Reklama

Reklama

Prehistorická planeta

(seriál)
  • USA Prehistoric Planet
Trailer 2

Série(2) / Epizody(10)

Obsahy(1)

Podívejte se na zázraky našeho světa jako nikdy dřív prostřednictvím tohoto působivého dokumentárního seriálu od Jona Favreaua a producentů Zázračné planety. Cestujte s námi 66 milionů let do minulosti, kdy pevninu, moře a nebe křižovali majestátní dinosauři a další úžasní živočichové. (Apple TV+)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (45)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Pokud (a je to velké pokud) se přenesete přes výhrady "jak sakra tak na vodě vystavěné (s)myšlenky můžou vědět a tvrdit tak jistojistě" (působí to stylem "příběh nad vědu"; a zajímavé bonusy i zdařilé stránky to příliš neadresují jako spíše naopak tento dojem posilují), tak stejné dětské nadšení i zájem o dinosaury vzbuzující (ověřeno na prvním stupněm povinném capartovi) jako svého času Burianovy malby či Putování s dinosaury o dvě dekády dříve. Tentokrát s přispěním a přírodopisnými zkušenostmi BBC, rozpočtem Apple TV a tradičně vynikajícím Attenboroughem v roli průvodce.  | S1: 4/5 | S2: 4/5 | ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Po vizuální stránce takřka dokonalá prezentace dávno vyhynulých tvorů, která nepředává informace pouze slovně, ale především audiovizuálně. A je to fakt šleha v 90 % hraničící s fotorealismem. A zároveň i s řadou různých detailů a hrátek s kamerou, při kterých jsem zapomínal, že vlastně nesleduji klasický přírodopisný dokument. Seriál je to vyloženě family friendly, čekal jsem to trochu živelnější a dravější, ale zase se mi líbil vědecký přístup založený na posledních poznatcích. Kdo chce vidět krvelačného raptora z Jurského parku, bude z toho opeřeného nemotorného tetřeva asi docela zklamaný :D. Pár situací (dvoření carnotasaura) mi přišlo ale naopak docela za vlasy přitažených (ve smyslu: "to si museli tvůrci vymyslet") a proto jsem rád, že přesně na ně míří bonusové vysvětlovací miniepizodky doprovázející celou pětici epizod. Rozhodně doporučuji je neminout. Měl bych pouze dvě malé výtky: proč je zobrazovaná flóra pouze současná? Čekal bych více bizarních prehistorických druhů rostlin. A proč scénář doprovodného komentáře nevyužívá názvů původních kontinentů? ()

Reklama

HAL 

všechny recenze uživatele

Ten zajímavější letošní Jurský svět - s láskou jsem u něj zavzpomínal na vyrůstání u Putování s dinosaury. Velká paráda to je. A přitom v podstatě úplně tradiční přírodopisný dokument jako ze současnosti - tuhle iluzi podporují až úsměvné detaily jako "fyzická" kamera do které dinosauři šťouchají když přijdou moc blízko, nebo černobílé noční záběry. A samozřejmě s narací Davida Attenborougha. Putování s dinosaury vlivem starého televizního CGI už dost nehezky zestárlo - ale stejný osud už tohle nečeká, Apple do Prehistoric Planet napumpovalo solidní rozpočet a všechno v něm fakt hraničí s fotorealismem, tohle bych s chutí chtěl vidět v IMAXu a ve 3D. A fascinuje mě progress v poznání dinosaurů a jejich života za těch pár desítek let od Jurského Parku. Nejde jen o to že Velociraptor teď vypadá jako trochu větší a smrtonosnější slepice, ale detaily z chování zvířat, speciálně když jde o rozmnožování podobné bizarně komplexnímu chování zvířat současných. ()

Dadel 

všechny recenze uživatele

Moc hezky udělané, bohužel tím, že je to celé vymyšlené a podle scénáře, přichází to o kus kouzla a opravdovosti těch "pravých" dokumentů o přírodě. Ale pro milovníky dinosaurů a knih Josefa Augusty povinnost, jen se připravte na to, že dinosauři vypadají jinak než jak je znáte z Jurského parku (a Jurassic World Evolution) či Burianových ilustrací. Třeba opeření raptoři vypadají fakt legračně. Malou výtku spatřuji v tom, že jak je doprovodný komentář "pro blbé", jsou v něm neustále jména současných světadílů, které v mezozoiku ještě neexistovaly. Oč stylovější by bylo "V lesích jižní Gondwany rostou jedny z nejvyšších stromů světa..." :) ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Putování s dinosaury má zatraceně vynikajícího nástupce! Attenborough, Hans Zimmer, BBC, reálná příroda, možnosti současné animace, dinosauři. Ne, tady se v zásadě nemohlo pokazit vůbec nic. Prehistorická planeta je další dokumentární masterclass a je úplně jedno, že o dávno vyhynulých tvorech. Stejně to nepoznáte. 95%. Více zde. ()

Galerie (136)

Zajímavosti (5)

  • V části zachycující dospělého tyrannosaura proti quetzalkoatlům v boji o mršinu alamosaura na pláži lze slyšet tyrannosaura vyluzovat zvuky podobné těm od současných krokodýlů a jiných plazů (trochu i ptáků), které byly použity již v předchozí sérii. V této scéně je však při dobrém poslechu možné sem tam zaslechnout také zvuky od tyrannosaura (Rexy) užité ve franšíze Jurský park (konkrétně krátkou verzi „řevu“). Když jeden z quetzalkoatlů bodne do tyrannosaura svým zobákem, tyrannosaurus vydá tygří řev. V případě zvukového efektu ze zmíněné franšízy se jedná o referenci právě na ni. Použití těchto „tyrannosauřích” zvuků v dokumentu se však setkalo s kritikou nejen z řad odborné veřejnosti. (Marasuchus17)
  • První dvě série dokumentu jsou zaměřeny na druhohorní faunu stratigrafických stupňů maastricht (72–66 milionů let) a kampán (72–83 milionů let), z posledních dvou období pozdní křídy a celé éry druhohor. V této době dospěla evoluce neptačích dinosaurů, pterosaurů, většiny tehdejších mořských plazů (mosasaurů a plesiosaurů), amonitů a dalších pradávných živočichů k vrcholu. Jejich biodiverzita byla tehdy jednou z nejvyšších během celého času jejich existence. Tento fakt dokládá mimo jiné bohatý fosilní záznam v sedimentech z věků odhalených v mnoha světoznámých geologických souvrstvích. Z nich jsou nejvýznamnější zejména souvrství Dinosaur Park v Kanadě (s 49 druhy dinosaurů) a Hell Creek v USA (s 27 popsanými dinosauřími druhy). (Marasuchus17)
  • Podle vokalizačních studií z let 2022–2023 neptačí dinosauři neuměli řvát ani vydávat většinu zvuků jako současní savci, jejichž hlasy byly v minulosti pro dinosaury hojně užívány. Dinosauři totiž narozdíl od savců postrádali hrtan (lyrinx). Avšak podle nově nalezených fosilií mnoho z nich (přinejmenším v případě obrněných ankylosaurů, jako jsou rody Anodontosaurus, Antarctopelta a Tarchia, objevujících se v tomto dokumentu) disponovalo syrinxem (zvukovým orgánem, jímž jsou opatřeni dnešní ptáci současní dinosauři), tudíž vydávali spíše zvuky podobné jejich moderním blízkým příbuzným – ptákům a krokodýlům. Nicméně i přesto se mnoho dinosauřích zvuků mohlo (byť vzdáleněji) podobat i těm od současných savců. Z vědeckého hlediska je však většina dinosauřích zvuků v tomto dokumentu na rozdíl od ostatních dosud nejblíže realitě nejen ze světa končícího období křídy. (Marasuchus17)

Reklama

Reklama