V druhé části se Paul Atreides spojí s Chani a Fremeny a zároveň se vydá na válečnou stezku pomsty proti spiklencům, kteří zničili jeho rodinu. Čelí volbě mezi svou životní láskou a osudem známého vesmíru a snaží se zabránit strašlivé budoucnosti, kterou může předvídat jen on. (Vertical Entertainment)

peetrejr

Prosím pekne vytiahol som päty z domu na Dunu. A neľutujem. Bohužiaľ som bol pred tromi rokmi lenivý a nešiel do kina na prvú časť. Vedel som, že nemôžem túto chybu zopakovať. Nesmierne som sa tešil, vedel som, že to bude dobré, ale nemal som ani len tušenia ako ma v tom kine odpáli. Počas tých takmer dvoch hodín mnou prešlo toľko emócií. Duna je kontrastom dobrého príbehu a ešte lepšieho vizuálu. Villeneuve sa extrémne prekonal a uviedol na trh film roku. Dobre je to možno moc skoro hovoriť o filme roka, ale myslím, že nič lepšie už nevyjde. Herecky je Duna absolútne úžasná a Timothée Chalamet to zahral skvele, takisto ako prakticky všetci. Nestáva sa často, že by to zahrali dobre všetci! Postava Stilgara sa trošku zmenila od prvého dielu, neviem prečo. Tu vyzeral taký posadnutejší, ale možno to je tým, že dostal viacej priestoru. Čo sa týka Chani, Zendaya bola dobrá, len sa mi nepáči akým smerom smeruje jej postava, ale to je už môj osobný názor. Ale tak teraz poprosím potlesk pre Austina Butlera ako Feyd Rauth, pretože to bol výkon hodný Heathovho Ledgerovho Jokera. V podstate aj dosť podobný. Šiel z neho strach a mne spôsobil pekne veľa zimomriavok. Duna dva je veľmi epický film a ako spomenul môj priate: ,,je to lepšie než Pán prsteňov" . Neviem či s týmto výrokom súhlasím, pretože sú to dva odlišné filmy, ale nie je to úplné hlúposť. Duna má svoje čaro a lotr svoje. No jednoznačne to patrí medzi topky tohto storočia. Je ťažké natočiť film, ale je ešte ťažšie natočiť majstrovské dielo. ()

Gastovski

Druhý díl je podívaná s menším počtem audiovizuálních atrakcí, než má první díl, ale je o fous lepší, protože se tu už alespoň něco málo děje. Ale to co se děje nemá žádnou invenci či přidanou hodnotu. Přehršel postav obsazených veleznámými a dobrými herci po villeneovsku opět nevyždímá ani tu sebemenší emoci či zájem a tempo vyprávění (kde se zakončení obou filmů smrskne do patnáctiminutovky v jedné místnosti se všemi postavami) je také tristní. Za mě tedy zcela průměrná sci-fi záležitost. Sice s pěknými audiovizuálními cingrlátky, ale o to prázdnějšími postavami a totálně přestřelenými ódami na nějaký kinematografický milník. ()

Rathalos

Dlho som odkladal tento film,kedze po mega-ultra nudnej jednotke som mal obavy,co bude v tomto pokracovani,ale zazil som brutalny obrat a obrovske prekvapenie,ale v tom dobrom slova zmysle,velkolepa druha cast a po jednej hviezde udelenej prvej casti davam tejto druhej jasnu patku,bravooo pre rezisera Denisa Villeneuvea,ktoreho konecne mozem pochvalit...:⁠-⁠) ()

tyna97

Úplně náhodný extrémně dlouhý nudící film o ničem, který nenavazuje na předchozí náhodný film o ničem. Půlhvězdička, ani nevím, zač. ()

TaanStari

No tak bohužel, dvojka je taková... šíleně zkratkovitá. Zatímco v jedničce se nic moc nedělo, tady se děje pořád něco, jenomže polovina scén je tak trochu zbytečných a taky má člověk pocit, že plno důležitých scén zůstalo ve střižně. No a potom ta finálová bitva zase skončí šíleně rychle a emperor je totálně za blbečka. Člověk by si myslel, že tady šéf galaxie bude mít trošku lepší ochranku, ale Sardaukaři si akorát hrajou na drsňáky a nakonec je to jen banda amatérů. Navíc emperor prostě nemá tu vůdcovskou auru jako duke nebo baron. Což teda možná byl záměr, ale dost mě to rušilo. Jako kdyby vytáhli random týpka z random důchoďáku, aby jim přečetl pár řádků textu. A nakonec ten finální battle Pavel vs Fejd vypadá spíš jako ochotnické představení, ve srovnání třeba s Jamisem z jedničky nebo s arénu na Geidi Prime. Mimochodem scény na Geidi Prime vypadaly krásně, za mě highlight celého filmu. Jinak teda ten film je zábavný a audiovizuálně krásný, ale hlavně kvůli té roztěkanosti a uspěchanosti je to mírné zklamání, obzvlášť v porovnání s jedničkou. ()

piranha

Začínalo to celkem nadějně, ovšem jak se stopáž blížila ke konci, všechno se v prach obracelo a na konci pro mě velké zklamání. ()

Cartmof

Vemte veškerá pozitiva co měla jednička a napíchněte jim steroidy! Fenomenální pouštní epocha bravůrně pokračuje a diváka na začátku posadí na červa a až do titulků nepustí, i přes délku filmu. Už teď dost úctyhodný kandidát na Oscara. ()

Majkak

Opět bezchybný vizuál, velkolepé bitvy, a navíc excelentně dunivá hudba. Nádherná, podmanivá poušť. Dialogy přesně dávkované, aby neutahaly zbytečnými diskusemi, a přesto dokázaly vystihnout podstatu. Paul je tlačen do role, ke které se necítí povolán. Chani to vnímá pozorně a brojí proti tomu, ale kmenový vůdce Stilgar se upne na myšlenku, že právě Paul je mesiáš. Paulova matka dobře ví, že pro ni, a zvláště nenarozenou dceru, představuje Paulova role mesiáše nejlepší ochranu. A Paul se pomalu proměňuje, což Timothée Chalamet zvládl perfektně. Je to dvojka, na vygradování je třeba počkat, každopádně vybraný úsek obstojí sám o sobě, protože má smysluplný začátek i konec. ()

Rokle

Všechno je obrovské, monumentální, v daleko větším měřítku než v prvním díle. Znamená to automaticky lepší? Za mě ne. Některé věci by potřebovaly víc času, abych si je dokázal přisvojit (charakter Paula), u některých je zase cítit zbytečná rozvláčnost. Imperátor nemastný neslaný (a to jinak Walkena zbožňuji), baron Harkonnen byl v jedničce taky popsán s mnohem lepším "zázemím". Ta osudovost, tíha rozhodování, padá s chemií mezi Paulem a Chani a i když se herci snaží, tak Chalamet se Zendayou zkrátka netvoří pár, abych byl jejich vztahem sejmut. Možná to vše vypadá jako velký "hejt" z mé strany, je to spíše částečné zklamání, které pramení z toho, že jsem čekal ohromný blockbuster se vším všudy a bohužel se ne úplně dostavil. Velice dobrý film to ale stále je, o tom žádná. ()

baiskon108

Více než samotná Duna, mě vždy fascinovali ti lidé fascinovaní Dunou. Přece k tomu musejí mít důvod! Zvukem jejich hlasitých ód jsem byl opět jak tamější červ přilákán. A zas jsem byl jen lstivě osedlán! Ostatní si užívali cestu, zatímco já v mých očích byl jen tři hodiny vlečen pouští… Opravdu bych chtěl sdílet hezčí dojmy, ale v mém aktuálním životním období je zdá se nenalézám. Samozřejmě že vnímám tu monumentálnost a naléhavost v každém záběru… Ale zkrátka – celý tento svět, a i ta nejposlednější postava v něm, mě zanechává naprosto chladným. V nemluvící pasáži, která pro někoho vydá za tisíc slov, já cítím prázdnotu. Se žádnou učiněnou volbou já necítím souznění. Můžu však potvrdit mírné polepšení od jedničky. ()

Kopi1

Hodně masivní, vlastně k***a masivní. Konečně už bude Denis pro ostatní pořádně známý a patřit k top režisérům, pro mě už tam patří dlouho. K tomuhle asi není ani co vytknout, pouze pár pomalejších scén, ale film si nemůže držet neustále takové rychlé tempo. Jeden herecký výkon lepší než druhý, každá postava byla úžasně napsaná a každý tu měl akorát svého prostoru. Austin Butler mi dal seriózní Jokera vibe z Dark Knighta a Timothée nám hlavně v druhé polovině filmu ukázal, proč je momentálně jeden z nejtalentovanějších herců. Poslední třetina filmu naprosto epická. Snad se Denis na trojku vrhne co nejdříve. Hans za mě v nejlepší formě co ho znám (jsem rád, že se tam, sice na chvilku, vyskytla hudba z prvního dílu). Oscary bych zde přál všem, hlavně Denis a Timothée. Lepší sci-fi už jen tak neuvidíme. ()

JohnnyKladno

Epická podívaná, famózní atmosféra, zvuk, celkový audiovizuální zážitek 100%. Například u scény s „prvním osedláním“ mě běhal mráz po zádech. Chalamet mě začíná bavit víc a víc. I další herecké výkony mě přišly fajn a v tomhle směru nemám problém. Celkově vyprávěcí styl pana režiséra je za mě strhující. Baví mě, jak si s těmi scénami hraje, nikam nespěchá, nebojí se dlouhých záběrů. No ale, na rozdíl od první poloviny filmu, kde jsem si vyloženě lebedil. Tak druhá část, spíše poslední třetina, mě přišla najednou hrozně zrychlená. Chvílemi jsem se až ztrácel v té zkratkovitosti, co najednou nastala. Asi to klidně mohlo být o 20-30minut delší, nebo.. Žádné nebo, v té první polovině bych nechtěl přijít o nic, žádné velké stříhání.. Těch třeba 15 minut navíc v tom závěru by mě hodil asi na 90-100%% a 5*, no a byl jsem poprvé v životě v IMAXu, to chci asi taky zohlednit, to mi zvedá hodnocení hned o minimálně půl až jednu hvězdy výše. Takže pěkně jsem se v tom sám zamotal... Takhle: V IMAXu 90% a 5*, jinde 80%. Jedničce jsem dal 80% a Duna 2 je prostě lepší. Zase ale neskončila, zase je jasné, že „když vyděláme“ bude třetí díl a uvidíme , jestli to Denis Villeneuve bude chtít dotáhnou do konce, doufejme. Dvojka je sice o malinko lepší než první díl, ale o 10% to pro mě prostě není (pokud nejsem v IMAXu). Takže taky 80%, nebo spíš (proti mým pravidlům) 85%. Super film a doufám, že až vyjde třetí díl, přehodnotím i tyto první dva díly triologie a Duna celkově skončí na 5*. Zatím super silných 80% (téměř 90% :-D ). ()

inutihar

Jako jo, je to film, který dává smysl kinům a oči i uši zahltí naprosto maximálně. Ale nestrhne. Do maxima mu něco chybí. ()

Domis2809

Duna je nepochybně zápis do historie SCI-FI filmů a vzpomínat se na ni bude vždy v dobrém. Jsem rád, že jsem se odhodlal jet přes celou republiku až do IMAXU a vychutnat si ten audiovizuální zážitek na 100%. Všem jsem říkal, že film dal divákovi vše co mohl, ale....Při odchodu ze sálu jsem si přál tam být ještě déle. Druhá polovina filmu byla na mě trochu uspěchanější. Napětí, nadšení, nervozita, úžas, smutek, rozčílení - všechny tyhle emoce se na mně střídaly rychlostí písečného červa. Z Austina Butlera mě tak mrazilo, že museli vypnout klimatizaci, páč byla lidem kolem zima. Nechybělo málo a použili by mě na chlazení nápojů, jenže žádná další psychoticky mrazivá scéna už se nekonala. Střihl si pár rychlovek, aby vše zapadalo a stačilo. Stejný dojem jsem měl z fightu Thanose s Draxem, kdy jsem čekal epický souboj, ve kterém z obou frajerů vyleze ta aktuální frustrace, kterou prožívali, a předvedou něco nevídaného. Jenže opět to skončilo rychlovkou. První film podle mě vytvořil perfektní atmosféru, díky které jsem se těšil na druhou část. Ta v úvodní polovině vše přikořenila, pak ale všechno to budování vyvrcholilo v jednom (i když v celkem epickém) boji. Celkem mě to mrzí, kdybych se dočetl, že Villeneuve plánuje budoucnost s Dunou jako Cameron s Avatarem, a všichni a všechno bude mít svůj čas a prostor (a že si to zaslouží), měl bych hned větší radost. ()

montongery

Vůbec nebudu srovnávat s knihou nebo řešit, jak je příběh brutálně okleštěný. Protože tohle má být, a úspěsně i je, vizuálně a zvukově podmanivý spektákl, co sleduje osud hlavního hrdiny (zde třeba ze skvělé perspektivy Chani) a mimovolně nám ukazuje různé paralery z naší historie a různých kultur. Doopravdy jsem se někdy spíš cítil jako na vernisáži nejlepšich fotografií z dalekých či katastrofou potkaných koutů světa. I proklínané CGI efekty zde vypadají z větší části naprosto přirozeně a správně nedokonale. A do toho po dlouhé době herecký výkon, co mě bez očekávání praštil do očí a to fenomenální Austin Butler.. Jinak film doopravdy ideální do Imaxu či minimálně do Dolby Atmos sálu. ()

char_t

Pokud jste nečetli knihy a líbila se vám jednička, běžte a těšte se na film roku. Já jako hardcore fanda předlohy ale musím trochu rýpat :) Došlo totiž na nevyhnutelné a Villeneuve musel začít škrtat. Knižní Duna se prostě v plném rozsahu zfilmovat nedá. Naštěstí, na rozdíl třeba od Lynche, měl jasnou vizi, a dokázal z Duny udělat komornější a akčnější záležitost, která funguje a příběh přitom příliš netrpí. Absence komplexnějšího world-buildingu ale bohužel zabolela hlavně na konci filmu. Tam, kde knižní Paul Atreides konečně odhalí čtenáři rozsah svojí vize, a spustí promyšlený galaktický šach-mat, filmový Paul doklopýtá do cíle výrazně chaotičtěji. A hlavně, tam kde Frank Herbert majestátně ukončuje své dílo (a později jen neochotně navazuje neplánovaným pokračováním), Villeneuve se ani nezastaví, a hned plynule přechází do budoucího třetího dílu. Škoda, bez výraznějšího zakončení Duna 2 na plné hodnocení bohužel nemá. 80 % ()

Erenas

Já Vám nevím ... na mě tam byla zima, necítil jsem vedro z pouště, nebylo tam tetelení se vzduchu nad horizontem (v Lawrencovi z Arabie to tam bylo). Fajn podívaná, ale boží to nebylo. ()

Gediman

Hodnotím stejně jako první díl. Má to i stejné výhody a nevýhody jako první díl - v porovnání s Lynchovou Dunou: místy je to natáhlé, místy se to více drží předlohy, místy zase méně. Vizuál je ale samozřejmě super a hudba ho krásně doplňuje. Co dodat... byl jsem zvědavý na Navigátory, ale nejsou tu (tak snad v dalším filmu). Byl jsem zvědavý na císaře, ale poměrně mě zklamal. Harkonneni jsou ale fajn, hlavně stylová část na Giedi Prime. Tu jsem si užíval. Více v mé audiorecenzi, kde rozebírám různé odchylky od knihy, a též porovnávám s Dunou Davida Lynche. ()

V hlavě 2 má miliardu

V hlavě 2 má miliardu

03.07.2024

Filmový rok 2024 zná svůj první miliardový hit. Nestala se jím Duna: Část druhá, ačkoliv se svými 711 miliony měla docela dobře nakročeno, ale dosáhlo toho jiné pokračování dalšího populárního snímku… (více)

Druhé V hlavě je obrovský hit

Druhé V hlavě je obrovský hit

17.06.2024

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (více)