Anatomie pádu

• Francie Anatomie d'une chute (více)

Úspěšná spisovatelka Sandra (Sandra Hüller) žije se svým manželem Samuelem a jedenáctiletým nevidomým synem v odlehlé chatě ve francouzských Alpách. Jednoho dne je ale Samuel nalezen mrtev. Byla to sebevražda, nešťastná náhoda nebo má manželovu smrt na svědomí samotná Sandra, jejíž svéhlavá povaha z ní dělá hlavní podezřelou? Veřejné vyšetřování případu odkrývá nejen okolnosti samotné smrti, ale také intimní a znepokojivé detaily jejich bouřlivého vztahu. Justine Triet natočila napínavé rodinné drama, které díky rafinovaně vystavěnému scénáři, nápadité režii a vynikajícím hereckým výkonům získalo na MFF v Cannes nejvyšší ocenění Zlatou Palmu. (Aerofilms)

Ewík

23.02.2024: Jak dosvědčit, že se něco stalo nebo nestalo, když jste tam byli jen ve dvou? Co je ve vztahu normální, co je láska (a co ne) a co je ještě v "pořádku"? Jak byste se bránili vy?... Silný snímek... [nemocenský binge] ()

TOMEK17

10/10. To je ode mě MASIVNÍ ano, kluci. Toto konkrétní dílo bylo zpracováno s pečlivou přesností a dodáno s velkou pečlivostí. Spadá do kategorie intelektuálně stimulujících procedurálních dramat, kde jistota pravdy zůstává nepolapitelná a konečný úsudek ponechává v rukou diváků.Ale víš co? Na výsledku soudu nezáleží. Způsob, jakým se Justine Triet noří do nejhlubších aspektů lidského bytí, je úchvatný. Zobrazení myšlenek, emocí a rozhovorů je pozoruhodně autentické a odráží to, jak se odvíjejí v reálném životě. Triet mistrovsky zahrnuje vrstvy základního významu, což umožňuje divákům dešifrovat implicitní sdělení. Je to opravdu skvělé.Vždy mě doslova fascinovalo, jak fungují mezilidské vztahy. A tento film se ponoří do spletitosti vztahů a předvádí ostré a dokonale propracované dialogy. Zejména dvě scény mi naskočily husí kůži a stáhly se mi hrdlo: když se Sandra a Samuel prudce pohádali a ta debata mezi Danielem a jeho otcem na cestě k veterináři. Tohle rozhodně není kino: to je život!Bezpochyby si zaslouží prestižní ocenění Zlatá palma.Výkon Sandry Hüller není ničím výjimečným, upoutá vaši pozornost od začátku do konce, takže není možné odvrátit pohled. A ano, je tak důležité mít další film se silným a dokonalým ženským výkonem. [57.KVIFF] ()

G3orgig

Nejlepší film 57. Karlovarského filmového festivalu a obecně jeden z nejlepší filmů, který jsem tam měl možnost napříč mnoha ročníky vidět. Za mě skvost evropské kinematografie, který i přes svojí obrovskou 150 minutovou délku nezačne nudit ani na chvíli a divák s napětím čekám na kterou stranu se misky vah spravedlnosti převáží. Vedle perfektního scénáře film stojí především na úžasném hereckém výkonu nejen hlavní ženské postavy ale i všech ostatních včetně kluka a psa (bez legrace). ()

iz67

Pro mě událost roku. Narozdil od většiny filmů, kde nechápete, proč postavy dělají, co dělají a Vás to ani nezajímá, tak tady všechno funguje dokonale. Nejenže je na tom plátně chápete, ale i fyzicky cítíte, co se jim děje. A navíc to má i neprvoplánovou message. A navíc tam umí hrát. V čele s tím chlapečkem a psem. Bez žertů. ()

Pete

Kdo neumí nebo nechce rozumět mezi řádky, uvidí jen zdlouhavý proces analyzující pád z okna. Tohle je však ten film, kde je nutné dávat pozor co a jak kdo říká, a jak to kdo přijímá, a pracuje s tím, a navíc nechtít od tvůrců mít vše jednoznačně, na stříbrném podnose. Jen tak si divák může "vychutnat" anatomii rozpadu jedné rodiny, který se tu před námi skutečně brilantně rozplétá, ale přitom není z role vnějšího pozorovatele explicitně vidět. Spolehlivá Hüller hraje jako o život, a mně dosud neznámý Arlaud tady navíc vypadá jak mladý Christopher Walken. ()

Ukrizku

Jedenáctileté citlivě se projevující dítě by nic nedonutilo k vědomému ohrožení svého asistenčního psa (navíc takto pragmaticky) - je to přece nejvěrnější člen jeho rodiny, takže přes tuhle nesrovnalost se nepřenesu, ale jinak velmi dobré. ()

SAINTS

Anatómia pádu kladie viac otázok než odpovedí. Jeho hlavnou témou paradoxne nie je policajné vyšetrovanie potenciálneho zločinu, ale charakterová štúdia rozkladu manželstva. Dráma Justine Triet sa prevažne opiera o dialógy, zároveň však dokáže byť štylisticky ozvláštňujúca. V centre filmu však zostáva niekedy chladný, inokedy intenzívne prežitý výkon Sandry Huller. Jej herectvo funguje presvedčivo aj v najemotívnejších vrcholoch a nikdy neupadne do nezámernej komiky. ()

Hrabovo

Úžasně zpracované téma nemožnosti vydat svědectví o člověku a partnerském vztahu. Vždy budeme vršit jen střípky, které interpretujeme. Vždy si budeme jen vybírat, čemu uvěříme! ()

mark9th

Simple, brilliant and easy to watch. Despite duration, definitely not boring, without blank spaces and full of great natural acting. 8.5/10 ()

PAVLIS

50%. Jeden smrtelný pád a víceméně jen dvě možná vysvětlení, pro která ale není dostatek důkazů. A teď co s tím? Tvůrci se vydali cestou dvouhodinového soudního spekulování. Pro někoho výživný materiál k přemýšlení, mě k tomu film neinspiroval. ()

Bublaga

Výborné (soudní) drama. Nejen o tom, co dělá ženu ženou podezřelou. Respektive podezřelejší, než kdyby odpovídala společenským standardům. Sandra Hüller je skvělá podezřelá a zdatně ji sekunduje Milo Machado Graner v roli nevidomého, ale vědoucího syna. Film má 150 minut, ale bude to hodně dobře investovaných 150 minut. Fakt! ()

Cermicek

Plně se podepisuju pod recenzi EvilPhoEniX. Na co se rozepisovat nad něčim, co si to absolutně nezaslouží a navíc to velmi trefně popsal už někdo jinej..! ()

Germanicvs

Standardní soudní drama s nestandardními momenty. Karty jsou rozdány a hledání viníka je v tomto případě bezpředmětným. Snímek staví na precizně ostrých hereckých projevech a nečekaných emočních zvratech, které přebíjejí tak trochu nekonečné soudní dialogy. ()

Fin_429

Masakr. Mé oči, mé tělo - jako v tranzu. Navíc nechápu, jak to dokázal ten scénář utáhnout. Normálně by mě to přestalo bavit už v půlce, ale u tohoto jsem byl napjatý u každého slova, co jak Sandra, tak Samuel, Právník i Daniel řekli. Bylo to brutální, masakrální, špičkový, a snad, nejlepší film roku. 11/10 ()

Habanera

Nemohu se ubránit pocitu, že tady scenáristé vykradli seriál The Staircase (2022). Všichni zde ale hrají uvěřitelně, i když tempo je zde znepokojivě pomalé, chvílemi jsem usínala a musela se k jednotlivým úsekům filmu vracet. Dokonce mě zde ani nějak zvlášť netrápilo dilema o vině či nevině, mám v tom docela jasno. Respektuji rozhodnutí soudu. Velice potěšil herecký projev Mila Machada Granera. ()

blondboss

Justičná francúzska dráma, ktorú charakterizujú najmä konverzácie nesúce sa celým filmom a odhaľujúce udalosti či motívy, ktoré predchádzajú úmrtiu. Na jednej strane chápem toľké množstvo ocenení, ktoré tento film momentálne má, na druhej strane zas chápem, že nie je to tak úplne pre väčšinového diváka. Miestami je to značne monotónne a nudné (najmä sekvencie zo súdnej siene), ale keď sa ponoríte a navnímate myšlienkovú hĺbku jednotlivých dialógov, tak je to určite zaujímavý počin. Ja štvrtú hviezdu nepridám, keďže ku mne tu preniklo málo emócií, ale za zmienku a minimálne jedno zhliadnutie tento film určite stojí. 65 % ()

Gortyna

Dobrý film. Nicméně s ním končím se sledováním filmů delších než dvě hodiny, kterých je dneska spousta. Mluvení, zbytečné žvanění, natahování děje zbytečnými odbočkami. Asi nejde o to, že by autoři nedokázali děj vtěsnat do dvou hodin, ale spíš o nedostatek sebekontroly a o byznys. Bergman se většinou vešel do půldruhé hodiny - a jaké to byly filmy! ()

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky

11.03.2024

49. ceny César ovládla Anatomie pádu

49. ceny César ovládla Anatomie pádu

24.02.2024

V pátek 23. února 2024 proběhl v pařížské koncertní síni Olympia slavnostní ceremoniál 49. ročníku předávání cen francouzské Akademie filmových umění a technik (Académie des Arts et Techniques du… (více)

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (více)

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)