Reklama

Reklama

Marie Terezie - Série 1

(série)
Trailer 2

Epizody(2)

Obsahy(1)

Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začíná příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger). Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek), nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy. V prvním dílu se, mimo jiné, můžeme těšit na šok, který konzervativnímu dvoru mladá Marie způsobila svým rozhodnutím provdat se z lásky. Tehdy nejspíše netušila potíže, které nastanou poté, co se Marie bude muset stát následnicí trůnu. Druhý díl filmu začíná převzetím trůnu a pokračuje vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem.
Dvoudílný projekt je strhující historickou epopejí mapující životní osudy mladé Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, která po více než 40 let úspěšně vládla říši, rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. V uplynulém roce si Evropa připomněla 300. výročí jejího narození. Jde o naprosto unikátní koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí – České televize, rakouské ORF, Slovenské RTVS a maďarské MTVA. Celý projekt je o to prestižnější, že idea záměru, včetně námětu a scénáře, vznikla právě v České televizi a její kvalita přesvědčila významné evropské partnery o vstupu do realizace. Minisérie se odvíjí od dvou zásadních okamžiků v životě mladé panovnice – jedním je příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, druhým je nástup na trůn a získání uherské koruny. Film přibližuje nejen vztahy uvnitř habsburské rodiny, s matkou, sestrou a otcem, ale i s významnými dvořany habsburského dvora, jako například Evženem Savojským, Filipem Josefem Kinským nebo Bedřichem Harrachem. Film je zároveň monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě, svatba s Františkem Štěpánem v augustiniánském kostele ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora nebo dámský jezdecký karusel v Hofburgu, plavba panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (300)

Pink.Panther 

všechny recenze uživatele

Rakousko-uhersko ještě neřeklo své poslední slovo a jako filmový producent si v 21. století evidentně řeklo o císařskou korunu. Česká televize přinášející námět a scénář a pod jejímž producentským vedením snímek vzniknul ve spojení s hollywoodským režisérem ukázala že umí – když chce._____ V dobrém smyslu slova nejlepší pohádka letošních Vánoc, která si nehraje na historický dokument, ale baví a je laděna i do mírně komediálního tónu, právě s cílem bavit namísto nudit historickými daty. Přičemž se historických reálií v zásadním rámci drží, ale dvoudílný formát neumožňuje vykreslit deset let života císařského páru tak aby to přec jen nevypadalo trochu zkratkovitě. Někdo neznalý bude možná historická data postrádat k pochopení děje. Je také třeba si uvědomit že film ukazuje MT v jejím mladém období, kdy ještě nebyla matkou národů, jak ji známe z učebnic, ale prožívala onu poměrně věrně zfilmovanou romantickou love story. Některé drobnosti, které působí komicky jsou písemně doložené, (když se císař dozvěděl, že s mladým párem spadla těžká barokní postel, napsal svému zeti s jemnou výčitkou: „Jen moderato, pane, nepřehánějte!“)_____Na televizní formát velkolepá podívaná s náročnou výpravou plnou rokokových kostýmů stylově nasvícených zámeckých interiérů, které vytvářely příjemnou dobovou až pohádkovou atmosféru. Včetně scén z velkého sálu kroměřížského zámku. Pro zajímavost, celkový počet komparzistů se vyšplhal na 2 200 lidí! 70% Produkce: Česká Televize, MR TV-Film, Maya Production, RTVS ()

stration 

všechny recenze uživatele

Krásná kostýmní, interiérová a exteriérová podívaná, která je ovšem prázdná a děravá jak ústa staré ženy. Motivace postav nejsou dostatečně vysvětleny, některá historické fakta jsou záměrně pozměněna (proč?) a výběr herců je v mnohých případech pochybný. Chtělo by to dotočit další dva díly, aby měl divák možnost vůbec pochopit význam Marie Terezie. Takto byla vykreslena pouze jako plochá figura, která si kromě plození dětí jen občas dupla. Pro mě zklamání a slabota. Jednu hvězdu přidávám za Kroměříž, její zámek a zahrady, které jsou zde i ve skutečnosti krásnější, tajemnější a poutavější, než celý tento koprodukční spektákl. ()

Reklama

gogos 

všechny recenze uživatele

Tři a půl hodiny těžké nudy, promrhaného potenciálu a prachů. Snímek mapuje několik let života Marie Terezie, přičemž třetinu filmu zabere namlouvání Franty Kotka a druhou třetinu profesní koketování s Išvánem Uhrem. Mezi tím Terka vyprdne pár děcek a Franta Kotků ušije pár kabátů. Jinak nic. Aby to byla historická romance, chybí tomu větší charisma ústřední hrdinky, více žhavosti a erotického napětí. Aby to byl životopis, chce to více důležitých historických momentů a pojmout delší časový úsek se zaměřením to zajímavé ze života. Má-li to být na ČT zmiňovaný historický velkofilm, chce to nějakou akci - válečných příležitostí bylo dost. Pro mě nebylo ve snímku nic z toho, naopak se zbytečně tápe kolem politického pletichaření, kterému chybí koule. Chvála bohu alespoň za parádní výpravu, kostýmy a pár vykozených korzetů... ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Nakašlat, mě se to líbí a kdo má vyrážku z čehokoliv, co chválí něco z české (ko)produkce, nechť si .. Co já vim, třeba oloupe mandarinku, nebo tak něco. Co je na tom fajn? Velmi dobře se tu podařilo skloubit nutnou dávku umělecké licence (i když někdy historické a geografické nepřesnosti bodají do bulev rezavé hřeby, aneb Špilberk v Uhrách), realističnost a zároveň zábavnost, kdy například není délka extrémně rozplizlá (a troufám si tvrdit, že některé ze zúčastněných produkcí hodně tlačili, aby bylo dílů víc, když už to stálo tolik peněz). Mimochodem, jestli mi bude stále někdo tvrdit, že Kotek neumí hrát, tak je blb nehodný debaty, tady se s představitelkou M-T výborně doplňuje, byť ona sama je někdy až absurdně vykulená a trochu se bojíte, zda ji v pár scénách oči neopustí hlavu a nevydají se na procházku do slavkovského lesa. ()

Pierre 

všechny recenze uživatele

Je z toho stále cítit TV film. Žádných velkolepých scén s hromadou komparzistů se nedočkáme. Ale i tak to skutečně velmi dobře vypadá. Divák se ale kochá krasnými exteriéry a kostýmy, až si neuvědomí, že nesleduje prakticky žádné historické drama, ale další červenou knihovnu v historických kulisách. Ovšem, ani v rámci červené knihovny to neobstojí (jako třeba legendární Angelika, ke které to má nejblíž), protože emoce jsou tu takřka na nule. Marie Terezie v první části hrozně stojí o Františka. Ona je mu ale úplně šumafuk, takže proč o něj vlastně tolik stojí? To je záhada. Nicméně se nakonec vezmou a vrcholem celé první epizody je jejich postelová scéna, kde se Kotek dokonce svlékne do naha. Možná to uspokují některé vlhké divačky, ale neodstraní to fakt, že i ta postelová scéna je hrozně úmělá. Druhý díl už snad ani nepředstírá že není ničím víc než červenou knihovnou. A i když už není tak statický, dokonce v něm jsou nějaké trochu víc emotivní scény, špatný je taky. Nevím, jestli tehdy Marie Terezie skutečně tolik řešila milostné vztahy a její manžel nedělal nic jiného než že koketoval s okolními hraběnkami. Mě to ale připadalo plytké po všech směrech. Ostatně, jako celá mnisérie. Prostě další veřejnoprávní zklamání. ()

Galerie (121)

Zajímavosti (24)

  • Úvodní scéna seznámení Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger) s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek) byla natočena v zámeckém parku v Lysé nad Labem. Dále se také točilo např. v Praze, Bratislavě, Vídni (Belveder), Dobříši, Milovicích a Světci u Tachova. (argenson)
  • Vo filme hrajú dobových hudobníkov skutoční barokoví muzikanti z Brna. (perseus142)
  • Kostýmy navrhoval renomovaný slovenský kostýmový výtvarník Ján Kocman. Niektoré si aj sám obliekol, aby zistil, ako sa v nich budú herci cítiť. Bol mierne prekvapený, keď si na vlastnej koži vyskúšal, že do barokových šiat sa bez pomoci neoblečie a ani sa z nich sám nedokáže vyzliecť. (krasomama)

Reklama

Reklama