Pearl

• Kanada Pearl

V minulém snímku X se parta mladých lidí vydala natočit film pro dospělé na venkově v Texasu, jenomže to nedopadlo podle jejich představ, a to kvůli staršímu páru Howardovi (Stephen Ure) a Pearl (Mia Goth). Nyní se tento prequel odehrává na stejném místě, a to o několik let dříve během první světové války v roce 1918. Chata, kde se odehrál „masakr X“, byla kdysi během války využívána jako penzion a jedná se o zpětný příběh o tom, jak se Pearl stala osobou, kterou poté byla. (HanzoBureshi)

Astaroth12

X nepatrí do kategórie mojich obľúbených hororov a nikdy ani nebude. Preto jeho prequelu som nedaval skoro žiadny význam a tak som sa do pozerania nehrnul. Ale to som nevedel, čo viem teraz a to, že tieto dva filmy i keď majú tu istú postavu, sú si celkom odlišný a to som rad. V X bola Pearl už neprirodzene stará a aj po scenáristickej stránke, to bol slabučký počin kopírovať tupé hixploitationy ako je napríklad Staunton Hill. Ale už stačí o X, teraz je tu Pearl a ako som už naznačil, je celkom iný a tak zaujímavý. Tu je Pearl ešte mlada a pripomínalo mi to začiatky Carrie, pokým neprešla na temnu stranu, čo sa stalo i tu. Ale Carrie ma vygradované hlavne finále, ale tu sa intenzita naberá postupne od začiatku až po neskutočný koniec.  Vidíme tu začiatky formovania osobnosti od nesmelej a ustráchanej dievčiny po nekompromisnú vražedkyňu. Mia Goth bola vynikajúca a v tejto roli sa rozhodne našla. Každé jej gesto či vyraz tvare bol ukážkový. A niekoľko minútový monológ o tom, že nie je dobrým človekom ma naozaj presvedčilo o tom, že nie je dobrým človečom, ale zato zdatným rečníkom a ešte lepším vykonávateľom vražedných chúťok. Tak toto Ti Westovi vyšlo a po nevýraznom X a psychologickej štúdie Pearl sa celkom teším i na tretiu časť tejto serie a to na MaXXXine. Silne 4*. ()

Psychor

Westovo X, které se odehrává v roce 1979, sice nedokáže u diváka vyvolat pocit strachu či budovat hmatatelné napětí, leč vše kompenzuje uhraničivým vizuálem, silně zakotveným v estetice sedmdesátých let, a snahou o kritickou reflexi tohoto období. V případě snímku Pearl už bohužel platí, že levá ruka neví, co dělá pravá. Tento prequel je zasazen do roku 1918, tedy éry němého filmu, avšak stylovými prostředky připomíná technicolorové filmy z období zlatého věku Hollywoodu. Dává to někomu smysl? Jakožto zdejší hororový expert jsem režiséra bezprostředně po projekci kontaktoval a formou e-mailu ho požádal o uspokojivé vysvětlení (případnou odpověď vložím do diskuze). Pokud bych hodlal zachytit ducha dané doby, tak nejspíše zvolím archaizující černobílý formát, a s ohledem na původ hlavní protagonistky zároveň využiji prvků německého expresionismu. Možná se Westovi pouze nedostávalo odvahy, a tak raději vsadil na o poznání konvenčnější postupy, jenže právě tady leží jedna z ostrých dělících čar mezi skutečným auteurem a obyčejným realizátorem scénáře. Závěrem nemohu nezmínit fenomenální herecký výkon Mii Goth, která by si nepochybně zasloužila oscarovou nominaci, v důsledku čehož snímku Pearl celkově uděluji dvě silnější hvězdy. ()

Krt.Ek

Tuším, že to byl Sigmund Freud, kdo - a dál přinejlepším parafrázuju, přinejhorším překrucuju jeho teoretický náhled - chápal realitu jakožto zeď, o kterou se rozbijí naše sny a touhy. Jako něco, co je našim nejhlubším tužbám nepřátelské a zároveň má nad nimi navrch. My pak, chceme-li se stát dospělými, se s tímto musíme nějak smířit. A já k tomu při této příležitosti přidávám, že jak X, tak Pearl podle mě spojuje - krom Ti Westa a Mii Goth, která v tomto filmu hraje na Oscara - to, že jejich hlavním tématem je Pearlino nevyrovnání se právě s tímto modelem reality, nevyrovnání se s tím, že realita povětšinou přicházívá pouze se zklamáními. Tím se Pearl zákonitě vzdává možnosti stát se zdravým dospělcem a setrvává ve fázi jakésiho vzdorovitého, agresivního děcka. A čím se takovéto děcka baví? Krmením krokodýlů! ___ Je tedy možné, že film mě bavilo sledovat, protože tam kdesi hluboko bych byl vděčný za svět, kde si stačí věci vyřvat, že nějakým způsobem souzním s její revoltou, že není nic horšího než žít v pekle nesplněných přání. A pokud ne, tak mě možná baví ten vylitý vztek, dát volný průchod svému naštvaní z toho, že věci nevycházejí, jak byste chtěli! Kdoví? Na psychoanalytickém sezení jsem ještě nebyl. Každopádně vám doporučuju dát Pearl šanci, abyste nebyli o něco ukrácení! 80 % ()

Necrotongue

Předchozí, vlastně následující (Amíci mi v tom dělají bordel už od Star Wars) X stál věru za... nemnoho, takže jsem si od tohoto prequelu mnoho nesliboval, aby se nakonec ukázalo, že šlo o vcelku příjemné překvapení. Ne, že bych byl přímo nadšený, ale určitě mohu konstatovat, že se tentokrát jednalo o páně Westův výrazně lepší počin. Ani o tomto snímku bych nemohl s čistým svědomím mluvit jako o hororu; vnímal jsem ho spíše jako takovou sondu do psychologie tak trochu netradiční americké venkovanky, která v sobě nedokáže dusit vlastní ambice a nějaké další záležitosti. Ne, že by se tedy výrazně snažila. Proti předchozímu / následujícímu filmu došlo k posunu k lepšímu, což se u mě projevilo hlavně tím, že jsem nebyl nucen použít tlačítko ffw. Zajímalo by mě, jestli může za toto zlepšení fakt, že se na scénáři podílela Mia Goth; z mého pohledu to tak vypadalo. Ale kdo ví, že jo? Klidně bych přihodil jednu pěticípou navíc, to by si ale tvůrci nesměli být tak jistí sami sebou a museli by si k natáčení přibrat alespoň nějakého toho poradce pro zacházení se sekerou. Sledovat Pearl, která žila celý život na farmě, jak drží sekeru jako panna ...., pro mě bylo až bolestné. Tentýž člověk by zřejmě dokázal štábu vysvětlit, že ostří sekery zanechává na lidské anatomii stopy, které jsou přece jen odlišné od řezu chirurgickou pilkou. Jo, jo, ďábel se skrývá v detailu. / Poučení: Pokud začneš při cestě za svým snem prosazovat svou za pomoci zemědělského hardwaru, zajdeš asi příliš daleko. ()

Kudly4

Jak už je tu několikrát psáno, jedná se tady spíše o lehčí, ukecanější Horůrek, ale dojde samozřejmě na pár slušných scén (závěrečná večeře, porcovačka bloncky) a má to podařenou všudypřítomnou zlou atmosféru, díky Mie Goth, která zahrála psychicky narušenou dívku naprosto skvěle a film stojí opravdu jen na ní. Jsem zvedavý, jak Ti West tuhle trilogii v MaXXXine zakončí. Doufám ale, že mluvit se bude méně a krev bude stříkat z obrazovky. ()

• Ti West a Mia Goth (Pearl) spolupracovali na scénáři prostřednictvím FaceTime během povinné 2týdenní karantény (kvůli pandemii covid-19) na Novém Zélandu před natáčením X (2022). Jen doufali, že A24 bude souhlasit s natočením filmu. Naštěstí tento projekt dostal zelenou. (HanzoBureshi)
  • Ačkoli se děj odehrává v roce 1918, Ford Model T použitý ve filmu byl vyroben až v letech 1926–1927. (Johnny.ARN)

DC našlo svého Supermana

DC našlo svého Supermana

28.06.2023

V závěru minulého týdne v Los Angeles probíhaly závěrečné fáze konkurzu na nového Supermana do rebootovaného DC univerza. Šéf Warnerů David Zaslav, producent Peter Safran i režisér James Gunn… (více)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení