Sociálně kritické drama z periférie Mexico City o tom, jak žijí a přežívají mladiství na okraji společnosti. Pocházejí z chudých rodin a nemají možnost vymanit se z bludného kruhu násilí, zneužívání a nedůvěry. Tento snímek je syrovým obviněním dospělých v roli rodičů. Syrovost a upřímnost tak umocňuje celkový zážitek z filmu, který ani po 57 letech neztratil na aktuálnosti. (Levné knihy)

Africanus1

Život v Mexiku asi žádná výhra nebude. Dneska si průměrný vlastník sombréra skoro může vsadit na to, jestli ho Los Zetas podřežou, Sinaloa zastřelí nebo Golfo unesou. V 50. letech, kdy se snímek odehrává, zase vládla všudypřítomná zaostalost a bída. S Buňuelovou reflexí chudoby mám ale celkem dost velkej problém. Jistě, řešit tak rozsáhlé a hluboké sociální problémy tehdejší společnosti nebylo nic snadného, ale tady se nám ze všeho státní aparát tak nějak vyviňuje a za všechny - zejména dětské - strasti jako by mohla jen rodina. O problémech právě státem zapříčiněných a neřešených tu není ani slovo. Zato na city se jako ve správném sociodramatu hraje často a nahlas, jenže můj hudební sluch s touto skladbou zrovna kompatibilní nebyl. První setkání s Buňuelem tak nedopadlo úplně nejlíp, ovšem byl bych špatnej gringo, kdybych na něj navěky zanevřel. Tak příště. ()

Svratkin

Film, který drásá až kamsi do hloubky, ryje do masa, drtí. Hlouposti každému známých lidských charakterů, které hasí občas se na povrch deroucí záblesk naděje, že by mohlo být lépe. V celém filmu jsem nenašel snad jediný okamžik, který by byl přikrášlený režisérem, všechno jakoby mluvil sám život okraje mexického velkoměsta. A zvláštní úctu určitě zaslouží všechny herecké výkony, zvlášť ti malí kluci jsou nefalšovaní zrozenci průmyslového předměstí... ()

kavralajka

Nepřikrášlený vhled do bídy a zmaru na předměstí Mexico city. Luis se s tím tentokrát opravdu nemaže a jediné, co mi trochu kazilo sílu zážitku, byli mírně prkené herecké výkony dětských představitelů. LFŠ 2022 ()