Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (více)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

petikacka

Fuckticky fuckt, že jo. Fuckt to může být skutečnost a je mi z toho úzko. Po včerejším střílení na FF UK si už nemyslím, že je "TO VŠECHNO" někde daleko mimo našich malých domácích hnízdeček. Trefilo to hřebíček na hlavičku dnešním životům plných válečných konfliktů kolem nás, kdy si ovšem nikdo nepřipouští, že se JICH SAMOTNÝCH může dotýkat. Jelení oči jsem zatím neviděla, ale dneska jsem se srazila s hrdličkou na balkóně, tak nevím jestli už to není TO znamení. Teda chtěla jsem se odreagovat, ale dostala jsem akorát depku a pocit, že tančíme valčík nad umírajícím světem, tak jak jsme ho znali. A nejvíc chápu tu 13-ku která našla bunkr, nacpala se a konečně si mohla pustit ten poslední díl PŘÁTEL. Páč i když to je vymyšlené, tak JÍ je u toho dobře. No a mě vlastně taky...Za mě celkem vydeptaných 85% ()

barteca

Hitchcockovo zjevení. Téměř statické konverzační drama. Scénář skvěle vystavěný, napětí postupně graduje, nic není jisté, nic neplatí.... Lahůdka. ()

djfun

Vlastně se v tomhle thrilleru za celou dobu nic až tak převratnýho nestane, přesto je napětí budováno tak zdařile, že vás to udrží s napnutejma kšandama a staženym žaludkem od začátku až do konce. Nůžky by ale přeci jen místama pomohly, stopáž přes dvě hodiny je značně přehnaná, obzvlášť když si člověk zpětně promítne, kolik se tam toho (ne)odehrálo. Herci v poho, kamera fajn, dialogy obstojný -sem tam s trefnym a občas s klišoidnim "moudrem"- a finále celkem vtipný a pro "vybruslení" asi ideální, což ale neznamená, že mě zároveň pěkně nenasralo!:) Tak a co teď s tim, když je to přesně někde mezi 3 a 4 hvězdama? No OK, vzhledem k tý skoro "Hitch" atmošce a s přihlédnutím k tomu jaký filmový "veledíla" sype Jebflix, ty čtyři nakonec dám:) ()

Fifer

So no one told you life was gonna be this way? Ten film má své mouchy, ale herci jsou výborní a ten konec se vážně povedl. Dejte si to. Worth watching. ()

Chundys

Přemýšlel jsem zda dám komentář. Dokážu odpustit přepálenou stopáž, ale asi ne moc filmu, kde se skoro nic nedělo! Nebýt hudby a suprové kamery, tak si to žene k odpadu! Nedostal jsem skoro žádné odpovědi, jen dementní Amandu, kterou bych fakt zabil a naprosto trapný a nic neříkající konec!!!! ()

Mackoun

Zmerčil jsem zde novinku “oděnou v červeném”, a tak nebylo nic snazšího, než se tomu oddat. Zcela bez přípravy (trailer a jiné) a stálo to za to. Příjemně nepříjemná atmosféra ohrožení neviditelným a neznámým. Nejvetší síla je v tom, že by se cokoliv podobného mohlo stát realitou hned zítra a přesto si to nikdo z nás nechce připustit. Pocit bezmoci z nevědomosti je mnohem děsivější, než hledět nepříteli přimo do očí. ()

ashtangi

Super námět, jen mi připadá, že z toho nevytěžili, co se dalo. Pár silných momentů, ale nakonec takové nijaké. ()

warrenur

Mimoriadne sa mi pacila napata a neurcita atmosfera ocakavania cohosi, co este podfarbovala nevtierava hudba a mnohokrat sprvu divne obrazy a vyjavy. Rozhodne by som pridal do vypisu zanrov aj mystery. Bezchybne to fungovalo prvu polovicu a i neskor o nieco slabsie. Julia ma prekvapila. Velmi dlho som ju nevidel a treba uznat, ze svojsku, impulzivnu a nevrlu manzelku a matku zahrala vyborne. Hawke ako dobracky a naivny tutko manzel tiez usiel. Vyborny vsak bol bez spochybnenia prave Mahershala Ali. "What is the TRUTH?"..."No ONE is in control"...."....letting them back into the house?!" " 'Was the right thing to do." Pohlad criedy jelenov bol uplne primalny a jasne ukazal, tu krehkost a neschopnost, ked ste zaskoceny a nemate svoje vydobytky, komfort a institucie, ktore by nas chranili. Asi najdesivejsi moment filmu. Kevin Bacon a jeho vidlacky vsevediaci uskrn bol rovnako presvedcivy a sadol mi tu uplne dokonalo. Jedno z najpozitivnejsich prekvapeni roku 2023. Odporucam pozerat osamote, na sluchadlach a v noci, nech vas to pohlti. :) 85% Takmer pathviezdie. ()

ink flo

Je to povedené, ale ještě více to stoupne na ceně v těchto případech - a) když to berete jako pokračování tématu z  "Don´t Look Up" (který měl taky premiréru o vánocích, rok předtím), kdy nezpracovává hrozbu ekologickou, ale kybernetickou/politickou, b) když to vnímáte jako alegorii, která v kulisách apokalyptické situace vpodstatě (bohužel) popisuje stav, ve kterém se po covidu a během několika souběžných válek nacházíme už teď (poštvání lidí jeden proti druhému jakožto hlavní mocenský nástroj), c) když budete poselství vnímat skrze nenápadnou dějovou linku s "iracionální" potřebou dcery dokoukat seriál "Friends" (která je na něj tak fixovaná proto, že jí saturuje blízkost a bezpečí, které se jí v její rodině/společností nedostává) ()

Vabr

Tak za mě třeba lepší než K zemi hleď!, které je ze stejného soudku hlubších Netflix apokalyptických filmů. Herce to zde mělo všechny parádní, za mě však vede Myha'la a její vtipné urážení (viz. čůrání do bazénu) a Julia Roberts se svými oduševnělými monology. Ty byly parádní a trefné, vždy tak náhodně vytrženy z jinak plynulého děje, přesto však dobře načasované. Škoda jen, že tam takových nebylo mnohem víc, dodalo by to na celkové naléhavosti sdělení. Také chválím apokalyptické příhody, které častokrát zamrazily nebo překvapily (kontejnerová loď, letáčky, automatická auta,...), ty tvořily v podstatě ty nejzajímavější části filmu. Co se mi rovněž líbilo, byla celková pointa, kterou jsem úplně nečekal; musel jsem pak o ní nějakou dobu ještě přemýšlet. Takže na Netflix poměry dost cením. Bohužel bych ale filmu vytknul trochu zbytečně dlouhou stopáž vzhledem k tomu, že se tam za 2h a 15min až tolik nestalo. Ano, atmosféra byla sice tajemná a úplně jsem netušil, co se bude dít dál, ale celý film to taky nejde takhle táhnout. Čekalo by se, že konec to nějak všechno vysvětlí, ale to taky ne. Vím, že hlavně na ten si plno lidí stěžuje, mně však zas tak moc nevadil, možná bych i řekl, že byl docela dobře zvolen - perfektní ukázka bezohledné (americké i neamerické) laxnosti, na kterou se zde x-krát poukázalo nebo se i o ní otevřeně mluvilo. Takže tak. Mohlo to být rozhodně lepší, mohlo to být konkrétnější a podrobnější, mohlo to vytvořit trochu ukotvenější myšlenku, mohlo to nabídnout ze světa plného náhlých katastrof "bez vysvětlení" víc, ale dostali jsme, co jsme dostali, a já jsem poměrně spokojen. Lepší 3⭐. Vyhodnocení: A v tu chvíli my došla jedna velice důležitá věc. Že je mi z lidí na blití. P.S. Stěžovat si na tančící Juliu Roberts je fakt blbost ()

Saur.us

Leave the World Behind je intimní katastrofické scifi s až děsivě možnou představou konce moderního světa . Zbytečně neexhibuje velkolepými destrukcemi a miliony mrtvých a naopak, když už se dostane za hranice domu, ukazuje jen opuštěná panorámata. Elegantní a efektní způsob, jak ušetřit peníze. O to víc se můžeme kochat zajímavou kamerou a herectvím jen těch několika herců. A především, první 4 kapitoly nešetří atmosférou a napětím je jak z pera pánů Hitchocka nebo Shyalamana. Lehké piánko, velká tajemství. To drnká na nervy, jak má! ()

AnanAss

Esmail chtěl nejspíš po Pánovi Robotovi opět tak moc šokovat a přijít zase s nečekaným „výjebem na diváka“… to mu však až tak úplně nevyšlo, i když své kořeny v hekrování nezapře ani tady. Počáteční mysteriózní seznamovačka s dvěmi skupinami nájemníků je zajímavá, pak se to však přehoupne do prapodivného apokalyptického čehosi, kde se vyvalí i nějaké ty konspirační teorie. Svoje silnější chvíle to bezesporu má (letadlo, tanker, likvidace Tesel, zvěř v lese), ale převažují spíše ty slabší… a na jeden dobrý moment je tady tak dvacet minut, k ničemu nevedoucímu, žvanění. Natočené je to moc hezky a kamera si ty vymazlené záběry užívá, stejně jako si užijeme i práci se zvukem. Celé to však působí jako úvodní dvojepizoda k připravovanému seriálu, který ani nedostaneme. Avšak musím uznat, že ten konec byl tak pitomý, až mě vlastně, vzhledem k předchozímu vývoji a směřování děje, příjemně pobavil. Budu si muset od teď dávat hlavně majzla na srnky. ■ AnanAss‘s Score: 6/10 ■ ()

BOURQUE

Len druhý celovečerný film Sama Esmail, ktorý v porovnaní s Comet je veľkou zmenou. Snímok natočený podľa knižnej predlohy (knihu som nemal možnosť prečítať) je akýsi začiatok nejakej apokalyptickej situácii, ktorá pravdepodobne zasiahla len USA. Informácie a scény, ktoré by dokázali príbeh výraznejšie posunúť dopredu, je na tých 140 minút pomerne málo – tá rovnováha medzi predstavením hlavných postáv a zachytením príbehu nie je úplne ideálna. Príbeh sa buduje pomaly, ale v tomto prípade až príliš pomaly. Herecká garda je vybraná zaujímavo (nikoho by som nevyzdvihol), výsledok je (zatiaľ) uspokojivý. Som zvedavý na pokračovanie a to v prípade Netflix filmov som už veľmi dávno nehovoril. P.S.: Som vždy rád, keď v nejakom filme sa objaví seriál Friends (R.I.P. M. Perry) – formu a kontext by som (zatiaľ) nekomentoval. Osobné hodnotenie: 77% (***) ()

Hapretor

Kdyby to točil M. Šalejman, byla by to rádoby napínavá, přechytralá nuda ... takhle je to přesně naopak ... dobrý ... film má ... chce ... asi hodně sdělit ... povedlo se ... dobrý téma, když nevíte o čem jiném se bavit ... P.S. Přátelé NEVER MORE !!! ()

lemonova

Jediná vec, ktorá mi nesedela, boli zvieratá... šlo o prvok pre mňa nepochopiteľný, surreálny. Pretože celé čaro a des spočívali v uveriteľnosti toho všetkého. Filmu sa podarilo skĺbiť reálne aj konšpiračné obavy ľudstva a vytvoriť príbeh, ktorý sa nám vlastne môže stať. Hrozba, ktorá spočíva jednak v našej absolútnej závislosti od technológie, ktorá je zas závislá na prírode, ktorú vyvíjaním technológii ničíme a okrem toho spočíva v ľudskej mysli, ktorá má tendenciu ovládať druhých. Páči sa mi, že sa vlastne nedozvieme, o čo vlastne šlo, aj nevyspytateľnosť každej scény, vrátane tej absolútne poslednej. ()

sadlokan

To už teď existujou jen dva druhy vizuálů.Buď všichni totálně zahnojený viz.Tří mušketýří,nebo jako tady,sterilně vypíglováno,auta bez řidičů,umělohmotné.Komu se jelení,tomu se zelení,přátelé. ()

FeriusParfax

Nějak mi ty apokalyptické filmy dělají dobře. Stejně jako u K zemi hleď jsem cítila jakousi pohodu, když měli všichni pomřít, tak tady mi bylo taky pohodově a cítila jsem klid v duši. Líbil se mi postoj, který účinkující zaujali. V klidu si sedli s vínkem a čekali, co přijde. V celém snímku mě trošku znervózňovala všudypřítomná modrá barva. Nevím, jestli to byl jen rozmar režiséra, nebo záměr, ale bylo to zajímavé. Nápad nechat si pod barákem vybudovat protiatomový kryt se mi moc líbí a nejednou jsem nad tím přemýšlela. Hezky se zásobit a pro jistotu mít vše po ruce. Smlouvání s připraveným chlápkem mi připomnělo knihu SUCHO, kdy se podobně připravenému pánovi všichni vysmívali, ale nebylo jim trapné si jít potom pro trošku vody… Snímek mě nadchnul. Hlavně v první polovině jsem byla napnutá (čemuž pomáhal skvělý zvukový doprovod), co se bude dít. Postupně jste začali zároveň s hlavními hrdiny zjišťovat, o co jde. Moc se mi líbil proslov J. Roberts v chatce. Ten byl překrásný a pustila jsem si ho 2x. A potom popis apokalypsy, jak ho podal hlavní černoušek. Všichni ví, že se lidstvo zabije samo. Je jen otázkou, kdy.  P.S. zvířata jsou fantastická stvoření! ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD