Na planetě Spaceballs vyplýtvali atmosféru, a tak se rozhodli ukrást ji svým sousedům na planetě Druidia, kde má právě dojít ke sňatku královské dcery Vespy s jediným existujícím princem Valiem. Vespa ze sňatku není nadšená a uteče od oltáře. Doprovází ji její komorná Dot Matrix. Spaceballové v čele s neschopným prezidentem Škrobem a lordem Tmavou Helmou hodlají Vespu unést, a získat tím páku na krále Rolanda, aby jim prozradil heslo k ochrannému štítu atmosféry planety Druidia. Král Roland mezitím již kontaktuje kapitána Lone Stara, kterému pomáhá jeho kamarád Blaf, a žádá ho, aby princeznu Vespu zachránil. Lone Star souhlasí, ale za záchranu požaduje poměrně vysokou částku, aby mohl zaplatit své dluhy. Spaceballové už vtahují princezninu loď do své vesmírné lodi Spaceball jedna, když v poslední chvíli Lone Star přemístí Vespu i Dot Matrix na svou loď. Když to Spaceballové zjistí, okamžitě se pustí do pronásledování. Lone Star nemá dostatek benzínu a musí nouzově přistát na pouštní planetě. Zde jim pomohou Dinkové, kteří je dovedou do jeskyně k muži jménem Jogurt. Ten má kouzelný prsten, takzvaný dešvorc, který věnuje Lone Starovi. Protože je Jogurt velmi chytrý, Lone Star by se od něj rád dozvěděl, zda nepoznává amulet, který Lone Star nosí celý život na krku, ale neví, co to znamená. Jogurt mu odpoví, že se vše včas dozví. Mezi Lone Starem a Vespou to začíná jiskřit, ale je jasné, že z toho nic nebude. Princezna si může vzít zase jen prince. Spaceballové zjistí, kde princezna je, a unesou ji. Jogurt poskytne Lone Starovi benzín a ten se okamžitě vydá princeznu hledat... (TV Prima)

GeusX

Vesmírná komedie, klasika mezi parodiemi pro každého fanouška fantastických filmů a nejen Hvězdných válek, ze kterých si tento film utahuje seč mu síly (a bránice) stačí. Humor Mela Brookse nemusí sednout každému, ale "Války hvězd naruby" vynikají mezi ostatními parodiemi svou větší nápaditostí rovnoměrně dávkovaného humoru a kvalitním hereckým obsazením. Je to již nějaké to desetiletí, co jsem film viděl, přesto: 90% ()

dobytek

Takže Mel Brooks mě opět moc nepřesvědčil. Možná je to tim, že nejsem zrovna znalec Star wars, takže jsem určitě všechny vtipy nepochopil, ale stejně mi nějak styl Mela Brookse nesedí. Mně připadá, že se až moc snaží tlačit na pilu. Vyloženě mě teda sralo to neustálý připomínání toho, že je to jenom film (kdo viděl, ten ví, co myslim). Tohle už udělal např. na konci filmu Ohnivá sedla a zadupal ho tim do sraček. Mně tohle vtipný vůbec nepřipadá. Spíš mam z toho pocit, jako když se díváte na film v televizi a do toho vám najednou pustěj reklamu na vložky. Jinak jsem se těšil na svýho oblíbence Johna Candyho, ale ten tady v roli prasopsa (nebo co to bylo) prakticky neměl prostor něco předvést. Zatimco v jinejch filmech je John Candy vyloženě tahounem, tak tady prostě jen odehrál svou roli. Nic víc, nic míň. Skvělej byl naopak Rick Moranis jako Dark Helmet a nejvtipnější byly právě scény, kde se vyskytoval on. Vesmírná tělesa jsou jenom další z řady naprosto průměrnejch parodií od Mela Brookse a můžou se zařadit např. vedle Drákulovin a Ohnivých sedel. Třeba Bláznivá střela nebo Žhavé výstřely jsou tak o třídu lepší... Pro mě spíš zklamání. Od filmu, kterej tady má 80%, jsem čekal trochu víc. ()

silentname

Nakoľko som si pár dní dozadu túto klasiku opätovne pozrel, tak si myslím, že bude fér ak k nej konečne hodím aj zodpovedajúci komentár. Takže poďme na to. "Spaceballs" je pre mňa štvrtým filmom v pôvodnej Star Wars trilógii. Viem, že to znie divne, no odkedy som to videl prvýkrát som mal pocit, že tento film k pôvodnej trilógii odjakživa patril. A vždy som ich pozeral všetky 4 spolu. A pravda je ešte aj tá, že tento film mám asi zo všetkých štyroch aj najradšej. Neviem čím to je. Možno faktom, že napriek tomu, že je to paródia na sci-fi tak Mel Brooks tu dokázal urobiť film, ktorý som dokázal prekvapivo brať relatívne seriózne. Dokázal som si predstaviť, že by sa to dalo spracovať aj ako klasický sci-fi scenár a relatívne to dávalo aj zmysel. A potom je tu komédia, ktorá funguje absolútne perfektne. Väčšina fórov je perfektných a čím viackrát ten film vidím, tým viac si z toho dokážem odniesť. A narozdiel od iných komédií sa na to môžem pozerať aj po rokoch, lebo sa na tie scénky už úprimne teším. Na "I´m surrounded by assholes" na "ludicrous speed" na "when will then be now?" a podobne. Vždy sa na tom pobavím a vždy sa skutočne úprimne rehocem. Takto má fungovať komédia. A čo za tým všetkým je? V prvom rade absolútne excelentný casting. Rick Moranis ako "Dark Helmet" je podľa mňa úžasný zloduch. Je vtipný, je energický, no súčasne má aj obrovskú moc. A je s ním obrovská zábava. Vôbec je treba uznať, že Rick Moranis je pre mňa jeden z najtalentovanejších komických hercov. A škoda, že ho už nevidno. Vždy som si ho užil. Potom je tu Barf, ktorého hrá už zosnulý, úžasný a neskutočne talentovaný John Candy. Tento pán dokázal každú rolu zobrať tak seriózne a úprimne, že sa do nej absolútne vložil. A v tomto filme to platí opätovne. Všetky scénky s ním sú úžasné. A plus je to aj asi moja najobľúbenejšia postava. Mel Brooks tu má dvojrolu a zvláda obidve skvele. Aj zákerného Prezidenta Scrooba aj múdreho Yoghurta. A potom sú tu ďalší. Bill Pullman ako Lone Star, Daphne Zuniga ako princezná Vespa alebo Michael Winslov ako operátor radaru. Vizuálne je to zvládnuté na výbornú. Pôsobí to skutočne, rokmi to nič nestratilo a cítim sa ako na skutočnej vesmírnej lodi Spaceballs. Hudba je rovnako super. Čo ďalej? Neviem čo viac mám povedať. Fóry sú super, story je super, postavy sú super, načasovanie je super... je to proste super. Sú tu dokopy 2 veci, ktoré sú akosi divné a nefungujú, a to je fakt, že napriek tomu, že zobrali všetky kufre z lode, tak potom neskôr už ich vôbec nemajú a nikto to nerieši. A druhá vec je, že keď Barf ide zachrániť princeznú z lode, tak majú vyliezť po rebríku a ísť cez vesmír. Tam určite nie je kyslík. No ak sú to moje 2 najväčšie problémy, tak nemám sa moc čo sťažovať. Pre mňa klasika. Absolútne komediálne zlato, ktoré bude aj po rokoch filmovým zázrakom. Špekuluje sa, že nakoľko majú Star Wars opätovne úspech, že by sa mohla spraviť dlho očakávané pokračovanie, no na druhú stranu mám trochu strach. Z toho aké filmové paródie tu máme posledné roky by som nechcel, aby to niekto po rokoch sprznil. Ale ak by sme mali pokračovanie na úrovni tohto filmu, tak sa tomu vôbec nebránim. Dokonca by som ho naozaj chcel. Hodnotenie: A+ () (méně) (více)

Segrestor

V době české premiéry, resp. době, kdy šlo tenhle film vidět. Už nevím, jestli na VHS nebo až přes satelit na PRO7, zkrátka to v té době, pořád ještě chudé na cokoliv, takový film dokazál velmi pobavit. A časem se stal kultem. A to i bez znalosti Hvězdných válek. Možná se to zdá z dnešního hlediska nepochopitelné, ale je to tak. Je to tam. Dé-šworc. ()

kulyk

V roce nebreč, kdy jsem si u filmu poprvé zahicoval nad vnadnou Dafné, šlo o hit, lábuš a chrochtáníčko. Řada point značně vyčpěla, několik drobných frků potěší spíše hnidopišné znalce sci-fi filmů z oněch dob. Dnes snad jen z nostalgie nebo dětem za trest, když vám sežerou čekuládu, co jste si chtěli v tichosti mlsnout nad ránem na hajzlíku, v oné vzácné chvíli klidu, než se všechny ty otravné příbuzny zase probudí. ()

• Premiéra se konala 13. června 1987. Film měl pouze nízký zisk, ale postupem času se stal filmem kultovním. (Čiban)
  • Elon Musk je fanúšikom tohto filmu a odkazy naň môžeme nájsť aj v jeho automobilke Tesla. Jej autá napríklad podporujú tzv. Ludicrous mode, pomenovaný podľa Ludicrous speed (absurdná rýchlosť), ktorou sa v jednej scéne rúti Spaceball 1. Nie je preto prekvapením, že Ludicrous mode v Teslách znamená režim extrémneho zrýchlenia. V roku 2021 začala Tesla dodávať Modely S v konfigurácií Plaid (prehoz) a tieto autá boli označené za najrýchlejšie sériovo vyrábané vozidlá. Označenie Plaid vychádza z hlášky „They've gone to plaid.“ Tú si povedia Lone Starr (Bill Pullman) s Barfom (John Candy), keď ich Spaceball 1 vo veľkej rýchlosti predbehne a zanechá stopu v podobe tkaniny. Tieto modely Plaid navyše pri Ludicrous mode zobrazujú rovnakú animáciu, akú vidí posádka Spaceball 1, keď sa rúti absurdnou rýchlosťou (Ludicrous speed) a zanecháva za sebou tkaninovú „Plaid“ stopu. (ČSFD)
  • V jedné scéně sedí Dark Helmet ve vznášedle na poušti. Vznášedlo se ve skutečnosti nevznášelo, ale stálo na podstavci, který byl obložen zrcadly. Když se pozorně podíváte, poznáte, kde zrcadla končí. (HellFire)