Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Napínavý detektivní film podle povídky spisovatelky Hany Proškové se odehrává krátce po válce na jednom zámku, kde na brigádě pracuje parta studentů na reevidenci archivu. Za dlouhých večerů si při společných sedánkách vymyslí fiktivní postavu „Přízrak“, která se záhadně pohybuje v prostorách zámku a ruší jeho klid. Recese se však pro někoho stává příležitostí uskutečnit svůj zlý úmysl. Fikce se zhmotní a nebezpečí začíná být krutě skutečné… (Česká televize)

(více)

Recenze (47)

otík 

všechny recenze uživatele

Parta mladých studentů z filozofické fakulty si vyjede na jakýsi zámek, kde uklízí velkou knihovnu a další části zámku. Vymyslí si, že pana správce vystraší, a tak si zahrají na přízrak. Jedna dívka však netuší, co všechno rozpoutá, když si vymyslí podobu onoho přízraku. Sem tam je film opravdu strašidelný, do konce nevíme, kdo nebo co je oním přízrakem, hudba je slušně temná, i když teda úplně blbá. Celkově to není nic úžasného, místy postavy jednají zcela zmateně a předjatě vůči situaci, kterou scénárista potřebuje. Pro mně podprůměr televizní tvorby. Hudba: Zdeněk Marat, žádný Miloslav Ducháč tu hudbu nedělal ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

V podstatě dost banální příběh, ale některý scény mají docela slušnou atmosféru, i když ta nevhodně zvolená hudba to trochu kazí. Pointa je pak lehce předvídatelná, ale neurazilo mě to a jako jednohubka se to dá zkouknout, ale podobně jako jiní se nemůžu zbavit dojmu, že nejenom zde Klein svým tuctovým televizním zpracováním trochu zazdil slibnej námět. I když předlohu jsem nečetl, takže nemůžu úplně soudit, ale nemohl jsem se zbavit dojmu, že se z toho dalo při trochu větším množství invence vytáhnout víc.55% ()

Reklama

Marthos 

všechny recenze uživatele

Hana Prošková psávala nepochybně kvalitní detektivní příběhy, žel, jejich televizní adaptace jsou většinou skomírajícím stínem téhož. Klein v případě Přízraku navíc rezignoval na příslušné ukotvení v dobovém milieu (1947) i na kvalitní herecké obsazení (s výjimkou výtečného Bořivoje Navrátila), tím pádem není příliš o co stát. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Sýpal, kulhal, postarší, měl takový řídký plnovous, a na ruce měl zlatý prsten s hadem." Tohle není přízrak, tohle je dávná krutá realita... Prostředí zámku Červený hrádek vytváří tomuto zdánlivě mysterióznímu příběhu vyprávěném mladým adeptem malířství Horácem (Martin Mejzlík) vcelku příhodné kulisy. Závěrečná pointa tohoto filmu na pomezí krimi a thrilleru sice není vůbec marná, ale zpracování je přesto takové šedivé s hudbou, která ne vždy odpovídá ději. I když je herecké obsazení vcelku svěží ("mladí a rozverní" Táborský, Suchánek, Langmajer, Bočanová), celkově hodnotím jen coby takový průměr. ()

LadyPupu 

všechny recenze uživatele

Velmi slabé zpracování výborné detektivky mé oblíbené Hany Proškové, která sice napsala scénář, tudíž měl Dušan Klein dostatek indicií, aby to nepodělal, ale stalo se. Napadlo mě, že možná kdyby se režie chopil Juraj Herz byla by atmosféra hezky děsivá jako v knize... Takhle se z nudy člověk soustředí na takové faily typu nedodržení dobových reálií viz. Bočanová s neonovou gumičkou ve vlasech. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (3)

  • Píseň, kterou parta studentů zpívá na zámku, nese název „It's A Long Way To Tipperary“. (majky19)
  • Filmový zámek je Červený hrádek u Sedlčan. V době natáčení sloužil Okresnímu archívu v Příbrami. Po roce 1989 byl zámek v restituci vrácen rodu Mladotů. (rakovnik)
  • Přízrak je natočen na základě stejnojmenné povídky, která je dostupná v knize „Smrt programátora“ od Hany Proškové z roku 1971. (Winster)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno