Za hranicí

• USA Outer Range
Drama / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, (2022–2024), 13 h 4 min (Minutáž: 42–62 min)

majo0007

Snaha bola (zo začiatku), ale keď si na záhrade vykopete poriadne hlbokú jamu a vyserete sa do nej, vyjde vás to nastejno. Teda skoro. Ušetríte si kopec času a máte aspoň istotu, že tam to hovno zostane.  V seriáli neviete, či sa objaví včera, dneska, alebo zajtra. No a keď sa vám do tej jamy vyserú až 3 scenáristi, potom už ani neviete, kto čo vysral. Ako vždy "potešila" súčasná móda - tentoraz premiérovo - dve špekové squaw lesby. Čo by na to povedal Winnetou?! Prvé časti hijéé, zvyšok ohóó... záverom mi ti to pripomínalo Lynchov Twin Peaks, kde ani sovy nevedia, čo húkaju... ()

Morholt

Tak rozehrané to zase není úplně blbě. Rančer s rodinnými i sousedskými problémy narazí na svém pozemku na fakt divnou díru. Navíc se tu zjeví hipísačka, která by o díře mohla něco vědět. Tak do půlky série je to oukej. Člověk se seznámí s postavami, jejich vztahy, prostředím, rozehraje se pár linek, dojde na pár záhad a člověk tak nějak čeká, že v druhé půlce se to všechno rozplete. Jenže to se nestalo. Místo toho začala být série ještě zašmodrchanější a navíc se zdálo, že filmaři začali ujíždět na tripech. Postavy, které byly do té doby přijatelně divné překročily hranu podivnosti a celkem záhy mi to všechno přestalo dávat smysl. Anebo jsem to nepochopil. Teorii o charakteru díry samozjemě mám a snad nebudu moc spoilerovat, když napíšu, že je to nejspíš něco jako časová brána. Ale jistý si tím úplně nejsem.  Alespoň herecky to ušlo. Za první čtyři díly ten průměr vypotím, ale případnou druhou řadu si nechám s klidným srdcem ujít. 50% ()

EvilPhoEniX

Pro mne zatím seriálové zklamání roku. Amazon lákal na atraktivně působící Sci-Fi Mystery s Joshem Brolinem, ale tohle seriál bohužel jen načtrne a vůbec se dané tématice nevěnuje, naopak se z něj stane zdlouhavá Soap Opera. Seriál měl rozhodně potenciál. Odehrává se na hezkém americkém ranči s málo obyvateli, hraje zde dobře hrající Josh Brolin, Imogen Poots a potěšil mě Tom Pelphrey ( Z Banshee!), je tu slušný vizuál a jedna záhadná díra, která měla být hlavní devízou seriálu, ale je tu spíš navíc, což neměl být záměr. První 3 epizody jsou rozehrány šikovně, konec prvního dílu je slušný napínák a překvapivě mě to dost bavilo ( řešící se vražda, boj o ranč, mysteriozní loop hole), ale to vše brzy opadne a někde při 5. epizodě jsem se už nudou začínal kousat a dokoukal spíš z povinnosti a zvědavosti než se spokojeností a nutno dodat, že je to kinda waste of time. Nic moc se zde pořádně nevyřeší, mysteriózní linka je hodně vedlejší. jedna vražda se tu řeší snad 6 dílů, postav je málo a krom Brolina tu nikdo nemá moc, co hrát. Čím víc se seriál blížil ke konci, tak i přestal dávat smysl a šíleně pomalé tempo opravdu tomu moc nepřidávalo. Není tu nic moc zajímavého k vidění ani nic, co by vyloženě stálo za pozornost, vše jsem viděl už jinde a zpracováno lépe, takže 3 hvězdy za slušný start, poslední díly už tíhly spíš ke 2 hvězdám. Příběh 3/5. Akce 2/5, Humor 1/5, Násilí 1/5, Zábavnost 2/5 Hudba 3/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 3/5, Napětí 3/5, Emoce 2/5, Herci 4/5. 5/10. ()

zahadum

No ja neviem, buď je to najlepší alebo najhorší seriál, buď som to nepochopil alebo tvorcovia len chceli urobiť dieru do sveta. Popravde diera na pozemku rančera je skvelý nápad a čakal som všetko možné aj nemožné čo z toho vylezie ( nie z diery ) nakoniec ale nevyliezlo nič. Aby ste správne chápali, tu sa dá písať všetko možné keďže aj seriál je všetko možné. Divný je slabé slovo, mišmaš všetkých možných situácii ktoré ste videli vo filmoch, seriáloch, počuli v hudbe, videli v tanci alebo sa vám snívalo. V podstate to nemá ani hlavu a pätu a mieša sa tu mytológia, časové slučky, divní obyvatelia divného mestečka, rozkoly v rodinách aj u susedov, vraždy, bitky, indiánske traumy..atď..písať môžem tri dni. Najhoršie, že po poslednej epizóde nielenže nechápem koniec ale ja nechápem ani začiatok ani stred ani význam seriálu. Bojím sa to odpískať odpadom keďže som tam raz za čas zachytil niečo ako štipku zdravého rozumu. No rozhodne kontroverzná vec a vytvorí dva tábory ktoré budú viesť hádky čo to vlastne videli. Niekto nevidel nič len divnú jamu a niekto videl jamu a koniec vesmíru. A keďže je aj doba divná tak samozrejme diverzita aj tu zaútočila...jednou vetou : indiánska šerifka a pochopiteľné lesba. 50 % ()

xLIGHTx

Outer range nemusí sadnúť každému. Je potrebná istá dávka trpezlivosti. (Inak je to dosť slow burn záležitosť.) Mysteriózne a sci-fi prvky sa sem tam objavia (neskôr našťastie častejšie), no do veľkej miery je to vlastne rodinná dráma. Dominuje Josh Brolin ako rančer a hlava klanu Abbottovcov, ktorí nemajú dobré vzťahy so susedmi, ktorí sú rovnako rančerská rodina a ktorí vyvolajú spor o určitý pozemok. Do toho všetkého sa zjavuje postava trochu divnej Autumn (Imogen Poots sa za svoj výkon rozhodne hanbiť nemusí). A naviac, objaví sa v zemi dosť veľká, záhadná, hlboká diera. Keďže mnoho vecí zostalo nedorozprávaných, prípadne sa nové prvky v príbehu len načali, tak bude asi snaha o druhú sériu. (Nechýba ani LGBTI propaganda, tentokrát sa to týka indiánskej šerifky.) Celkovo, pomerne kvalitný seriál, ale určite nie bez múch. Za tri a pol plachtenia v diere ;), ehm, teda za tri a pol hviezdy. (PS Možný SPOILER. Grécky boh Kronos... „Zostúpil k nám, ku každej civilizácii, vždy sa niekde objaví. Vždy nosil niečo ako kosák... Tým kosákom presekol dieru, niečo ako trhlinu do vesmíru, medzi nebom a zemou, aby oddelil tento svet od ďalšieho. Z toho máme čas. Kronos... Chronológia.“ Koniec možného SPOILERU.) ()