Reklama

Reklama

Malý krámek hrůz

  • USA Little Shop of Horrors (více)
Trailer

Obsahy(1)

Květinářství pana Mushnika nemá štěstí na zákazníky. Obchody jdou špatně až do okamžiku, kdy dá prodavač Seymour jedné rostlině několik kapek vlastní krve. Neví, že její zvláštní vlastnosti pocházejí z vesmíru. Kvvětinu pojmenuje Audrey II. Podle kolegyně, po které touží. Chtěl by s ní žít, ale Audrey chodí se sadistickým zubařem. Cestu ke štěstí by mohla otevřít zázračná rostlina. Pan Mushnik díky ní má neuvěřitelný obrat. Ukáže se však, že je nejenom masožravá, ale také nenasytná. Připraví sice Seymoura o protivníky, ale láká ji i Audrey. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (161)

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Docela mě zajímalo jak může dopadnout kombinace komedie-muzikál-horor. Nápad vskutku zajímavý, některá hudební čísla skvělá a Steve Martin byl dokonalý ale jako celek to na mě už tolik nezapůsobilo. Přišel jsem, viděl jsem, bavil jsem se a všechno rychle zapoměl. Jen Steve Martin a jeho vystoupení v ordinaci mi v hlavě zní doteď. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

„This is between me and the vegetable.“ S vysokou pravděpodobností nejlepší adaptace divadelního muzikál, který byl adaptací kultovního béčkového filmu. A zcela určitě nejlepší film se zpívající masožravou kytkou. Ještě blíže než ke Cormanovu úletu má Ozův film k Rocky Horror Picture Show, jiné rockové šílenosti těžící z estetiky amerických sci-fi a katastrofických filmů z 50. let (Ashmanovým dalším inspiračním zdrojem byly očividně monstr horory a životní styl poválečné Ameriky). Narativ Malého krámku hrůz, mísící faustovský motiv s kritikou (maso)žravého kapitalismu (dovedenou do důsledků v režisérském sestřihu s hodně temným koncem), je ovšem mnohem konzistentnější a styl filmu promyšlenější v tom, jak zrazuje formální i tematické konvence hollywoodských muzikálů. Písně nepředstavují útěk do jiného světa (a pokud ano, jde o zpotvořenou variaci na „american way of life“ dle reklamního katalogu). Naopak ironicky pojmenovávají, čím a v čem hrdinové žijí. Mizanscéně vládne chudoba, ošklivost, špína. Není postavy, která by nebyla cvok, sadista, masochista, looser nebo všechno uvedené dohromady. Díky campovému přehrávání a veselým melodiím je ale tohle převrácení hodnot (potěcha z bolesti, smrt s úsměvem) úchylné milým, nikoli zvrhlým způsobem, takže se nám nakonec paradoxně dostává stejné divácké satisfakce jako z rozšafnějších muzikálů klasického střihu. Zásluhou upřímných textů, promyšleně komponovaných záběrů (bez přemíry střihů) a skvělé gradace scén ve filmu fungují i složitější emoce než smích a znechucení. Stejně jako RHPS, ani Ozův film nelze díky spoustě drobných vtípků vyčerpat napoprvé. Můžete si například všímat toho, jak mění barva šatů trojčlenného chóru, který doprovází vyprávění, v závislosti na atmosféře a obsahu scény (fialová pro smrt, zelená ke zdůraznění sci-fi prvků…). Nejpádnějším argumentem k opakovanému zhlédnutí pro mne každopádně zůstane životní kreace Steva Martina jako sadisty bez příčiny, zato s vrtačkou, motorkou a parodií Elvise na hlavě. 90% ()

Reklama

hudryhudry 

všechny recenze uživatele

K filmovým muzikálům mám celkem vyrovnaný a nezaujatý postoj. Existují takové, které jsem si oblíbil (Burtonův nedávný Sweeny Tod) i takové, které mě nikdy neosloví (My Fair Lady). Nyní se mi pod ruku dostalo tohle krásné Ozzovo dílko, které je výjimečné nejen svým námětem (Audrey II ještě nevečeřela :-) ), ale i úžasnými propracovanými kulisamy, které dokázaly bez nějakých zbytečně okázalých efektů vytvořit ve studiu umolousané a špinavé předměstí plné atmosféry. I když mě většina songů příliš nezaujistují takové, které jsem si oblíbil (Burtonův nedávný Sweeny Tod) i takové, které mě nikdy neosloví (My Fair Lady). Nyní se mi pod ruku dostalo tohle krásné Ozzovo dílko, které je výjimečné nejen svým námětem (Audrey II ještě nevečeřela :-) ), ale i úžasnými propracovanými kulisamy, které dokázaly bez nějakých zbytečně okázalých efektů vytvořit ve studiu umolousané a špinavé předměstí plné atmosféry. I když mě většina songů příliš nezaujalala, omotali si mě kolem prstu nejen herci, ale hlavně úžasně trikově vytvořená rostlinka, na které je ještě vidět stará dobrá práce trikařů a né počítače :-) A navíc je to asi jediný film, kde mi přišel Steve Martin jako dobrý herec. ()

Nautila 

všechny recenze uživatele

Perfektní! Tvůrci dohnali tuhle muzikálovou předělávku filmu z roku 1960 k naprosté horrorovo-komediální dokonalosti. Šílená skvělá úchylárna. Kytka má neuvěřitelné charisma a k zubaři není co dodávat, ten si natáčení musel pořádně užívat. Výborné scény: Sen Audrey o dokonalé americké budoucnosti a "jsem zubař"! ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Tohle je asi nejlepší komedie Franka Oze, parodující horrory a muzikály, což je zvláštní kombinace, ale s tímhle příběhem to kupodivu vychází. V rozsahem malé excentrické roli uvidíte Steva Martina jako sadistického zubaře a jeho píseň "I am your dentist" je opravdu skvělá, stejně jako scéna s masochistickým pacientem (Bill Murray). Ale, jak už bylo napsáno, skutečnou hvězdou tohoto filmu není Rick Moranis ani Ellen Greenová, ale masožravá rostlina Audrey II. 90 % ()

Galerie (97)

Zajímavosti (18)

  • Film se kompletně natáčel ve studiích Pinewood v Anglii a do puntíku využil celou obsáhlou plochu studia. A to i v té době největší set zvaný 007. (HellFire)
  • Producent Geffen měl původně o obsazení filmového štábu jinou představu. Na pozici výkonného producenta si přál vidět Stevena Spielberga a režírovat měl Martin Scorsese. (Hans.)
  • V žádné scéně s Audrey II neuvidíte použití počítačových efektů ani pomocných kabelů či drátů. Samotná rostlina byla vyrobena v šesti velikostech a obchod ve třech vyhotoveních. Tak se dalo natáčet s pomocí dvou štábů naráz, nezávisle na sobě. Tři hodiny denně zabral každý den po natáčení úklid, vyčištění a natření loutek Audrey II. (HellFire)

Související novinky

Malý obchod hrůz čeká návrat

Malý obchod hrůz čeká návrat

16.03.2024

Pokud si občas říkáte, že masožravé rostliny nemají na velkém plátně dostatek reprezentace, možná se to brzy změní. Podle informací serveru Deadline je totiž v přípravách nová verze klasické… (více)

Chris Evans jako sadistický zubař

Chris Evans jako sadistický zubař

25.02.2020

Herec Chris Evans (Avengers: Endgame, Na nože) se čerstvě upsal roli sadistického zubaře v chystaném remaku Malého krámku hrůz pro studio Warner Bros. Film chystá Greg Berlanti (Green Lantern, Já,… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno