V druhé části se Paul Atreides spojí s Chani a Fremeny a zároveň se vydá na válečnou stezku pomsty proti spiklencům, kteří zničili jeho rodinu. Čelí volbě mezi svou životní láskou a osudem známého vesmíru a snaží se zabránit strašlivé budoucnosti, kterou může předvídat jen on. (Vertical Entertainment)

MikeeTheory

Ještě před pár lety jsem psal hudební recenze a myslím, že mi to (snad) i šlo. Nicméně včera jsem si uvědomil, že já ve skutečnosti nikdy nebudu dobrý recenzent. V první řadě jsem totiž FANOUŠEK, který je schopen se do uměleckého díla totálně zbláznit a v tu chvíli jde jakákoliv objektivita stranou. Duna 2 je film, který mě totálně pohltil. Od hudby přes krutopřísnou (sorry, lepší příd. jméno mi nenapadlo) atmosféru až po dechberouci vizuál. Hádám, že kariéra objektivního recenzenta je definitivně u konce. ()

Trešlson

Dílo dokonáno jest. Druhá Duna jde dál v přesvědčivých šlépějích první části a dostává se pod kůži na mnoha úrovních stejně jako knižní předloha. Těžko by někdo mohl chtít, aby adaptace první knihy mohla vypadat jinak nebo lépe. ()

peetrejr

Prosím pekne vytiahol som päty z domu na Dunu. A neľutujem. Bohužiaľ som bol pred tromi rokmi lenivý a nešiel do kina na prvú časť. Vedel som, že nemôžem túto chybu zopakovať. Nesmierne som sa tešil, vedel som, že to bude dobré, ale nemal som ani len tušenia ako ma v tom kine odpáli. Počas tých takmer dvoch hodín mnou prešlo toľko emócií. Duna je kontrastom dobrého príbehu a ešte lepšieho vizuálu. Villeneuve sa extrémne prekonal a uviedol na trh film roku. Dobre je to možno moc skoro hovoriť o filme roka, ale myslím, že nič lepšie už nevyjde. Herecky je Duna absolútne úžasná a Timothée Chalamet to zahral skvele, takisto ako prakticky všetci. Nestáva sa často, že by to zahrali dobre všetci! Postava Stilgara sa trošku zmenila od prvého dielu, neviem prečo. Tu vyzeral taký posadnutejší, ale možno to je tým, že dostal viacej priestoru. Čo sa týka Chani, Zendaya bola dobrá, len sa mi nepáči akým smerom smeruje jej postava, ale to je už môj osobný názor. Ale tak teraz poprosím potlesk pre Austina Butlera ako Feyd Rauth, pretože to bol výkon hodný Heathovho Ledgerovho Jokera. V podstate aj dosť podobný. Šiel z neho strach a mne spôsobil pekne veľa zimomriavok. Duna dva je veľmi epický film a ako spomenul môj priate: ,,je to lepšie než Pán prsteňov" . Neviem či s týmto výrokom súhlasím, pretože sú to dva odlišné filmy, ale nie je to úplné hlúposť. Duna má svoje čaro a lotr svoje. No jednoznačne to patrí medzi topky tohto storočia. Je ťažké natočiť film, ale je ešte ťažšie natočiť majstrovské dielo. ()

agassi68

Keďže som nečítal predlohu a nevidel 1 časť, bol som z množstva postáv a klanov trochu dezorientovaný. Aj keď som to sledoval na domácom kine, nebol to AŽ taký zážitok. Zrejme jedine IMAX splní vaše požiadavky na tieto audio-vizuálne orgie.. ()

bery71

Na pivo s na baronem bych nešel, ale na třetí díl asi jo, byť jsem stár a nějak se mi na ta hollywoodská už špatně napojuje... ()

strikeman

První díl, ač pěkný, se mi krapet táhl. Dvojka je ještě delší, ale tady jsem se nenudil ani na moment. Celkově je to úchvatné a monumentální jak po obrazové, tak po zvukové stránce, vlastně ve všech aspektech téměř dokonalé dílo. Pokud bych fakt musel hledat nedostatky, tak bych zmínil snad jen dle mého soudu ne úplně přesvědčivé herecké podání Zendayi, ale to je samozřejmě subjektivní záležitost... 90% ()

domirovec

Určitě ne tak velkolepý, jak jsem čekal, ale i tak je druhá Duna neobyčejný zážitek. Famózní je to rozhodně více než první díl. Je to film grandiózních rozměrů, který epickým způsobem zachází tam, kam se obvykle filmaři bojí zajít. Je to fenomenálně zahrané a fantasticky vyprávěné - Denis Villeneuve opět ukázal, že je mistr a tohle mu fakt jde, protože člověk jenom sedí s otevřenou hubou a čučí, co všechno na něj film hodí a já to všechno tomu filmu sežral i s navijákem. Vážně skvělé veledílo, které sice není AŽ TAK ultimátní a gigantické, jak jsem očekával, ale sakra, je to vynikající velkofilm. Výborná práce - uvidíme co část třetí. 4/5 ()

massdonfel

Monty Python's Life of Brian   Paul : I'm not the Messiah! Will you please listen? I am not the Messiah, do you understand? Honestly! Stilgar : Only the true Messiah denies His divinity. Paul : What? Well, what sort of chance does that give me? All right! I am the Messiah! Followers: He is! He is the Messiah! Paul : Now, FUCK OFF!     Trochu povědomé co? ()

Evander

Druhá část Duny je vysloveně audiovizuální lahůdka a mě se líbí ještě o poznání více než ta první. Děj zde již není moc pohádkový a začíná rozhodovat primárně politika, což diváka věřícího v happy endy jistě zamrzí, na druhou stranu je tak příběh sice surovější, ale o mnoho uvěřitelnější. Těším se na závěrečný díl a rozuzlení příběhu. 90% ()

sadlokan

Jakýsi ubohý pouštní národ má komoditu,po které touží mnohem mocnější národ a proto ty chudáky vykořisťuje.Ještě že umí jezdit na čedařích.Nebo jsou to čemedáří?Vlní se pod tym pískem,že hrby nespočítám.Tradiční poznávací znamení-kdo nemá nic na hlavě dožije se konce i s librou písku ve vočích bych ještě vylepšil tím,že Čalamádovi&other stars povolím kyslíkový monokl z transparentního plastu,přeci jen ten černý zasahuje do looku též výrazně.Nicméně za mě byly peníze v pouštích Arrakisu využity lépe než v Alamogordo,New Mexico. ()

GOREGASM

Takhle má vypadat part two Zacku Snydere ;-). Stejně jako se Peter Jackson narodil pro Lord of the Rings WhoTheHellKnowsHowLongLogy, tak i Denis Villeneuve právě tvoří své životní dílo a má za sebou cca dvě třetiny a nebudu daleko od pravdy, když ze sebe vyplivnu nadšený recenzentský scifi chuchvalec, který je nasáklý těmi nejlepšími žánrovými ingrediencemi. Vizuální orgie, které opět potvrzují, že velcí režiséři k epickému zážitku nepotřebují nonstop frenetickou akci. Kombinace vynikajících režijních nápadů v uzemňující symbióze s opulentním audiovizuálním ztvárněním nechává v ústech sucho jako by se vám tamtudy prohnal jeden sakra přecpaný písečný červ. Odvážně nakombinovaní mladí herci společně se staršími matadory jsou do svých rolí doslova převtělení a přidávají další polínka autentičnosti pod Villeneuvův scifi kotel. Před lety jsem ve Varech na festivalu potkal kanadského studenta Guillama, se kterým jsem celou noc prokecal o filmech a kanadských tvůrcích. Tehdy měl Deni, jak mu Guillame familiérně říkal, na kontě megahit Sicario, a my se u piva shodli, že ho čekají velké věci. A tak nějak jsme měli pravdu. 100% ()

hrumsrt

Po dvou a půl letech se vrací Denis Villeneuve s druhou polovinou svého osudového projektu. Neměl to snadné, musela finančně uspět první část, aby vůbec od Warnerů dostal možnost odvyprávět příběh z planety Arrakis, a s velkou dávkou diváckého nadšení se i takhle těsně po covidu podařilo úkol splnit. Ovšem covid nestačil, a co fanoušek nechtěl, přišla stávka scénáristů, aby s odkladem došla konečně druhá část a divák mohl ocenit, co tenhle kanadský fanoušek provedl se svojí vysněnou knížkou od Franka Herberta. Ale možná, kdyby to bylo jinak, Duna 2 by nebyla takhle epická! Jde o naprostý vrchol filmového vyprávění v novodobé éře, který skutečně v mnohém nejen navazuje, ale díky modernizačnímu posunu i překonává srovnávané Hvězdné války, pro něž je navíc silnou inspirací samotná Herbertova předloha.. Duna 2 vytěžila masivní expozici prvního filmu na maximum a už jen jede. V životě jsem v kině neviděl najetější film, tohle je něco, jak kdyby spolu bojovali Anakin s Obi-Wanem na Mustafaru celé dvě a půl hodiny.. Paul Atreides bere otěže do vlastních rukou a spolu s Fremeny musí pochopit, o čem je jeho úděl, a jak ho dosáhnout, a přitom to stejně možná nebude stačit. To nejlepší z prvního filmu je tady několikanásobně umocněno. Svět, který dýchá.. Audiovizuální mistrovství, které rozbuší srdce, rozpláče necitu a dodá nejepičtější filmový zážitek, jaký jsem za celý život v kině viděl! /viděno v kině/ 100% ()

Tomo

Lepší než první díl. Vlažnější rozjezd nám konečně umožní seznámit se hlouběji s některými postavami a i přes některé odchylky a zkratky oproti předloze lze říci, že Villeneuve se s obtížnou látkou vypořádal na výbornou. Záverěčná necelá hodina je pak vyloženě pecka. 8/10.  Edit: Po druhém shlédnutí a odstupu 3 týdnů to krásně uzrává ..zvedám hodnocení na 9/10, 5/5. ()

joker30

Tu nie je o com. Pre tieto filmy vzniklo kino. Duna je saga sucasnosti, ktora ma predpoklady stat sa kultovkou typu SW, ST ci LOTR. Villeneuve s Zimmerom potvrdzuju extratriedu a Timothee sa s istotou stava velikanom svojej generacie hercov. 90% ()

AngelG

Myslím, že snad nešlo čekat ani nic jiného, než další dokonalost. Něco tak vizuálně nádherného se totiž jen tak nevidí. Obzvlášť v dnešní době CGI hnusu, který se na nás valí ze všech stran a kdy CGI snad nikdy nevypadalo hůř a kdy i filmy staré 20 let s polovičním rozpočtem vypadají líp, tak tady se teprve ukazuje pravá síla moderního CGI a jaké krásy se s tím dají vytvořit, když se to neplácá honem někde na koleni. Závěrečná bitva mě poslala do nebes a zpět. Stejně silně působí audio, kdy člověk cítí každou vibraci, každé zadunění a když se do toho ještě vloží mistr Zimmer a zahřmí jeho velkolepý soundtrack, tak je husina zaručena. Slyšet to ve velkém sálu a vidět na velkém plátně tomu všemu dodává ještě větší grády a já jen doufám, že to vydělá takový kotel, jak již dlouho nic, páč si to rozhodně zaslouží. Tohle je totiž snad od doby Oppenheimera konečně další poctivý, chytrý a s láskou dělaný blockbuster, hodný vidět v kině a hodný všechny chvály. Rozhodně nebylo v kině viděno naposledy. :) ()

Kukelnik

Denis to dokázal znovu. Nejen, že z Duny udělal funkční veledílo, které exceluje nejen v technických věcech, ale z knihy vzal to nejlepší a i přes několik změn (abych řekl pravdu, hodně z nich se mi líbily víc než to, co bylo v knížce) udělal emocionálně i vypravěčsky funkční film, což klobouk dolů tohle dokázat z tak obsáhlé knihy. Postavy mají vývoj, třeba taková Chani tu má opravdovou osobnost na rozdíl od knížky, kde je trošku pasivnější postavou, ale hlavně u Paula udělali nejlepší možnou cestu k jeho finální změně v imperátora, jakým je v Spasiteli Duny. Feyd Rautha, i když není tak komplexní jako v knize, je i tak velmi efektivní záporák a jde z něj respekt. Celé pojetí fremenské kultury se mi opravdu líbilo a také cením zachování témat jako např. náboženský fanatismus. Finální duel s Feydem, Harkonenská arena či první jízda na červovy jsou jen třešničky na tomhle kolosálním epickém dortu. Úplný konec je sice jiný než v knize, ale věřím, že Denis si s tím poradí, a navíc fungoval dobře pro směr těchhle filmů. Jen trochu zamrzí míň prostoru pro postavy jako baron nebo Gurney, ale ti měli zase svůj čas v první části. Nemám slov, Duna je pro mě definice poctivé filmařiny, kdo nesouhlasí, tak ať si nasere :). Lisan al Gaib!!! ()

tidwell

Celou dobu jsem se snažil do filmu "naskočit", ale naskočil jsem leda tak na písečného červa. Obávám se, že ta velkolepá podívaná už (pro mě) pozbyla lidsky uvnímatelných rozměrů. Ale vyprávění příběhu? To asi zůstalo ukryto kdesi v knize... ()

dudunecek

Objektivně jde o lepší film než u první části. Tomu odpovídá i celkové skóre na různých csfd, imdb apod. Je to sevřenější, přístupnější, blockbusterovější a celkově čitelnější. Víme, proč se postavy chovají takhle, chápeme, že se musí stát X, aby se pak mohlo stát Y. Režisér Denis Villeneuve si asi jistou kritiku prvního filmu vzal k srdci a nejen, že pozměnil některé body v příběhu tak, aby celkovou message dokázal lépe odvyprávět (Chani a její skepse), tak se tam snažil přidat i kapku humoru a lidskosti ze stran postav (Stilgarovo role). Když jsem v říjnu 2021 psal, že jsou ty dialogy často jak od Shakespeare a nemají život, tak právě dnes můžu uznat, že se to v druhé části povedlo trošku vylepšit a už to všechno nepůsobí jak ze staré scifi knihy z roku 1965 :)) V jedničce byl nádherný setup světa a postav, které byli často až moc pasivní a prázdné. Víc se soustředilo na pečlivé vystavení Arrakisu, pravidel světa, motivací postav a položení základů pro to, aby se letos mohl rozjet konflikt.  Protože "konflikt" je v tomhle filmu všude. Ať už jde o ústřední válku Paula proti Harkonnenům, konflikt mezi Fremeny, mocenské tahanice na Gierdi Prime, tak hlavně vnitřní rozpoložení Paula. Konečně je to protagonista. Konečně je on ten, kdo hýbe dějem a věci dělá on a ne, že se věci dějí jemu. Byl to asi celou dobu záměr, který chápu, že lidé nemuseli během sledování Partu 1 docenit. Ale tady tvůrci sklízí vše, co zaseli. ()

HenryIvan

Všetko bolo povedané. Už nemám čím prispieť. Vizuál je neúprosný, tá škála neprestane udivovať ani pri ceste domov z kina. Hlavným pokrmom však je zvuk a hudba. Oscary za minulý rok nás čoskoro čakajú. Budúcoročné za zvuk a hudbu môžu jednoznačne odovzdať už dnes. Neporovnateľné s ničím čo dnes vidíte či počujete. Zimmer sa zase prekonal. Zobral neúprosný vnemový pocit jednotky a pridal nad rámec toho čo divák čaká. Denis is kráľ Arrakisu. ()

Twisters přináší smršť do kinosálů

Twisters přináší smršť do kinosálů

22.07.2024

Katastrofický dobrodružný snímek Twisters, volné pokračování legendárního blockbusteru Twister z roku 1996, má nyní za sebou první víkend od svého nasazení do amerických kin, a jak se zdá, hlavy u… (více)

V hlavě 2 má miliardu

V hlavě 2 má miliardu

03.07.2024

Filmový rok 2024 zná svůj první miliardový hit. Nestala se jím Duna: Část druhá, ačkoliv se svými 711 miliony měla docela dobře nakročeno, ale dosáhlo toho jiné pokračování dalšího populárního snímku… (více)

Druhé V hlavě je obrovský hit

Druhé V hlavě je obrovský hit