Takže, pokud pohodlně sedíte, můžeme začít. Takto nás do příběhu vtáhne Liam Neeson, který v životopisném filmu Kinsey ztvárnil profesora Alfreda Kinseyho. Ten se v první polovině 20. století proslavil otevřenou studií lidského chování při té nejoblíbenější činnosti a lidské sexuality vůbec. Kinsey za svůj život vydal několik uznávaných publikací , které mezi tehdejší veřejností způsobily poprask svojí otevřeností a jednoduše tím, že všechno kolem sexu bylo v oné době velké tabu.

Kinsey: Jaká je Vaše nejoblíbenější poloha při milování ?
Dívka kolem dvaceti let: Ono jich je více?

Režisérem a scenáristou filmu je Bill Condon, známý díky filmu Bohové A Monstra (Condon za něj dostal Oscara v kategorii nejlepší adaptovaný scénář). Je také autorem scénáře k muzikálu Chicago. Kinsey si vás získá skvělým suchým humorem, neopakovatelným hereckým výkonem Liama Neesona, sugestivní hudbou a... Let´s talk about sex. Film už stačil získat po světě desítky ocenění a nominací na Globy, Bafta, Oscary, Golden Satelite Awards, Los Angeles Film Critics Association atd. (oficiální text distributora)

Vančura

Životopisná nuda, která svou režijní nedokonalost maskuje Kinseyho svatozáří - průměrnému divákovi, který o něm dosud v životě neslyšel, musí připadat Kinsey jako ryzí hrdina, který to těm bigotním Amíkům konečně natřel. Je až s podivem, že si této ikonické postavy západní vědy současná přesexualizovaná kinematografie všimla až v roce 2004 - dnešníma očima se Kinsey nutně musí jevit jako nefalšovaný sympaťák, který zatočil s americkou prudérií a nastolil podmínky pro nástup sexuální revoluce. Že je to pohled povrchní a zjednodušující je věc jiná - u tohohle typu filmů podle mě vůbec nejde o to zprostředkovat autentické myšlenky již nežijícího klasika a ukázat jejich nadčasovou platnost, ale o oslavné tanečky na hrobu mrtvé intelektuální celebrity, jejíž životní příběh se přežvejká divákům nepostiženým znalostí jeho díla, které je zde vedlejší - to podstatné je vyprávět další unifikovaný příběh o vzpouře modernity vůči tradici, což je ústřední téma celého západního umění od 19. století, a v pokleslé formě ho prodat divákům lačnícím po příbězích novodobých mučedníků - kteří pro svou pravdu skončili na pomyslném kříži - aby si doma na gauči kompenzovali vlastní přizdisráčství a mohli se falešně identifikovat s mýtizovanými pseudovzory, jako je třeba zde zmiňovaný Larry Flynt. Stačí se podívat na režijní filmografii autora a najít tam filmy jako Twilight, abych měl jasno - to nejlepší, co lze případným zájemcům o Kinseyho doporučit, je obloukem se téhle kravině vyhnout, a místo toho si od mistra něco v originále přečíst. I po těch letech je nemalá šance, že by to mohlo někomu rozšířit obzory, což se o tomhle zbytečném bijáku nedá říct ani omylem. ()

Payushka

Lidi, co me znaji, moc dobre vedi, ze nejsem zadna pitoma puritanka. V otazkach sexu patrim mezi ty, kteri hnedka nezcervenaji. Jenze co bylo tohle? Neskutecna snuska bludu, nudy a otravnych glos. Pokazde zaznela nejaka "pamatna" hlaska a Neeson si na ni dal zalezet, aby vyznela. OK, to je i ve Smrtonosnych pastich. Ale to rozkosnicke vychutnavani kazdeho slova "sexualni", "sexisticke" etc...what the hell?! Je tu neustale obhajovano kazde vybocovani, az lide, kteri nesukali kone, jsou heterosexualni a nezacali masturbovat v deseti, jsou vlastne ti divni. Tohle se sakra nepovedlo. A to jsem se tesila. ()

Slarque

Sice to viditelně není tak dokonalé jako předešlý Condonův film Bohové a monstra, ale je to velice zajímavý portrét vědce, který ve své době zašel tak daleko, že některé jeho činy šokují ještě dnes. Skoro mě překvapuje, že se v zemi, kde se téměř všichni tváří, že by bylo lepší, kdyby se o sexu vědělo tak málo jako před těmi padesáti lety, vůbec našlo studio ochotné natočit o Kinseym film. Ten vyloženě zdobí famózní herecké výkony Laury Linney a Liama Neesona. ()

StarsFan

Zajímavý film, který mě zaujal hlavně svou teorií stupnice nula (silně heterosexuální heterosexuál) až šest (silně homosexuální homosexuál), podle které je ale málo lidí skutečně vyhraněných a většina se pohybuje - podobně jako je tomu i u jiných věcí - kdesi uprostřed. Za sexuální osvětu pana Kinseyho v Americe děkuji, jeho publikace bych si ráda přečetla, ale jinak mě tato 118-minutová sonda do jeho života nechává naprosto chladnou a to i přes výborného Liama Neesona v ústřední roli. Prostě na můj vkus bylo ve filmu od druhé poloviny trochu přepenisováno a převagínováno, zatímco emoce se kamsi vytratily. Škoda, škoda. Kinsey by se dal totiž určitě natočit s větší procítěností a méně dokumentárním stylem (viďte, pane Formane). ()

genetique

Neesona som v podobnej vyrovnanej úlohe už dávno nevidel. Čo sa týka zaujímavosti témy, čakal som niečo iné, ale nakoniec som z výsledkom spokojný. Niektoré situácie, ktoré bli vo svojej dobe neúprosnou pravdou, vyznejú dnes úsmevne. Preto obdivujem to, že tvorcovia našli optimálnu rovinu ako látku sfilmovať a aby film pôsobil tak ako pôsobil. Každému priekopníkovi a novomyšlienkarovi sa v počiatkoch svojho výskumu, či bádania nedostalo uznania. Galileiho dokonca za svoje výroky uväznili. Názor na Kinsey od vtedajšej verejnosti nebol výnimkou. Mohol by sa ale podobnú problematiku pokúsiť bádať v rôznych obdobiach ľudstva. Analýza sexuálneho života v takom stredoveku by mohla byť zaujímavá. 80%. ()

• Kinseyovi studie jsou stále tak revoluční a šokující, že nebyly nikdy všechny vydány a jsou dosud na indexu, tedy nesmí být vydány. Dostat se k originálům lze jen na objednání a v odůvodněných případech. Spravuje je „Kinsey Institute“. (sator)
  • Lauru Linney za její výkon nominovali na Oscara v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli. Snímek získal tři nominace na Zlatý globus, mimo jiného také za Nejlepší film – Drama. (imro)
  • Jen 37-denní natáčení pokrylo 15 let Kinseyho výzkumu, během kterého vyzpovídal více než 18 000 lidí z celé Severní Ameriky. (imro)

Režisér pro finále Twilight ságy

Režisér pro finále Twilight ságy

01.05.2010

Eddie Murphy chce Oscara

Eddie Murphy chce Oscara

02.03.2009

V uplynulých letech sbíral spíš Zlaté maliny, ale očividně závidí zdánlivě odepsaným hvězdám jejich triumfální návrat (viz Mickey Rourke) a chce divákům dokázat, že umí hrát i ve filmech, v nichž se… (více)