nijak nezaostává, naopak, je napínavý stejnou měrou při válečném vývoji bomby, shození bomby i následných protikomunistických slyšení, jen občas musí běžnému divákovi občas cosi polopaticky vysvětlit a znázornit, ale nejde - snad s výjimkou sanskrtové postelové scény - vyloženě za hranu neohrabanosti. Oppenheimerovi je zde pak naloženo na záda snad úplně všechno, ať už sláva, tak nonšalantní lehkomyslná výstřední genialita, tak i veškerá morální dilemata s atomovou zbraní spjatá. A ač jsme svědky mnoha skvělých hereckých výkonů a debat mnoha slavných fyziků, stejně je většina významů koncentrována do osoby jediného muže, přičemž ale historie tohoto vynalézání je výsledkem i mnoha dalších souběžníků. O tom více například ve skvělém komiksovém špalku Bomba, který, ač to nerad přiznávám, je zhruba stejně napínavý jako tento Nolanův velkosnímek. ()

Amroth666

Shlédnuto v kině, musím říct, že tenhle film je bomba! Ostatně, co jiného napsat. Jen na můj vkus málo akce, ale skvělý dialogy, napětí, vývoj postavy, hudba. ()

campix

This is Cinema. Jak by řekl Martin Scorsese, protože Nolan opět natočil výborný snímek, kterému můžeme vyčítat mnohé, ale ve finále se jedno opět o jednu z největších událostí tohoto roku a jeden z nejlepších snímků. V Nolanově portfoliu sice nebude zabírat bůhvíjak výsostné místo, ale nesporné kvality se nedají upřít. Příběh otce atomové bomby je čistým životopisem. Ale životopisem od Christophera Nolana a to všichni chceme vidět. Přes třihodinovou stopáž jsem byl přikovaný k plátnu a sledoval jsem širokou plejádu výborných herců. Sice bych někde klidně trošku prostříhal a některé pasáže zkrátil, ale já jsem naprosto spokojený. ()

zette

Mne nejvice vadila ta "dramaticnost" v kazde scene, dialogu. Vse umocneno hudbou jako z Titanicu. K tomu ta stopaz... Krome nametu nic, co bych mel na tomto filmu obdivovat. Jsem rad, ze jsem na to nebyl v kine. ()

Morzael

Asi nejvíc basic film od Nolana. Pořád je to skvěle natočené, zahrané a ambiciózní ve svém ne-využití CGI (wow!), ale jinak mě nenapadá, proč bych to měl někdy chtít vidět znovu. Úplně standardní biografický příběh (se kterými se poslední roky roztrhl pytel), kde si v poslední třetině musel vyrobit antagonistu a přidat jakože twist, který byl teda jasný už od chvíle, kdy se ta postava objevila, aby si scénárista/režisér mohl aspoň nějak obhájit to (své oblíbené) tentokrát spíše lehce nelineární vyprávění. Jen místo Salieriho tady máme nudnou, směšnou postavičku, byť dobře zahranou, která mě nezajímala ve filmu a nezajímá mě ani po něm. Film každopádně zapadl do klasické storytellingové šablony Hollywoodu, která už mi přijde prostě vyvařená. Dokonce nám v poslední scéně musel rejža sdělit svůj názor na atomovou bombu, abychom náhodou neodcházeli z kina s pomotanou hlavinkou či ambivalentními pocity ohledně toho, jestli náhodou není posledních 80 let bezprecedentního světového (více méně) míru náhodou taky díky téhle technologii a že američtí vojáci, kteří krvavě platili za každý dobitý metr ze spárů Japonců asi moc rozpačité pocity z použití této zbraně neměli. ()

Motinski

Geniálny mix obrazu a zvuku, herecká extratrieda (takúto zostavu už len tak neuvidíte) nonstop gradujúca hudba a myšlienkovo bohatý film ktorý treba vidieť na veľkom plátne. Keby toto natočil iný režisér, ide o jeho životné dielo. U Nolana už sme ale zvyknutí na top robotu a tak sú očakávania ďaleko inde. No a ja som rád že ich opäť naplnil parádne. Nato že zväčša ide o dialógovu lahôdku, tempo je veľmi dynamické. Nelinearné rozprávanie, kamera, artovejšie vychytávky, to všetko spolu vytvára pocit výnimočnosti. Oppenheimer je monumentálna dráma, a takých veľa nie je. Cillian Murphy je hlavný ťahač príbehu, verím ale že Downey Jr. si ide minimálne pre nomináciu na Oscara. Zatiaľ kino zážitok roka ktorý síce citeľné brzdí v poslednej polhodinke, no ja som bol tak vtiahnutý že mi to ani na chvíľu nevadilo. ()

necisty

Docela zbytečně natažené vykecávání. Mám takový pocit, že u tohoto filmu Nolan odpočíval a chystá se na nějakou opravdovou bombu. Což o to, zahrané to je dobře, samozřejmě byla radost vidět tolik kvalitních herců na jednom místě. Také je to zajímavé téma zasazené do velmi (ne)vhodné doby a silné emotivní pocity to umí v pár scénách vytvořit. Jen je to opravdu moc dlouhé, budu doufat, že příště to bude mít víc akce. ... CS Olomouc ()

Wormboy

Oppenheimer je formalne klasicky Nolan, akurat bez velkolepych akcnych scen a pritom je uplne iny ako vsetky jeho doterajsie snimky. Skor mi pripomina komornu divadelnu dramu s obrovskym mnozstvom dialogov, ktore by vzhladom na stopaz vystacili aj na utlejsiu knihu. Nolan divakovi uz klasicky nic nedaruje, vyzaduje jeho 100% pozornost, ale tu naviac aj aspon ciastocne historicke znalosti, bez ktorych by sa vo filme utopil. Hodnotit tento snimok po jednom pozreti je ovela tazsie ako pri predchadzajucich Nolanovych filmoch. Na jednej strane ide o DOKONALE remeslo, so skvelymi hercami, perfektne napisanymi dialogmi a pribehom s velkym presahom, na druhej strane som ani raz necitil, ze by sa ma film realne dotkol, ze by mi vliezol pod kozu tym sposobom, akym to robia tie najvacsie filmy. Oppenheimera treba vidiet viac hrat, bez debaty, zatial 4,5/5* ()

epicek

Ať už si Christopher Nolan vybere jakoukoliv látku k natočení filmu, dokáže z ní vyždímat naprosté maximum a přenést jí na plátno v takovém stylu, který podle mě nikdo jiný v novodobé filmařině neumí. Oppenheimer je opravdu tříhodinová konverzační nálož, která vyžaduje všechny vaše jednotky pozornosti, ale na konci se odmění tak neskutečným pocitem, který jsem už teda v kině neměl dobrých pár let (paradoxně naposledy u Interstellaru). Cillian Murphy si tu jednoznačně říká o nominaci na Oskara, jelikož jeho ztvárnění teoretického fyzika, který navždy změnil svět, je totální pastva pro oči a uvěřitelnost jeho postavy opravdu posouvá hranice o kus dál. Druhý největší highlight je stoprocentně Downey Jr., který dokázal, že je opravdu pan herec a ne jenom Mr.Stark. Van Hoytema mě svou prácí s kamerou uchvátil už před 9 lety u Interstellaru (here we go again), ale to co předvádí poslední roky dále, opět potvrdil i tady. A taky je třeba vypíchnout čím dál více viditelného Ludwiga Göranssona, jehož stopy ve světě soundtracku jsou výraznější každým dalším jeho dílem a nebojím se tvrdit, že tahle skladba je jedna z nejlepších věcí, co jsem kdy slyšel. Nolan je opravdu poslední mohykán, který se nebojí točit filmy poctivě a originálně, ať už jde opravdu o cokoliv. Tahle věc se určitě řadí k těm nejlepším filmovým zážitkům v mém životě. Now I am become death. Destroyer of worlds ()

griph

ᴰⁱˢ ˢʰⁱᵗ ᵐᵉʲ ᵏᵒⁿᵗᵉʲⁿ ˢᵃᵐ ᵒᶠ ᵈⁱ ⁱⁿᶠᵒʳᵐᵃᵗⁱᵒⁿ ʲᵘ ʷᵒⁿ'ᵗ ᵗᵘ ⁿᵒᵘ ᴶᵘ ʰᵉᵛ ᵇⁱⁿ ʷᵒʳⁿᵈ Je to vážně taková bomba? Popravdě, nic jsem ohledně filmu nestudoval, ale Aj ixpekted, že to bude zkrátka a jednoduše filmek o výbuchu, kterej nás měl všechny ušetřit utrpení a zkázy, která nás čeká (alias můj život). Sice se dá film brát jako životopisný, ale taky tam dle mého nebylo úplně všechno spíše jen tři etapy - před, během a po bombě. Ale k tomu, co jsem měl na mysli, čekal jsem muvi o bombě a pozadí okolo, jako celkový soud atd. tyto věci jsem úplně vytěsnil a ivn bych řekl (a to jsem zatím moc Nolenových filmů neviděl, že jde o klasickou Nolenovku, jinak řečeno, že tam byl nějakej twist, což zatím (ty co jsem viděl) jeho filmy měly. Mjuzik, napětí, celkově filmově bez chyby, alespoň teda na první zhlédnutí (možná je to i jen na jedno). Každopádně fak it! Oupenhajma fak maj ezz. :) ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

11.03.2024

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (více)