Reklama

Reklama

Epizody(9)

Obsahy(1)

Šedesátá léta, malá pražská hospoda a v ní Eliška Rabasová, její rodina a lidé kolem ní. To je svět jednoho z prvních komediálních seriálů Jaroslava Dietla, významného tvůrce naší televizní seriálové tvorby. Jeho "Eliška a její rod" znamenala v šedesátých letech výrazné vykročení na cestě za původním českým seriálem. Sklidila divácké uznání i proto, že režisér František Filip vyzval ke spolupráci takové herecké osobnosti, jakou byla Olga Scheinpflugová, Josef Kemr, Jiří Sovák, Iva Janžurová a další. (Česká televize)

(více)

Recenze (48)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Ilustrace toho, co znamená outdated. 1)  První seriál 36letého tehdy už velmi známého režiséra Františka Filipa a rovněž již zkušených scenáristů 37letého Jaroslava Dietla a 37letého Jiřího Hubače byl ve své době nepochybně velmi oblíbený až přelomový počin v tehdejší televizní tvorbě. Je otázka, co nabízí divákovi dnešnímu._____ 2)  Dílo doslova drží nad vodou herci. 64letá Olga Scheinpflugová (Eliška) je přesvědčivě nepříjemná. 46letý Jiří Sovák se pro roli lehce nerudného hospodského snad přímo narodil. 25letá Iva Janžurová (holka v kuchyni) sice na teenagerku moc nevypadá, ale i tak je fajn._____ 3)  Trefné sondě do života a dobového uvažování nahrává i mluva doslova ze života, byť jde často o pouhé tlachání._____ 4)  Navzdory špičkovým hercům však seriálu dávám jen dvě hvězdičky. Mám pro to dva důvody: a) při sledování příliš rozvláčného děje jsem se chvílemi dost nudil; každou epizodu bych o 15 - 25 minut zkrátil; b) nebavil jsem se, spíš mi bylo trapně a nepříjemně z celé té atmosféry pokleslých mezilidských vztahů._____ 5)  Za pozornost stojí i (možná bezděčné) zobrazení dobové pracovní morálky. Vše se řeší během pracovní doby - vedoucí sexuje s milenkou, Eliška řeší svého podnájemníka či jiné rodinné problémy a holka v kuchyni neřeší nic._____ Sledujeme nejrůznější dobové nešvary, zejména mizerné služby a přezíravé chování vůči hostům v hospodě._____ Každou chvíli někdo něco rozbije, znehodnotí se jídlo a nikdo neřeší, kdo škodu zaplatí. No proč by taky?_____ 6)  Nabízí se srovnání s trilogií o rodině Homolkových. Jestliže ta mě ale bavila, tak zde mám jen nepříjemný pocit._____ 7)  Protože hvězdičkuji výhradně podle toho, co mi dílo přináší dnes, nemohu dát více. Ale bylo zajímavé seriál zhlédnout._____ 8)  Výstižný koment: vitekpe**. ()

Bart 

všechny recenze uživatele

Musím dát maximum hvězdiček, protože na tehdejší dobu to byla bomba. Nutno však říct, že Jiří Sovák ze své role protivného, nerudného člověka už do konce života nevyšel. Hrál je pořád. Na své mládí předvedla dobrý výkon Iva Janžurová. A hlavní představitelka? Vdova po Karlu Čapkovi Olga Scheinpflugová byla jedna z našich nejlepších divadelních hereček. Jenže z filmem a televizí neměla žádné zkušenosti. A na jejím výkonu v tomto seriálu se to trochu podepsalo. Kdo chce vidět její perfektní filmové herectví, ať shlédne Čintamani a podvodník. ()

Reklama

kajas 

všechny recenze uživatele

Česká televize hned v den spuštění svého nového kanálu nasadila do vysílání jeden z prvních československých seriálů, který navíc nebývá často reprízovaný, a proto jsem se rozhodla ze zvědavosti dívat. Pochopitelně mě mrzí, že se nedochovaly poslední dvě epizody, ale můj rozpačitý dojem by asi stejně nevylepšily. Největším problémem je obsazení titulní postavy, protože paní Scheinpflugová má na můj vkus velmi nepříjemný herecký projev à la vesnická trhovkyně. Od komediálního seriálu bych také očekávala více humoru, některé epizody byly ryze dramatické. Zůstává tedy pouze radost z doplnění vzdělání a z přítomnosti tehdy ještě nezkušených mladých talentů - kromě paní Janžurové třeba Jiří Zahajský nebo Jiří Schmitzer. ()

sator 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na Filipa v autenticitě nikdo nemá, je to svým způsobem podobné jako Papouškova trilogie ale chytřejší.. Zajímavé je když jsem seriál viděl před 20 lety nemohl jsem Scheinpflugovou fakt ustát a dneska se bavím...stejně jako se bavila podle mého i ona.. Dům i s hospodou v kterém se celý seriál odehrává, je tehdejší Měšťanská beseda v Praze na adrese Jungmannova 28/17, kde sídlila i Československá televize a o který se musela dělit s nájemníky kteří v něm bydleli. ()

Garch 

všechny recenze uživatele

Už ty novovlnné střihové záběry se smícháním světových událostí s českou současností musely působit na diváka jako z jiného světa. O to víc zdánlivě uklidňuje obyčejná hospoda, kde se na vše čeká, pokud je vůbec co k mání. Znamení doby. Herecké výkony jsou pak dovršením geniality. Vynikající Olga Scheinpflugová (žena a múza Karla Čapka), ve své skoro jediné rozsáhlejší roli. Skvělá, ještě kůzlečí Iva Janžurová, Vladimír Menšík, v geniálně napsané roli, kde mistrovi slova není jeho výřečnost nic platná, a dokonale klasický hospodský Jiří Sovák. Když k tomu ještě přičteme ostýchavého podnájemníka, v podání Josefa Kemra, tak je nabíledni, že se zde událo něco nevídaného.  PS (2021) - Po mnoha letech se mi zdá ještě lepší. Vlastně, „Eliška a její rod“ nemá moc srovnání. Dáno jistě i dobou, neopakovatelným obsazením osobností, které nepotřebují podrobný scénář i syrovou autentičností. Zvláštní věc, tenhle seriál. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (23)

  • Skladba přehrávaná na gramorádiu ze singlu je „Route 66“ od skupiny The Rolling Stones. (sator)
  • Název epizody odkazuje na rivalitu mezi členy Národní strany a Národní strany svobodomyslné. V podstatě se jedná o generační rozdíly, které přicházejí s každou novou generací. (sator)
  • Původní název epizody byl „Rozvod“. (sator)

Reklama

Reklama