Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Román známého amerického autora Johna Irvinga Modlitba za Owena Meanyho (1989, česky 1994) vypráví neobyčejný příběh mladíka, který přes výrazný tělesný handicap (porucha růstu) nepřestává hledat duchovní rozměr svého bytí a ve jménu nalezené víry dokáže obětovat vlastní život. Americký scenárista a režisér Mark Steven Johnson (nar. 1964), který se uvedl scénářem k úspěšné komedii Dej si pohov, kámoši (1993), v níž navzdory svému mládí projevil vzácné pochopení pro soupeření dvou staříků v podání Jacka Lemmona a Waltera Matthaua, však objemnou knihu natolik redukoval a pozměnil, že byl nucen vyhovět přání autora a změnit jméno hlavního hrdiny a tedy i název filmu. Příběh malého Simona Birche (Ian Michael Smith, trpící vzácným Morquiovým syndromem) je vyprávěn z pohledu jeho nejlepšího kamaráda Joea (Joseph Mazzello), který žije s milující matkou a nejvíc trpí tím, že je mu zatajováno jméno jeho skutečného otce. Pátrání po otcově identitě tvoří páteř snímku, zvláště po tom, když Joeova matka přijde při bizarní nehodě o život. Johnson vytvořil pozoruhodné dílo, jež vedle sugestivního portrétu maloměstského života v 60. letech vykresluje i dětský svět plný tužeb a fantazie. Oba chlapci podávají přesvědčivé výkony a v rolích dospělých bodují zejména Ashley Juddová (Joeova matka Rebecca), Oliver Platt (její nápadník Ben) a David Strathairn (reverend Russell). V úloze dospělého Joea-vypravěče se překvapivě objevuje známý komik Jim Carrey. Přes svoji „nevěrnost“ předloze se Simon Birch řadí vedle Pravidel moštárny režiséra Lasseho Hallströma k nejlepším irvingovským adaptacím. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (112)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Námětově dojemný příběh chlapce, který se narodil s růstovou vadou zvaného nanismus, mající touhu pochopit jednu pro něj zásadní věc. Jaký je s ním Boží plán. Ví, že vše, co se děje, má svůj důvod, takže věří, že Bůh s ním naplánoval něco, co z něj jednoho dne udělá hrdinu. Scénář byl inspirován románem Johna Irvinga, který byl vydán i u nás, pod českým názvem  'Modlitba za Owena Meanyho', který si pro svou režisérskou prvotinu napsal Mark Steven Johnson. Dle svých vlastních slov se zaměřil pouze na první část románu kvůli výraznějšímu tahu na branku. Není to nic jiného než příběh chlapce Simona, sice abnormálně malého vzrůstu, ale mající srdce hrdinských rozměrů. A v tom je právě jádro pudla. Jeho prostřednictvím se tak zkoumá témata o přátelství, rodiny a víry a to pohledem velmi bystrým a s jemným humanistickým dotekem. Vznikl tak film mající hloubku i úsměvnost. Simon je kluk jako každý jiný. Má své záliby i sklon k lumpárnám, ze kterých všichni dospělí kolem něj doslova šílí. Dětští herci se před kamerou předvedli jako naprostí profesionálové, čímž dali svým postavám ohromný sympatický obraz, takže vzniklo naprosto skvělé emotivní filmové dílo.  “Věci se změní, když ze mě udělá Bůh hrdinu.” “Musíš přestat takové věci říkat, Simone.” “ Proč, když je to pravda.” “Nemáš žádný důkaz.” “Já ho nepotřebuji, mám svou víru.” Osud je sviňa a Simona zasáhne víc, než by si přál. I tady by se dala použít věta - těžký život dobrodruha - a v tom je právě celé to emotivní kouzlo jednotlivce, které míří tam, kam zřejmě Boží vůlí měl.  “ Simone Birchi, je nějaký důvod, proč sedíš v rohu?” “Přemýšlím o Bohu.” “V rohu?” “Cesta k Bohu není jen středem místnosti.” Sice to není přímo artový film, ale určitě se jedná o malé filmové mistrovské dílo s filosofií života prostřednictvím víry a Boží vůle, aniž by to jedinkrát spadlo do nějakého náboženského fanatismu. Nic než obyčejný příběh dětského světa s etudami, které moc dobře známe, avšak přeci jen poněkud jiným pohledem. ()

Zik2 

všechny recenze uživatele

Moralizující kýč o tom, že co Bůh činí, dobře činí. Vypravěč sice dojde k názoru, že Simon byl skutečně boží nástroj, protože nikdo jiný než lilipután by se neprotáhl malým oknem školního autobusu, který spadl do jezera, a nezachránil tak jiné dítě, ale zásadní otázka je, proč všemocný Bůh dopustil, aby autobus plný dětí spadl do jezera. Stejně tak se zdá od Boha poněkud neslušné, že nechal zabít půvabnou vypravěčovu matku baseballovým míčem. Jak vidíte, děj filmu je veden strašlivě násilně a nepravděpodobně. A ještě ke všemu se pro odlehčení snaží chvílemi být komedií. Scéna s katastrofou na dětské hře o narození Ježíše je sice povedené, ale do kontextu se nehodí. Dvě hvězdičky za celkový umělecký dojem. ()

Reklama

lioncel 

všechny recenze uživatele

Už po několikáté viděno a vždy se stejným dojetím a vlastně i dost udiveným pohledem na ten tolik bizarní a zajímavý příběh .. Sám se ale dnes divím, že mi to dosud nikdy nedocvaklo, že něco takového mohl vymyslet jedině Irving - předlohou filmu, jak jsem teprve nyní zjistil, je jeho román z roku 1989 ´Modlitba za Owena Meanyho´/tedy vlastně jen jeho hodně osekaná část/. Autorovi se to ale moc nelíbilo, proto ta záměna u jména hlavního hrdiny a vlastně celého názvu. Přes tu nespokojenost autora, jde pořád o jeho nezaměnitelný naprosto originální rukopis. jde o další zdařilý nádherný smutný filmový příběh. Musím si tu knihu sehnat a doplnit své děravé vzdělání, je to ostuda, vždyť jde o „mého“ autora z nejoblíbenějších /splněno 6.1.2013/ ... ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Pán Birch bol veľkým zástancom žuly. Skoro všetko v ich dome bolo z kameňa. Vrátane pána Bircha.“ Ťažko povedať, aký by bol môj vzťah k tomuto prekrásnemu nostalgickému chlapčenskému filmu, keby som čítal románovú predlohu ceneného Johna Irvinga. Každopádne film sa napriek hŕstke (ale skutočne len hŕstke) mínusov (finále s autobusom mi pripadalo zbytočne vycucané z prsta) vydaril na chvályhodnú. Režisér Mark Steven Johnson (pred DAREDEVILOM a GHOST RIDEROM) výborne buduje „stratenú atmosféru“, herci sú bez výnimky skvelí (okrem Iana Michaela Smitha, na ktorého maličkých pleciach zostala najťažšia váha, podáva sústredený výkon určite ešte i Joseph „Tim z JURSKÉHO PARKU“ Mazzello, rozkošný Oliver Platt, cnostný kňaz David Strathairn a odvážna Ashley Juddová... a cameo Jima Carreyho riadne poteší), výprava či hudba detto, dialógy vtipné, scény, ktoré majú rozosmiať rozosmejú a dojímavé scény dojímajú. A celé to má zvláštnu poetickú atmosféru o detských huncútstvach a všetkom, čo k nim patrí (smrť, sexualita). Ak sa vám páčilo toto, toto, toto, toto, toto, toto, toto alebo toto, bude i mainský SIMON BIRCH. ()

hrona 

všechny recenze uživatele

Simon Birch ala Irwingova Modlitba za Owena Meanyho. U tohoto snìmku jsem nevěřil svým očìm. Prakticky doslovný scénář vytažený z knihy, a o to většì překvapenì, kdy se tvůrci se všemi postavami trefili do mé fantazie. Pro mě v tomto smyslu ojedinělý zážitek. O přìběhu zde nenì co psát, kdo jej zná, tìm lépe, kdo ne, měl by rychle napravit. Za mě palce nahoru a těšì mě, že zfilmované knihy Johna Irwinga hladì na duši i televizního diváka. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (1)

  • Předlohou snímku byl román Johna Irwinga Modlitba za Owena Meanyho. Kniha však byla tvůrci natolik zredukována, že bylo na přání jejího autora změněno jméno hlavního hrdiny a tím i celého filmu. (Olík)

Reklama

Reklama