V druhé části se Paul Atreides spojí s Chani a Fremeny a zároveň se vydá na válečnou stezku pomsty proti spiklencům, kteří zničili jeho rodinu. Čelí volbě mezi svou životní láskou a osudem známého vesmíru a snaží se zabránit strašlivé budoucnosti, kterou může předvídat jen on. (Vertical Entertainment)

fimler

Od prvního filmu jsem nic nečekal, nakonec jsem dostal všechno a možná i více. Od druhého filmu jsem očekával minimálně to stejné, ale očekávání naplněny nebyly. Timotheemu jsem mu herecky jeho vývoj charakteru moc nevěřil, scény, kdy opravdu řve na všechny strany a snaží se být onen vůdce až prorok mi k němu nesedli. Myslím si, že jeho vzhled na tom hraje velkou roli. Ani jsem netušil, jak mi budou herci z Duny jedna chybět, ale je tomu tak. Herci a postavy, kteří přišli v tomto díle mě tolik neuchvátili a nebavili. Celkově měl pro mě první díl mnohem více epičtějších scén s velmi dobrou hudbou. Tady mi to chybělo, bylo pár scén, které byly opravdu fantastické, jen jsem měl pocit, i uspěchané. Začátek pro mě byl to nejlepší z filmu. Potom mi přišlo, že se velmi spěchá, ať se to vše do stopáže vleze. Jestli první Duna je pro mě 200% ze 100%, tak druhé neupírám nespornou kvalitu, ale osobně 90% ze 100% maximálně. Celkově se mi více líbila poetičnost jedničky, dvojka za mě tuto poetičnost postrádala. Budu si muset dvojku určitě zopakovat, ale pro mě prozatím mírné zklamání. ()

Vito_LePour

Absolutní nářez. Ani nevím, kde začít. Hudba, zvuk, efekty, kamera, střih, režie, všechno perfektní. I herecké výkony hvězdného obsazení tlačily film dopředu neúprosným tempem. A ta epičnost naprosto neuvěřitelně megalomanských scén! Někdo psal, že tenhle film bude jednou zmiňován stejným dechem spolu se Star Wars nebo Vesmírnou Odysseou, a já říkám, že souhlasím. Doufám, že spíš dřív než později se natočí pokračování, protože by byla škoda to teď ukončit. ()

Sady1993

Audiovizuální orgie, bez obsahu a emocí. Stejně jako předchozí díl. Všem, co z toho učurávají, to moc přeji, ale já tomu prostě nikdy rozumět nebudu... ()

RockWagram

Když jsem viděl Dune: Part 1, koupil jsem si knihu. Týden před premiérou Dune: Part 2 jsem už měl rozečtenou třetí knihu (Children of Dune). Frank Herbert napsal něco jedinečného. Něco, k čemu se člověk MUSÍ vracet. Ale Denis Villeneuve to svou adaptací ještě povýšil. Zpočátku jsem se trochu bál jak si poradí a připraví půdu pro plánovaný třetí film Dune: Messiah. Tohle pokračování je pro Paulův příběh dost důležité, ale v knize se toho prakticky moc nestane. Mou otázkou tedy bylo, jestli bude mít Villeneuve dostatek materiálu (který první kniha rozhodně poskytuje) pro třetí film. A ejhle, Denis se rozhodl pro pár změn, které mu ten prostor pro trojku s přehledem dají. Pravděpodobně si teď dá pauzu, ale doufejme, že se brzy třetí Duny dočkáme, protože tohle je pro mě Star Wars event. Poté, co mi disneyfikace Lucasfilmu znechutila i původní filmy... jakože fakt nemám chuť koukat na originální trilogii, když vím, co udělali Lukovi a že Leia je ve skutečnosti vesmírná Mary Poppins... po těch letech zklamání mi Denis připomněl, co je to strhující sci-fi. ()

capka

Jasně, filmové zpracování takovéhle knihy je velká událost. Ale nadšení z výsledného filmu moc nechápu. První film byl aspoň jedinečný svou ponurou atmosférou a nezvykle pomalým tempem. Tenhle druhý mi nepřipadal jedinečný ničím. Většinu času to na mě působilo jako běžný akční film. Triková klišé, romantická klišé. Z příběhu a z přesahu, který nese kniha, zůstalo málo. ()

jungewolf

Naprostá bomba, stejně jako první díl, chtělo by to ještě třetí : 5 * a 95 %. Fantastická hudba Hanse Zimmera a kamera Greiga Frasera.***Natáčelo se od července do prosince 2022, v Maďarsku(Budapešť), v Jordánsku, ve Spojených arabských emirátech(poušť Liwa, emirát Abú Zabí-Abú Dhabi), dále v Itálii a v Namibii(poušť Namib) na jihozápadě Afriky. VIZ - Zajímavosti. Princeznu Irulán hrála britská herečka Florence Pughová(známá např.ze špionážního seriálu Malá bubenice), lady Margot Fenringovou francouzská herečka Léa Seydoux. Postava jejího manžela, hraběte Hasimira Fenringa, přítele padišáha-imperátora Shaddama IV. (Ch.Walken) byla vypuštěna . ()

Dejvecd

Asi nebudem jediný, keď poviem, že druhá Duna je sama  sebe niekoľkonásobne lepší film ako jednotka (aj jednotka bola skvelá) a doručuje nám fantastickú odyseu Paula Atreidesa, kedy samotný film dokáže doručovať epickú akciu a dosť možno ešte epickejšie "komorné" scény, kedy som si hovoril, že takéto filmy sa dnes už proste nerobia. 10/10 Fakt som sa cítil, ako keby som sedel v kine na originálnych Star Wars alebo Jacksnovom Pánovi Prsteňov. Bravo Denis! ()

Bakli

Duna je masivní! I když z některého CGI mě bolely v kině očička, tak byl vizuál naprostá pecka. Arrakis působí jako mohutná poušť, která doopravdy nemá konce a oplývá obrovskými a ještě většími písečnými dunami. Nicméně si myslím, že tento film je i bude trochu přeceňovaný. Samozřejmě jsem rád, že byl takovýto skvost převeden z knižní na filmovou verzi, která za něco stojí, a to myslím, že je top tier oproti filmům této doby, které tak kritizuji. To co bych zkritizoval na tomto filmu, je za mě chvílemi až moc svižný děj. Člověk se dívá na nějakou část a vzápětí se objeví v další scéně v části, která se děje o hodně později bez jakékoliv návaznosti. To byl tuším případ útoku na zásoby koření, ale v pořádku, to se stalo asi jen dvakrát za film. Trošku mě zklamal závěr filmu, který působil jako takový trailer na třetí část. Celkově byly poslední minuty nacpané až moc různými scénami a děj se přesouval hrozně rychle z lokace na lokaci. Za mě se měl film utnout u útoku na Arrakeen, jak Paul ikonicky zvedá svou dýku nad hlavu a zbytek dát do dalšího filmu. ()

fiasko

Známka: B; „May thy knife chip and shatter.“ Soudobý fenomén jménem Duna. K první Duně jsem měl po prvním zhlédnutí dost indiferentní postoj, na druhý díl jsem se ale těšil. Villeneuve pro svou Dunu volí svůj specifický styl, založený primárně na vizuálním vyprávění, který prostě ne každému sedne – člověku zbývá se na to buď naladit, nebo se na to po celou dobu stopáže prostě nenaladí. Když tento styl někomu nesedne, tak já tomu vlastně rozumím, protože s první Dunou jsem měl podobné problémy, ale myslím, že jsem si k tomuto stylu již dokázal najít svou cestu.  Villeneuve svým stylem skutečně dost vybočuje z normy všech typických současných blockbusterů. Pomalejší tempo ovšem tentokrát vyvažují akčnější sekvence, které jsou opravdu pompézně a monumentálně natočené – což platí pro celý snímek. Je to opravdu ohromující podívaná, která svým audio-vizuálem musí odrovnat i toho největšího kritického kreténa, a je svou intenzitou místy spíše atrakcí než obyčejným filmem (pokud jste v kině). Vidět toto v IMAXU byl opravdu ultimátní nájeb! Greg Fraiser nepřestává svou filmografií ohromovat. V druhé Duně se opravdu každou chvíli vyskytuje nějaká úžasná vizuální vymoženost. Zimmerova hudba se nese v podobném duchu jako v první Duně, na samotný poslech sice není, ale k filmu pasuje velmi dobře a daří se jí dotvářet dunící atmosféru snímku. Villeneuve výborně pracuje s kontrastem a se samotným měřítkem – divák opravdu vidí, jak ohromné jsou jednotlivé struktury v poměru s malými lidmi. Vizuální efekty jsou obdivuhodné v tom, že člověk zde nepozná jakékoli CGI, vše působí realisticky a zemitě – jednotlivé objekty jsou záměrně zahaleny a nasvíceny realistickým světlem, tudíž nejsou zcela dobře vidět a jsou zároveň rozostřené (většina moderních blockbusterů naopak všechny své CGI kosmické lodě zobrazují “perfektně” (nerealisticky) nasvícené). K tomu máte tak hvězdný casting, kde se vyskytuje jedno ikoničtější jméno vedle druhého. Timothée Chalamet, Zendaya a Javier Bardem jsou pochopitelně úžasní. Pro hodně lidí bude ale nejspíš nejvíce zapamatovatelný titulní záporák hraný Austinem Butlerem (nejde ho vůbec poznat), který spadá do kategorie typických bezemočních sociopatů – něco jako kdybyste zkřížili Ramsayho Boltona z GOT a Gluma z LOTRA. Josh Brolin v průběhu stopáže přibíhá na posilu a je velmi milým přídavkem. Skarsgard v roli Barona je ve filmu o něco více než v prvním díle, ale pořád je ho tam málo. Florence Pugh tady taky moc není, její postava slouží primárně k usměrnění příběhové linie Taky je dobré, že vztah Zendayi a Timothéeho je zde dost přirozený a není to naštěstí vůbec na sílu tlačeno nebo cringe. Knihy jsem nečetl, což samozřejmě beru jako jistý handicap v mém pokusu o kritizování filmu, ale stejně musím něco vypíchnout. Některé dějové linky jsou během stopáže trochu zbytečně uspěchány, a tudíž i neprozkoumány, což poté výrazně podlamuje nohy vážnosti některých následujících scén. Někdo může říct, že postavy svým neustálým monotónním mluvením a promlouváním působí, jak strojení panáci – to je ale součástí stylu a atmosféry s nádechem eposu, kterou Villeneuve charakteristicky zvolil pro svůj film, takže se na to divák musí naladit. () (méně) (více)

Veskoslav

Je to přesně ten typ filmu, co musíte vidět v kině. S kvalitním zvukem. A že to jsou orgie. Nejenom vizuální:) Jedno z těch děl, co si budeme pamatovat. Snad režisér dostane šanci natočit třetí díl. ()

Stifmeister

///   Nemám slov. Jak píše Toren, musím mu dát opravdu za pravdu - tohle je filmová událost naší generace. Nepamatuji si, kdy jsem za celý život zažil takový neskutečný filmový zážitek jako právě dnes na projekci "Dune: Part Two" v IMAXu. Epický příběh, bezchybné herecké výkony (zejména od Timothée Chalameta), parádní kamera a neuvěřitelné filmové efekty. To vše dokresluje hudba Hanse Zimmera, která mi skoro po celou dobu filmu nechávala husí kůži na rukou. Nemám, co bych vytknul. Nemám, co bych doplnil. Kdo neviděl, nepochopí. Kdo chce vidět, doporučuji pouze IMAX. A kdo viděl, dá mi za pravdu se vším, co jsem výše napsal. Jednoznačně |10/10|. ()

Marcas

Druhá Duna je majestátní! Ještě víc než jednička. Naprosto mě svým ztvárněním uhranula a po odchodu z kina jsem zážitek ještě dva dny zpracovával. Nedá se asi mluvit o nejlepším sci-fi filmu všech dob, nicméně zážitek, který jsem v kině (konkrétně IMAXU) zažil, se řadí mezi moje nejsilnější kino zážitky vůbec. Je to vizuální porno a v kombinaci s fantastickým soundtrackem tvoří neodolatelné, velice líbivé a především uspokojivé duo. Byly tady asi 3-4 scény, kdy mi doslova běhal mráz po zádech (ti, co viděli, tak určitě tuší). Divákům, kteří knihy nečetli nebo svět Duny neznají tak dobře, může trochu působit problém to, že se tu v některých pasážích občas trochu skáče, což může sem tam způsobovat menší zmatení. Ovšem to není můj případ, já jsem si celý film užil na 150%. Víc už ale nemá asi smysl psát, jelikož bych se tu opakoval pořád dokola. Je to zkrátka filmová událost nejen tohoto roku, na kterou jsme tak dlouho čekali, a to nejen vizuálně, ale především svou důležitostí pro celý sci-fi žánr. ()

stafino

Videl som hodnotenia pred filmom - takže som sa tam dotĺkol s očakávaniami pomerne vysoko. Musím ale povedať, že ten film to 4x preskočil. Neviem či to je iSense hudbou Hansa Zimmera, kreativitou interpretácie Villeneuvea (napríklad čierne slnko na Giedi Prime - čo sa odzrkadlilo na vlastnostiach postáv ktoré odtiaľ pochádzajú), zaujímavými storylines ku každému hlavnému charakteru, alebo kombináciou toho všetkého? Videl som už niečo v okolí 1000 filmov ale nič neprišlo ani zblízka k tomuto jednému. Klobúk dole, neviem sa dočkať na trojku. Also, Florence Pugh ako narrator bol krásny pridaný efekt s jej hlasom. Amen. ()

smarkus

Výborné sci-fi, fakt! ale určite nie najlepšie za posledných 10r ako nejaký plátok napísal... Epické dielo, ktoré zdvihlo latku o kus vyššie ako prvý diel. Stopáž utiekla rýchlešie ako som čakal. Taktiež plejáda  známych hercov, z ktorých sa veľká časť objaví len na pár momentov, nie je bežná a to viac ma to prekvapilo. Takýto vizuálny zážitok ako vie Villeneuve ponúnuť, nevie veľa režisérov. Paráda. Teším sa ďalší diel a dúfam, že to nebude trvať dlho... Plných 5* ()

Stumbleine

Stejná nuda v poušti jako jednička. Chápu že chodíte na projekce zhulení, ale 90%?  Btw píše člověk, co dohrál v devadesátkách Dunu 2 tak 10x. Btw, ornitoptéry měl rod Ordoss, ne Harkonnen ()

V hlavě 2 má miliardu

V hlavě 2 má miliardu

03.07.2024

Filmový rok 2024 zná svůj první miliardový hit. Nestala se jím Duna: Část druhá, ačkoliv se svými 711 miliony měla docela dobře nakročeno, ale dosáhlo toho jiné pokračování dalšího populárního snímku… (více)

Druhé V hlavě je obrovský hit

Druhé V hlavě je obrovský hit

17.06.2024

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (více)