Reklama

Reklama

Rok 1662 je v Paříži poznamenán velkou bídou a nespokojeností lidu. Zatímco obyvatelé nemají co jíst, mladý král Ludvík XIV. pořádá ve Versailles okázalé slavnosti. Slavní mušketýři zestárli, ale to nic nemění na jejich bojovném duchu. Aramis našel novou cestu ve víře, Athos se těší ze svého syna Raoula, Porthos dál prohání pěkné dívky, přestože si stále stěžuje na neduhy a nepříjemnosti stáří, a d´Artagnan nadále věrně slouží králi. Aramis obdrží zprávu, aby se dostavil do zámku, kde ho král pověřuje tajným úkolem: protože jezuité štvou lid proti němu, má Aramis najít jejich vrchního představeného a zabít ho. Ludvík ovšem ani zdaleka netuší, že tímto představeným je právě Aramis. Athosův syn Raoul je zamilovaný do krásné Christine, která ale padla do oka také králi, jenž z ní chce učinit svou milenku. D´Artagnan varuje krále před nebezpečím, protože mezi lidem panuje velká nespokojenost, ale král nedbá, přestože brzy dojde k útoku na jeho osobu. D´Artagnan mu zachrání život. Athos se s překvapením dozvídá, že jeho syn stáhl žádost o přijetí k mušketýrům a nechal se naverbovat do války. Je zděšený, stejně jako Christine, oba vědí, že král ho do války poslal proto, aby ho oddělil od Christine; d´Artagnan ale slibuje, že s králem promluví a pokusí se zajistit Raoulovi bezpečí. Král se za to zaručí, ovšem slib nedodrží: Raoul je naopak poslán do útoku v první řadě a umírá. Porthos, pološílený žalem nad smrtí milovaného dítěte, přísahá pomstu a d´Artagnana obviňuje ze zrady. Král mezitím zve Christine do Versailles a učiní z ní svou milenku. Aramis se schází se svými přáteli mušketýry a pod tlakem posledních událostí navrhuje, aby krále vyměnili. Nikdo zatím netuší, oč se bude jednat, ale d´Artagnan přesto odmítá: svému králi bude sloužit dál. Mušketýři se rozcházejí. Aramis zavede své dva přátele do Bastily, kde je už šest let držen neznámý vězeň, který má na obličeji železnou masku. Když ji mušketýři sejmou, objeví tvář navlas podobnou Ludvíkově. Dozvědí se, že královna porodila dvojčata, ale ze strachu před případnými bratrskými rozmíškami a spory o trůn jednoho chlapce oddělili, vychovali na venkově a poté vsadili do vězení. Nyní hodlá Aramis, trýzněný výčitkami svědomí, protože o těchto skutečnostech věděl, a dokonce pomáhal chlapce ukrýt, násilnického Ludvíka vyměnit za jeho dvojče Philippa. Toho se lstí podaří dostat z vězeňské cely, kam mušketýři dopraví jakousi mrtvolu s maskou na tváři, kterou pod záminkou šíření moru zapálí. Nyní je třeba nešťastníka, který žil šest let pod maskou, naučit královským způsobům, čehož se mušketýři horlivě ujmou. K samotné výměně králů má dojít za tři neděle, během maškarního plesu, kde budou mít všichni účastníci masky. Christine teprve nyní dostává dopis od Raoula z fronty, a protože byl doručen do Versailles, pochopí, že její milý věděl o tom, co se stane po jeho smrti. Sžírají ji výčitky svědomí a králi řekne, že vždy milovala jen Raoula… (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (434)

Kaka 

všechny recenze uživatele

Bude to bavit všechny co mají rádi vytříbený vizuál, fluidum hereckých hvězd a vysoké rozpočty. Je to Hollywood jak vyšitý. A že se chudak Dumas v hrobě obrací - nedá se nic dělat. Hudebně strhující, dějově kupodivu rychlé, hutné, zábavné. Velmi patetické, ale dá se to zmáknout. Moderně pojatá legenda. ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Nie som žiadny milovník mušketierov, ale tento film sa mi celkom pozdával. Výborná zápletka, aj to historické prostredie z čias Ľudovíta XIV., ktoré tu bolo zobrazené prostredníctvom naozaj vydarenými kulisami, kostýmami, a koniec koncov celou výpravou. Tajomný muž v maske poriadne zamiešal karty, a napokon zaujímavá retrospektíva doslova rozbehne kolotoč so zápletkou dvojičiek a zámeny identít. Škoda, že sa to v jednom momente tak seklo, a následne sa až príliš dlho zdržujeme v jednej scéne únikovej cesty zo zámku. To trochu stlmilo moje celkové nadšenie, ale inak som sa rozhodne nenudil a film som si užil. ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

Vidieť v jednom filme Ironsa, Depardieua, Malkovicha, Byrnea, DiCapria a Hugha Laurieho, je čosi neuveriteľné. Je to tak divne a bombasticky nakombinované, že určite ide o jeden z najčudnejších (najlepších?) kastingov roka. Keď som si to kedysi požičal na VHS, bola to tragédia, ale postupne sa to zlepšuje. Ono tí herci sú fakt dobrí a zjavne si to užívali. DiCapria sem obsadili len preto, že vďaka Titanicu bol megaúspešnou hviezdou s celosvetovým dosahom a áno, jeho (dvoj)výkon asi fakt nie je na Oscara. Lež ono to proste tak limonádovo a povrchne MALO pôsobiť: Filip mal byť dobrý a statočný a Ľudovít zlý a zákerný. Chápem, že mnohým nesadne scenár. Ale mňa bavilo, že predstavil štyroch mušketierov zostarnutých. Takže bonviván Porthos nie je schopný dosiahnuť erekciu (Depardieu vyzerá byť v predpríparvke na roli Obelixa, ktorého stelesnil o rok neskôr) a benjamínek D ´Artagnan má v podaní neveľmi sympatického Gabriela Byrnea „len“ 48 rokov. Vôbec, scenár obsahuje viacero pozoruhodných momentov. D´Artagnan je relatívne vedľajšou postavou a väčšinu času paradoxne stojí proti svojim priateľom. Skvelý je i nápad postaviť dobré dvojča do spoločnej scény s matkou, ktorú X rokov nevidel. Skvelé je i to, že DiCapria prezradí paradoxne to, že sa správal slušne. A na konci sa na povrch vyderie fantastický rodinný twist, z ktorému by sa zatočila hlava aj starej dobrej Esmeralde. Už ten kuriózny spôsob, ako ho prepašujú v „bruchu“! To fakt filmárom prešlo? Ozaj im TOTO bolo umožnené nechať vo finálnej kinoverzii? Wow! Akcie je málo, čo je dobre, lebo finálne strieľanie je WTF. Herci sa bavia a po vizuálnej stránke (kostýmy, výprava, zbrane) to rozhodne nevyzerá len na 35 miliónov. Vlastne sa mi to z roka na rok páči viac a viac. Ale súhlasím, zázrak to ozaj nie je. Diváci na film počuli, celosvetová tržba bola 182 miliónov. To je prekvapivé, v tých dobách frčali najmä akčné trikové trháky od Touchstone a spol. v čele s Armageddonom, Skalou, Con Air, či Tvárou toho druhého. Na strane druhej, v rovnakom roku slávil parádny komerčný úspech aj iný kostýmový film a to Zorro s Banderasom. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $35miliónovTržby USA $56,968,902Tržby Celosvetovo $182,968,902║ Historické filmy som vždy miloval a hoci je tento snímok viac rozprávkou ako lekciou z danej doby, nevadí, veď predsa sa jedná o román od Alexandra Dumasa, kde ide hlavne o dobrodružný príbeh aj keď nie s tvorcovskej strany využitý tak aby to bolo povýšené na niečo viac v tomto žánry. Ako režisérsky debut Randalla Wallace je to zručne natočené a je vidieť, že zúročil skúsenosti nabraté zo spolupráca na projekte Statočné srdce. Nedá sa mu uprieť jeho snaha o snímok pre širšie publikum a jeho zanietenie pre danú historickú tému. Z určitej časti sa vyžíva v súbojoch a danej choreografii, aj keď pri nej nemal až taký priestor asi ako by si prial, lebo knižný námet je viac podaný v dramatickom znení než v akčnom, následne je vidieť ako mu zapasoval o pár rokov vojnový snímok Údolie tieňov, kde mu to vyšlo tématicky ešte viac. Vo filme môžeme spatriť celú plejádu známych tvári DiCaprio-Irons-Malkovich-Depardieu-Byrne, čo sa dá chápať skôr ako marketingový než umelecký ťah, lebo ich úlohy nemajú až takú hĺbku aby sa to dalo označiť ako vypätá dráma ale čo prekvapuje najviac je plynutie snímky v takom vyváženom súlade, že nemá šancu nudiť a tým pádom ubehne ako voda. Výbornú opornú kulisu robí veselá mušketierska hudba od Nick Glennie-Smitha. /videl v kine 2x: 85%/ ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak ja som zase až tak sklamaný nebol. Od takéhoto hereckého obsadenia síce čakáte oscarový megafilm, ale na druhej strane sú to práve títo herci, bez ktorých by bol Muž v maske iba televíznou, ničím nevybočujúcou adaptáciou a nikomu inému by sme tie patetické a nevierohodné dialógy neakceptovali. Takže vznikla čisto zábavná omáčka bez umeleckých ambícií, ktorá sa radí medzi filmy typu Angelika alebo Čierny tulipán. Vlastne prečo to tvorcom zazlievať. Dnešného diváka poteší mini cameo Hugha Laurieho a účasť vtedy ešte neznámeho Petera Saarsgarda, ktorý už kope prvú ligu. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (23)

  • Aramisov (Jeremy Irons) výrok „Som génius, nie inžinier“ je v pôvodnom francúzskom jazyku slovná hračka („Je suis un génie, pas un ingénieur“). (Arsenal83)
  • V letech 2021–2023 nabízel aukční dům Julien's Auctions celou škálu různých filmových kostýmů, které se objevily během natáčení filmu. Zájemcům proto byly nabízeny předměty jako například klobouk mušketýra Athose (John Malkovich), který se vyšplhal na konečných 780 amerických dolarů či soubor osmi kostýmů mušketýra Aramise (Jeremy Irons), za které výherce zaplatil 1 625 dolarů. Avšak největší zájem byl o kostýmy, které nosil Leonardo DiCaprio (Ludvík XIV./Filip). V nabídce byl například králův ozdobný kabátec, který se vydražil za 2 880 dolarů či kompletní kostým postavy Filipa, za který zájemce zaplatil 4 160 dolarů. Největší zájem však byl o královský kostým Ludvíka XIV., který se skládal celkem z 12 částí včetně bot, rukavic, kabátce nebo koruny. Výsledná částka nakonec dvojnásobně překonala odhadní cenu a nový majitel si kostým odnesl za neuvěřitelných 11 520 dolarů. (Jimmy15)
  • Film je natočen podle posledního dílu trilogie Alexandra Dumase, obsahující knihy "Tři mušketýři", "Tři mušketýři po dvaceti letech" a "Tři mušketýři ještě po deseti letech aneb Vikomt de Bragelonne," jejíž čtvrtá část se zabývá právě titulním mužem se železnou maskou. (Karlos80)

Související novinky

Poslední irský král Leonardo

Poslední irský král Leonardo

17.09.2007

Je to jen pár dní, co jsme tady psali o návratu Vikingů na plátna kin v historickém eposu Last Battle Dreamer s Ryanem Phillippem a Seanem Beanem v hlavní roli a ejhle, je tady další projekt, v němž… (více)

Reklama

Reklama