V pasti: Barcelona

• Španělsko Bird Box: Barcelona (více)
všechny plakáty

Tajemná síla ničí lidstvo a nová zlověstná hrozba sílí. Tenhle postapokalyptický příběh z Barcelony navazuje na trhák V pasti. (Netflix)

Hanys_

Není špatný nápad udělat klidně víc filmů z těch origo postapo. Jako byl třeba Cloverfield, nebo teď nové Tiché místo. Ale nesmí vypadat jako tohle. Fakt nezáživné, rozmlouvání s dcerou časem otravné, hlavní hrdina vlastně taky a nějaká napínavá atmosféra (krom asi úvodu) se imho taky moc nekoná. 4/10 ()

tron

Jednotka sa mi na prvý raz páčila na 3*. Potom som si ju pozrel ešte raz... a prečítal som si knihu Josha Malermana... a pozrel som si film do tretice... a zrazu to bola jasná pecka. Jasné, k dokonalosti mala (na vlastnú škodu) ďaleko, mnohé veci boli nedotiahnuté, geniálne veci sa zas brali z rýchlika a nudnejšie zbytočne spomaľovali tempo, ale nakoniec som zmenil hodnotenie na 4* a priznám sa, že mi dodnes nejdú z pamäti niektoré nápady, postavy a scény. Na dvojku sa čakalo tak dlho... až o ňu svet stratil záujem. No a práve vtedy paradoxne vznikla. Čiže máme dočinenia s ukážkovým pokračovaním, ktoré vlastne už nikto nechcel. Ono to ale nie je sequel, ale samozrejme rip-off. Nenájdete v ňom žiadnu z postáv z minula (hoc by ma fakt dostalo do kolien, ak by kňaza hral Tom Hollander, ale to by som asi chcel priveľa) a vlastne sa ani neodohráva na rovnakom kontinente. Mne ale pripadá ako super nápad stvoriť univerzum pozostávajúce z filmov, z nich každý bude iný. Niekto sa na „to“ pozrie z pohľadu komornej drámy odohrávajúcej sa medzi štyrmi stenami, ďalší siahne po antagonistovi, ktorý je regulárnym vrahom atď. Dvojka mi každopádne zo začiatku pripadala síce fajn a nekompromisne natočená, ale zároveň nesmierne nudná. Nechytal som sa, nejak ma nebavilo pozerať príbeh zápornej postavy. Postupne do seba ale veci začali zapadať a hoci to už do konca nebol žiadny zázrak, napokon musím hlásiť (relatívnu) spokojnosť. Na 4* to tentokrát ale fakt nie je. ()

Ryuuhei

Líbil se mi nápad děj tentokrát sledovat z pohledu záporáka, tedy jednoho z „vyvolených“, kteří mohou nestvůry vidět a po světě se pohybovat bez zakrytých očí, ale naoplátku se stávají členy jakéhosi kultu, který diktuje osvobozovat (odsoudit smrti) co nejvíc přeživších lidí. Aspoň trochu se dostáváme blíž podstatě hrozby, která podle všeho nemá fyzickou formu, nicméně útočí na lidskou psychiku a snaží se s ní účinně manipulovat. Sotva začne být děj dost zajímavý, začne se příliš topit v touze po zadostiučinění, nápravě a jak rychle se rozjel, tak stejně rychle skončil. Podobný námět by si zasloužil delší stopáž a víc obsahové části, než jen jednu misi ve formě cesty na určité místo. Však to jsme už měli v jedničce. ()

iXtr3m3

Nebolo to úplne márne, ale na prvú časť sa to nechytá ani z kilometrovej diaľky a nie je to ani vina "neamerického a nehollywoodskeho" castingu, ale scenára a absencie nejakej zmysluplnej akcie a niečoho, čo by chytilo a nepustilo človeka. Myšlienka nebola najhoršia, ba dokonca bola zaujímavá a koniec zostal taktiež otvorený, ale myslím si, že po tejto časti už univerzum asi nerozšíria, čo je škoda. ()

Anderton

Nič proti Pastorovcom, ale keď prvý diel režírovala Bier, tak barcelonský výlet mohol padnúť do rúk tiež niekomu globálne známemu, napríklad Bayonovi. Film je ale o dosť lepší ako napovedá tunajšie hodnotenie, má temnú atmosféru, zaujímavú ambivalentnú hlavnú postavu a rozširuje celkovú mytológiu. Dozvedáme sa zaujímavé teórie, čo môžu byť záhadné tvory zač, bohužiaľ tieto "zistenia" sprevádza nepríjemné klišé, kedy si vedec vytvorí vlastnú teóriu a rozpráva ju svojmu okoliu ako fakt, pričom okolie má tendenciu pritakávať bez argumentov proti. Táto teória sa mi páči, je veľmi originálna, avšak scenár s ňou v podstate vôbec nepracuje a sledujeme "iba" tŕnistú cestu z bodu A do bodu B. Čím táto dnes už séria začína pripomínať seriál a všetky odpovede na otázky sa dozvieme asi v nejakej šiestej časti o 10 rokov. ()

• Film sa natáčal od januára 2022 v Barcelone. (Arsenal83)
  • Na hrad Montjuïc, na který se skupina snaží dostat, nevede jen cesta lanovkou. Hrad je na pevnině a lanovka, která je vidět ve filmu, je pouze lanovka z lodního přístavu. (willy1)