Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V průběhu léta 2014 se venkovská usedlost ve Starých Hamrech proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Novými obyvateli této usedlosti se po dobu dvou měsíců stala sedmičlenná rodina, která si idylické staré časy užila jen několik hodin. Již po prvním probuzení se totiž dozvídá, že je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy. Tak začíná děj unikátního televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize.
Dovolená v protektorátu je dokumentární reality show. Přenáší protagonisty do životních podmínek, jaké panovaly v českých zemích v letech existence Protektorátu Böhmen und Mähren (1939-1945). Projekt je volně inspirován obdobnými zahraničními formáty (např. Schwarzwaldhaus 1902, Wartime Farm a další). Cílem projektu bylo ověřit, zda současná česká rodina dokáže obstát v situacích, které byli nuceni zakoušet naši prarodiče.
Vybraná rodina vzešlá z divácké výzvy a důkladného castingu byla skutečně vystavena výrazné zátěži každodenní života ve venkovské usedlosti. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem, ale zároveň čelila specifickým obtížím protektorátní doby. Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety, také oni žili ve strachu z Gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala. Na rozdíl od předků měla však účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží do samého konce, získá slíbenou hodnotnou výhru.
Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.
Tvůrci se snažili, aby situace, do nichž se účinkující rodina v průběhu realizace seriálu dostává, odrážela skutečné dění v beskydské vsi v letech 1939-45. I samotná obec Staré Hamry na Frýdecko-Místecku, kde se natáčelo, byla v letech druhé světové války svědkem nejrůznějších útrap místního obyvatelstva, které plynuly jednak z chudých horských poměrů, jednak z intenzivního partyzánského hnutí a následného řádění německých pořádkových sil. Svědectví o tom dodnes přežívá v místních kronikách i ve vzpomínkách pamětníků, což bylo pro televizní projekt Dovolená v protektorátu jednou z cenných inspirací. (Česká televize)

(více)

Recenze (131)

LadyPupu odpad!

všechny recenze uživatele

Formát docu reality, který ČT fakt nevyšel. Nemluvím o politické korektnosti, ale celkově o zpracování, ochotnicky hraných scénkách atd. Celé to působilo trapno-směšně. Jedno prvenství to má, je to asi jediný televizní pořadu z produkce ČT, kterému se podařilo dostat na titulní stranu New York Times. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Výsledek jde kapku mimo mě. Prvotní myšlenka asi zajímavá, ale zoufale nedomyšlená a pro někoho i provokativní. Ochotnická rodinka na venkovské samotě zkouší přežít v protektorátní době, jenže ten skopčák je pořád jenom herec a v těch zbraních určitě není ostrá munice. Prostě v té aranžovanosti nehrozí „reálné“ nebezpečí. V jiných podobných reality show, které navíc měli takřka jasnou cílovou skupinu, hrdinové něco nezvládli, tak jim to dal štáb sežrat. Třeba tím, že jim zabavil alkohol, nějakým úkolem nebo je nepustil ven. Tady nám o postavy nejde, nemáme svého favorita, jsou nám lhostejní. Větší reklamu projektu udělal zahraniční zájem, který řeší „kontroverzní“ téma. A vzdělávací účel úplně nevidím, je to stejně ploché jak školní dějepis, když ho učitel přednáší dvacet let stejně. ()

Reklama

Kingjiri 

všechny recenze uživatele

Snaha byla, ale dojem hodně kazily hraný scény s gestapem, sousedkou apod. Všichni věděli, že je to jenom hra, takže často neskutečně přehrávali (nejvíc to však korunovala hláška "Pojďte radši dovnitř, nebo tady ještě někoho zastřelej.") nebo se prostě chovali tak, jak by si ve skutečný době protektorátu nedovolili (nadávání gestapákům, pálení fotky Hitlera, poslouchání nelegálního rozhlasu u otevřenýho okna apod.). Když už nic jinýho, tak moh štáb takovýhle prohřešky trestat snižovánim finanční odměny. Plnění úkolů bylo fajn a všechno se mělo točit hlavně kolem tohohle. Zásah gestapa a následnej odvod chlapů nebo dětí se moh odehrát pouze psanou formou v týdenním dopisu. Nicméně, velký plus týhle "reality show" je v tom, že nestaví na lidskejch sporech, naopak se všechno odehrává v poměrně kultivovaný rovině a snad i pár divákům trochu rozšířila základní znalosti historie týkající se období protektorátu (předevšim dobovejma "záběrama" s komentářem). ()

mr.filo 

všechny recenze uživatele

K této reality show jsem přistupoval spíše skepticky - dle ukázek osazenstvo protektorátu působilo spíše jako banda ochotníků, která to vzala jako dobrý výdělek a formu rekreace. V reálu se však daří přenášet nerozhodnost, neschopnost a emoce protagonistů (samozřejmě každý se před kamerou nedokáže chovat nenuceně, ale moc to do éteru nekřičí. Uvěřitelné reakce tedy přechází až na diváka. Každopádně po prvních třech epizodách se nehodnotí, ale poslal bych tam krásné 3 hvězdy. ......... EDIT: Po druhém i třetím díle shledávám, že úroveň napínání diváka si epizody dokáží zachovat. ///zkuste se cítit jako v protektorátu, když kolem vás každodenně krouží několik kamer a musíte dělat rozhovory do kamery. ()

sofiapetra 

všechny recenze uživatele

Dávám tři hvězdy - bylo to totiž nakonec mnohem lepší a vlastně i vkusnější, než jsem si uměla představit. Rozhodně v televizi dávají mnohem větší pitomosti. Velkou výhradu mám ale k názvu - to slovo "dovolená" nebylo jen zavádějící a nabíhající si na kritické vidle, ale celý projekt tím byl i celkem zbytečně dehonestován. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (2)

  • Radiopřijímač v logu dokumentu je Philips 830A vyráběný v letech 1932/33. (Brtniik)

Reklama

Reklama