Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nová mise, noví nepřátelé, nové milenky! James Bond se vrací... Nečekaný úspěch prvního filmu s Jamesem Bondem (Dr. No z roku 1962) měl za následek takřka okamžité volné pokračování. V příběhu Srdečné pozdravy z Ruska se šarmantní britský agent s číslem 007 (Sean Connery) vydává nikoli do Sovětského svazu, jak by napovídal název, nýbrž do Turecka. V Istanbulu se spojí s pracovnicí ruské ambasády Táňou Romanovovou (Daniela Bianchiová), která chce údajně přeběhnout na Západ a nabízí Britům sovětský šifrovací přístroj Lektor. Bond i jeho nadřízení vědí, že je to past. Avšak zatím netuší, že režii nad událostmi nemá sovětský nepřítel, nýbrž mezinárodní zločinecká organizace, vedená nepolapitelným šéfem Blofeldem. Celou akci pro něj vymyslel a naplánoval geniální československý šachista Kronsteen (Vladek Sheybal), provedením jsou pověřeni zrádná sovětská agentka Klebbová (Lotte Lenyaová) a všehoschopný zabiják Grant (Robert Shaw). Blofeldovým cílem je poštvat obě světové velmoci do války a po jejich vzájemném oslabení se chopit světové nadvlády. A zabít Jamese Bonda... (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Ukázka z filmu

Recenze (478)

Kaka 

všechny recenze uživatele

Je až neuvěřitelné, jak mne film z roku 1963, tedy filmařsky již úplně jinde, dokázal nadchnout a pohltit. Hlášky a grimasy Bonda nestárnou ani po 50 letech. Některé efekty jsou samozřejmě kostrbaté, ale při takovém tempu a tak úderném scénáři tohle nelze netolerovat. Výborní záporáci, fantastická rvačka ve vlaku a hlavně spalující tempo. Oproti prvnímu dílu je to mílový posun kupředu. Čekal jsem, že to absolovuji spíše z povinnosti, ale slupl jsem to s chutí nečekanou. Už tehdy dokázali filmaři krásně využít kulisy - Istanbul a Benátky s citem pro vynikající kameru. ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

Druhá bondovka už obsahuje skoro všechny typické prvky - přibyl Q a jeho vynálezy, objevila se i titulní píseň (bohužel docela slabá), samozřejmostí je zajímavý příběh, vysoké tempo, suché hlášky, sličná (ruská) Bondgirl a dokonalý Sean Connery. Chybí snad jen hlavní padouch Blofeld (zatím pouze hladí svou kočku). Tenhle přes čtyřicet let starý biják mě pohltil víc než příliš nadsazené a ironické hi-tech pecky s Brosnanem. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Jedna z mých pěti nejoblíbenějších Bondovek. Někomu možná nesedí méně odlehčené pojetí - i já byl z prvu znásilněn pozdějším Bondovským obrazem. Děj je perfektně vymyšlený (zneužití západního a východního agenta organizací SPECTRE ve vlastní prospěch, Bond je v podstatě drsňák), napětí se dá krájet, akční scény (za všechny rvačka Bonda s Grantem) a záporáci (zrůda Klebbová a chladný vrahoun Grant) nemají chybu. Vynikající Sean Connery, nádherná Daniela Bianchi (jedna z nejhezčích Bond girl) a naprosto přesný Robert Shaw. 95%. ()

mzss1 

všechny recenze uživatele

[93%] Druhá bondovka se Seanem Connerym! K téhle jsem si po nějaké době našel cestu, takže jí nemůžu moc kritizovat. Po letech to na mě působí lepším a lepším dojmem. Aby bylo jasno, SRDEČNÉ POZDRAVY Z RUSKA je z knížek od Iana Fleminga má nejoblíbenější část o Jamesi Bondovi. Když jsem to viděl poprvé v téhle filmové adaptaci, až tolik mě to nechytlo. Bylo to i tím, že jsem v dětských letech byl zvyklý na nonstop akci od Pierce Brosnana. Jenže už mám nějaký (doufám tedy) rozumný věk, abych pochopil co je solidní dílo. Tahle bondovka je akčnější a rozhodně dějově a i postavy propracovanější než Dr. No. Akce je tu relativně dost. Třeba přestřelka u příbuzných Kerima, soubojová bitka ve vlaku, následující pronásledování vrtulníkem či na člunech. Samozřejmě, že ta akce působí dost staře a mnohdy bez hudebního doprovodu, ale ocenit se jistě dá. Děj je zde super, stejně tak jako postavy, kterých je mnoho. Sean Connery je výborný Bond, který prostě jak postavou, vzhledem, tak i svým osobitým způsobem konverzování, humorem, charismatem vyvolá v divákovi příjemný dojem. Poprvé se nám zde představí Desmond Llewelyn jako Q, který Jamese vybaví kufříkem s x vymoženostmi, M je dobrý jako vždy, Tatiana je další vhodná bondgirl, Kerim Bey si mě zde neskutečně získal, stejně tak jako ostatní postavy jako je Grant či Rosa Klebb. Blofelda zde máme už konečně za stolem, že mu nevidíme do tváře. Hudba od Johna Barryho začíná pěkně gradovat. Jsem rád, že mě to po letech stále baví a že jsem si ke Connerymu vypěstoval ještě lepší vztah, resp ke starším dílům téhle bravurní a nezapomenutelné série. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Nedávno jsem navštívil muzeum, kde jsem mohl obdivovat dámské róby předních prvorepublikových krejčovských salónů, které byly určené ženám z vyšší společnosti. Říkám "mohl", ale neobdivoval, protože bylo zřejmé, že zub času neúprosně zapracoval nejen na vybledlých barvách, ale i na kdysi odvážných vzorech a střihu. To, co kdysi oslňovalo, je dnes už jen položkou v inventáři muzea. A podobný pocit mám i u raných bondovek. Sérii o neporazitelném agentu Jejího Veličenstva jsem vlastně vždycky považoval za ryze okrajovou část kinematografie a především snímky ze 60. a 70. let mám ve své mysli zafixované jako muzejní exponáty. Bondovky z 90. let začaly být zajímavé svou výpravou, triky a akcí, ale definitivně jsem jejich univerzum vzal na milost až s příchodem Daniela Craiga - stal se prvním Bondem, kterému jsem toho neprůstřelného akčního hrdinu uvěřil. Braková podstata Srdečných pozdravů z Ruska je zřejmá, ale ne dost výrazná na to, aby byl film zábavný sám o sobě. Určitý nadhled je sice ze snímku znát, není ale dostatečný. Bere se příliš vážně na to, jak naivně dnes celá zápletka vypadá a jak toporně funguje po akční stránce. V hlavičce snímku si sice můžu vybrat ze čtyř žánrů, ale ten jediný, který by dnes obstál, tzn. komedie, tam nenacházím a bohužel takto ani nebyl myšlen. Při nejdynamičtější akční scéně přepadení cikánského tábora jsem málem zadřímal. A tvrzení, že Sean Connery je jediný autentický Bond, přikládám stejnou váhu jako tvrzení, že nás ovládají zelení mužíčkové z Marsu. Celkový dojem: 45 %. ()

Galerie (220)

Zajímavosti (60)

  • Na plakátu k filmu má Bond (Sean Connery) v ruce pistoli Walther LP 53, což byla vzduchovka. Signální pistole, kterou použil Bond při honičce v motorových člunech, byla Webley & Scott No.1 Mk. III. (JohnSmith)
  • V průběhu filmu herec Pedro Armendariz, který hrál Kerima Beje, umíral na rakovinu. Tuto skutečnost dlouhou dobu skrýval, jakmile se však o tom dozvěděl režisér, nechal urychleně natočit všechny scény, kde Kerim Bej vystupuje. (ČSFD)

Související novinky

Nový Bond bude mít nejdelší prolog

Nový Bond bude mít nejdelší prolog

24.02.2020

Jedna z dlouhotrvajících tradic bondovské série jsou jejich otevírací sekvence, resp. prology. První takové intro se objevilo v Srdečných pozdravech z Ruska z roku 1963 a od té doby doprovázelo každý… (více)

Reklama

Reklama