Bez východiska

• USA No Exit

V napínavém thrilleru Bez východiska uvízne mladá žena Darby Thorneová na cestě za nemocnou matkou ve vánici a je nucena zastavit na dálničním odpočívadle se skupinou neznámých lidí. Když v zaparkované dodávce narazí na unesenou dívku, musí bojovat o holý život, aby zjistila, kdo je únosce. (Disney+)

JohnMiller

Ako pri väčšine podobných konkurenčných mysterióznych thrillerov, je prvá polovica (niekedy len tretina) zaujímavá, plná atmosféry, nečakaných zvratov a realistického zachytávania psychických pochodov. No Exit tomu nie je výnimkou. Ani nepísané pravidlá a klišé mi až tak nevadili. Bolo to nenútené a celkom to zaujalo a to sa vďaka môjmu prejedaniu kinematografiou často nedeje. Nuž ako to už býva a sám som to aj čakal, keď sa napínavá dráma začne meniť do akcie a násilia, snímka stráca dych, scenár logiku a moja mrzutosť vypláva na povrch. Ale musím uznať, že z tých mnohých sklamaných thrillerov je tento taký lepší priemer. Pekná kamera, minimalizmus jednej miestnosti s hŕstkou hercov potešil (aj keď dialógy nič moc) a uveriteľná zápletka neboli veru na zahodenie. ()

TomX2

Ja som vcelku spokojný. Má to prostú zápletku, rýchly spád, zábavný vývin udalostí a adekvátnu stopáž (90 minút), takže to nestihne ani chvíľku nudiť. Niekoľko vecí by som tomu vedel vytknúť (ako napríklad nie veľmi vydarenú charakteristiku hlavného záporaka a jeho protivného hereckého predstaviteľa), ale taktiež by som vedel aj mnoho vecí pochváliť - menovite napríklad dobrý herecký výkon hlavnej hrdinky, ktorá je naviac sympatická a celý film tiahne dopredu. Dokonca aj ten scenár bol vcelku vynaliezavý, hoc (hlavne ku koncu) nebola núdza o patetické dialógy. Proste taká fajn jednohubka, na ktorú síce za dva-tri dni určite zabudnem, ale na druhej strane som sa bavil a nemôžem povedať, že by išlo o stratu času. ()

zahadum

Na začiatok, toto nie je sračka film ! a rozhodne ste ich v podobnom prevedení videli desiatky. Ale..na rozdiel od väčšiny podobnej produkcie má tento film uveriteľné uvedenie do deja a celkovo povedzme realisticky nádych. Tým chcem povedať, že logika je na celkom slušnej úrovni. Začiatok je najlepší kedy ani my ani Darby netušíme kto je oným únoscom malého dievčaťa na parkovisku v dodávke. Máte tu štyroch ľudí, štyri rôzne charaktery....hmm. jeden musí z kola von. Nie je to ale také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Postupne to prejde to poriadnej krvavej, klincovej dramatickej katarzie v ktorej sa udejú radikálne zmeny. Obstojný thriller ktorý síce neprekvapí ale poteší, že ostal nohami ako tak na zemi a to sa ráta. Poctivé silné tri hviezdičky, predsa len nič nové to nie je . 60 % ()

silentname

"No Exit" je podľa mňa pohodový a funkčný thriller. Nemôžem povedať, že by priniesol niečo, čo by sme v minulosti nevideli, no minimálne zachoval slušnú dávku napätia, priniesol niekoľko celkom slušných zvratov a dokázal držať svojimi momentkami od začiatku až do konca. Ja by som asi osobne pre výsledný efekt ukončil film možno o pár minút skôr, no ten koniec mi úplne nevadil. Nechal by som to asi pri volaní Jay na Darby, ktorá jej neodpovedá. Dalo by to filmu asi ten finálny klinec, kde by sme mohli hádať ako to vlastne nakoniec dopadlo. Ale ako som povedal, výsledok je okey. Miesto má trošku atmosféru, postavy sú celkom okey a nemôžem povedať, že by ma sledovanie filmu nebavilo. Práve naopak. Ak máte radi jednoduché thrillery, ktoré ale vedia zo svojho konceptu vyťažiť, myslím si, že tento by mohol byť dobrou voľbou aj pre vás. Ja som sa minimálne dočkal pár dobrých momentov, ktoré stáli za to. Takže vo výsledku hodnotím film pozitívne. Jediná väčšia kritika pôjde k tomu, že tu atmosféru tej snežnej búrky tvorcovia najprv možno celkom zachytili, no potom už akoby k tomu ani nikdy nedošlo. Čo je podľa mňa chyba. Hodnotenie: B ()

Johnny.ARN

Počas covidu rôzne veci vznikajú. Po prečítaní obsahu som si myslel, že to bude nejaká konverzačka v chate, ktorá bude v inotajoch, zamotaná a divák bude musieť hádať, sledovať, domnievať sa. Nič z toho sa nesplnilo. Zápletka chce byť zaujímavá pri Švindli, potom to však naberá rýchly, thrilerovitý spád, šablónku so zvratom v závere a krvavé vyvrcholenie. Nadhodnotím, lebo to bola jedna z tých lepších vecí, čo mohla na tento námet vzniknúť. 3 z 5 ()

• Natočeno podle knižní předlohy „No exit“ (v češtině vyšlo pod názvem „Není úniku“) od Taylor Adams. (Jamra)