Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Psal se rok 1916. Romanovci slavili 300 let své vlády matičce Rusi a na nádherném plese se loučila princezna Anastasia se svou babičkou Marií. Vtom se objevil odvržený carův mág, Rasputin, aby se pomstil celému rodu Romanovců. Přizval si na pomoc kouzla a čáry a uvrhl na celý rod kletbu. Pohromu přežila jen mladinká Anastasia. Když pak o mnoho let později opustila sirotčinec, neměla tušení, kdo vlastně ve skutečnosti je. To Dimitrij, pohledný mládenec, v ní poznal dokonalou dvojnici ztracené princezny a přemluvil ji, aby se s ním vydala do Paříže. Anastasia si pomalu začíná vzpomínat na svou minulost, do které patří i zlý Rasputin. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (146)

honajz2 

všechny recenze uživatele

Tak odsuď je ten Bartok! Úplně jsem čuměl, když se tam objevil, protože jako děcko jsem měl celkem rád tu po něm pojmenovanou pohádku (byť si z ní teď nic jiného než Bartoka a nějaké kouzlení nepamatuji) a do teď jsem žil v domnění, že to žádné přiživení na slavnější značce není, ale kupodivu je. A bohužel musím říct, že kdyby se z toho úplně vyškrtl "nesmrtelný" záporák Rasputin a jeho poskok Bartok, který ho zpočátku poslouchá na slovo, ale postupem času začíná být spíš proti němu (což vygraduje do prázdna, vzhledem k tomu, že ve finále Aně nepomůže, jenom nezasahuje do boje a asi dvakrát ho okomentuje, byť celkem vtipně), tak je to celé hodně dobré. Nebo jinak - Bartok by nahradil roli toho psa, když už tam musí být nějaké to vtipné zvířátko a bylo by to ideální už úplně. Sice by to pak nemělo žádné fantasy prvky, žádný velký souboj dobra a zla v závěru, ale ono to ani není potřeba, protože už jen ten příběh Aňy s amnézií, která zapomněla skoro vše o její rodině, bohatě vystačí a se vším, co se rozehraje okolo něj, obzvlášť. Takhle tu Rasputin a všechna ta kouzla působí spíš nadbytečně a i když sekvence, kde nějak působí (jako třeba ta scéna s vlakem), nevypadají vůbec špatně, v závěru se plně ukáže, jak moc navíc zde byly a jak moc se tvůrcům nepovedlo je do toho celku víc začlenit, jelikož se odehrávají podivně odděleně, jako by v úplně jiném světě, než ten hlavní příběh. Právě kvůli téhle nefunkčnosti je z Anastázie jen průměrný animák, který je sice snaživý, ale svůj potenciál celkem zakopává do země. A přitom to opravdu mohla být naprostá pecka, která nejen že by se Disneymu vyrovnala, ale dost jejich filmů možná i porazila... Stačil jen pořádný scénář. 3* ()

Megahead odpad!

všechny recenze uživatele

Iné hodnotenie ako odpad tejto zlátanine ani nemôžem dať. Čo z toho, že je obstojne nakreslená... Nechápem, ako môže niekto ešte v rozprávke násilne prekrúcať historické fakty! Po prvé: zavraždenie cárskej rodiny sa odohralo v noci zo 16. na 17. júna v r. 1918 na príkaz Vladimira Iljiča Lenina (vlastným menom Uljanov) a Leva Davidoviča Trockija (vlastným menom Bronštejn) - samozrejme ich prisluhovačmi. Po druhé: Lenin neznášal cársku rodinu ako aj Rasputina - ako príklad jeho vyjadrenie po zavraždení "neměli by chom bílým ponechávat živoucí symbol, kolem kterého by se soustřeďovali, zejména vzhledem k nynějším složitým poměrům"... Po tretie: Grigorij Jefimovič Rasputin bol v tej dobe už dva roky po smrti - zavraždený. Po štvrté: Rasputin bol určite kontroverzná osoba, sú o ňom rôzne "zaručené" informácie, ale jedno je isté, s cárskou rodinou vychádzal dobre a cár si od neho dával niekedy radiť (Rasputin napr. neodporúčal vstúpiť Rusku do I. sv. vojny). Po piate: Rasputina nenávidela najmä vysoká šľachta a načas dokonca vymohli na cárovi vyhnanie Rasputina na Sibír. Ale cárovná trvala na Rasputinovom návrate, pretože to bol jediný človek, ktorý dokázal cárovičovi pomôcť a zastaviť jeho krvácanie. A posledný bod: Špekulácie o živej Anastázii utíchli v r. 1991, keď boli nájdené jej ostatky. ()

Reklama

tempus 

všechny recenze uživatele

Já si nemůžu pomoct, i po několikátém zhlédnutí mě to dostalo (a už to je dlouho, co mi bylo 10 let) a určitě má na tom, lví podíl ideální délka. Jasně, některé písničky jsou zbytečné a otravné (hlavně „Co si zpívá celý Petrohrad“ a „Já se budu učit, když mě budeš učit“). Dalším mínusem je dětinský netopýr Marduk s tim psíkem. Samozřejmě, setkání ústřední trojice v carském paláci a celý úsek v Paříži dělají s výše zmíněným jen kosmetické chyby. ()

luphick 

všechny recenze uživatele

Rozhodně nemůže konkurovat dnešním animákům. Něco do sebe však tyhle starší pohádky mají. Nevím, možná to, že jsem se na ně dívala ještě na VHSku jako malá. Má ale stále své kouzlo. Taková pohádka se rozhodně neobejde bez roztomilých vedlejších postaviček - sladký Punťa, kterého by chtěl za mazlíka snad každý, místy opravdu vtipně komentující netopýr Bartok - "..chci aby mi to slušelo.." "to dá ale moc práce pane!" Pravda, na věc pro děti je to občas dost temné. Na druhou stranu to má vynikající hudební doprovod, s čímž se zase u hudebních věcí často nesetkávám. 4* ()

veru_needy 

všechny recenze uživatele

Anastasia je jeden z mých nejoblíbenějších animovaných filmů. Poprvé jsem ho viděla jako malá, a to když mi ho pustila moje maminka a dívali jsme se na něj spolu. Teď si vždycky při shlédnutí tohoto snímku, vzpomenu na tu hezkou vzpomínku. Takže pokud mám hodnotit, je to velice krásná "pohádka" zasazená někde mezi realitou a fantazií. Nepostrádá vtip, lásku, boj dobra se zlem, a hlavně moc hezké písničky. Vždycky se mi tento animák hrozně líbil a asi navždy líbit bude. Je hezky propracovaný. nakreslený a má silný příběh. Chvílemi je smutný a chvílemi zase veselý. Nemá chybu. Ráda se na něj znovu podívám, protože vím že to pokaždé bude stát za to. - "So many lives were destroyed that night. What had always been was now gone forever. And my Anastasia, my beloved grandchild... I never saw her again." ()

Galerie (35)

Zajímavosti (9)

  • Režisér Don Bluth, dřívejší pracovník společnosti Walt Disney, byl ve světe počítačových her známý především díky precizně animovaným arkádám z 80. let, jako jsou Dragon's Lair, Dragon's Lair 2 nebo Space Ace. (GlaDOS)
  • Baletné predstavenie, na ktoré sa prišli pozrieť postavy, sa volá "Cinderella", čiže u nás "Popoluška". (Carol Pifková)
  • Snímek se zabývá známou teorií, podle které měla skutečná princezna Anastázie Nikolajevna vyvraždění svého rodu přežít. Stejnou teorií se zabývá například i film Anastasia (1956). Tato teorie byla vyvrácena roku 2008, kdy byly nalezeny ostatky skutečné Anastázie. (fiLLthe3DD)

Související novinky

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury

11.10.2022

Přichází smutná zpráva ze Spojených států, v požehnaném věku šestadevadesáti let totiž v úterý 11. října zemřela v kalifornském Los Angeles americká herečka Angela Lansbury. Jen za pár dnů by přitom… (více)

Reklama

Reklama