V druhé části se Paul Atreides spojí s Chani a Fremeny a zároveň se vydá na válečnou stezku pomsty proti spiklencům, kteří zničili jeho rodinu. Čelí volbě mezi svou životní láskou a osudem známého vesmíru a snaží se zabránit strašlivé budoucnosti, kterou může předvídat jen on. (Vertical Entertainment)

MartCT

Moc takových filmů se netočí, audiovizuál paráda. Co víc dodat. Na druhou stranu chápu zklamání skalních fanoušků knihy. SPOILER: on ten vztah Paula a Chani vyznívá úplně jinak než v knize a Paul vypadá ve filmu víc jako fanatik, takže s ním divák až tak nesouhlasí... Alespoň to byl můj pocit, takže v knize za mě mnohem lepší. ()

BinLadin

Masivní podívaná, která vás od začátku pohltí a na konci si budete zoufat proč to není delší. Ten zvuk. EPIC! Nezbývá než se těšit na PART III. ()

panki9922

Fantastický kino zážitok v IMAXe. Ešte lepšie než Cameronov Avatar, pretože neide len o to, že sa divák ihneď prenesie do diania a jeho okolitý svet a myšlienky prestanú existovať, ale dej je poctivo budovaný, postavy konajú logicky a ich emócie sú odôvodnené a dôveryhodné, tým pádom sa divák ešte viac investuje do deja a tŕpne, ako to všetko dopadne. Chyby by sa samozrejme našli, ale skôr drtivo prevažuje chuť ísť na Dunu do kina znova a preberať dej s kamarátmi. ()

Ronkar

Tvůrcům se nějakým zázrakem podařilo propojit zdánlivě nesourodé složky: art-film obsahující mystiku, megakolosální blockbuster, drama ve stylu partyzánské války a srozumitelně předat ústřední téma Herbertovy knihy. Dost lidí píše, že je to lepší než jednička. Souhlas, nicméně bez první části by tato nefungovala tak efektivně. Skutečně je to kniha rozseklá napůl. Jednička byla set-up, dvojka je pay off. Nebudu popírat, že mě film pohltil od první scény. Opět mě uchvátila umělecká stránka, dobře napsaný scénář a několikrát zaplesalo i moje srdíčko čtenáře. Herci jsou skvělí, výprava bohatá. Zvuk, hudba, kamera a triky… dokonalý! Příběh je podán svižněji, dramatičtěji a akčněji. Změn je oproti knize dost. Mohl bych si stěžovat, že tu není tohle a tamto; že se tahle postava chová jinak než v předloze, ale upřímně… kašlu na to. Toto je adaptace knihy, ne kniha. I Pán Prstenů se musel přizpůsobit vizuálnímu médiu a mnohem širší divácké základně. Komu to dnes vadí? Duna to dělá taky a dělá to dobře. Přerod Paula z klučiny do mesiášské figury je udělán srozumitelně. Lady Jessica opouští původní mateřskou roli a stává se z ní manipulativní mrcha par excellence. Z psychopatického Feyda mrazí v zádech při každé scéně. Najdou se i slabší články a místy je tempo snímku nevyrovnané, ale celek to nekazí. Odcházel jsem z kina spokojen. Bál jsem se, že se komplexní příběh Herberta režisérovi rozpadne pod rukama. Nestalo se. Sice na úkor velkého množství vyhozeného materiálu z knihy, ale v tomhle médiu to zkrátka jinak nejde. Nemám rád termíny jako masterpiece nebo film dekády. Faktem ale je, že si Duna 2 s “rádoby filmovými událostmi roku" vytírá zadek hodně razantně a patrně se stane novou metou sci-fi žánru. Tleskám a jedna rada na závěr: neváhejte a běžte na to do kina, sebevětší televize vám ten zážitek v kině nenahradí. ()

Dawe2

Tak za mě to takový zázrak rozhodně není. Herecky ok, vizuál taky pěkný, ale jinak samý boj a válka a spoustu věcí nevysvětlených, nerozvinutých. Kdo má rád akci, boje a bitvy, tak asi super, pro mě byla hezčí jednička. Ale tak už to u mě bývá. ()

JackStrange

Když jsem odcházel z kina, nedokázal jsem si představit že to může pokračování překonat,... a taky že ne. Alespoň ne na první dojem. Část druhá, sice plynule navazuje, ale motor postupně přechází do vysokých otáček, a vytrácí se určitá preciznost, kterou jsem cítil v první části. Nahrazena je velkolepými obrazy, s jakými si předchozí díl v ničem nezadá. Pocitově to musí být velmi blízko tomu co zažívali lidé kolem roku 60 u filmů jako Ben-Hur nebo Lawrence of Arabia. Nečekám že bych se dočkal o půl hodiny delšího Director's cut, který problém s tempem napraví, ale naděje umírá poslední. 95% ()

daluk

Těšil jsem se asi moc.... Nějak mě to netrefilo tak jak mělo, na rozdíl od prvního dilu. Škoda, příště...6/10 ()

epphram

Pár hodín po pozretí mám v hlave mix úžasných emócii, ktoré majú silné základy v neuveriteľnom obraze a úžasnej hudbe, akú vie skomponovať len Hans Zimmer. Sedieť v kine skoro tri hodiny takmer bez pohnutia som nezažil snáď nikdy, druhej časti Duny sa to v mojom prípade podarilo. Mix akcie, deja, úchvatnej filmárčiny, efektov, hudby, zvratov, dialóg a wow/ prekvapujúcich momentov z tohto filmu robí jeden z tých, ktorý keď neuvidíte v tomto roku na veľkom plátne, budete si to neskôr v živote vyčítať. Nič sa nedá robiť, o dva dni si film zopakujem v kine. ()

PeteBuck

Vedel som, že na toto musím ísť do kina, aby som si to patrične vychutnal. Občas mi zvuk zasieralo mliaskanie od prísediacich, ktorí žrali nachos a podobné chujoviny, ale našťastie to sem-tam riadne dunelo pri pekne zmáknutej akcii, takže moja chuť zabíjať bola patrične umiernená, aby som neodišiel z kina nasratý ako Harkonen. Keďže je Vileneuve nielen obrazový mág, ale aj zaujímavý rozprávač, tak mi tie takmer 3 hodiny vôbec nevadili, pretože stále bolo na čo pozerať, neustále sa niečo dialo, jednotliví protagonisti dostali more priestoru, všetko vyvážené v peknom pomere. Je pravda, že Villeneuve má občas slabší rozbeh, ale jeho štýl rozprávania je vždy jedinečný, informácie dávkuje rozumne a nakoniec Vás dorazí zaujímavým koncom. Často má pomalší nástup, aby sa potom rozbehol a zaklincoval to svojským spôsobom. Ak to niekto nechápal už pri jeho Blade Runnerovi, alebo aj jeho skoršej tvorbe, nuž tak čo už. Teraz mal patričný rozpočet a mám ten dojem, že režisér zreje ako víno, čo dáva vražednú kombináciu, aby vznikol veľkofilm. A ten vznikol. Nie je to nejaká bezduchá komiksová haluz, ktorých teraz vzniká tony ako na bežiacom páse, ale pekne odrozprávaný príbeh a evidentne sa už nedá súhlasiť s Lucasom, ktorý sa kedysi vyjadril, že Dunu nejde sfilmovať. Ide to, ak sa toho chytí pán režisér. Škoda, že sa napr. takej Nadácie od Asimova nechytil rovnako potentný režisér a úprimne, že si to nechá pán režisér rozležať v hlave a bude pokračovať v sfilmovaní ďalších kníh Franka Herberta, aj keď budem netrpezlivo očakávať aj Stretnutie s Rámom od slávneho A. C. Clarka. Duna (film) je pecka, Herbertove knihy som nečítal, ale pod dojmom tohto filmu musím toto evidentne napraviť. Tak dúfam, že sa bude Villeneuvovi dariť a že jeho ďalšie počiny budú rovnako dobré. ()

skripalos

Druhá Duna je po téměř dvouleté pauze od Avatara 2 přesně tím, co jsem opět potřeboval. Obří sci-fi podívaná doplněná skvělým příběhem - takový film vyjde opravdu jen jednou za pár let. Duně se podařilo vzít už tak fenomenální první díl a všechno udělat dvakrát větší, hlasitější, zábavnější a emotivnější. Film přímo překypuje osobitostí - najdete zde plno skvělých postav, zvratů, motivů, vizuálů, zapamatovatelných hlášek a celkově se na tomto snímku velmi obtížně nachází podnět ke kritice. Jeden bych však zmínil - postavy Feyd-Rauthy a imperátorovy dcery v podání Florence Pugh by si zasloužili více prostoru, jelikož jsou v příběhu důležité a kvůli jejich upozadění mi nedokázaly svou kvalitu. Celkově je Duna 2 absolutní must-watch a okamžitě se stává žánrovou klasikou. 10/10 ()

HellsAngel

Ak sa niekto opýta, kde ste boli, keď premietali Dune: Part II, každý fanúšik sci-fi by mal odpovedať: „Bol som vtedy v kine“ (ideálne v IMAX-e). Môžem totiž potvrdiť, že nadšené reakcie prevažnej väčšiny divákov sú opodstatnené a naozaj máme dočinenia s filmovou udalosťou, ktorú možno porovnať s uvedením pôvodnej trilógie Star Wars alebo Jacksonovho Pána prsteňov. Villeneuve bez najmenšieho zaváhania kráča po ceste, ktorú si množstvom skvelých kreatívnych rozhodnutí vydláždil už v prvej časti a magickou súhrou brilantného obrazu (veľká poklona Fraserovi) a geniálneho zvuku (spolu s Zimmerovou hudbou) vyhlasuje „svätú vojnu“ našim zmyslom. Napomáha mu pritom fakt, že dvojka adaptuje epickejšiu časť príbehu Paula Atreidesa, no zároveň ide o výsledok trocha väčšieho odklonu od predlohy, než tomu bolo v prípade prvej časti. Villeneuve však svetu Duny rozumie a hoci jeho filmová verzia nie je striktne „podľa písma“ – primárne zvýrazňuje Paulovu rolu mesiáša a náboženský fanatizmus Fremenov na úkor napríklad ekologického rozmeru Arrakisu – a je viac opojným zážitkom, než filozofickou dišputou, podstata príbehu ako aj hlavné myšlienky Herbertovej knihy sú dôstojne zachované. V rámci časových možností hollywoodskeho veľkofilmu ide o ucelenú verziu udalostí, ku ktorej divák nepotrebuje knižnú predlohu ako výkladový slovník (na pochopenie diania na plátne), hoci film predsa len najlepšie funguje po oboznámení sa so zdrojovým materiálom. Platí to však aj opačne a zhliadnutie filmu dokáže obohatiť dojem z knihy – napríklad záverečné zúčtovanie s Harkonennovcami má dokonca silnejší náboj ako v predlohe. To všetko preto, že Villeneuve nenatočil len obyčajnú adaptáciu, ale dielo zo zlatého fondu sci-fi literatúry pretvoril do jedného z najvýznamnejších filmových počinov v žánri vedeckej fantastiky, využívajúceho prednosti svojho média, aby pre Herbertov nadčasový príbeh nadchol nové generácie. A popritom, akoby mimochodom, zdôrazňuje často zabúdaný fakt, že monumentálnosti blockbusterov nemusí padnúť za obeť autorská vízia. ()

krt7236826

z jednotky som bol nadšený atmosférické veľkolepé dielo a na druhú časť som sa tešil asi až príliš, no v kine mi bolo až trápne. dej plytký a predvídateľný, akcie slabé, niektoré veci odseknuté až som nechápal napríklad keď mal stráviť noc v púšti a zrazu nič akoby niekto vymenil kotúč o niekoľko minút skôr wtf?! videné v kine možno že aj to tak bolo. hudobný podmaz slabý nepriniesol nič nové ale ani nevyužil atmosféru pôvodného. ako nebolo to zlé no do top 20 ako je to teraz to rozhodne nepatrí ()

quido_zidle

Pokud bych měl hodnotit pouze scénář, dialogy, příběh jako takový, tak za slabé 3...Ale ten zbytek? Tvl. to byl neskutečný koncert pro oči a uši. Jestli tohle nedostane Oskara za hudbu, tak snad budu i volit Babiše. Tady jsou veškerá slova zbytečná - běžte na to do kina(!) v Dolby Atmos (a ideálně Imax) a budete vědět o čem mluvím...! ()

Karbos

Na tohle se opravdu vyplatí zajít do kina, své místo v síni slávy i zde na ČSFD si to zaslouží a i přesto, že většině filmům nějaký čas po premiéře hodnocení postupně klesá (čest výjimkám), Duna 2 se v top 10 už udrží, takže jsme svědky historické události, neboť něco takového se nestalo už 13 let, od uvedení filmu Nedotknutelní (2011) ()

HNTR

Druhá Duna je grandiózním cinematografickým zážitkem. Ve vsěch ohledech překonává a o míle předbíhá první díl. Sequel mě přikoval k sedačce hned od začátku a rozebírají se tu zajímavější věci. Zvyky a tradice Fremenů jsou jedno ze zajímavých témat (je tu hodně cítit inspirace Araby) Temné a zvrácené tradice Harkonennů dodávají filmu sympatickou zvrácenost. Nástup Austina Butlera je povedený, avšak v druhé půlce filmu nedostává tolik prostoru, který by si rozhodně zasloužil. Přerod Chalameta (Paula) v leadera působí uvěřitelně a pokaždé když se objeví s větším proslovem, jedná se pro epický zážitek. Vztah se Zendayou (Shani) provází celý film a má emoční vyvrcholení. Závěrečná bitva sice mohla být delší, ale je uspokojivá, choreografie je o poznání lepší než prvním díle. Duně jsem propadl až na podruhé, ale o to víc jsem si film zamiloval. Každou minutu filmu jsem s úžasem a obdivem hltal a upřímně doufám, že se dočkám minimálně stejně epického třetího dílu. ()

SamGee

Sci-fi snímka Duna: Prvá časť uspela finančne i kriticky počas covidovej pandémie a bolo otázkou času, kedy kanadský režisér Denis Vileneuve dokončí druhú časť komplexného príbehu z pera Franka Herberta. Po dvoch rokoch prišla do kinosál Duna 2 a bol som zvedavý, či tento film prekoná moje očakávania.    Druhá časť pokračuje tam, kde skončil prvý film – Paul Atreides (Timothée Chalamet) a jeho tehotná matka Jessica (Rebecca Ferguson) žijú vo vyhnanstve potom, čo Harkonnenovci zničili ich rod. Matka so synom sa spoja s Fremenmi, miestnymi obyvateľmi planéty Arrakis, a plánujú viesť neľútostnú vojnu proti Harkonnenom a celému Impériu. Bohužiaľ, cena vojny bude vysoká nakoľko Paul stojí krok od toho, aby sa stal obávaným spasiteľom.  Prvý diel predstavoval divákom postavy a fungovanie sveta, druhá časť ukazuje zasa  partizánske výboje proti utláčateľom, politické zosnovania, megalomanské bitky a šermiarske súboje. Duna 2 je vojnovým filmom, ktorého akčné scény nastavujú vysokú lakťu z hľadiska choreografia a dravosti. Vo víre akcie však režisér nezabúda varovať, ako  môže byť čestný človek zmanipulovaný pod vplyvom moci, slepej viery a osudy. Keď prichádza záver, tieto témy pôsobia úderne.  Každá postava, kladná alebo záporná, fungujú na báze úchvatných hereckých výkonov. Neuveriteľný Timothée Chalamet sa premieňa z nevinného mladíka na temného mesiáša, Zendaya s Timothéém zosobňujú najtragickejšiu formu lásky, Rebecca Ferguson vyniká v roli dámy s nekalými úmyslami a Josh Brolin-Javier Bardem podávajú skvelý výkon fanatických mužov. Harkonnenovci dostávajú väčší priestor, medzi nimi zažiari vražedný Feyd Rautha (Austin Butler). Jeho sadomasochistické chúťky a vyšinutosť robia z Feyda fascinujúcim charakterom. Hoci imperátor Shaddam IV (Christopher Walken), jeho dcéra Irulan (Florence Pugh) a členky rádu Bene Gesserit majú menšiu rolu, stihnú podať solídny výkon.  Akoby povedali českí susedia, Hans Zimmer válí. Jeho soundtrack odzbrojuje divákov svojou unikátnosťou. Či už používa basové noty, cello, bubny alebo ženský chorál, Zimmerovi sa darí v divákoch vyvolať všetky škály emócií. Režisér si pomáha technickou „mágiou“ – každý záber od kameramana Grega Frasera rozpráva tisíce slov,  kulisy púšte a panovníckych sál kričia veľkoleposťou, podmanivý vizuál si namotáva divákov okolo prsta, počítačové efekty sa používajú čo najefektívnejšie a kostýmy, masky a rekvizity obohacujú svet Duny.     Dunu: Druhú časť by som opísal ako veľkolepé, šokujúce, dych-berúce a tragické. Táto úspešná adaptácia knihy Franka Herberta sa nebojí prekonať po technickej a príbehovej stránke. Súčasne, disponuje prostriedkami, ako osloviť masívne publikum – od hviezdneho obsadenia, cez dravé akčné scény, melancholické chvíle, náboženské myšlienky, dunivú hudbu až po epický rozmer. Tento magnus opus Denisa Villenueva zanechá hlboké stopy a odporúčam ho vidieť čo na najväčšom plátne.      Príbeh, témy: 10/10,  Postavy, herecké výkony: 10/10, Hudba, kamera: 10/10,  Akcia: 10/10, Vizuál, počítačové triky: 10/10,  Kulisy, výprava, kostýmy, make-up: 10/10, Celkovo:  10/10. () (méně) (více)

Twisters přináší smršť do kinosálů

Twisters přináší smršť do kinosálů

22.07.2024

Katastrofický dobrodružný snímek Twisters, volné pokračování legendárního blockbusteru Twister z roku 1996, má nyní za sebou první víkend od svého nasazení do amerických kin, a jak se zdá, hlavy u… (více)

V hlavě 2 má miliardu

V hlavě 2 má miliardu

03.07.2024

Filmový rok 2024 zná svůj první miliardový hit. Nestala se jím Duna: Část druhá, ačkoliv se svými 711 miliony měla docela dobře nakročeno, ale dosáhlo toho jiné pokračování dalšího populárního snímku… (více)

Druhé V hlavě je obrovský hit

Druhé V hlavě je obrovský hit