Reklama

Reklama

Krysař

  • angličtina The Pied Piper (více)
Animovaný / Loutkový / Horor
Československo / Západní Německo, 1985, 53 min

Obsahy(1)

Moderní zpracování středověké německé legendy o krysaři, který ztrestá hříšné a zpupné město Hammeln. Je to jeden z nejnáročnějších filmů, které kdy byly ve světě animovaného filmu natočeny. Expresivně, dramaticky stylizované loutky a scény se stávají krutým obrazem života, z něhož vymizel cit a láska. Film Krysař patří plným právem mezi základní díla české i světové animované tvorby. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (140)

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Tento animovaný-loutkový snímek nejvíce dostane diváky svou skvěle propracovanou a především děsivou atmosférou. Tu by tvůrci nedokázali vytvořit bez bravurního hudebního doprovodu, který měl pod patronátem Michael Kocáb. Zatímco tento člověk nepatří zrovna mezi moje velké oblíbence, tak musím uznat, že tentokrát se mu jeho práce povedla na výbornou. Za pomoci děsivých zvuků a podmanivých tónů se mu podařilo vytvořit něco opravdu takřka geniálního. Samozřejmě nesmím opomenout ani na výtvarníky a loutkaře, kteří vdechli život celému městečku a jeho obyvatelům. ()

Sir-Filip 

všechny recenze uživatele

No... moc zajímavé.. když se přenesete přes těch pár úvodních minut a zvyknete si na ty skřeky.. tak uznáte sami.. jen pro děti bych to neviděl.. rozhodně si neumím představit, že bych jako dítě poté, co jsem zhlédl tohoto krysaře, vklidu a v pohodě usnul.. .. takže děti ne!! a rodiče = bavte se.... "ENJOY IT !!!" ()

Reklama

kajas 

všechny recenze uživatele

Loutkové filmy jsem nikdy v oblibě neměla a názor jsem nezměnila ani po zhlédnutí tohoto filmu. Dýchla na mne temná atmosféra (způsobená hlavně hudbou, co si budeme povídat, Kocábovi se vážně povedla), ale živé krysy mi do celkové koncepce neseděly, stejně jako fakt, že s Krysařem se setkáme až v polovině filmu. ()

Havaj8 

všechny recenze uživatele

Sice to všechno pěkně vypadalo, dokonce věřím, že v tý době to udělat loutkově, nebylo nejlehčí, atmosféru to mělo super temnou. Ale vzhledem k rozsahu knížky mi ten začátek přišel až moc natahovanej a nudnej, protože opravdu 20 minut, tam ukazovat byznys a rozmach těch krys po městě nebyl úplně zábavnej. Někdy bych dokonce řekl, že se to s předlohou ani neshodovalo, ale to hlavní to sdělilo, tu kritiku společnosti to vyjádřilo svým způsobem. Kdyby to mělo půl hodiny bylo by to naprosto ideální a rozumný. ()

topi 

všechny recenze uživatele

S určitostí se musí uznat, že československá, potažmo česká animovaná a loutková tvorba nemá ve světě konkurenci a mnozí zahraniční tvůrci si berou za vzory právě české mistry (např. Jan Švankmajer, Garik Seko, Karel Zeman, nebo právě Jiří Barta). Jeho snímek Krysař je vyjímečný nenapodobitelný kousek, expresivně ztvárněný loutkový horor s výrazně stylizovanými kulisami, vyprávějící středověkou legendu o krysaři, který ztrestá hříšné město Hammeln. Film je zvláštní i tím, že se v něm nemluví a různé zvuky, kvílení a pazvuky geniálně vyluzují Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Michal Pavlíček, Vilda Čok a Michael Kocáb. To je kapitola sama pro sebe, stejně jako hudba, o kterou se postarali již zmínění umělci Pavlíček s Kocábem a Jiří Stivín obstaral tklivé a chaotické zvuky krysařovi flétny. S animací vypomohla nestorka loutkové školy Vlasta Pospíšilová. Vpravdě unikátní záležitost! ()

Galerie (6)

Zajímavosti (2)

  • Ředitel Krátkého filmu Kamil Pixa původně nabízel svůj scénář Krysaře režiséru Juraji Herzovi, ten jej však přepsal do podoby, v níž hlavní roli měly hrát krysy a jejich stát. Pixa tedy přípravy zastavil a o rok později předal námět a scénář Jiřímu Bartovi. O samotné natáčení se Pixa nezajímal, a tak pro něj byla první projekce hotového filmu velké překvapení. Před Pixovou zuřivostí zachránil Bartu německý producent, který filmu zatleskal vestoje. Podle Bartova svědectví Pixa prohlásil, že druhého dne bude potřeba film přestříhat, naštěstí však byl do rána odvolán z postu ředitele. (Přemek)
  • Filmoví cenzori vo vtedajšej ČSSR chceli film zakázať, a to hlavne z dôvodu, že hudbu k nemu zložil Michael Kocáb, ktorý bol členom vtedy zakázanej kapely Pražský Výběr. Po čase však film získal niekoľko ocenení na zahraničných filmových festivaloch, a tak ho nakoniec cenzori povolili. (Jello Biafra)

Reklama

Reklama