Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nová mise, noví nepřátelé, nové milenky! James Bond se vrací... Nečekaný úspěch prvního filmu s Jamesem Bondem (Dr. No z roku 1962) měl za následek takřka okamžité volné pokračování. V příběhu Srdečné pozdravy z Ruska se šarmantní britský agent s číslem 007 (Sean Connery) vydává nikoli do Sovětského svazu, jak by napovídal název, nýbrž do Turecka. V Istanbulu se spojí s pracovnicí ruské ambasády Táňou Romanovovou (Daniela Bianchiová), která chce údajně přeběhnout na Západ a nabízí Britům sovětský šifrovací přístroj Lektor. Bond i jeho nadřízení vědí, že je to past. Avšak zatím netuší, že režii nad událostmi nemá sovětský nepřítel, nýbrž mezinárodní zločinecká organizace, vedená nepolapitelným šéfem Blofeldem. Celou akci pro něj vymyslel a naplánoval geniální československý šachista Kronsteen (Vladek Sheybal), provedením jsou pověřeni zrádná sovětská agentka Klebbová (Lotte Lenyaová) a všehoschopný zabiják Grant (Robert Shaw). Blofeldovým cílem je poštvat obě světové velmoci do války a po jejich vzájemném oslabení se chopit světové nadvlády. A zabít Jamese Bonda... (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Ukázka z filmu

Recenze (478)

HAL 

všechny recenze uživatele

Snad až nebondovská bondovka, ve které není místo pro typický béčkový odér který byl jinak filmům o agentovi s povolením zabíjet vlastní, a veškeré odlehčující vsuvky jsou postavené jen na Conneryho charisma a jeho laškováním s každou sukní v dohledu. Jinak jde, možná jako následek Kubánské krize, o překvapivě velmi vážný a komorní špionážní film s minimem akčních scén, ale zato spoustou intrikaření, napjaté atmosféry a... mluvení. Na seriózní thriller srovnatelný s etalony žánru jako North by Northwest či novější Day of the Jackal je ale ve scénáři až příliš mnoho děr a nedomyšleností, stejně jako se do příliš dlouhého děje místy vkrádá nuda. Od Doktora No svým způsobem posun k lepšímu, jako film fungují Pozdravy z ruska lépe, ale od povrchní jednoduché zábavy se šílenými záporáky, fantastickými vynálezy a opulentní akcí, jakou vždy bondovky byly, je stylem až příliš daleko. 7/10 ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Je vůbec možné, že tenhle film byl natočen v roce 1963? Chytrý scénář, solidní napětí, dobré lokace, velmi dobře využitá hudba. Tentokrát dojde v lokacích na Benátky a Istanbul, což je skvělý výběr, zvláště Konstantinův rezervoár ze 4. století vypadá úchvatně. Kamera vážně kouzlí, kde se dá. Není to trapné, jako moderní thrillery, a rozhodně vše dává smysl, na rozdíl od moderních thrillerů. Přitom tady stačí dva výbuchy, a ne demolování celého města superhrdiny. Návštěva u cikánů se mi rovněž moc líbila, dobré využití tradičních prvků. Vůbec postava Aliho Kerima v určitých chvílích Bonda dokonale zastíní, ty suché hlášky a jeho postoj nad věcí jsou dokonalé. A samozřejmě mne jako našince mrzelo, že Čechoslováka zabili. Ano, pod M pracuje nejlepší československý šachista! Když se nad tím zamyslím, navíc měl pravdu - on vymyslel geniální plán, který fungoval skvěle v několika vrstvách, ale lidi to pokaňhali. Někteří agenti Spectre se dokonce chvílemi chovají jako najatí idioti. Skutečně mistrovsky natočený thriller, který ve scéně nahánění Bonda vrtulníkem dal vzpomenout i Hitchcockova Na sever severozápadní linkou. ()

Reklama

mzss1 

všechny recenze uživatele

[93%] Druhá bondovka se Seanem Connerym! K téhle jsem si po nějaké době našel cestu, takže jí nemůžu moc kritizovat. Po letech to na mě působí lepším a lepším dojmem. Aby bylo jasno, SRDEČNÉ POZDRAVY Z RUSKA je z knížek od Iana Fleminga má nejoblíbenější část o Jamesi Bondovi. Když jsem to viděl poprvé v téhle filmové adaptaci, až tolik mě to nechytlo. Bylo to i tím, že jsem v dětských letech byl zvyklý na nonstop akci od Pierce Brosnana. Jenže už mám nějaký (doufám tedy) rozumný věk, abych pochopil co je solidní dílo. Tahle bondovka je akčnější a rozhodně dějově a i postavy propracovanější než Dr. No. Akce je tu relativně dost. Třeba přestřelka u příbuzných Kerima, soubojová bitka ve vlaku, následující pronásledování vrtulníkem či na člunech. Samozřejmě, že ta akce působí dost staře a mnohdy bez hudebního doprovodu, ale ocenit se jistě dá. Děj je zde super, stejně tak jako postavy, kterých je mnoho. Sean Connery je výborný Bond, který prostě jak postavou, vzhledem, tak i svým osobitým způsobem konverzování, humorem, charismatem vyvolá v divákovi příjemný dojem. Poprvé se nám zde představí Desmond Llewelyn jako Q, který Jamese vybaví kufříkem s x vymoženostmi, M je dobrý jako vždy, Tatiana je další vhodná bondgirl, Kerim Bey si mě zde neskutečně získal, stejně tak jako ostatní postavy jako je Grant či Rosa Klebb. Blofelda zde máme už konečně za stolem, že mu nevidíme do tváře. Hudba od Johna Barryho začíná pěkně gradovat. Jsem rád, že mě to po letech stále baví a že jsem si ke Connerymu vypěstoval ještě lepší vztah, resp ke starším dílům téhle bravurní a nezapomenutelné série. ()

Nin 

všechny recenze uživatele

Bond se nám pěkně rozjíždí. Tahle bondovka je slušně sexualizovaná, až to místy připomíná nějakou erotickou komedii. Máme tu například dvě spoře oděné romky hádající se o chlapa, twerkující bříšní tanečníci a ruskou agentku Romanovovou, která se brzy stane oddanou milenkou drsňáckého Bonda. Film je spíš pro pány. Kromě až uslintaných fantazií tu máme fajn cestování (Istanbul, Orient Express...) doplněnou o fajn špionáž. Poprvé se zde objeví sympatický dědeček Q a s ním i pěkné bondovské hračky. Pobaví i vedlejší padouch, československý mistr šachu "Kronsteen" (pro ještě větší autenticitu hrán Polákem). From Russia with Love je slušný přírůstek do bondovské série. (7/10) ()

sharky 

všechny recenze uživatele

Young tentokrát vykradl co mohl z Alfreda Hitchcocka, takže tahle bondovka se trochu liší od ostatních. Méně humoru, ale zato perfektní thriller o zabijákovi ve vlaku v podání legendárního lovce žraloků Roberta Shawa. Navíc se zde poprvé objeví Desmond Llewelyn a na jednom nádraží čeká na vlak dokonce i samotný Bondův otec Ian Fleming. ()

Galerie (220)

Zajímavosti (60)

  • Postava Kronsteena, geniálního šachisty a zároveň agenta SPECTORu, ve filmu pochází z Československa. (wirok)
  • Ve scéně, kdy desátník Taťána Romanovová (Daniela Bianchi) vstupuje do bytu a důstojnice za ní zavírá dveře (přibližně v 15. minutě filmu), si lze všimnout ruky, která dveře chytá. Zřejmě aby zavírání bylo plynuté a dveře nebouchly. (San Miguel)
  • V průběhu filmu herec Pedro Armendariz, který hrál Kerima Beje, umíral na rakovinu. Tuto skutečnost dlouhou dobu skrýval, jakmile se však o tom dozvěděl režisér, nechal urychleně natočit všechny scény, kde Kerim Bej vystupuje. (ČSFD)

Související novinky

Nový Bond bude mít nejdelší prolog

Nový Bond bude mít nejdelší prolog

24.02.2020

Jedna z dlouhotrvajících tradic bondovské série jsou jejich otevírací sekvence, resp. prology. První takové intro se objevilo v Srdečných pozdravech z Ruska z roku 1963 a od té doby doprovázelo každý… (více)

Reklama

Reklama