Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nová mise, noví nepřátelé, nové milenky! James Bond se vrací... Nečekaný úspěch prvního filmu s Jamesem Bondem (Dr. No z roku 1962) měl za následek takřka okamžité volné pokračování. V příběhu Srdečné pozdravy z Ruska se šarmantní britský agent s číslem 007 (Sean Connery) vydává nikoli do Sovětského svazu, jak by napovídal název, nýbrž do Turecka. V Istanbulu se spojí s pracovnicí ruské ambasády Táňou Romanovovou (Daniela Bianchiová), která chce údajně přeběhnout na Západ a nabízí Britům sovětský šifrovací přístroj Lektor. Bond i jeho nadřízení vědí, že je to past. Avšak zatím netuší, že režii nad událostmi nemá sovětský nepřítel, nýbrž mezinárodní zločinecká organizace, vedená nepolapitelným šéfem Blofeldem. Celou akci pro něj vymyslel a naplánoval geniální československý šachista Kronsteen (Vladek Sheybal), provedením jsou pověřeni zrádná sovětská agentka Klebbová (Lotte Lenyaová) a všehoschopný zabiják Grant (Robert Shaw). Blofeldovým cílem je poštvat obě světové velmoci do války a po jejich vzájemném oslabení se chopit světové nadvlády. A zabít Jamese Bonda... (Česká televize)

(více)

Videa (2)

TV spot

Recenze (478)

Sobis87 

všechny recenze uživatele

Po pomalejším rozjezdu v podobě Dr. No se agent 007 předvedl v plné síle. Srdečné pozdravy z Ruska oplývají nezvykle zamotaným a pečlivě budovaným příběhem, který je strhující od první do poslední minuty. Na první nástup Bonda (toho pravého) na scénu si musíme počkat více jak čtvrt hodiny, tento čas je ale plně využit v mistrném budování napětí okolo jeho postavy - nejdříve se setkáme s padouchem, který je na poli několika málo minut představen takovým způsobem, že se divák o Bonda začne bát ještě dříve, než ho poprvé spatří, protože...protože ten blonďatý Rus je zatraceně působivý. Jestliže divák musel v Dr. No celou hodinu čekat, až se konečně seznámí s padouchem, zde je těch padouchů několik a jsou nám představeni hned v úvodu, spolu s tím je poodhalen i plán zločinecké organizace SPECTRE, díky čemuž je napětí navozeno hned v úvodu. Celý úvod je ukázkou mistrné scenáristické výstavby expozice a každého, kdo se aspoň trochu zajímá o scenáristiku, zajisté nadchne. Divákovi jsou poté dodávány různé atrakce - dočkáme se postupně gradující tiché vraždy, davové akční sekvence v cikánském táboře, nevyhnutelného kontaktního zápasu Bonda se zmíněným Rusem, který překvapuje velkou dynamikou a agresivitou, dále dojde i na souboj s vrtulníkem odkazující na Hitchcockův film Na sever severozápadní linkou (scéna s práškovacím letadlem), honičku ve člunech a ve zmíněném cikánském táboře dokonce dojde i na pravý a nefalšovaný "catfight". Srdečné pozdravy z Ruska toho pro diváka nabízejí vskutku hodně a osobně tento film považuji za vrchol klasických bondovek (filmy s Moorem byly už roztomile úsměvné a brakovité, Brosnanovy filmy mě až na Zlaté oko nudily a udělaly z Bonda zaměnitelný akční film a filmy s Craigem zbožňuji, ale v porovnání s Conneryho filmy jsou už někde jinde - realističtější a méně žánrové). 100% ()

claudel 

všechny recenze uživatele

Dnešní optikou mi první třetina připadla místy až směšná a dějově hodně zmatená. Jakmile se nastoupilo do vlaku, tak se to zajímavě rozjelo až do závěrečného benátského finále. Jsem příznivcem pozdějšího Bonda v podání Daniela Craiga, takže nemám starší díly zhlédnuté. Bylo tudíž pro mě překvapivé, že se SPECTRE objevila na scéně. ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Nejlepší bondovka se Seanem Connerym. Respektive... Nejlepší bondovka vůbec. Výrazně jiná než ty zbylé a spíše klasický špionážní film. Sice nejvážnější, ale zároveň napínavá, s nadsázkou, dostatečně akční a místy docela i reálná. Třeba rvačka v kupé je typ fyzické akce, který bondovky standardně prostě nenabízejí (tedy až do příchodu Craiga). ()

Ainy 

všechny recenze uživatele

Akční? Dobrodružnější zábavu bych prožila u sledování Bolka a Lolka jak vyráží do světa. Napětí nula nula nic, maximálně propnu ztuhlé tělo, promnu dolní čelist od téměř nepřetržitého zívání s jednou pauzou na dámy. Jsem, pravda, trochu víc rozladěná, jelikož s pilotním filmem Dr. No se to skutečně nedá srovnat. Nicméně mám pro Seana Conneryho, jako Jamese Bonda, slabost. Byl tehdy a je i dnes opravdu charismatický chlap a hrát umí. ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Druhá bondovka je poněkud zvláštní. Na jednu stranu mi připadá trošku slabší než předcházející Dr. No a některé následující, na druhou stranu se jako jedna z mála bondovek honosí opravdu uceleným scénářem a jednolitým příběhem. Není to prostě jen jakýsi sled akčních a humorných scén a trikových exhibicí, jak k tomu dochází později, není to ani čistá akce jako u mnohých bondovek, tohle je ryzí špionážní příběh, kde akce je jen jakousi třešničkou na dortu. V konečném důsledku mi z toho pak vychází, že Srdečné pozdravy z Ruska nejsou vůbec špatné. Connery je zde sice trošku decentnější, jeho hlášky jsou místy dost suché, rádoby trefně komické a mnohdy naprosto zbytečné, představa elegantního elitního agenta v klobouku mi taky moc nesedí, ale na druhou stranu je zde výborný a Bonda hodný a rovnocenný záporák v podání Roberta Shawa, opravdu slizká záporačka v podání Lotte Lenya a jedna z nejhezčích bond girl (Daniela Bianchi), co kdy stála po Bondově boku. ()

Galerie (220)

Zajímavosti (60)

  • Inspirací pro Flemingovu knihu byla událost z roku 1950, kdy byl v Orient Expressu komunistickým agentem zabit a následně z vlaku vyhozen námořní atašé USA. (džanik)

Související novinky

Nový Bond bude mít nejdelší prolog

Nový Bond bude mít nejdelší prolog

24.02.2020

Jedna z dlouhotrvajících tradic bondovské série jsou jejich otevírací sekvence, resp. prology. První takové intro se objevilo v Srdečných pozdravech z Ruska z roku 1963 a od té doby doprovázelo každý… (více)

Reklama

Reklama