Jsou rozdílní jako čtyři živly, ale spojil je boj proti stejnému nepříteli... Pistolník Emmett rozhodně není žádný zelenáč, strávil delší čas ve vězení a právě se chystá do Kalifornie. Přitom se chce zastavit v městečku Silverado, kde hodlá navštívit své blízké příbuzné. Na cestě je přepaden neznámými muži, za dramatických okolností se seznámí s dalšími psanci, málomluvným Padenem a černochem Malem a na poslední chvíli zachrání svého bratra Jakea před smrtí na šibenici. Když všichni prchají z městečka Turley, vůbec netuší, že se brzy znovu spolu setkají právě v Silveradu. Tomu a celému okolí všemocnou rukou vládnou šerif Cobb a bohatý starousedlík McKendrick… Film natočil režisér Lawrence Kasdan (Náhodný turista, Wyatt Earp, Francouzský polibek), který jím vzdal hold klasickému žánru westernu. Velkou šanci přitom dal hlavním hereckým představitelům, osamělého pistolníka Padena hraje Kevin Kline, Emmetta Scott Glenn, mladého Jakea ztělesnil Kevin Costner a zarputilého Afroameričana Mala vytvořil Danny Glover. (Česká televize)

monolog

Opravdu hodně dobrej western, sice semtam pokulhává, ale jinak je hodně zábavnej. Pro mě tu je hlavní hrdina Kevin Kline, kterýho mám hodně rád. A samozřejmě John Cleese, kterej tu hraje docela drsnýho šerifa a hraje ho tak dobře, že až do nedávna jsem si neuvědomil, že je to on. Nechápu, proč to měl být propadák, i když se to klasickejm westernům neblíží na víc, jak deset světelných let. I příběh se mi docela líbil, rozhodně je mnohem zajímavější, než spousta kovbojek třeba s Kirkem Douglasem z doby, kdy jich měsíčně vznikalo deset. No a hudba je tu výtečná. Ten hlavní motiv, ten jakoby přímo vyzýval, ať člověk naskočí na koně a začne ochraňovat nevinné. ()

MikO_NR_1909

Silverado predstavuje opantaný návrat idylickej formy, ktorá výrazne scvrkáva napätosť a dáky ten tradičný svet starého západu na jasne zrozumiteľnú synergiu hrdinstva, nadhľadu a satisfakčného vyústenia, že nejde ho v kontexte žánrových dejín ignorovať. Príbeh je mimoriadne štýlový, výborne natočený jak v rámci dynamického prevedenia akcie, tak vizuálnou textúrou. Avšak Kasdan neuniesol hranicu znesiteľnosti, kedy som mu jednou hemisférou toleroval vedomú laxnosť charakterizácie mikrosveta, v ktorom sa dej Silverada odohráva, tak akýmkoľvek nepredvídateľným momentom, ktorý by si zaslúžil zmienku. A škoda tých naivných zvratov, nadhľad za ich hranicu, (nech je akokoľvek vynaliezavý) prosto nesiaha. ()

nascendi

Silverado je zdĺhavý, nudný western, ktorý podľa narýchlo zbúchaného scenára so známymi hercami a v štandardných prírodných kulisách nakrútil režisér, ktorému toto remeslo príliš nesadlo. Okrem toho, nakrúcať western v roku 1985, si vyžadovalo správať sa inovatívne a nie kopírovať westernové klišé spred desiatok rokov. To je iba mrhanie prostriedkami a nezáleží na tom, či ich mali tvorcovia k dispozícii dostatok. Tri hviezdičky ponechávam, lebo moje sklamanie sa obmedzilo na ľútosť nad premrhaním akej-takej šance, ktorá tu na začiatku bola. ()

kinderman

Kasdanova pocta westernovému žánru je záměrným nahromaděním všech možných klišé, které však nejsou ironicky zlehčovány, nýbrž zapojeny do rozmáchlého akčního vyprávění o přátelství čtveřice neomylných pistolníků. Na první pohled překvapivě může působit obsazení K.Klinea, ale Kasdan svému oblíbenci napsal roli pěkně a jeho soubojové finále s ústředním padouchem uprostřed prázdné ulice, kterou vítr žene mračna prachu, je tou správnou diváckou satisfakcí. ()

klerik

Pomerne veľký (veľkolepý?) western, ale nezakryje, že je pozliepaný z mnoho motívov, ktoré dokopy až tak neladia. Priveľa postáv (hlavne záporných) rozbíja kompaktnosť príbehu. Niektoré scény sú výborné, scenérie krásne. Možno keby sa film sústredil len na udalosti v mestečku Silverado a zvyšok odstrihol alebo prerozprával retrospektívne, bola by to pecka. Nie zlé, ale na podobné témy si radšej pozriem niečo jednoduchšie a hutnejšie - ako TOMBSTONE alebo KRAJINA STRELCOV... Dabing je dosť nostalgická záležitosť, miestami ako z čias simultánneho prekladu... ()

• Hlavný hudobný motív bol použitý ako temp-track v hrubom zostrihu filmu Jurský park (1993), v scéne príletu helikoptéry na ostrov. (Tvrdolín Veliký)
  • Režisér Lawrence Kasdan obsadil do menších rolí i svou ženu a dvě děti. (D3VIL)
  • Richard Jenkins v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)