Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Katastrofický film britského režiséra Ronalda Neameho. Námětem je ohrožení života na Zemi v podobě obrovského meteoritu pojmenovaným Orpheus, který se za sedm dní srazí se Zemí. Jediným východiskem jak zachránit svět před jistou katastrofou je spolupráce dvou velmocí, Spojených států a Sovětského svazu, jejichž přední vědci musí společně najít způsob jak odklonit dráhu blížícího se meteoritu. Začíná závod s časem. (contrastic)

(více)

Recenze (33)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

V sedmdesátých letech vzniklo mnoho katastrofických snímků a bylo by docela divné, kdyby se námět netýkal i vesmíru. A tak se po filmové stránce objevilo nebezpečí v podobě asteroidu hrozící svou srážkou se Zemí. Diváckým magnetem byl hlavně Sean Connery, který už měl herecký věhlas vlivem role Jamese Bonda. Scénář je přívětivý a pevný už v základech. Děj je na událostech skutečně plnohodnotný. A když se na to podíváme kolem a kolem, tak by se dalo i říci, že byl tento snímek předobrazem či inspirací tvůrců v kinech si vzájemně konkurujících snímků 'Armageddon' (1998) a 'Drtivý dopad' (1998). Bohužel zub času katastrofálně zahlodal do technické stránky. S ohledem na svou dobu to bylo v rámci možností, ale dnes, v době CGI, se už divákovi skutečně obrací oči v sloup. Není ani překvapením použití studené války, která taktéž byla ve své době velice in. I když v tomto případě v přátelské rozvaze. Chtě nechtě, při takovéto hrozbě prostě spolupráce dvou velmocí být musela. Překvapením však zase není, jak je ta spolupráce představena. Příběh má tedy spoustu dějových etud a hlavně napínavou atmosféru. Dnes skutečná klasika, která určitě není k zahození. Potenciál má, jen se na to dnešní divák musí dívat okem schovaným. ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

K Zemi míří asteroid Orpheus, masa kamení a železa téměř tak velká jako slavná metla dinosaurů, proslulý asteroid Chicxulub - jehož jméno pochopitelně dokážu bez chyby napsat i vyslovit. Režisér Ronald Neame byl zkušený řemeslník zvládající komedie, muzikály, dramata i dobrodružné filmy. Protože měl za sebou extrémně úspěšné Dobrodružství Poseidonu, dávalo smysl svěřit mu katastrofické sci-fi Meteor. Na papíře to všechno znělo krásně, ale v praxi to moc nefungovalo. Film je prakticky bez napětí a bez atmosféry, což je problém téměř vždy, ale u takového tématu je to vyložená tragédie. Protože ani efekty nebyly zrovna špičkové, film se horko těžko vyšplhal na průměr. ()

Reklama

VanTom 

všechny recenze uživatele

To je ale krása, jak spolu bok po boku americké a sovětské jaderné rakety letí vstříc celoplanetární hrozbě, ách. :-) Bezkrevný katastrofický biják v první "politické" polovině vyjednává spolupráci mocností, ve druhé předkládá nezáživnou destrukci v trikově i na svou dobu chudém provedení (dnes vyluzujícím úsměv na rtech). 5/10 ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak aj Drtivý dopad a Armagedon mali svoj predobraz. Podľa mňa ide o lepší kúsok než prvý zmieňovaný, ale nie zase tak zábavný ako druhý. Zábavnosť v tomto prípade samozrejme plynie z archaickosti efektov, ktoré asi neboli ani na svoju dobu úplne špičkové, aspoň tak sa mi zdá. Nápad so spojením sa s "nepriateľom" pre vyššie dobro sa mi páčil, jednoduchosť posolstva v dobe studenej vojny beriem skrátka ako potrebnú nutnosť. Každopádne od tsunami v Hong Kongu sa film parádne rozbehne a ponúka napätie ako vo vesmíre, tak na Zemi. Predsa len ale od filmu s Connerym, Wood, Maldenom, Landauom a Fondom by sme čakali niečo prvotriednejšieho. 70% ()

bobstock 

všechny recenze uživatele

Zkusíme ten meteor sestřelit a z jednoho padajícího tělesa jich bude kolik? V dnešní době roztomile úsměvný katastrofický film o nadpozemské síle, která i studenou válku zastaví, navíc charismatický Connery vše vyřeší díváním se přes rameno počítačovým mágům a ve volné chvíli ještě stihne balit sovětskou tlumočnici. Tomu říkám PÁN! :) 50% ()

Galerie (133)

Zajímavosti (15)

  • Film byl inspirován zprávou „Project Icarus“ z roku 1967 z Massachusetts Institute of Technology. (sator)
  • Sekvence přílivových vln zahrnovala deset dní natáčení lokací v Hongkongu. Pro scény bylo nárazově uvolněno osm tisíc galonů vody ze dvou tanků současně a osm lidí bylo smeteno. Nedocházelo k žádným vážným zraněním, pouze k drobným poraněním, nárazům a modřinám. (sator)
  • Hned druhý den po zjištění přibližujícího se asteroidu už má krizové středisko na zdi plechový panel se svítícími diodami, dráhou, piktogramy a datumy jednotlivých dnů týdne před dopadem, jako by ho mělo připravený dávno dopředu. (Stejšn)

Reklama

Reklama