Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V průběhu léta 2014 se venkovská usedlost ve Starých Hamrech proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Novými obyvateli této usedlosti se po dobu dvou měsíců stala sedmičlenná rodina, která si idylické staré časy užila jen několik hodin. Již po prvním probuzení se totiž dozvídá, že je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy. Tak začíná děj unikátního televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize.
Dovolená v protektorátu je dokumentární reality show. Přenáší protagonisty do životních podmínek, jaké panovaly v českých zemích v letech existence Protektorátu Böhmen und Mähren (1939-1945). Projekt je volně inspirován obdobnými zahraničními formáty (např. Schwarzwaldhaus 1902, Wartime Farm a další). Cílem projektu bylo ověřit, zda současná česká rodina dokáže obstát v situacích, které byli nuceni zakoušet naši prarodiče.
Vybraná rodina vzešlá z divácké výzvy a důkladného castingu byla skutečně vystavena výrazné zátěži každodenní života ve venkovské usedlosti. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem, ale zároveň čelila specifickým obtížím protektorátní doby. Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety, také oni žili ve strachu z Gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala. Na rozdíl od předků měla však účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží do samého konce, získá slíbenou hodnotnou výhru.
Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.
Tvůrci se snažili, aby situace, do nichž se účinkující rodina v průběhu realizace seriálu dostává, odrážela skutečné dění v beskydské vsi v letech 1939-45. I samotná obec Staré Hamry na Frýdecko-Místecku, kde se natáčelo, byla v letech druhé světové války svědkem nejrůznějších útrap místního obyvatelstva, které plynuly jednak z chudých horských poměrů, jednak z intenzivního partyzánského hnutí a následného řádění německých pořádkových sil. Svědectví o tom dodnes přežívá v místních kronikách i ve vzpomínkách pamětníků, což bylo pro televizní projekt Dovolená v protektorátu jednou z cenných inspirací. (Česká televize)

(více)

Recenze (132)

Allien.9 

všechny recenze uživatele

Tak nějak nevím, co si o tom myslet. Slůvko "Dovolená" je - vzhledem k tématu - hodně nevhodné, "Dva měsíce v Protektorátu" (nebo jak dlouho se pořad natáčel) by zněly určitě lépe. A když už ne lépe, nebudily by alespoň pohoršení u lidí, kteří tuto těžkou dobu zažili (viz. moje prababička). Dle paní režisérky má tato "dokumentární reality show", jak to někdo inteligentní nazval, cituji, přenést protagonisty do životních podmínek, jaké panovaly v českých zemích v letech existence Protektorátu Böhmen und Mähren, přesto má rodina ve svém stavení kdesi uprostřed lesů zavedenou elektřinu a příslušníky Gestapa div nevykopává ze dveří (a to nejsou jediné do očí bijící odchylky od reality, jsou jich mraky). Tento konkrétní "problém" byl sveden na hasiče, kteří používání svíček a petrolejek při natáčení z důvodu bezpečnosti zakázali, a na rádio. To jako vážně? Smutné je, že jsem vlastně nepochopila ani význam celého projektu. Opět použiji slova paní Cejnkové. Ano, někdy reagují (jednotliví členové rodiny) tak, jak by to za války nešlo, ale pak si to uvědomí. A o to jde, oni nemají "hrát", ale vyzkoušet si, jak dnešní člověk přivyklý značné svobodě bude v sobě zpracovávat vědomí totální nesvobody. A já se ptám. Je kvůli podobnému "výzkumu", či jak to nazvat, skutečně zapotřebí tyátr ve formě Protektorátu? Je to "originální" nápad a bude se o tom psát / mluvit, o to ostatně v dnešní zvrácené době jde, ale co ta vzdělávací složka? Neříkám, že jsem se nedozvěděla žádnou novou informaci, dozvěděla (např. natírání žárovek na fialovo), ale téměř vše, co zde padlo, už padlo v daleko serióznějších dokumentech. Tím se dostávám k poslední věci, která by mě upřímně zajímala, a tou je cílové publikum. Děti? Těžko. Teenageři? Ty podobné téma v drtivé většině nezajímá, ti raději skutečné reality show, tzn. "Super Star", "Vyvolené" a podobné komerční a inteligenci urážející sra*ky. Produktivní věk? Možná, ale tito lidé zase většinou vědí, jak to v Protektorátu chodilo - ať už ze školy nebo od rodičů. Pamětníci? Dle mého nejrizikovější skupina, u níž hrozí jak pohoršení, tak zbytečná (ano, zbytečná) připomínka nehezké minulosti. No, hlavně, že dostane rodina milion.;-) ()

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

Zatím rozhodně příjemné překvapení, nicméně na Kavkách se opět báli, a tak ten rozdíl mezi originálem BBC a typicky českou verzí, což se však zdá sympatické, je poměrně velký.. Dovolená v protektorátu tak určitě nikoho nemůže urážet, těm dlouhým uplakaným diskuzím navzdory, ani otravovat, ačkoliv si vůbec není jistá, čím přesně chce vlastně být.. ()

Reklama

gonga

všechny recenze uživatele

Myslím, že koncept je od počátku chybný. Jiné seriály, kterými se tento pořad inspiroval (Viktoriánská, farma atd.) jsou "hrány" odborníky, lidmi, kteří rozumí tomu, o čem mluví. Zde televize zcela chybně zvolila formát reality show s typickou českou či moravskou rodinou "Nováků", kteří, ač ne všichni působí zcela nesympaticky, kvality pořadu deklasují. Po pravdě nechápu, proč ČT musela vytvářet svůj formát a zpotvořit to, co fungovalo jinde. Zde pouze nuda, půlku pořadu zabralo představení soutěžící rodiny, zbytek výkřiky typu: "Jé, hele, co to je? Hele, tady je ...." , zejména mladá paní svým HELE, což je evidentně jediné oslovení, které zná, dost lezla na nervy. Co mě ovšem dost pobavilo, byl fakt, že soutěžící poté, co se oblékli do tehdejších hadrů, vypadali daleko lépe než v současnosti. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

S výhradami hra pro základní školy, pro některé pobuřující, pro skoro všechny ostatní mimořádně blbé. 1) Vystupují zde hrdinný 81letý dědeček, který se nebojí vmést fašistům do tváře, co si o nich myslí, mudrlantská 78letá babička, která co neví, to nepoví, vychcaný podnikatel 36letý Honza - chlápek, který nechce nikomu pomáhat, ale zato na konci by kolaboranty střílel, 41letý dlouhovlasý tlustý kapoun bez vlastního názoru na cokoli, 50letá zodpovědná učitelka - matka, která chrání své děti, přemoudřelý 16letý Marek, jenž při fašistickém řádění nedokáže potlačit úsměv a konečně nejmladší 10letý synek, který se asi dost nudí, ale statečně to nedává najevo. Rodina si dělá legraci z úkolů i navozených situací, což je trapné. Pozvedněte číši, sejdeme se v Říši. Ještě trapnější jsou okamžiky, které rodina bere vážně. Ve mně by se, sousedko, krve nedořezal..._____ 2) But if you thought reality television had reached the boundaries of imagination and good taste, a show that went on the air in the Czech Republic this month has opened up a whole new frontier, píše Rick Lyman v nytimes.com. Lépe bych to neřekl. ()

Burdock 

všechny recenze uživatele

Realita Druhé světové se nedá zprostředkovat skrze televizi. V rámci možností to ale byl velmi povedený pokus o ponoření se do tehdejší doby. Navíc vývoj rodiny, která se naučila obhospodařovat statek, dojit krávu, obdělávat pole nebo vyrábět tvaroh, a prošla si celkově mnoha schízama, do kterých jí štáb natlačil a který zinscenoval, je obdivuhodnej. A říkat, že je to nepovedený jenom proto, že tam gestapáci reálně nikoho nezastřelili, je trochu chorobný. Stejně tak tvrzení, že ta show někoho uráží, protože si hraje na Druhou světovou.. je 70 let po válce, takže jděte s urážením se do háje. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (2)

  • Radiopřijímač v logu dokumentu je Philips 830A vyráběný v letech 1932/33. (Brtniik)

Reklama

Reklama