Muž proti muži

• Itálie Da uomo a uomo (více)

Malý chlapec se stane svědkem vyvraždění své rodiny čtyřmi bandity. O patnáct let později se vydává vrahy najít a uskutečnit pečlivě připravovanou pomstu. Záhy se setkává s tajemným Ryanem, který má se stejnými bandity nevyřízené účty. Cesty dvou mstitelů se neustále kříží a navzájem si dokážou pomoci i z velmi prekérních situací. Kým ale Ryan doopravdy je? V době, kdy Sergio Leone slavil úspěchy se svou „dolarovou trilogií“, vznikl v režii Giulia Petroniho western, který z Leoneho čerpá a zároveň mu vzdává hold. Nechybí ikona žánru – Lee Van Cleef, dlouhé záběry, zpocené tváře, bravurně inscenované přestřelky ani Morriconeho hudba (hlavní motiv recykloval Quentin Tarantino ve filmu Kill Bill). (Česká televize)

Mirokukii

Někde jsem slyšel, že pomsta se má jíst studená. Ty to máš tak horký, že by Ti bylo hodně blbě. Velmi zdařilé špagety o pomstě, která svede dohromady dva zdařilé pistolníky z nichž každý má pro vykonání své důvody a že chce být každý z nich o ním vykonavatelem, tak není nouze o dobré momenty. Lawova tvářička je pro tenhle drsný western snad až příliš andělská (trochu mi připomínal Hilla), ale vzhledem k zvládnutému příběh, který nějak netápá, nabízí několikero soubojů, a hudbě, jsem moc neměl čas se tím zvlášť trápit. ()

JohnSmith

Slušný western plný známých tváří. Jen mi poněkud vadil John Phillip Law, který mi nebyl dvakrát sympatický. Určitě bych si v té roli dokázal představit Eastwooda, ale ten už byl trochu starý. ()

Autogram

Nielen pomstou môže žiť človek, ale aj tá pomsta musí mať svoje hranice. Je to o niečo viac ako priemerný western a v slabších chvíľach ho výborne podrží Morriconeho hudba. Nerobí hanbu Leoneho tradícii, pohľady do očí sú o niečo menej zdĺhavé a záver stojí za to. Keď je začiatok nudný, tak môžem byť rád, že som ho premeškal a tak si film vyslúžil štyri hviezdy. –––– Než mě někdo zabije, musí mít můj souhlas. A těmhle ho, myslím, nedám. ()

Bobek27

Jeden z těch nadprůměrných spaghetti westernů. Syrovej, hodně střílení. Van Cleef je parádní držka na tenhle druh. Film měl spoustu momentů kdy jsem si řekl “wow”. Velice milé překvapení. 4,4* ()

Disease

Sice tam hraje můj nejoblíbenější (spaghetti)westernový záporák a ještě k tomu v téměř kladné roli, ale jinak je to vcelku průměrný film, který zabaví, ale vracet se k němu nebudu. ()

filipvrbik

Výborný dobrodružný western, lepší než velká většina klasických amerických- a zub času se ani příliš nepodepsal...70% ()

odpadlik123

Strašně zajímavý film, který se mi líbí vždycky o něco víc. Po prvním setkání se Švehlíkovým dabingem, po němž člověk získával dojem, že Ryan je stařec nad hrobem a co chvíli do něj na trvalo spadne, přičemž jeho mladý kolega tomu také nepřidal, byly by tři hvězdičky nasnadě. Nicméně, napodruhé a anglicky to bylo o moc lepší a naposledy jsem dospěla k názoru, že je to jeden z nejlepších kousků žánru. Jakože Petroni nesnáší ženské a tady si to zase všechny vypijou extrémně krutě, jeho výběr mužských představitelů je pozoruhodný. Satirický Ryan beroucí všechny trable i madého kolegu s humorem je klasika a nevinný John žužlající párátko také není tak špatný - když je koneckonců zahrabán do země, je s ním rozhodně legrace. Zvláště pro milovníky žánru je pak pravým pokladem výběr záporné strany. Snad se nenajde lepší sbírka záporných ksichtů, než tady. Vedoucí Luigi je rozhodně křivák jak se patří, sobě k boku si však sezval esa o mnoho nezaostávající a vyskytující se v hojném počtu od Torrese po Bregu. Jen taková truchlící čtveřice Torres, Pistilli, Corazzari a Spoletini (který jediný z celé bandy ve mne po roli v Santanovi vzbuzuje dojem, že není takový kruťák, jak vypadá) nad mrtvým by člověka dojala vážně k slzám. Pro co jsem dosud nezískala nadšení, je asi poprvé a naposled Morriconeho hudba. Dočkáme se Leeho coby Mexičana, drama podporujících flashbacků, parádních Ryanových vtipů i Mexických pohřebních písní, co víc si přát? A vězte, hnusnější záporáky najdete stěží. ()

kkarx

Nejvíc se mi líbila scéna hned v prvních několika minutách, kdy John Phillip Law trénuje na provizorní střelnici a k tomu hraje thrillerová hudba. To naláká, ale samotnej děj a jeho provedení je už jen naprostá rutinní pomsta, ale alespoň s dobrým Cleefem a fantastickou Morriconeho hudbou. Law je při pomstě dřeveněj jak prkno a je to trochu smutný, když střílení do plechovek je napínavější než následný střílení padouchů. 3/5 ()

Ozzy2

Bohužel...několik westernů splácaných do sebe, konec jako ze Sedmi statečných, ale tady byli vesničané i banditos postříleni tak rychle, že to celý film zkazilo.A nejen to.Obsadit do hlavní role toho nesympatickýho mamlase, který chvílemi působil křečovitě jako Limonádový Joe, to musel našeptat Petronimu snad sám ďábel.Celý film jsem si přál, aby ho někdo zastřelil. Ale kdo nejvíc film shodil, byl tentokrát nečekaně Morricone.Hudba chvílemi zněla, jako když tahá kočky za ocas.I mistr tesař se utne. Díky za Lee Van Cleefa, nebýt jeho, tak je to čistý odpad. ()

NightPorter

Nic fenomenalniho, ale jako dalo se to v pohode dokoukat. Cleef klasickej, mladej blondak si hraje na Clinta, ale vypada a pusobi spis jak Terence Hill... Par zapornaku, ktery neumej strile. Zadna Claudia Cardinale. No Leonovky jsou podstatne lepsi. ()

Joski

Pomsta je sladká, ale herecké kvality Lee Van Cleefa sú ešte sladšie... Máličko slabšie Leoneho spaghetti s príchuťou mexickej prérie. Paráda, ktorá určite patrí medzi legendy talianskych westernov. 85% ()

Inozuka

Důkaz toho, že když dva dělají totéž, nemusí být výsledek vždy skvělý. Muž proti muži jasně čerpá z Leonovského pojetí westernu, vypůjčil si na to dokonce i Lee Van Cleefa a Ennio Morriconeho, ale stejně to není ono. Není to špatný film, ale trpí zvláštním střihem, ne úplně přesnou kamerou a trochu lopotně vyprávěným příběhem. Herecké výkony jsou někdy až parodické a jediný, kdo v tomhle směru za něco stojí je Van Cleef. Ale celkově se na to dá dívat a jako italská spaghetti manýra mě to celkem i bavilo. Za tři... ()

Armin82

Cleef nikdy nezklame a mladý Law mu vcelku zdatně sekunduje. Jen by se nemusel celej film tvářit stejně blbě. Záporáci skvěle vybraní, opravdu na to vypadali. Hudba Morriconeho docela slabota, ale nemůže být každý film posvícení. Ta či onak, na italskou produkci velmi slušný počin.  80% ()

PaRi

Vedle velmi špatné volby Laweho, kterému jsem nevěřil ani úsměv a připomínal mi spíše Limonádového Joe se jedná o vykradení nebo inspiraci(?) několika westernů Sedmi statečnými počínaje a Rio Bravem konče. Pohromadě to udržuje mistr Morricone a charismatický Lee Van Cleef. ()

Jehan

No tak jo. Spaghetti western se všemi příslušnými schématy a nesmysly. Morricone tomu dodá správnou italskou šťávu a večer je za námi. ()