Dívka s pistolí

• Itálie La ragazza con la pistola (více)

Poslušna tradici a vyzbrojena pistolí přijíždí svedená a posléze opuštěná sicilská dívka do Anglie pomstít ztrátu své cti. Najít proradného milence však není úkol nikterak snadný. Svůdce je varován, a tak se mu daří před pomstychtivým děvčetem úspěšně unikat… To je námět italské komedie režiséra Maria Monicelliho z roku 1968 Dívka s pistolí, jejíž tvůrci zachycují s patřičnou dávkou satiry středověký způsob života a zastaralá morální pravidla, přežívající v té době na Sicílii. Pravidla, podle kterých musí svedená dívka, nemá-li ve vlastní rodině mužského obhájce, sama pomstít svou potupu. Roli Assunty si ve filmu s chutí zahrála Monica Vittiová a projevila v ní svůj znamenitý komediální talent. Přehrála se zde do veseloherního žánru, blízkého jejímu naturelu. Rozloučila se s typem odcizené neurotické ženy, jak ji známe z předcházejících filmů režiséra Michelangela Antonioniho (Dobrodružství, Červená pustina, Zatmění, Noc). Za svůj herecký výkon v tomto snímku získala Vittiová řadu poct a uznání – mimo jiné ceny na MFF v San Sebastianu (1968) a Taormině (1969). (Česká televize)

andrii

Kuráž, vášeň má. Po zostuzení cudnosti. "Něžné" pohlaví útočí. Slečna černá. Kmotra. Ohnivá šelma. Horká hlaveň, láva v těle zbraně. Průtok temperamentu "Lady Macbeth." Růže rudá trny hodlá bodat do ženicha na útěku. Do všech a všeho, co jí, "sicilské Andromedě," tepny rve, srdce trhá. ()

frings

Skvěle jsem se bavil. Bez pochyby i díky dokonalému dabingu z roku 1971 v hlavní roli s báječnou Evou Jirouškovou. ()

JohnSmith

Moc příjemná a vtipná komedie. Vitti sice s černou barvou vlasů vypadá líp,ale její komediální talent a smysl pro drama je úžasný. ()

Autogram

Cesta mladej vášnivej zneuctenej Sicílčanky za pomstou sa vyplatila. Spoznala celkom iný svet oproti zaostalej Sicílii s patriarchálnymi pravidlami, prežila svoju premenu od naivity k rozumu, a vo filme mi to pripadalo celkom prirodzené. Takto príťažlivo mohla vyzerať Británia pre všetkých prisťahovalcov. Niektoré historky boli akoby bez ladu a skladu, Asunta bola viac hysterická, ako by sa žiadalo, ale zároveň sympatická, a tak som s príbehom nakoniec veľmi spokojný. Svoje urobili aj dobre stvárnené predstavy o šikane a zúfalstve v rodnom kraji. –––– Jsem studená jako kus kamene. Copak to necítíš, že líbáš mrtvolu? –––– Tady je pistole, pas do Anglicka a adresa toho padoucha. –––– Pravý chlap to má zkusit. Ale správná ženská se musí bránit. ()

hemul

tento film som videl ako maly chlapec a terez druhy raz ako 51-rocny. Ako chlapcovi sa mi velmi pacil a teraz este viac. Bol som dieta s dobrym vkusom.  Nie som fanusik anglickej novej vlny, ale toto je perla, hoci nie anglicka ani nie novovlnova. I am sorry. ()

MickeyStuma

Cesta pomsty sicilské zneuctěné ženy. Dostat sicilskou ženu do postele a utéct se prostě nevyplácí. Nejen Francouzi, ale i Italové uměli vyprodukovat skvělé nestárnoucí komedie a tento je jeden z nich. V hlavní roli Monica Vitti, která do své role dala snad i to, co neměla. Bravurní herecký výkon je zárukou plnohodnotné zábavy od začátku až do konce. Někdo snímek označuje jako feministický manifest vtipkující o tom, jak může prostředí změnit netoleranci a předsudky. No, to už je věc názoru. Divácky přitažlivý je už vzhled postavy Assunty Patanè, právě v podání Monicy Vitti, která okamžitě zaujímá komediální postoj ve vážném tónu velmi rychlým prologem pokračující odvážným nadšením, v podstatě zesměšňující sicilský smysl pro čest, a až groteskní etudou a satirických výzev. Carlo Giuffrè v roli onoho hříšníka Vincenza Macalusa už je v podstatě jen jako doplněk a nahrávač. Snímek je napěchovaný scénami, které by fungovaly i samostatně. Třeba ostrý telefonický hovor mezi Assuntou a Vincenzem, kdy je Assunta coby služka v anglické rodině, která zrovna pořádá večírek. Ano, hovor je bez servítků veden před zraky společnosti, která vše doplňuje typickým anglickým humorem. Tečkou za vším je pak příchod muže ve skotském kroji, což Assunta nezná a podle toho zareaguje. Snímek má rychlý spád, dialogovou kulometnou salvu, strukturovaný dějový chaos a především sérii brilantně vtipných scén nabírající satirickou sílu hlavně vlivem kulturního rozdílu mezi Sicílií a Spojeným královstvím v období šedesátých let. Ne, tento snímek ani po tolika letech nezklame. ()

mac000

Úsměvná veselohra, která se roku 1970 promítala v čs. kinech. Prokázala velký komediální talent Monicy Vitti, která byla u nás předtím známá spíše z psychologických dramat M. Antonioniho ()

Jehan

Skvělá dobová sociální (a vizuální) sonda! Samozřejmě s nadsázkou. Pro dnešní mládež zcela nepochopitelný, absurdní a bizarní film. Tím byl částečně i pro mě v roce 1972, kdy jsem ho viděl poprvé, z důvodů na dnešní mládež nepřenosných. Pro milovníky historie designu povinné! ()

seba

"Správnej chlap to musí zkusit, ale správná ženská se musí bránit." Kontrast upjaté Sicíle a Anglice 60 let. Potenciál to ale určitě mělo větší. ()

martins

Skvělá italská komedie s výbornou Monicou Vitti v hlavní roli. Ta ve filmu nejen hraje, ale zpívá, nejdříve v černé paruce s dlouhým copem, poté bez copu a nakonec ve svých vlastních vlasech. Film o tom, jak příjde chudá italská dívka Assunta o panenství namísto své sestřenice Concheti, kterou měli zlosynové unéct pro Macaluza Vincenza a protože v rodině nemají žádné muže, musí sama odjet do Anglie a zabít svého svůdce. Po sérii nezdařených pokusů a střelení milenky namísto Vincenza, změní své myšlení a zůstane v Anglii a nakonec se zamiluje do primáře jedné nemocnice a na konci filmu za ním odjíždí, když jí v patách pro změnu pronásleduje Vincenzo, který by se s ní chtěl oženit. ()

Nemo7

Bezvadná, oddychová komedie. Svět tehdy fungoval jak měl. Žena se musí bránit, chlap to musí zkusit. "Tady máš peníze, pas, pistoli a lodní lístek do Londýna. A kde je zpáteční? Ten už nebudeš potřebovat. Přivezou tě zpátky zadarmo a s doprovodem. " ()

zigy

Šílená Sicilanka v podání bohyně Monicy Vitti se mstí svému svůdci, který ji pak opustil, bláznivě, v Anglii let 60tých (hnusné průmyslové čtvrti), a využívá k svému cíli mj. i úžasně roztomilý stařičký dabing (mj. mladý krampol, bek, fišer). Jinak je to ovšem blbost. ()

allegria

Pro mě především velké potěšení a nostalgie díky připomínce konce šedesátých let, kdy jsem zažívala asi nejhezčí roky života. Móda, životní styl, hudba... Navíc mi film přišel i vtipný a měl spád, nenudila jsem se ani chvilku. ()

PTuranyi

Bláznivý príbeh dievčaťa zo Sicílie, ktorá sa ocitne v Anglicku kvôli očisteniu svojej cti. Komické situácia vyplývajúce z talianskej mentality a jej stretu s "chladnou" britskou kultúrou spoľahlivo vyvolajú úsmev na tvári. Žiaľ zub času už nahlodal atmosféru a vyznenie nie je to čo mohlo byť. Svojich 70% si však zaslúži. ()

Zemřela herečka Monica Vitti

Zemřela herečka Monica Vitti