Stifmeister

///   Nemám slov. Jak píše Toren, musím mu dát opravdu za pravdu - tohle je filmová událost naší generace. Nepamatuji si, kdy jsem za celý život zažil takový neskutečný filmový zážitek jako právě dnes na projekci "Dune: Part Two" v IMAXu. Epický příběh, bezchybné herecké výkony (zejména od Timothée Chalameta), parádní kamera a neuvěřitelné filmové efekty. To vše dokresluje hudba Hanse Zimmera, která mi skoro po celou dobu filmu nechávala husí kůži na rukou. Nemám, co bych vytknul. Nemám, co bych doplnil. Kdo neviděl, nepochopí. Kdo chce vidět, doporučuji pouze IMAX. A kdo viděl, dá mi za pravdu se vším, co jsem výše napsal. Jednoznačně |10/10|. ()

adamix

Pokračovanie Duny opäť nabralo na epickosti a potvrdilo, že IMAX-ove kiná vznikli práve pre túto sériu. Ale má svoje vrťochy ako aj jednotka, a v podstate aj kniha. Pokiaľ tu niekto hovoril o viacej akcii, mal samozrejme pravdu, ale jedná sa vlastne o niekoľko bodnutí nožmi a pár výbuchov naviac oproti jednotke. Villeneuveho pokračovanie je zväčša o budovaní charakteru Paula Atreida a jeho strmej cesty až na vrchol. Zatiaľ čo jední ho vidia ako mesiáša, druhí ho s pochybnosťami vidia ako možnú hrozbu. Medzi tým všetkým stojí optimistický fanatik Stilgar (jedna z najlepších postáv, ďakujem ti Javier), zaľúbená Zendaya a na druhej strane Harkonnenovci, brúsiaci si čepele na povstaleckých Fremenov a posledného Atreida. A v závere sa črtá brutálne pokračovanie, ktoré dúfam bude také skvostné, ako všetci hovoria. Film to nie je zlý a aj tie naťahované dve tretiny by som zniesol, pretože boli potrebné, ale záver ma sklamal. Mohutnejšia bitka, so správnou katarziou a s pocitom zaslúžene vykonanej pomsty na Harkonnenovcoch by tomu prospeli, namiesto príliš rýchleho odsýpania. Postava Vladimíra Harkonenna bola za mňa premrhaná, rovnako tak aj Cisár v podaní Christophera Walkena, ktorý väčšinu času len mlčí a jeho postava nemá za mňa takú váhu, akú by mal mať. Butler je zato frajer a všetok priestor si kradne pre seba. Chalamet je zato pán herec a dokáže dať postave Paula iskru a hrdosť. A scéna jazdy na piesočných červoch je bombastická. Celkovo je to spokojnosť, pecka kvalitne vyrovnaná jednotke, z ktorej sa stane novodobá klasika. Ale silnejšie emócie tomu aj tak chýbajú a dychberúca akcia. Kopíruje to síce štýlom knihu, ale ani tá nie je tak úžasná. Za mňa 80%. ()

liquuid

Pravděpodobně nejsložitější hodnocení, které dávám dohromady (v práci dostanu hejt). Začneme klady. Dvojka má pro mě větší drive, více akce, opět skvělý vizuál a hudba. Hereckému obsazení bych asi nic nevytkl. Velmi příjemně mne opět překvapil Austin Butler, jehož výběr je znamenitý. Nejlepší scéna je osedlávání červa. Zápory budou obsáhlejší, ale především proto, protože potřebuji důkladně vysvětlit - proč to pro mě není pět hvězd a proč nejsem cílovka. V první řadě nutno zmínit, že jak jednička, tak dvojka mě nechávají absolutně emočně chladným. Jestli jsem měl po jedničce někomu fandit, tak to dvojka zlomila a obrátila (matka např.). Na nikoho tedy nejsem upnutý a přijdu si nezúčastněn. Utahanost jedničky v druhé půlce se přelévá do první poloviny dvojky a pak najednou zařadíme z dvojky pětku, pedál na podlaze. Tato nevyváženost tempa se mi nesedí. Mám velký problém se samotným výcvikem a přerodem hlavní postavy do vůdce. Očekávání bylo, že proběhne výcvik, aby se náš Timotík stal plnohodnotný fremen. Problém je, že onen výcvik nemá žádnou ucelenou kostru a je silně rozptýlen románkem se Zendayou. Po varování před zvířaty a džinem a po instrukcích, že musí přežít noc v poušti a vrátit se zpět, tak jsem předpokládal, že zrovna toto by mohla být část, která se mi bude líbit, jenomže on se místo toho válí se Zendayou ve stanu. Na to mohlo dojít v jiné fázi příběhu. Nemůžete mi předhodit stonožky a džina a pak mi to nedat !!. Dále Baron je v jedničce velmi silnou zákeřnou zápornou postavou. Sice byl jedem ochromen a už funguje pouze na dýchacích přístrojích, ale ve dvojce pro mě není nijak zajímavý, silný, nic. Celkově záporná strana mi přijde rozštěpená do slabého Barona, do slabého stařečka a do Butlera. To je vše? Butler jako jediný funguje skvěle v roli záporáka a o to více mě mrzí, že nedostal zas až tolik prostoru. Jakožto milovník přelévání výhod od klaďasů na záporáky a obráceně, tak mi tady přijde, že mají fremeni až na jedno bombardování skály (čekal jsem větší dosah onoho "scanování" skal, což tam záporáci několikrát dělali, zde mi také přijde nevyužitý potenciál) neustále navrch a to velmi značně, takže žádné zvraty se nedějí. Finální souboj uprostřed místnosti v obklopení lidí je společně s úvodním bojem fajn, ale kéž by se tímhle způsobem věnovali všem soubojům skrze celou stopáž. Souboje jsou relativně krátké, což mě mrzí, protože minimálně některé z nich mohly dostat větší prostor (např. Bautista vs Brollin). Souboj národů jsem také očekával delší, větší, epičtější a ne dvě minuty, po kterých Timotík nakráčí do místnosti, kde mu nikdo nic neudělá. Film dobrý, ale nesedl mi, nejsem cílovka. Člověk nemůže být zaslepen vizuálem a hudbou. Je zapotřebí brát film jako celek a objektivně. Na IMDB 88% a předpokládám ještě menší propad. Čistě pro mě je to tak 75%. Upřímně si myslím, že Duna těží ze své obrovské reklamy, z médií a hlavně kvůli tomu, že v poslední době nevychází příliš dobré filmy. To ovšem neznamená, že Duně, která je viditelně lepší, tak nebudeme hned všichni dávat 5/5. () (méně) (více)

Cermicek

Tak já nevim. To teď hodnotíme filmy jenom podle vizuálu a zvuku??🤔V tom případě bych tahle přepálená hodnocení pochopil. Byl to vlastně důvod, proč jsem po dloooouhý době vyrazil na spektákl do kina a nespokojil se s pirátinou.. A v tomhle směru jsem udělal určitě dobře, páč na tom velkým plátně s Dolby 7 to rozhodně dokáže člověka ohromit! Ale já se bohužel jenom s hejbajícíma obrázkama a hrou na efekt jen tak nespokojim! A nic navíc mi nabídnuto nebylo. Plitkej příběh, vývoj postav bez invence, herecký výkony? (krom snad jedinýho Austina, kterej si toho psycho-pošuka vysloveně užívá), vykreslená atmoška....to už i v tomhle směru byla jinak núúúúdná jednička přínosnější..🤷‍♂️.Ideální by bylo asi spojit oba díly do jednoho...ale 1) Prachy až na prvním místě, 2) kdo, krom masochistů, by na to těch 6 hodin vydržel čučet v kuse že?Long story short = bez zážitku z kina za mě průměrná sci-fi, která by vám ani neutkvěla, takže upřímně moc nechápu "all that fuzz" a pasování na jeden z top filmů ever!!🙅‍♂️ ()

Estwen

Villeneuve vzal něco nenatočitelného a udělal z toho technický masterpiece. Kamera, triky, hudba, výprava, zvuk, kostýmy - naposledy se něco podobného povedlo na přelomu tisíciletí Peteru Jacksonovi. Denis přidal ještě wickovskou choreografii soubojů a charismatické ženské postavy - Rebecca Ferguson je na vrcholu sil a Florence Pugh stačí jedna věta a scéna je její. Některé pasáže scénáře a dějové oblouky byly jasně tvořené pro mainstreamového diváka a chvílemi upadaly do patosu, což je škoda, ale dá se to pochopit. Přerod charakteru hlavní postavy, který započal už v prvním díle, se tady dokonal, ale přes všechnu snahu a výrazové prostředky zůstal Michael Corleone pořád v této disciplíně nepřekonán, takže Timothéemu zůstává pomyslné druhé místo. ()

ACDCKL

Tak toto byl film jak hrom. Lepší zpracování si těžko přát a já jásám jasných 5*. Viděno v Dolby Atmos a to je naprosto epické. Děkuji Denisi. ()

eredin

V nějakém článku jsem četl termín "definitivní adaptace", přijde mi docela výstižný. Ve druhé části se tvurci vzdálili od předlohy více než v první (a některé změny mi trochu vadí), ale to nesnižuje celkový dojem. ()

MovieGuy

Po tomhle neskutečném skvostu mi málem vyletěl písečný červ z prdele a doslova jsem se v tom sále z tý vizuality málem posral. Duna není jenom film, je to zážitek který vidíte v kině jednou za pár let a nevidět to v kině je na vykastrovaní a proplesknutí přes držku zleva a zprava. Duna je film, kvůli kterému odmítnete sex, film kvůli kterému zvednete svou línou prdel z postele, film kvůli kterému přestanete myslet na žrádlo a na kozy, film kvůli kterému změníte svůj pohled na filmy a uvědomíte si že chození do kina na nové Marvelovky je vrchol lobotomie a absolutní disrespect ke kinematografii. Nad Dunou II přemýšlím doteď a budu přemýšlet ještě dlouho. Denis Villeneuve je dokonalej tvůrce, kterému by mělo líbat nohy 90% hollywoodských lgbt-negro zmrdů, kteří si říkájí "režisér" a naučit se jak se to má dělat. U Denise se můj respekt opět potvrdil a jeho tvorba je v tomhle výjimečná, například že veškeré obecenstvo vtáhne do filmu tak, že chcete v tom příběhu zůstat a nevrátit se zpátky. Duna nás opět penetruje atmosférou která se rozlehá až do Ostravy, hudbou Hanse Zimmera díky které pocítíte mozkový orgasmus v hlavě a geniální vypráva filmu. Nemůžu říct že zde někdo z herců a postav někdo dominoval, protože film dominuje jako celek a žádná postava ani sekce zde není odsraná. Samozřejmě zaujme Timotheé Chalamet, který v sobě probudil hereckého démona a vedle něj Austin Butler, který je tady psychopat jak se patří. Geniální, geniální a ani mi tolik nevadí že si počkám na třetí část nějaký ten pátek, protože mi bude minimálně dva roky trvat tuhle masterpiece vstřebat. PS. Závěrečná bitva je jedna z nejlepších scén co jsem v kině viděl. ()

Kanalizato

Chalamet, Zendaya, Ferguson, Pugh, Seydoux, Taylor-Joy a k tomu nesmysly jako ze ovladaji cervy provazkama; tlouk cerva prilaka rychlejs nez taxi, ale harvester nikdy; nekdy po pisku poskakujou, jindy nemusi; nekteri fremeni jsou belosi, jini ne, protoze si to doba (kvoty) zada; Elvis hraje pekne, bobuzel je to stale Elvis; umi cestovat po galaxii, ale nedokazi syntetizovat koreni...a jeste to ma skoro 3 hodiny, to je na me presprilis narocne. ()

markymarkus

Toto prekonalo všetky očákavania, ide o (bez najmenších pochýb) událosť desaťročia v kinematografii. Masterpiece, ktorý povie: SILENCE a vy sa zaboríte tak hlboko do kresla, že vás musia vyberať po projekcii žeriavom. ()

Arkagas1989

V druhé části se Paul Atreides spojí s Chani a Fremeny a zároveň se vydá na válečnou stezku pomsty proti spiklencům, kteří zničili jeho rodinu. Čelí volbě mezi svou životní láskou a osudem známého vesmíru a snaží se zabránit strašlivé budoucnosti, kterou může předvídat jen on. (Vertical Entertainment)   Moje dojmy:Nejlepší sci-fi 21.století? Těžko říct, jestli se dá Duna hodnotit až takhle. Příběhově? Rozhodně, ale ruku na srdce, byť je to jeden z mála knižních počinů, které jsem se snažila x krát přečíst a stejně jsem to vždy vzdala, vím od knižních fanoušků, jak moc je to pro konzumenty filmu pozměněno. I přesto je ale Duna film, který je potřeba vidět v kině a mnohdy (v mém případě) rozhodně ne jednou. Nejsem úplně konzument sci-fi v jakékoliv podobě, krom Vetřelce, ale Duna se stala díky tomuhle vizuálnímu snu mojí velkou závislostí. Trošku jsem bojovala s tím, že Timothého jsem viděla na plátně naposledy jako Wonku, ale člověk si hodně rychle odvykne. Myslím, že nám ještě ukáže, co v něm je, protože role Paula jako by mu byla ušitá. Já osobně jsem samozřejmě ale tým bad boy, takže za mě na plné čáře vede Austin jako Feud-Ratha. Hans Zimmer opět nezklamal a soundtrack mi jede v uších téměř neustále. Duna je bezpochyby film, který je pro náročného diváka, což dokazuje i to, že se na ní pracovala téměř 3 roky. Miluju. Nemám slov. Moje hodnocení: 10/10 ()

Rooseman

Duna nezklame. Duna je věčná. Duna je velká. Pompézní a lehce nabubřelá dvojka dělá vše správně, esteticky i hudebně výborná podívaná trochu dře v poslední pasáži, ale všechny pochybnosti sama o sobě časem ničí. Je to monstrózní a povedená adaptace. ()

sniperjozef

Ne, Dunu jsem nečetl. Je možné, že to je ten hlavní problém. Ale bohužel mě tenhle svět úplně míjí. Zdá se mi, že se film extrémně snaží být něčím, čím není. Jedna hvězda za hudbu. ()

tkey

Podle přítelkyně hromada výbuchu a písku. Málem u toho v kině usla. Za mě vizuální i audio skvost. Padnoucí obsazení a atmosféra, připraveno dojit jak to jen půjde, pokud do toho zase nenarvou tunu LGBTQRISFKOC!;:)(/-_&$ materiálu, tak to i půjde. ()

V hlavě 2 má miliardu

V hlavě 2 má miliardu

03.07.2024

Filmový rok 2024 zná svůj první miliardový hit. Nestala se jím Duna: Část druhá, ačkoliv se svými 711 miliony měla docela dobře nakročeno, ale dosáhlo toho jiné pokračování dalšího populárního snímku… (více)

Druhé V hlavě je obrovský hit

Druhé V hlavě je obrovský hit

17.06.2024

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (více)