Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Katastrofický film britského režiséra Ronalda Neameho. Námětem je ohrožení života na Zemi v podobě obrovského meteoritu pojmenovaným Orpheus, který se za sedm dní srazí se Zemí. Jediným východiskem jak zachránit svět před jistou katastrofou je spolupráce dvou velmocí, Spojených států a Sovětského svazu, jejichž přední vědci musí společně najít způsob jak odklonit dráhu blížícího se meteoritu. Začíná závod s časem. (contrastic)

(více)

Recenze (33)

curunir 

všechny recenze uživatele

,,VOLGA SA VYLEJE Z BREHU A MY JEDNÁME O LEKCIÁCH PLÁVANIA." __ Je pravdou, že triky v tomto filme sú naozaj zastaralé (už vtedy nestáli za veľa - porovnajte si z tohoročným ,,Votrelcom") a bez väčšieho preháňania znesú porovnania s béčkovými brakmi z 50. rokov. Okrem iného aj Rosenthalova hudba, v niektorých okamihoch ľahko pripomínajúca jeho neskorší ,,Súboj titanov" je taká prvoplánová a motív rútiaceho sa Meteoritu napriek zapojeniu elektroniky pôsobí skôr archaicky. Čo mi však vadilo najviac, že celá hrozba dopadu meteoru je tu často braná ,,akoby mimochodom", všetko sa síce vykváka do éteru, no obyčajní ľudia žijú ďalej svojim normálnym životom, akoby tušili, že sa žiaden armageddon konať nebude, až o 21 neskôr a aj vtedy všetko skončí rovnako. Ako už bolo spomenuté, perfektne rusky speakujúci Brian Keith ako Dr. Dubov je príjemným spestrením, zvlášť keď volá na ambasádu, uvedomíte si, že v prítomnosti takého človeka vás nič zlé postihnúť nemôže. Ale to, či po odvrátení hrozby zničenia Zeme naďalej pokračovala Studená vojna, sa scenár zdráhal odpovedať. (163. hodnotenie, 12. komentár k filmu) ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Snad prvy katastroficky film o meteore, ktory sa chysta vyhladit zem. Je to pojate seriozne, cize bez akýchkolvek infantilnych vtipov. Väcsina filmu sa venuje vyjednavaniu medzi americanmi a rusmi o to aby konecne nasli spolocnu rec a zacali spolupracovat pri zachrane zeme. Je to podane sice dost naivne ale napriek tomu tato vyjednavacia cast ako jedina skutocne funguje. Ked uz dôjde k nejakym destrukcnym scenam, tak prilis uchvatne nie su. Po trikovej stranke su uz dost zastarale a zomieraju v nich ludia, ktorych som videl maximalne par sekund, takze mi boli ukradnuti. Tieto sceny obsahuju aj logicke nezmysli. Aspon trochu napätia vyvola scena v ktorej o zivot bojuje pätica hlavnych postav. Dvaja americkí vedci (najlepsi je Connery s niekolkymi vtipnymi ironickymi poznámkami), dvaja ruski a jeden nesympaticky americky general. Ich boj o zivot je paradoxne napinavejsi ako sceny v ktorych sledujeme, ci rakety znicia meteor a zachrania cely svet. Vysledkom je priemerny katastroficky film, ktory po trikovej stranke uz dnesnemu divakovi vela neponukne a ani dramaticka nie je ziadne terno. 5/10. ()

Reklama

Han22 

všechny recenze uživatele

Stokrát omletý příběh o asteoidu asi v nejstarší podobě, v jaké jsem ho viděl. Pod taktovkou zkušeného Neame (Poseidon) se sešla skvadra hvězdných herců (ale většina za zenitem) v čele s Connerym a také USA a SSSR, aby společně čelili asteroidu. Funguje to tak napůl, protože přes skvělé obsazení a politické pozadí se to celkem vleče, vesmírné scény jsou průměrné, některé efekty příšerné a dílčí katastrofy trvají jen chvíli včetně finálního pochodu tunely. Koukat se na to dalo, ale je to zkrátka klasický 70´s katastrofák bez jakékoliv většího vzrušení. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak aj Drtivý dopad a Armagedon mali svoj predobraz. Podľa mňa ide o lepší kúsok než prvý zmieňovaný, ale nie zase tak zábavný ako druhý. Zábavnosť v tomto prípade samozrejme plynie z archaickosti efektov, ktoré asi neboli ani na svoju dobu úplne špičkové, aspoň tak sa mi zdá. Nápad so spojením sa s "nepriateľom" pre vyššie dobro sa mi páčil, jednoduchosť posolstva v dobe studenej vojny beriem skrátka ako potrebnú nutnosť. Každopádne od tsunami v Hong Kongu sa film parádne rozbehne a ponúka napätie ako vo vesmíre, tak na Zemi. Predsa len ale od filmu s Connerym, Wood, Maldenom, Landauom a Fondom by sme čakali niečo prvotriednejšieho. 70% ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Film předznamenávající perestrojku, o níž si dnešní Rusko může nechat jen zdát. A zničení Dvojčat ještě před 11. zářím jakoby bylo temnou předzvěstí budoucnosti. Konverzační část má napětí, kdy se jednotlivé postavy musí dohodnout na společném postupu, což není vůbec jednoduché. Z hlediska speciálních efektů není film vůbec špatný, i když o dva roky starší Star Wars a ve stejném roce natočený Vetřelec je mají mnohonásobně dokonalejší. Efektní jsou i dopady menších meteoritů na Zemi a bahenní lázeň si museli herci užít naplno. Pro současného diváka zmlsaného počítačovými efekty tenhle kousek nejspíš nebude, ale pro mne zvláštní kouzlo má. A upřímně jeden až do konce neví, jestli se celá akce vydaří. ()

Galerie (133)

Zajímavosti (15)

  • Milion liber napodobeniny bentonitového bahna bylo použito k natáčení katastrofy metra v New Yorku. Na pódiu byla umístěna nádrž a vysokorychlostní drenážní systém, který se používal pro mnoho starých muzikálů, které obsahovaly bazény. Uvnitř prázdného bazénu byl vybudován podzemní systém v New Yorku. Natáčení sekvence trvalo osm až čtrnáct dní, běží na obrazovce méně než čtyři minuty a stálo zhruba jeden a půl milionu amerických dolarů. (sator)
  • V průběhu zdlouhavé výroby bylo propuštěno několik týmů pro produkci vizuálních efektů, protože nebyly schopny dosáhnout přiměřených účinků za velmi omezený rozpočet, což je na výsledku filmu bohužel znát (sator)
  • Lavinová fotografie na pozadí vyžadovala desetidenní lokalizační práci v Bavorských Alpách ve Švýcarsku. Tato sekvence využila pro své studiové natáčení deset tisíc liber umělého sněhu. Některé lavinové záběry byly převzaty z filmu Lavina (1978). (sator)

Reklama

Reklama