Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

peetrejr

Film Fontána je ukážkou toho, aké je ťažké urobiť film, v ktorom sa nachádza mnoho metafor a umeleckých prvkov. Je to príbeh muža, ktorý sa musí vyrovnať so smrťou blízkeho. A v každom vesmíre sa tomu vysporiada inak. Fakt úžasná "podívaná". Veľmi podobný šálok kávy ako Atlas mrakov lenže s tým plusom že tomuto som chápal (Atlas bol už na mňa moc). Spočiatku som bol v očarení z toho, že tam Hugh Jackman lieta vo vesmíre. Avšak, všetci sme sa dostali vysvetlenia. Fakt veľmi zaujímavý príbeh. Chcem dať odkaz ľuďom, ktorí dali filmu odpad. Možno by ste mohli skúsiť sa nad filmom zamyslieť ako nad umeleckým dielom. A nie tak, že nie je tam sex a akcia tak to jednoducho nie je dobre, či prečo sa tam oblizuje so stromom. Všetko má svoj vlastný význam. A hlavne to je v metaforách. ()

levente

Pro jistotu jsem to viděl dvakrát, abych se ujistil, že všemu rozumím. A nerozumím všemu. O to více oceňuji scénáristu a režiséra. Samotný začátek je matoucí nejvíce a další minuty filmu jen pozvolna otevírají cestu novým myšlenkám. Obrazy ve spojení s Hudbou navozují originální atmosféru neuchopitelna, která postupem času graduje, aby v posledních 8 minutách doslova vykvetla a snad zacyklila celý příběh, nebo také vůbec. Už dlouho nebyla použita ve filmu tak souznící hudba s příběhem. Opakující se náměty, lehkonohý motiv měnící se stupňováním příběhu v bouři. Fontána je filmem nutícím přemýšlet. To je velmi velmi a velmi vzácné a o to cennější. ()

Ivo

No nevím ... Když ani po 20 minutách člověk nemá ani potuchy o co vlastně jde, je to trochu divné ... Příliš překombinované a lehce unavující ... ()

Danceboy

Hovorte si co len chcete , pribeh filmu bol uzasny a nadmieru LUDSKY. konecne niekto vystihol podstatu filmov a to co ma ludom priniest. ()

Yomega

Pro mě osobně jedno z největších zklamání roku...něco hlubšího tam asi bude, ale ja to nenašel a s určitostí vím, že to ani hledat nebudu. ()

illy.cz

Skvělé herecké výkony ustřední dvojice a výborné zpracování dělají z tohoto filmu skvělý zážitek. Sice tomu ještě k páté hvězdičce něco málo chybělo ale i tak jsem byl mile překvapen. ()

Skleni

Sú filmy kde prvotný zámer vyhráva nad nekonečnými prequelmi a strihmi všeho formátu. Kde dej je tak poetický a pointovo smerujúci k záveru, že si poviete ,,tak toto ma teda zaujalo". Pri tomto filme je všetko z tohto. Avšak prequeli sú nelogicky rozmiestnené, strih je chabý až priam dedinský čo sa týka vesmíru, a to čo vás zo začiatku drží pri tomto filme rýchlo vyprchá a premení s v otázku: ,, Čo do riti chcel týmto režisér povedať?" Ja chápem pointu a samotné vyslovenie deja v závere o večnosti, ale takto podané ma to vôbec neuspokojuje. Nvm prečo to všetci hodnotia tak vysoko. Film má značné chyby čo sa týka napr. hudby a prostredia. Chabé! To samozrejme neplatí o hercoch. Tý si svoju úlohu odviedli viac než dokonale. Hugh-ovi som dokonca naozaj uveril, že ju miluje:-) Až by tam bol lepší koniec, epickejšie poňatie príbehu, kvalitná hudba a vystrihli by sa opakujúce sa obrazy. Film by bol hneď o niečo skvelý. No aj tak by mu dosť chýbalo. 73% ()

raelz

Tak jsem se konečně dostal k druhé projekci. Po první jsem kdysi napsal, že nepotřebuju tu údajně neexistující hloubku filmu, abych mohl žasnout. Po druhém zhlédnutí opravdu musím uznat, že ono to vážně je efektně natočené nic.. Ale je to krásné nic. ()

GIK

Izzi (Rachel Weisz) umírá na rakovinu mozku. Její manžel Tom (Hugh Jackman), lékař a shodou okolností expert, světová špička ve výzkumu stejné choroby, je zrovna tak blízko k objevení zázračného léku. Vždyť Donovan je první pacient, který se po jeho podání dostává zpět do formy. Dosahuje perfektních výkonů a nic na tom nemění fakt, že se nádor velikosti kachního vejce v jeho mozečku ani trochu nezmenšil. Doktor cítí příležitost. Již velmi brzo může objevit lék, který zachrání jeho milovanou manželku. Trvá na původním záměru výzkumu, totiž najít lék na rakovinu, a logicky ignoruje senzační zprávy o omládnutí opičáka o několik let. Režisér Aronofsky stvořil mišmaš třech časových dimenzí, ve kterém se dá kupodivu celkem dobře orientovat. Máme tu totiž pouze dva herce, kteří ztělesňují čtyři postavy. Ostatní tvoří pouze jakési pohyblivé kulisy a jejich přítomnost nemá pro vývoj příběhu ani pro motivaci postav žádný zásadnější význam. Weisz a Jackman to tedy musí odtáhnout sami. Bohužel ani oni nemají příliš co hrát. Doktor většinu času jen brečí, Izzi se naopak usmívá, protože je osvíceně smířena se svým osudem. Příběh je vlastně jednoduchý až triviální a postupně mně začal nudit až otravovat. Především epizody z budoucnosti sice oplývaly velmi nápaditým výtvarným zpracováním, až oči přecházely, ale byly tak dlooouuuhé a každý Jackmanův pohyb působil dojmem zpooomaleného filmu. Celkově to hodnotím jako nudu a velké zklamání. ()

TMaR

Jeden z mála filmů, na které se můžu dívat opakovaně, jediný film, jehož dialogy umím prakticky nazpaměť a opravdu jediný film, který vlastním na originálním DVD. Metafory příběhu tady rozebírat nehodlám. ()

Torgal

Je to taký všelijaký film - na môj vkus príliš artový a teda ťažko stráviteľný. Osobne si oveľa radšej pozriem nejaké akčné béčko, ale uznávam kvality tohoto filmu. Páčila sa mi veľmi zaujímavá atmosféra, ale obávam sa, že záver som moc nepochopil. Celkovo zmiešané dojmy, ale celkovo to bolo dobré. Len by som ten film nedokázal tak skoro pozerať znovu a potrebujem si prepláchnuť hlavu poriadnou akciou :-D. 7+/10 ()

Barak

Ohodnotit tenhle film byl vážně problém. Podmanivá hudba, úchvatná vizuální stránka, povedená kamera, skvělí herci.. všechno funguje na výbornou. Dojemný příběh ze tří různých období o lásce, o smrti, životě. Při sledování jsem byl zcela unešen, co Aronofsky vykouzlil.... 9/10 ()

jofffo1

"Ja sa už nebojím Tommy. Naše telá sú väzenia pre naše duše. Naša koža a krv, sú železné mreže väzenia. Ale neboj sa. Každé telo sa rozkladá. Smrť sa premení na popol. A tak, smrť oslobodí každú dušu. " ()

FeiNike

Tento film by som mohol zhodnotiť mnohými adjektívami s pochvalným významom, asi najvýstižnejšie mi príde slovo výnimočný..Nikdy predtým som nevidel nič podobné ako Fontánu, bol som totálne unesený všetkým..mrazivou osudovosťou presiaknutý príbeh, ktorý je na prvý pohľad jednoduchý ale zároveň nesmierne komplikovaný s brutálnou emocionálnou intenzitou a metafyzickým presahom, herecké výkony vrcholné, hlavne to ako sa Hugh Jackman maximálne ponoril do svojej postavy vedca a doslova s ňou zrástol mi vyrazilo dych, rovnako ako úchvatné vizuálne efekty, neskutočne emotívna hudba, vďaka tomuto všetkému som mal zimomriavky non stop od začiatku do konca..Fontána je pre mňa unikátny atmosférický masterpiece a Aronofsky génius. ()

charmin

Ako takmer všetky Aronofskeho filmy, aj pri The Fountain som skeptická. Aj napriek tomu, že som dala 4*(4,5 ak by sa dalo:)), niektoré scény by som radšej vyškrtla, vymazala, jednoducho z toho filmu vyhodila. Nebudem menovať, nemalo by to zmysel. V globáli však treba uznať, že je to jeden z tých filmov, kt. sa nesie v určitej rovine, má pointu a tému, kt. sa drží a čo je sutočne oceniteľné. Smrť, pohľad na ňu cez dalo by sa povedať rozprávkový strom života, alebo hocičo iné, sa zdá hneď...iná. Ako človek môže vidieť, v tých troch odlišných časoch je zahrnuté všetko, čo tá ktorá doba priniesla, s čím bojovala. Možno je to nepodstatný detail, no ja som si PRÁVE pohľadom na smrť(taktiež na lásku) cez tri rozličné časové obodbia a ich základné problémy uvedomila, že aj keď smrť je smrť, bez ohľadu na čas, priestor al. iné okolnosti, v každom momente a v každom prípade je čímsi odlišná. Takisto ako láska - tiež počas rozličnych období - iné formy lásky. Je to krásne jednoduché(kvôli jednoznačnej pointe), no aj napriek tomu sa to všetko úžasne rozvetvuje, až to dôjde do štádia - záveru, kde sa myšlienka konečne spojí, a vytvorí sa obraz, o kt. má právo hodnotiť ho sám každý podľa svojej chuti(napr. mne sa jednoducho povedané nepáčil - dôvod - všetko, čo som potrebovala a chcela vidieť, som našla v trištvrtine filmu, kt. bola pomimo iného osobne asi najlepšia). Takže podobne ako Pri Requiem for a dream, jednoznačne povedať, či bol film dobrý al. zlý, neviem. Bol pútavý, pointa bola skvelá. Ešte možno dodám, že jedna z TOP vecí filmu, bola skvelá kamera a hudba a samozrejme Hugh Jackman:P Na úplný záver asi dodať, že ja osobne by som si nevedela utvoriť názor o tomto filme len z nejakých obsahov, recenzii, názorov iných..Jednoznačne treba na tento film hodinku a pol času, aby ste zistili, čo to je vlastné zač, tá Fontána:) ()

Shona

Opakovaná projekce hned na druhý den o mnohém svědčí, jelikož tohle vážně nedělávám. Dlouhým přemýšlením jak tu vyjádřit pocity, které ve mě Fontána vyvolala a jak na mě zapůsobila jsem zjistil, že to snad ani nedokážu. Naštěstí to není třeba díky Golfistovi , s nímž souhlasím do puntíku. Pouze těch zhlédnutí bych ještě pár potřeboval. Fantastický zážitek :) ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)