Reklama

Reklama

Marie Terezie - Série 1

(série)
Trailer 2

Epizody(2)

Obsahy(1)

Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začíná příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger). Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek), nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy. V prvním dílu se, mimo jiné, můžeme těšit na šok, který konzervativnímu dvoru mladá Marie způsobila svým rozhodnutím provdat se z lásky. Tehdy nejspíše netušila potíže, které nastanou poté, co se Marie bude muset stát následnicí trůnu. Druhý díl filmu začíná převzetím trůnu a pokračuje vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem.
Dvoudílný projekt je strhující historickou epopejí mapující životní osudy mladé Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, která po více než 40 let úspěšně vládla říši, rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. V uplynulém roce si Evropa připomněla 300. výročí jejího narození. Jde o naprosto unikátní koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí – České televize, rakouské ORF, Slovenské RTVS a maďarské MTVA. Celý projekt je o to prestižnější, že idea záměru, včetně námětu a scénáře, vznikla právě v České televizi a její kvalita přesvědčila významné evropské partnery o vstupu do realizace. Minisérie se odvíjí od dvou zásadních okamžiků v životě mladé panovnice – jedním je příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, druhým je nástup na trůn a získání uherské koruny. Film přibližuje nejen vztahy uvnitř habsburské rodiny, s matkou, sestrou a otcem, ale i s významnými dvořany habsburského dvora, jako například Evženem Savojským, Filipem Josefem Kinským nebo Bedřichem Harrachem. Film je zároveň monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě, svatba s Františkem Štěpánem v augustiniánském kostele ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora nebo dámský jezdecký karusel v Hofburgu, plavba panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (300)

Flego 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nebudem sa vyjadrovať k historickým pravdám, je na každom autorovi, aby zvolil určitú dávku svojho vkladu. Scenáristka Zlatníková si vybrala určitý výsek zo života panovníčky a beletristicky ho zvládla dobre. Príbeh mal spád, tempo, vtipné momenty a postavy boli vykreslené viac-menej korektne. Myslím, že cieľ napísať a následne natočiť romantický jednoduchý príbeh sa podaril. Široká koprodukcia štyroch štátov bolo to najlepšie rozhodnutie, lebo vložené peniaze do projektu boli vidieť na honosných kostýmoch a potešili aj krásne lokácie. Herecké obsadenie bolo primerané, rovnomerne zastúpené a taktovka skúseného režiséra bola poznať. Mňa tento dvojdielny televízny film príjemne potešil, možno preto, že som neočakával výraznejší úspech. ()

argenson 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vizuální stránka, kamera, výprava, kostýmy, tady je všechno v pořádku. Trochu to pokulhává v celkovém historickém pojetí, zásadní události jsou lehce upozaděny na úkor bulvárních scén, i když je fakt, že při frekvenci šestnácti porodů během dvaceti let to bez sexu evidentně nejde. Zamrzel všeobecný nešvar současných historických filmů, co se týče verbálního projevu. Naprostá ignorace květnaté barokní mluvy a naopak snaha o moderní slovník, aby to bylo in. Stejně tak mě osobně zamrzela i úloha mého oblíbence prince Evžena Savojského smrsknutá zde do zkratky zapšklého vrtošivého staříka. Jinak překvapivě dobrý Vojta Kotek, naopak dost nevýrazná a mdlá představitelka titulní role. Jako celek ale obstojný příspěvek k 300. výročí narození jediné ženy na českém trůně. ()

Reklama

džanik 

všechny recenze uživatele

Čekal jsem trochu více historie a faktů, nejen milostné pletky a dobovou módní přehlídku. I když, co čekat, když je zde představena panovnice maximálně 24letá a nedívám se na dokument, že? Hlasový projev Františka Štěpána mi zhusta přijde, pardon, jako nepovedený dabing. Ale abych jenom nehanil, člověku to něco dá a něco se dozví. Pány zaujmou jistě dvorní dámy, dámy Vojta Kotek a gróf Esterházy, všechny pak hezké in- i exteriéry; podívat se na film není ztrátou času. P.S. Jak se tak dívám na mladou Marii Terezii na wikipedii, je jí spíše podobná představitelka hraběnky Vilemíny, nemyslíte? ()

Dzeyna 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na to, že je to i od nás, tak je to celkem povedené. Nicméně mi někdo vysvětlete, proč jsou to dva dlouhé díly, když do nich nedali celý její život? To si někdo prostě řekl, že je zajímavá jen tahle část a zbytek nuda, nebo co? U takhle dlouhých filmů mě naprosto iritují konce v pár větách. Nicméně je to hezky a poutavě natočeno, takže aspoň něco. ()

kajas 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Sláva koprodukcím! Zdařilé po všech stránkách, od řemeslného zpracování, přes výpravu a nádherné kostýmy až k sympatickým hereckým výkonům (Vojta myslím překvapil všechny pochybovače, jeho dojetí u manželčiných porodů málem rozplakalo i mě, a to v dobrém slova smyslu). Dokonce i dabing byl vkusný a nijak nerušil. Rozhodně bych si dovedla představit více dílů, abychom se dočkali pozadí i těch reforem, které nám vtloukali do hlav učitelé dějepisu. Po dlouhé době televizní projekt, ze kterého jsem měla srdečnou radost. ()

Galerie (121)

Zajímavosti (24)

  • Rokovania o vstupe slovenskej RTVS do projektu trvali 2,5 roka. Najnáročnejšie podľa (vtedajšieho) generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku bolo zlúčiť predstavy o filme jednotlivých televízií. „Každý mal minimálne tri ambície. Čo najviac dostať do deja svoje reálie, čo najviac presadiť svoje herecké tváre a napokon aj iné tvorivé profesie" skonštatoval po natáčaní. Mária Terézia vznikla ako unikátny film štyroch verejnoprávnych televízií - slovenskej RTVS, Českej televízie, rakúskej ORF a maďarskej MTVA - k 300. výročiu narodenia panovníčky rakúsko-Uhorskej monarchie. (kacer4)
  • V jedné scéně, kdy jede Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger) s uherským knížetem Mikulášem I. Josefem Esterházy (Adorjáni Bálint) a družinou přes les, si můžeme na jednom stromu všimnout modré turistické značky. To je naprostý nesmysl, protože první turistická trasa u nás byla vyznačena 11. května 1889 a vedla ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. Šlo o červenou turistickou s rozšířeným prostředním barevným pruhem na úkor těch krajních. V současnosti jsou rozměry všech třech pruhů shodné (jako je tomu na záběru). (tommahol)
  • Pokusme se přehlížet ten nepochopitelný fakt, tedy proč malují společný portrét Františka Štěpána (Vojtěch Kotek) a Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger) ještě před samotnou svatbou, a zaměřme se na samotný důvod jeho vzniku. Karel VI. (Fritz Karl) to odůvodňuje narozeninami své manželky, kterou chtěl při této příležitosti obdarovat právě tímto způsobem. Jakmile je obraz hotov a připraven k předávání, spojil František Štěpán příjemné s užitečným a využil toho, že se všichni tak hezky sešli k oslavě císařovnina velkého dne, aby požádal Marii Terezii o ruku. To však tvůrcům znovu nevyšlo - Alžběta Kristýna Brunšvicko-Wolfenbüttelská se narodila 28. srpna, zásnuby se však konaly 31. ledna 1736. (Vitox)

Reklama

Reklama