Oppenheimer

USA / Velká Británie, 2023, 180 min

V době, kdy Druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně, probíhal na dálku dramatický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit… (Cinemart)

Blenny

Technicky všechno naprosto úchvatný. Herci skvostný. A není to tak akademicky chladný jako Fincherův Zabiják. Na druhou stranu je to jenom žvanírna, byť brilantní a na tu jsou tři hodiny trochu moc. Slabší čtyři. ()

PAVLIS

Klasický Nolan. Po formální stránce se díky rychlému střihu a nervózní hudbě tváří, že nám předkládá extra vážný, napínavý životopisný film. Bohužel ale na obsahu téměř nic napínavého není. Obsah, to je jen tříhodinová bez emoční kecárna (vědecká, politická, historická, polo soudní), rozdělená do několika časových rovin, a tak vyžadující, jak je u Nolana zvykem, soustředěného diváka. A Nolan bohužel opět nedokáže divákovu pozornost odměnit. Antijaderný apel téměř 60 let po Dr. Divnolásce? Vážně? Nebavilo mě to. ()

Cermicek

Takovej ten film, kdy si celou dobu říkáte "bože to je ale nuda, kill me"...ale nakonci, až si všechno sedne a osvítí vás podobně jako hříbek z atomovky, zůstanete sedět s otevřenou hubou a je vám vlastně líto, že to skončilo. Herecky nabušený, vizuálně a audio ještě víc! Mno a obsahově asi neni třeba cokoliv dodávat (myslim, že za ty 3 hoďky se toho sdělilo celkem dost..:). Nolan zase dokázal, že je to Pan Režisér!👏 ()

BadassX odpad!

Myslím, že Nolan ví, že točí filmy pro pseudointelektuálské idioty a myslím, že se tím i náramně baví. Nuda a nuda. Navíc jen v tak debilní době může být atomová bomba oslavována filmem a ověnčena cenami. Proč se nezodpovídaly tyhle zrůdy před nejen válečnými soudy ale vůbec před lidskými soudy. Mám věřit, že byl takový kretén, který si myslel, že vytvoří bombu a emeritští mírotvůrci ji nepoužijí….???!! ()

Hercalek

Tak si říkám, jetsli mě to nebavilo kvůli tříhodinové délce, nebo protože tohle prostě není můj oblíbený žánr. Natočeno bych řekla bez chybičky. Nelíbilo se mi časté přeskakování míst a časů, protože jsem v tom měla po chvíli akorát guláš. Asi jsem taky nedokázala vnímat a chápat fyzikální pojmy a souvislosti. Nebudu dělat, že se mi to líbilo, jen protože se to líbilo ostatním. Tohle prostě není film pro mě. ()

john.doe

nůdáááááá. Kura Nolan už jde od desíti k pěti. 3 hodiny, které byly panebože  nekonečné! Proč tam pořád hraje hudba v pozadí?? ()

murkl

Hodně dlouhý film plný skvělých herců, ale Matt Damon a Emily Blunt jsou pro mě jednoznačně MVP tohodle snímku. ()

Bublaga

Čekala jsem hodně a dostala i něco navíc. Konverzační přestřelka v několika časových rovinách. Obrazově impozantní. Hudebně brilantní (naprosto perfektně zhudebněná štěpná jaderná reakce). Cillian Murphy a Robert Downey Jr. si Oscary odnesli zcela zaslouženě. Stejně jako Christopher Nolan. Znalosti jaderné fyziky výhodou, nikoliv však podmínkou. Výborná mozaika doby. Onu tíhu odpovědnosti za oheň, pardon za bombu, při odchodu z kina ucítíte i na svých bedrech. Pranýř, potažmo trest dostali Prométheus a Oppenheimer srovnatelný. ()

kubas369

8/10. Film se snaží být až moc komplexní a toho pomalu zabijí. Linka s admirálem Iron-manen působí nadbytečně. Nemůžu ale říct, že bych se i přes totálně přestřelenou délku nudil. ()

tkey

Vizuálně i zvukově zvládnutý kousek od Nolana, který dokázal převést úžas i hrůzu všeho lidu z toho co vzešlo z projektu Manhattan. Síla atomu, etika, politika, psychika to vše vtáhne a 3 hodiny nepustí, epileptici si musí dávat sakra bacha. ()

TR4XY_CZ

Tenhle týden byl pro mě filmový sen. Tři naprosto rozdílné ale úžasné filmy. Dead Reckoning, Barbie a teď Oppenheimer. Historický film, který je sám historickou událostí. Nolan se po slabších vývarech Dunkirk a Tenet vrátil ve velkem a dost možná i v tom nejlepším (o tom rozhodne čas). I když je to historický film, tak opět k tomu přistupuje retrospektivně, ale narozdíl třeba od toho Dunkirku, to tentokrát funguje a nepůsobí to jen na okrasu. Ty pay-offy, které z toho plynou jsou ultimátní satisfakcí. Dále je to velmi dialogově náročné a obyčejný divák by s tím mohl mít problém. Já jsem třeba taky nezaregistroval všechno a normálně by mi to vadilo. I přesto jsem ale z filmu nespustil oči a ani jednou jsem se nepodíval na hodinky! A když chci na film jít do kina znovu, tak už to něco znamená. Pokud jde o zbytek, tak bych tenhle film rád nominoval na nejlepší casting všech dob. Ani jeden herec nebyl horší než druhej a Downey dokázal, že nemusí hrát superhrdinu, aby podal fenomenální výkon. A nakonec si troufám říct, že jde o nejlépe vypadající a znící Nolanovku a to s přehledem. Ta atmosféra, hlavně v tom IMAXU, je jinej level. Byl jsem doslova odpálen 10/10 PS: Ze stížností na dlouhou stopáž je mi zle. Já bych tohle sledoval i klidně další tři hodiny! ()

Vont

Pro mě to byl velkolepý zážitek. První film, který jsem viděl v nádherném IMAX 70mm. Nolan mě nepřestává překvapovat množstvím žánrů a nálad, které dokáže zpracovat. Černobílé scény dodávají filmu na působivosti a 180 minut uteče jako voda. Jsem vlastně rád, že jsem od mistra mohl protentokrát zhlédnout takto intimní a detailní film, který velmi důkladně zachycuje rozpoložení hlavního protagonisty, namísto obvyklého akčního řemesla. Radost mi udělal i fakt, že se film věnoval událostem po 2. světové válce a nespokojil se s pouhým líčením projektu Manhatan. Cillian Murphy exceloval snad ještě více, než v ostatních filmech, jeho neuvěřitelný výkon mě místy doháněl k slzám. Snímek je vlastně dost komplikovaný a věřím, že každý si k němu cestu nenajde, ale pro mě to byl další z Nolanových klenotů. Viděl jsem v IMAX 70mm. 90% ()

Puxina

Poprávu mám Nolana v oblíbených jako režiséra, vždy mám jistotu, že mě jistým způsobem pobaví a teď se mu to podařilo zase. Není to sice lepší jako Interstellar, ale i tak parádní tři hodiny zábavy se skvělým Murphym.  Doufám že skladatele Göranssona si pro své filmy udrží, protože ta hudba byla taky skvělá. Film díky ní vyvolával mrazení. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

11.03.2024

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (více)