Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V průběhu léta 2014 se venkovská usedlost ve Starých Hamrech proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Novými obyvateli této usedlosti se po dobu dvou měsíců stala sedmičlenná rodina, která si idylické staré časy užila jen několik hodin. Již po prvním probuzení se totiž dozvídá, že je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy. Tak začíná děj unikátního televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize.
Dovolená v protektorátu je dokumentární reality show. Přenáší protagonisty do životních podmínek, jaké panovaly v českých zemích v letech existence Protektorátu Böhmen und Mähren (1939-1945). Projekt je volně inspirován obdobnými zahraničními formáty (např. Schwarzwaldhaus 1902, Wartime Farm a další). Cílem projektu bylo ověřit, zda současná česká rodina dokáže obstát v situacích, které byli nuceni zakoušet naši prarodiče.
Vybraná rodina vzešlá z divácké výzvy a důkladného castingu byla skutečně vystavena výrazné zátěži každodenní života ve venkovské usedlosti. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem, ale zároveň čelila specifickým obtížím protektorátní doby. Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety, také oni žili ve strachu z Gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala. Na rozdíl od předků měla však účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží do samého konce, získá slíbenou hodnotnou výhru.
Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.
Tvůrci se snažili, aby situace, do nichž se účinkující rodina v průběhu realizace seriálu dostává, odrážela skutečné dění v beskydské vsi v letech 1939-45. I samotná obec Staré Hamry na Frýdecko-Místecku, kde se natáčelo, byla v letech druhé světové války svědkem nejrůznějších útrap místního obyvatelstva, které plynuly jednak z chudých horských poměrů, jednak z intenzivního partyzánského hnutí a následného řádění německých pořádkových sil. Svědectví o tom dodnes přežívá v místních kronikách i ve vzpomínkách pamětníků, což bylo pro televizní projekt Dovolená v protektorátu jednou z cenných inspirací. (Česká televize)

(více)

Recenze (131)

ex.it 

všechny recenze uživatele

Po dlouhé době jsem se na tuto reality show podívala znovu. A pořád nechápu, proč má až tak nízké hodnocení. Za mě je to něco mezi reality show a seriálem, je to prostě úplně jiný koncept než ostatní soutěže, co v TV běží. A rozhodně se budu tedy radši dívat na toto, než na Survivol apod. Minimálně proto, že si člověk u tohoto opravdu uvědomí, jak se dnes má dobře. ()

Mr.Ripley 

všechny recenze uživatele

Rozhodně se nejedná o natolik urážlivý pořad, jak se diskuzích proklamuje. "Dovolená" v protektorátu je dramaturgicky nezvládnutá bublina, jež ztroskotává na příliš filmovém provedení a chování aktérů (ehm, reality show, haló?). Na papíře to jistě znělo naprosto bombasticky a ojediněle, ovšem výsledek je tupý a neskutečně nepřesvědčivý. ()

Reklama

Peytl

všechny recenze uživatele

Až prošutrujou všechno žrádlo, Heydrich jim uhrane krávu a obrýlený adolescent s několikanásobnou mrtvicí se přizabije na nedodělaných schodech, tak poté se produkce rozhodne rodinu přesídlit na sever do Dolního Saska? Do campu? Bude pak název téhle zhovadilosti znít "Dovolená v Bergen-Belsenu?" Čétéčko, vy jste opravdu neuvěřitelná banda diletantů. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

S výhradami hra pro základní školy, pro některé pobuřující, pro skoro všechny ostatní mimořádně blbé. 1) Vystupují zde hrdinný 81letý dědeček, který se nebojí vmést fašistům do tváře, co si o nich myslí, mudrlantská 78letá babička, která co neví, to nepoví, vychcaný podnikatel 36letý Honza - chlápek, který nechce nikomu pomáhat, ale zato na konci by kolaboranty střílel, 41letý dlouhovlasý tlustý kapoun bez vlastního názoru na cokoli, 50letá zodpovědná učitelka - matka, která chrání své děti, přemoudřelý 16letý Marek, jenž při fašistickém řádění nedokáže potlačit úsměv a konečně nejmladší 10letý synek, který se asi dost nudí, ale statečně to nedává najevo. Rodina si dělá legraci z úkolů i navozených situací, což je trapné. Pozvedněte číši, sejdeme se v Říši. Ještě trapnější jsou okamžiky, které rodina bere vážně. Ve mně by se, sousedko, krve nedořezal..._____ 2) But if you thought reality television had reached the boundaries of imagination and good taste, a show that went on the air in the Czech Republic this month has opened up a whole new frontier, píše Rick Lyman v nytimes.com. Lépe bych to neřekl. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Výsledek jde kapku mimo mě. Prvotní myšlenka asi zajímavá, ale zoufale nedomyšlená a pro někoho i provokativní. Ochotnická rodinka na venkovské samotě zkouší přežít v protektorátní době, jenže ten skopčák je pořád jenom herec a v těch zbraních určitě není ostrá munice. Prostě v té aranžovanosti nehrozí „reálné“ nebezpečí. V jiných podobných reality show, které navíc měli takřka jasnou cílovou skupinu, hrdinové něco nezvládli, tak jim to dal štáb sežrat. Třeba tím, že jim zabavil alkohol, nějakým úkolem nebo je nepustil ven. Tady nám o postavy nejde, nemáme svého favorita, jsou nám lhostejní. Větší reklamu projektu udělal zahraniční zájem, který řeší „kontroverzní“ téma. A vzdělávací účel úplně nevidím, je to stejně ploché jak školní dějepis, když ho učitel přednáší dvacet let stejně. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (2)

  • Radiopřijímač v logu dokumentu je Philips 830A vyráběný v letech 1932/33. (Brtniik)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno