Reklama

Reklama

Zkouška pilota Pirxe

  • Polsko Test pilota Pirxa (více)

Obsahy(1)

Na základě tajného vládního projektu je na kosmickou loď umístěn robot, který má prověřit chování a schopnosti lidí v krajních situacích. Velitel lodi Pirx musí řešit konflitky a podezření mezi posádkou, která o experimentu oficiálně neví, ale leccos si domýšlí. Konfliktní situace nakonec vyústí do stavu, kdy lodi a celé posádce hrozí zánik. Socialistická odpověď na sci-fi žánr zejména americké proveniece sbírá některé nápady z filmů ALIEN či STAR WARS, ačkoliv byla natočena na náměty povídky slavného polského sci-fi autora Stanislawa Lema. Klade však především důraz na morální vlastnosti postav, čímž se prostředí sci-fi poněkud vytrácí. (Robbi)

(více)

Recenze (44)

dopitak 

všechny recenze uživatele

Nebráním se připomenutí legendární Ikarie XB 1. Ta má sice o několik tříd lepší atmosféru, Lemova povídka ale konkuruje zajímavými motivy. Dost mi vyhovovaly posuny děje způsobené rychlými střihy, dlouho jsme se nikde nezdržovali, tvůrci odvyprávěli co potřebovali a posunuli děj. Poněkud násilný byl až skok k soudu, tam ale šlo už o pointu celého příběhu. Umím si představit, že místo několika minut by se vysvětlování akce připravené a promyšlené kapitánem Pirxem dalo natáhnout o hodně. Tím by se zvýšila dramatičnost (která ve filmu po čertech chybí) ale natáhla stopáž, takže nakonec dobré, jak to je. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Zkouška pilota Pirxe má 2 zcela rozdílné poloviny. V té první se intrikuje, uniká smrti (celá „automobilová“ pasáž působí však velmi podivně), přemlouvá, „nenápadně“ rýpá do Západu (mekáč, až směšně zkažené prostředí tanečního klubu) a nebýt už pozvolného seznamování s posádkou, byla by to docela nuda. Druhá polovina je už však jiné kafe. Přepne se do vesmírného režimu, přesto sci-fi žánr zde tak úplně nedominuje (rozhodně však po technické stránce obstojí se ctí i na dnešní poměry; tedy krom té kapku úsměvnější zvukové složky). Rozehrává se totiž drama s prvky thrilleru, které má parádně tajemnou atmosféru, hodně napětí a divák dostává stejný úkol jako hlavní hrdina, tedy pozorovat zbytek posádky, poslouchat jejich výpovědi a sám tipovat, kdo je člověk/robot a jaké má úmysly (a přiznám se, že tohle vyslýchání bych snesl i podstatně déle, jak mě bavilo). Pasáž u soudu už tak napínavá není (spíš naopak), ale pro diváka je připraveno na závěr ještě jedno osvěžující dilema, které mu pravděpodobně vydrží i po zhlédnutí snímku. Za mě osobně to budou slabší 4*. ()

Reklama

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Dospělé sci-fi u kterého mi absolutně nedělá problém hodnocení balancující přesně na hraně mezi 4 a 5 velkoryse kopnout na pětkovou stranu. Inteligentní příběh vybudovaný na precizně napsaných dialozích je stále z velké části aktuální, zábavný a napínavý. Že je vizuální a triková stránka filmu z dnešního pohledu překonaná je fakt lehce irelevantní, protože na těchto prvcích to nejvýraznější a nejdůležitější(tozn. příběh)absolutně nestojí. Navíc-pořád je mi tenhle oldschoolový a nízkorozpočtový vizuál sympatičtější než ty digitální "kouzla" posledních let......... Jednomu by bylo až do breku, když si uvědomí, že na poli hraného filmu se Československo(a vlastně ani Česko!!)na podobný level seriózního sci-fi vlastně nikdy nedostalo..Nejblíže je možná Ikarie XB1 ale i té do Pirxe dost chybí. ()

Laurent 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k omezenému rozpočtu je to velice povedený snímek. Piestrak vrámci možností vytvořil naprosté maximum. Vyprávění, kamera a hudba vévodí tomuto snímku. Ještě zmíním, že vnitřek lodi je velice pěkně udělaný, tam se úsporná opatření vůbec neprojevila. Jinak by mě zajímala jedna věc, kde natočili ty jezdící schody? Jestli to někdo víte, tak mi napište. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Bol raz jeden robot. ,,Do poslednej chvíle chcel nás zachrániť... a keď potom začal reagovať ako človek, teda prehral i s nami - s ľudmi." Podľa klasika poľskej literatúry sci-fi žánru, Stanisława Lema, vznikol aj svetoznámy československý film Ikarie XB1 (1963), ktorého podoba s týmto poľsko-sovietským snímkom je miestami veľká, paradoxne o 16 rokov starší film Jindřicha Poláka je vizuálne o mnoho prepracovanejší... Od dobrého sci-fi ale vedľa pridanej hodnoty vizuálnych efektov očakávam hlavne prepojenie s myšlienkou alebo aspoň fascinujúci príbeh. V Skúške pilota Pirxa ma zaujala dramatická línia s otázkou živého človeka verzus nenápadného umelého robota vyskytujúceho sa medzi ľuďmi. Z polonudnej konverzačky pripomínajúci skôr štúdiovú inscenáciu ma však definitívne "zobudil" až záverečný zvrat s netradičným vyvrcholením v podobe súdneho procesu. Plus pekný úvod a záver v zasneženej krajine s dialógmi dvoch horolezcov o človeku a hviezdach; 65% (Challenge Tour 2018: 30 dní so svetovou kinematografiou) ()

Galerie (9)

Zajímavosti (6)

  • Vrtulník společnosti United Atomic Laboratories, který sleduje Pirxe v horách, je sovětský stroj Mi-2. Pirx tam řídí Ford Mustang Cabriolet 1967, kamion s návěsem Atlantic-Pacific Lines, určený k jeho likvidaci, je Volvo F89 z roku 1972. Nastražený bagr pak sovětský ChTZ S-100 (ЧТЗ C-100), vyrobený v roce 1958. Helikoptéru Mi-2 používá i OSN pro pracovníka public relations společnosti Cybertronics Research Laboratory McGuirra. (Robbi)
  • Záběry na kosmické lodi byly namixované – použity byly jak z letu sovětského Vostoku, tak Apolla Saturn V. (Robbi)
  • Letoun Pan Am, odvážející na začátku filmu umělého člověka, je Boeing 707. Jeho označení „Clipper Queen of the Sky“ měl o něco později jiný stroj americké společnosti Airbus A 310, který aerolinky provozovaly v letech 1980–1984, poté byl prodán společnosti Delta. (Robbi)

Reklama

Reklama