Na zámek v podhůří Krkonoš přijíždí nový majitel Štěpán (J. Prachař) se snoubenkou krásnou komtesou Blankou (D. Morávková) a mladším bratrem Adamem (J. Nedbal). Cestou kočár nešťastně srazí kolemjdoucí dívku Lidušku (L. Skleničková), Adam jí pomůže a ona se do něj zamiluje. V horském městečku je ještě jeden nový příchozí, národopisec Jiráček (O. Sokol), který sbírá místní pověsti a nevychází z údivu nad tím, že zdejší lidé ještě věří v Krakonoše. Díky Adamovi Liduška získá místo zahradnice na zámku, jenže také brzy zjistí, že Adam je beznadějně zamilovaný do Blanky. Sobecký a lakomý Štěpán se dozví od Jiráčka o nevídaných pokladech skrytých v krkonošských horách a je odhodlaný je získat, zvlášť, když Adam náhodou objeví vlašskou knihu, která pomocí tajných značek popisuje, jak se k nim dostat. Jenže rozluštit je nedokáže ani Jiráček. Po první neúspěšné výpravě se ukáže tajemný cizinec a nabídne Štěpánovi, že ho k pokladům dovede. Požaduje za to vlašskou knihu a největší drahý kámen, který najdou. Poklad skutečně objeví, ale Adam zapře drahokam, který vzal tajně kvůli Blance. Štěpán, který se nehodlá s nikým dělit, chce cizince připravit o život. Cizinec však v rozhodující chvíli odhalí svou pravou tvář. Je to Krakonoš! A strašný trest přijde vzápětí. Podaří se Lidušce zachránit Adama? Jakou záhadu skrývá starý obraz na zámku Hůrka a co strašlivého se v horách kdysi odehrálo? A kdo je vlastně Krakonoš a jaké je jeho největší tajemství? (Česká televize)

PROCESOR

Když si pouštím vánoční pohádku, tak od ní chci, aby to, jako pohádka vypadalo. Tedy pohádkové bytosti, hezké kostýmy. Tohle mi přišlo nějak odfláknuté. Ono "Anče, Kubo, hajnej! " A sojka praskačka, tímto počinem určitě nebyla překonána. ()

dr.fish

Klasická moderní česká pohádka. Scénická hudba jak od Antonína Dvořáka, děj na půl plynu, aby to všem docvaklo, průměrné herecké výkovy až na Sokola, který se na to připravil. Není to průser, ale podruhé netřeba. 60% ()

pakobylka

Kterak Krakonoš ke své věrné sojce přišel ... správná, nejen vánoční vyprávěnka, která jakoby v čase předcházela "Krkonošským pohádkám" (1974–1984). Přináší trochu netradiční pohled na vládce nejvyšších českých hor, přesto se našim tradicím nikterak nezpronevěřuje. Jrho dějová linka je neotřelá, dobové kulisy jsou odpovídající, kladné postavy jsou sympatické a pohádková atmosféra je PŘÍTOMNÁ. Celková spokojenost. ()

filmmovier

Nechal jsem se zlákat na pohádku a ono to vyšlo! Krásně vymyšlený Krakonošův origin, v němž bych vytknul snad jen odporné digitální efekty a to, že děj čas od času bloudí v kruhu. Ale jen v několika krátkých momentech, jinak je to skvělé. Atmosféra je příjemná, lokace samozřejmě nádherné. Vtipy tady fungují a i poté, co děj ve druhé polovině zvážní a od pohádky se výrazně odkloní, stojí za to. Švehlík je naprosto dokonalý, perfektní ztělesnění Krakonoše, František Peterka má skvělého nástupce. Skvělého nástupce má taky Ilja Prachař, Kuba je taky skvostný. První půlku herecky táhne hlavně on, druhou zase úžasný Ondra Sokol, takže si fakt nemůžu stěžovat. Jiráček je výborná postava! Leona Skleničková je objev, krásná a sympatická holka. Je to fakt výborně napsané a nezklamal ani Peter Bebjak, takže výsledek je fakt super. Určitě se na to podívám znovu. Tohle sympatické tajemství se mi líbí hodně, takže ačkoliv k němu mám drobné výhrady, převládá u mě nadšení. Zajímavé a inovativní, skvěle vymyšlené, úžasně obsazené. Nádherné lokace, výborně napsané postavy. Fakt spokojenost. Nevadila by mi ani dvojka, ani samostatný spin-off pro Ondru Sokola. A ačkoliv osud Prachařovy postavy dává smysl, zasloužil by si toho prostoru přece jen víc. 75 %. ()

otík

Uvedeno v premiéře na ČT na Boží hod vánoční 25. 12. 2022. Mno, ... velké překvapení. Tak pojďme na hodnocení, ať to nepřecením a zároveň docením. Předně jde o velmi hezké pohádkové vyprávění natočené na skutečném zámku a ve skutečné přírodě. Díky příběhu se dozvíme, jak vlastně vznikla pověst o Krakonošovi, kdo to byl jako skutečný člověk a jak se stalo, že se stal Pánem hor. K mému potěšení zde zazní i jméno Trautenberk, jen škoda, že už se s tímto jménem dále znovu nesetkáme. První třetina filmu je postavena na milém záporáctví Jakuba Prachaře, který svého nového majitele zámku hraje s noblesou sobě vlastní a je jen hrozná škoda, že ve dvou dalších třetinách filmu už nevystupuje. Zároveň má film díky Prachařovi slušné temto a není čas na nudu. Ale ani další dvě třetiny filmu nejsou vůbec špatné, ale tempo výrazně zpomalí a spíše se zaměřuje na charaktery postav a pomalý očekávaný děj. Zábavu přináší hláškující Jiráček Ondřeje Sokola, další hlavní postavy Jana Nedbala a Leony Skleničkové jsou sice makové a neslané, ale nevadí. Slovenka Morávková je parádně lakotná, Huba příjemně civilní a samotný Krakonoš Davida Švehlíka je tak nějak už švehlíkovský, stejně jako mraky dalších postav, které Švehlík neustále dokola opakuje. Co ovšem zůstalo jako velký klad, je přijatelně pohádkový příběh, slušné herecké výkony, zajímavá hudba, hezké obrázky a poměrně velký rozdíl mezi dobrem a zlem, kde ovšem zlo nestraší menší diváky a dobro není k smíchu větším divákům. A to na dobrou pohádku stačí. ()

sir-dave

Po nějaké době pohádka na úrovní, až místy přemýšlet jestli to je opravdu pohádka pro děti. Asi jde poznat předchozí Bebjakovy zkušenosti se Specialisty nebo Mordpartou aj. Svým způsobem temnější, jinak provedený než starý večerníček. Staré postavy zmizely, Krakonošova chaloupka kouzelná, Švehlk excelentní, Kuba bude za pár let přesná kopie dědečka, škoda, že si nezahrál Trautenberka. Nebudu se bránit si Krakonoše v budoucnu zopakovat. ()

oveckaoa

Kdo neviděl tohle Zakletá jeskyně (2022) ať si přidá do plusu libovolný počet hvězdiček jelikož je tohle to samé jen  s  takřka neznámými herci a menším rozpočtem a v podstatě 4 lokacemi (zámek ,2 domečky, jeskyně) a v popředí jsou místo 2 sester dva bratři  .  Aby toho nebylo málo přidáme si tam i Krásku a zvíře (to oblečení na konci mají takřka identické jako oblečení krásky a zvířete , když spolu tančily). Starší syn zdědí zámek  tak to jde omrknout zjistí, že je tam jeskyně kde jsou rubíny přijde tam a Krakonoš ho promění v ptáka mladší syn jelikož je hodnější tak tam zůstane uvězněný   místní holka ho chce zachránit tak zůstane v Krakonošových službách on se z tama dostane a hledá ji. Plusem je to, že se zde nezpívá a hlavní herečka na , kterou se dobře dívá celkem to i dobře odsýpá  nenudí to bohužel ani nepřekvapí a není to napínavé. 60 procent minulá Vánoční hvězda mě přišla lepší, ale neodsuzoval bych to. ()

UhLee

(6,5/10). Když to srovnám se včerejší štědrovečerní pohádkou, tak tohle ji hravě strčí do kapsy. Nesnaží se to zbytečně jít divákovi na ruku v podobě trapných vtipů a hlášek. Pohádka si dává na čas a odměňuje diváka nádhernými lokacemi. David Švehlík se na roli Krakonoše výborně hodil. Sálalo z něj dobro. Už před uvedením pohádky jsem měl takové tušení, že by to mohlo vyjít, neboť Peter Bebjak je tak trochu záruka kvality. Jeho mistrné Případy prvního oddělení patřilo k letošnímu stropu, co Česká televize nabídla. Jako u většiny pohádek, tak i tady si veškerou krade pro sebe Ondra Sokol, který se vypracoval mezi nejlepší české herce současnosti. Jeho postava osvíceného vědce byla tak roztomile neškodná a dodávala tomu další vrstvu. Všichni uživatelé se určitě shodnou na tom, že na legendární seriálové zpracování to rozhodně nemá, ale může mu být důstojným mladším bratrem. Prozatím nejlepší letošní nová vánoční pohádka. ()

kocik1

Škoda, že se více nestříhalo. Tahle pohádka byla opravu dobrá a stála jen krůček od dokonalosti. Bohužel zůstalo spousty hluché vaty, při které se divák nudil a taky změna osoby v Adamově lásce byla taková nějak moc hrr a bez přechodu. JInak to byla ale konečně pohádka civilní, bez pitvoření, prostě vcelku pěkná. Mezi 3 a 4*. ()

HonzaBez

"Z čistě vědeckého hlediska" je to taková pohádka nepohádka, možná více pro dospělé diváky než pro děti (viz mírně kriminální nádech). Ale oceňuji nápaditost příběhu o zrození Krakonoše a jeho současnost (viz třeba narážka na dnešní problémy s inflací). David Švehlík v roli Krakonoše je úplně jiný než ten Peterkův z kultovního večerníčku, ale rozhodně ne špatný. A jak moc nemusím Ondřeje Sokola, tak tentokrát mě v roli národopisce dost bavil. ()

Sabrewulf

Já ani nevím, o čem to vlastně bylo. Chcípal jsem nudou, skoro nic se tam nedělo. Když se u filmů s rychlým spádem říká, že měly vražedné tempo, tak tady to tempo bylo zavražděné. Unylé, chcíplé, jak důchodce na lavičce krmící holuby. Pokud nemáte rádi v Troškových pohádkách pitvoření herců a hlasité překřikování, tak tady je zase druhý extrém: celé je to strašně moc civilní, nepohádkové, jako bych koukal na nějaký historický film o Boženě Němcové. A ten Švehlík, to bylo co? Oni mu vždycky před natáčením navalili do pití sedativa? To jeho extrémně flegmatické hraní bylo hrozně otravné. Není to pohádka, která by mě urážela (jako třeba obě bambitky) a nemám problém s tím, že by tomu lidi dávali 5 hvězd, ale pro mě to byla kategorie opruz. ()

SeanLSD

Milé, pekné, kľudné. Solídne technicky, remeselne aj herecky. Nie je to trapas a keď privykneš pomalému tempu, je to príjemné... príjemne české... asi ako hospúdka na vsi alebo domáca buchta. Svěrákovský Jiráček vládne, hoci sa tam najmenej hodí a narúša rozprávkovú jednotu, zatiaľ čo samotný Krakonoš je jaksi nevýrazný a drží sa vzadu, aj keď má tak charizmatického a herecky schopného predstaviteľa. ()

fabecc1222

No tak uvidíme, jestli tento film (záměrně nepíšu pohádka, protože to pohádka opravdu není) nastolí nový trend Vánočních filmů (opět ne pohádek), které budou hozeny do mnohem temnějšího hávu, se značne melancholickou až ponurou atmosférou. Po všech těch pozlátkách v tradičních pohádkách a různých reinkarnacích je takovýto film příjemné osvěžení. Švehlík je určitě jedna z nejlepších castingových voleb posledních let Vánočních filmů. Občas tu snaha o podobně laděné Vánoční filmy byli (Třeba Dešťová víla má obdobně ponurou atmosféru, ale selhává na nizkém rozpočtu, špatné režii a bídnému znázornění mysteriozního prvku), tady ale Bebjak ukazuje pevnou režisérskou ruku, šikovné oko na casting a štědrý rozpočet umožňuje mnoho krásných záběrů na Krkonoše. Víc než roztomilou pohádku dostanete pohled na typický Krkonošský folklór. ()